Справа № 815/5374/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 листопада 2016 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши о 10:50 годині в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом Головного управління Держпраці в Одеській області до Державного підприємства «Одеська служба з активних впливів на гідрометеорологічні процеси» про вжиття заходів реагування,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Державного підприємства «Одеська служба з активних впливів на гідрометеорологічні процеси» шляхом зобов’язання відсторонити від роботи працівників, які не пройшли спеціальне навчання з охорони праці та повністю зупинити: виконання вибухових робіт та робіт, пов’язаних з використанням енергії вибуху, експлуатацію місць зберігання вибухових матеріалів, у зв'язку із загрозою життю та здоров’ю людей.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає зазначені позовні вимоги підлягаючими задоволенню.
Судом встановлено, що на підставі наказу Головного управління Держпраці в Одеській області від 14.09.2016 р. № 1203 у період з 05.10.2016 р. по 07.10.2016 р. посадовою особою Головного управління було проведено планову перевірку Державного підприємства «Одеська служба з активних впливів на гідрометеорологічні процеси на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, за результатами якої складений акт від 07 жовтня 2016 р. № 990.
При виїзді до села Біленьке Білгород-Дністровського району Одеської області, де знаходиться Білгород-Дністровський протиградовий загін (об’єкт) було виявлено, що територія даного загону знаходиться у занедбаному стані, протиградових ракет на даному об'єкті виявлено не було. Після чого зроблено виїзд на пункт впливу № 1, який знаходиться в селі Шабо Білгород-Дністровського району Одеської області. При перевірці даного пункту було виявлено, що зберігання протиградових ракет не відповідає вимогам нормативно-правових актів. При виїзді на базу Саратського протиградового загону було встановлено, що база також знаходиться в занедбаному стані, відключена від електроенергії, немає засобів пожежогасіння.
Перевіркою встановлено 23 порушення нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, з яких 6 створюють загрозу життю та здоров’ю людей, а саме:
не отримано в Державній службі України з питань праці дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки (вибухові роботи та роботи, пов’язані з використанням енергії вибуху), чим не дотримано ст.21 Закону України «Про охорону праці», постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки» № 1107 від 26.20.2011 р.;
у суб'єкта господарювання відсутнє свідоцтво на зберігання вибухових матеріалів, чим порушено п.4.14 Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України «Про затвердження Правил безпеки під час поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення» № 355 від 12.06.2013 р.;
належним чином не здійснюється облік ВМ на всіх стадіях поводження з ними, чим порушено ст.14 Закону України «Про поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення»;
не надана інформація про обов’язкові випробування вибухових матеріалів, чим порушено ст.10 Закону України «Про поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення»;
сховища ВМ не захищені від потрапляння води та снігу, чим порушено п.2.8 Наказу Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 15 травня 2007 р. N 104 «Про затвердження Вимог технічної безпеки до місць зберігання вибухових матеріалів промислового призначення»;
на сховищі ВМ відсутнє робоче та резервне освітлення, чим порушено п.2.8 Наказу Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 15 травня 2007 р. N 104 «Про затвердження Вимог технічної безпеки до місць зберігання вибухових матеріалів промислового призначення».
На момент розгляду справи у суду відсутні відомості щодо відсторонення Державним підприємством «Одеська служба з активних впливів на гідрометеорологічні процеси» від роботи працівників, які не пройшли спеціальне навчання з охорони праці та зупинення робіт з виконання вибухових робіт та робіт, пов’язаних з використанням енергії вибуху, зупинення експлуатації місць зберігання вибухових матеріалів.
Згідно з ст.4 Закону України «Про охорону праці» державна політика у галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров’я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до п.1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року № 826 (далі – Положення № 826), загроза життю та здоров'ю працівників – це виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення № 826 передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устатковання підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку. У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Відповідно до п.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Вирішуючи спір, суд враховує, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров’ю людей, а відповідачем їх наявність не спростована, рівно як і не надано доказів усунення виявлених порушень. При цьому метою адміністративного позову є превентивна міра, усунення умов, які несуть ризик спричинення шкоди людям.
Одним із головних принципів адміністративного судочинства, відповідно до ст. 7 КАС України є принцип верховенства права. Відповідно до ст. 3 Конституції України та ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права.
В адміністративному судочинстві принцип верховенства права зобов'язує суд надавати законам та іншим нормативно-правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав людини при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно-правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав людини.
З урахування вищевикладеного та беручи до уваги загрозу життю та/або здоров’ю людей, а також з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров’ю людей, суд вважає за необхідне застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача шляхом зобов’язання відсторонити від роботи працівників, які не пройшли спеціальне навчання з охорони праці та повністю зупинити: виконання вибухових робіт та робіт, пов’язаних з використанням енергії вибуху, експлуатацію місць зберігання вибухових матеріалів, у зв'язку із загрозою життю та здоров’ю людей
Суд також роз’яснює відповідачу його право на підставі ч.12 ст. 183-2 КАС України подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Крім того суд повідомляє відповідачу його обов'язок, в силу п.8 ч.6 ст.183-2 КАС України, виконати постанову негайно.
Керуючись ст.ст.158-163, 183-2 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (охорони) до Державного підприємства «Одеська служба з активних впливів на гідрометеорологічні процеси» (код ЄДРПОУ 04778469, юридична адреса: вул. Варненська, 20, м. Одеса, 65070) шляхом зобов’язання відсторонити від роботи працівників, які не пройшли спеціальне навчання з охорони праці та повністю зупинити: виконання вибухових робіт та робіт, пов’язаних з використанням енергії вибуху, експлуатацію місць зберігання вибухових матеріалів, у зв'язку із загрозою життю та здоров’ю людей.
Стягнути з Головного управління Держпраці в Одеській області (код ЄДРПОУ 39781624, проспект Шевченка, 2, м. Одеса, 65044) до Державного бюджету України, отримувач: УК у м. Одесі/Київський район, код отримувача 38016923, банк – ГУДКСУ в Одеській області, МФО 828011, р/р 31212206784005, код класифікації доходів бюджету 22030001, Одеський окружний адміністративний суд (код ЄДРПОУ 35118626) судовий збір в розмірі 1378 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім грн.).
Допустити негайне виконання постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Суддя І.В. Завальнюк