Постанова № 62499451, 03.11.2016, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.11.2016
Номер справи
812/972/16
Номер документу
62499451
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.3.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

03 листопада 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/972/16

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Смішливої Т.В.,

при секретарі судового засідання : Кравцовій Т.О.,

за участю представників сторін:

від позивача Мягков А.П., дов. від 25.05.2016

від відповідача Коломієць І.О., дов. № СА94/15 від 01.01.2016

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Свердловантрацит" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за порушення нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2015 році у розмірі 18248686,61 грн,

ВСТАНОВИВ:

19 серпня 2015 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) до товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Свердловантрацит" (далі - ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит", відповідач) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за порушення нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2015 році у розмірі 18248686,61грн.

В обґрунтування зазначено, що відповідач на виконання вимог чинного законодавства надав позивачу звіт форми 10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2015 рік. Згідно з показниками вказаного звіту ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" мало працевлаштувати 503 інвалідів, з них фактично працювало лише 190 інвалідів. Оскільки, ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" не було створено 313 робочих місця для інвалідів, яких відповідно не працевлаштовано, то відповідачу нараховано адміністративно-господарську санкцію за невиконання нормативу по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 17199515,89 грн, яку останній повинен був сплатити до 15.04.2016.

На момент подання позову адміністративно-господарські санкції не сплачені, тому позивачем нараховано пеню за порушення строків сплати зазначеної суми адміністративно-господарських санкцій у розмірі 1049170,72 грн.

Позивач просив суд стягнути з ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" адміністративно-господарські санкції та пеню за порушення нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2015 році у загальному розмірі 18248686,61 грн.

У судовому засіданні представник позивача підтримував позовні вимоги повністю, надавав пояснення, аналогічні зазначеним у позовній заяві.

Представник відповідача позов не визнав, надав суду письмові заперечення на адміністративний позов (Т.1 а.с. 54-61), в яких зазначив про вжиття усіх залежних від нього заходів для працевлаштування інвалідів, а саме: у продовж 2015 року відокремлені підрозділи товариства щомісячно інформували Марківський районний центр зайнятості, який виконує обов'язки Свердловського міського центру зайнятості, шляхом подання звітів про вакансії для працевлаштування інвалідів за формою 3-ПН, брали участь у ярмарках вакансій для інвалідів, відмов у працевлаштуванні інвалідів не було. Своєчасно надав позивачу звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2015 рік за формою 10-ПН. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Представник відповідача в судовому засіданні доводи, викладені в запереченнях підтримав, просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до такого.

Судом встановлено, що Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (ідентифікаційний номер 13396264) є юридичною особою, зареєстровано 24.12.1991, є територіальним органом Фонду соціального захисту інвалідів, і діє на підставі Положення про Луганське відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - Положення) (Т.1 а.с. 8-15).

Згідно з підпунктом 1 пункту 5 Положення позивач здійснює збір сум адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України від 21.03.1991 № 875-12 XII "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі - Закон № 875-XII).

Відповідно до частини 2 статті 18 Закону № 875-XII підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Товариство з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Свердловантрацит" (ідентифікаційний код 37596090, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул. Гоголя, буд. 24-А) є юридичною особою, та має в своїй організаційній структурі відокремлені підрозділи: ВП "Автобаза" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Вантажно-транспортне управління" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Вузол зв'язку" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП «Групова збагачувальна фабрика «Центроспілка» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП «Групова збагачувальна фабрика «Червонопартизанська» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Енергоуправління" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Санатарій - профілакторій "Промінь" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Управління "Спецшахтомонтаж" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Управління житлово-комунального господарства" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Управління матеріально-технічного постачання" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП «Центр підготовки кадрів» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Центральна збагачувальна фабрика "Свердловська" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП «Шахта Довжанська-Капітальна» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП «Шахта Харківська» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП «Шахта Центроспілка» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП «Шахта «Червоний Партизан» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП «Шахта ім. Я.М. Свердлова» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Шахтобудівельницке управління" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», філія "Вуглесервіс" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Шахтоуправління "Свердловське" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Шахтоуправління Червонопартизанське" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», що підтверджено витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (Т. 6 а.с. 190-191).

ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" зареєстроване у якості роботодавця Луганським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів 09.04.2012 за № 44/129/799, що підтверджується довідкою про реєстрацію роботодавця у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів від 09.04.2012 № 1671 (Т. 1 а.с. 16).

Частиною 1 статті 19 Закону № 875-XII встановлено, що для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік, - у кількості одного робочого місця.

Згідно частиною 3 статті 19 Закону № 875-XII підприємства, установи, організації у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Відповідно до статті 20 Закону № 875-XII підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» на виконання вимог Закону № 875-XII подано до Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2015 рік форми № 10-ПІ, з даних середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу на підприємстві у 2015 році становила 12570 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства України встановлена інвалідність - 190 осіб, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 № 875-XII - 503 осіб (Т.1 а.с. 17).

На підставі інформації наявної в поданому ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" звіті форми № 10-ПІ позивачем зроблено висновок про незабезпечення працевлаштування 313 інвалідів у 2015 році, оскільки на його підприємстві повинно бути створено 503 робочих місць, які призначені для забезпечення працевлаштування інвалідів, проте працювало лише 190 осіб - інвалідів.

Інформація про показники звіту форми 10-ПІ, наведена позивачем на підставі даних з Єдиного інформаційного автоматизованого банку даних, представником відповідача не заперечується, та у розумінні частини 3 статті 72 КАС України не потребує доказування.

З урахуванням даних звіту ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" форми 10-ПІ позивачем розраховано розмір адміністративно-господарських санкції у сумі 17199515,89 грн, виходячи з розміру середньої річної заробітної плати штатного працівника на підприємстві у 2015 році (54950,53 грн) та 313 робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих ними.

У зв'язку з порушенням ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" терміну сплати вказаних адміністративно-господарських санкцій, позивачем на підставі приписів частини 2 статті 20 Закону № 875-XII нараховано пеню у загальному розмірі 1049170,72 грн (Т. 1 а.с. 33).

На підтвердження виконання вимог пункту 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 № 70, щодо надання до центру зайнятості інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів, ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" надані звіти про наявність вакансій форми № 3-ПН, які складались та подавались відповідними структурними підрозділами відповідача.

При цьому, враховуючи, що виробничі потужності ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», а відтак і всі відокремлені підрозділи відповідача знаходяться на тимчасово окупованій території Луганської області звіти форми № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» відокремленими підрозділами підприємства-відповідача у січні та лютому 2015 року направлялись до Державного центру зайнятості (Т. 2 а.с. 146-233 звіти за січень 2015 року, Т. 2 а.с. 234-257, Т. 3 а.с. 1-58 - звіти за лютий 2015 року), оскільки Свердловський міський центр зайнятості припинив свою роботу у м. Свердловську влітку 2014 року.

Державний центр зайнятості листом від 20.01.2015 повідомив керівництво ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" про те, що отримані ним звіти форми № 3-ПН направлені за належністю до Свердловського міського центру зайнятості за новим місцезнаходженням: Луганська область, с. Марківка, пров. Південний, 13 (Т. 2 а.с. 145)

Починаючи з березня 2015 року відокремлені підрозділи ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит", а саме: ВП "Автобаза" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Вантажно-транспортне управління" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Вузол зв'язку" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Енергоуправління" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Санатарій - профілакторій "Промінь" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Санатарій - профілакторій "Славутич" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Управління "Спецшахтомонтаж" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Управління матеріально-технічного постачання" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП «Центр підготовки кадрів» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Шахтобудівельницке управління" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Центральна збагачувальна фабрика "Свердловська" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», філія "Вуглесервіс" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Шахтоуправління "Свердловське" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Шахтоуправління Червонопартизанське" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Управління житлово-комунального господарства" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», що підтверджено копіями вищевказаних звітів та описами вкладення до цінного листа з відмітками пошти про отримання вказаних документів для відправлення адресату (Т. 3 а.с. 59-255, Т. 4 а.с. 1- 251, Т. 5 а.с. 1-250, Т. 6 а.с. 1-166).

ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" у 2015 році неодноразово зверталось до Свердловського міського центру зайнятості з листами про надання інформації про кількість осіб з інвалідністю, які перебувають на обліку в центрі зайнятості та з проханням направляти запрошення на участь в ярмарках вакансій (Т. 2 а.с. 129-140)

Листом від 30.09.2015 № 16/06-935 Марківський районний центр зайнятості повідомив ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" про те, що за наказом Луганського обласного центру зайнятості № 58 від 15.04.2015 Марківський РЦЗ визнано правонаступником Свердловського міського центру зайнятості, який повністю припинив свою роботу з 30.04.2015. Також зазначено, що персональні картки осіб, що знаходились на обліку в Свердловському МЦЗ повністю закриті, такі заходи як семінири, ярмарки вакансій тощо не проводяться (Т. 2 а.с. 141).

Листом від 04.07.2016 № 19/04-965 Марківський районний центр зайнятості підтвердив те, що відокремлені підрозділи ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит", а саме: ВП "Автобаза" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Вантажно-транспортне управління" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Вузол зв'язку" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Енергоуправління" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Санатарій - профілакторій "Промінь" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Санатарій - профілакторій "Славутич" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Управління "Спецшахтомонтаж" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Управління матеріально-технічного постачання" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП «Центр підготовки кадрів» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Шахтобудівельницке управління" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Центральна збагачувальна фабрика "Свердловська" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», філія "Вуглесервіс" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Шахтоуправління "Свердловське" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП "Шахтоуправління Червонопартизанське" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», у 2015 році надавали звіти форми № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» щомісячно, а ВП "Управління житлово-комунального господарства" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» також звітувало, окрім січня, лютого, березня та серпня 2015 року. При цьому, бажаючих зайняти запропоновані посади ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" з числа оіб, які перебувають на обліку в Марківському районному центрі зайнятості не було (Т. 2 а.с. 143-144)

Щодо надання ВП "Управління житлово-комунального господарства" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» звітів форми № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» не за всі 12 місяців 2015 року суд вважає за необхідне зазначити таке.

По-перше, згідно Порядку подання форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 31 травня 2013 року № 316, форма подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й). Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.

Таким чином, роботодавець повинен проінформувати відповідну службу зайнятості про відкриття вакансії, а також повідомити окремо про заповнення такої вакансії шляхом працевлаштування на вакантну посаду працівника.

Тобто, подання щомісячної звітності форми № 3-ПН у випадку незаповнення вакантних посад, про які вже проінформовано службу зайнятості та за відсутності інших вакансій, від роботодавця не вимагається.

По друге, відповідно наданої ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" інформації у січні - березні 2015 року середньооблікова кількість штатних працівників ВП "Управління житлово-комунального господарства" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» становила 113 осіб, з них працювало 6 осіб, яким було встановлено інвалідність. При цьому, згідно нормативу відповідач зобов'язаний був створити лише 5 робочих місць для інвалідів.

Тобто, у вказаний проміжок часу ВП "Управління житлово-комунального господарства" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» було виконано норматив робочих місць для інвалідів, а тому вказаним відокремленим підрозділом звітність 3-ПН у зазначений період не подавалась.

Аналізуючи надану представником відповідача звітності форми № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» судом встановлено, що у звітах відокремленими підрозділами ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" зазначались посади, створені для інвалідів, а характеристиці вакантних посад в обов'язковому порядку вказувалось, що зазначені місця (просади) створено для інвалідів.

Крім того, ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" впродовж 2015 року неодноразово зверталось до Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів з проханням сприяти у пошуку та працевлаштуванню інвалідів (Т. 2 а.с. 119-126)

Щодо таких відокремлених підрозділів відповідача, як ВП «Шахта Довжанська-Капітальна» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП «Шахта Центроспілка» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП «Шахта Харківська» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП «ГЗФ Центроспілка» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП «Шахта «Червоний Партизан» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП «Шахта ім. Я.М. Свердлова» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП «ГЗФ «Червонопартизанська» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», то згідно узагальненої інформації про середньооблікову кількість штатних працівників на вказаних відокремлених підрозділах жодна особа впродовж 2015 року не працювала (Т. 1 а.с. 18-23), а відтак відповідно до вимог статті 19 Закону № 875 норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів на таких підприємствах не встановлюється. Що стосується адміністративної надбудови ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», то згідно штатного розкладу на підприємстві працювало 10 осіб, з яких 1 особі встановлено інвалідність, тобто, норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів згідно статті 19 Закону № 875 виконано, а тому подання звітності форми № 3-ПН від відповідача за вказаним підрозділом не вимагається.

Суд зазначає, що згідно протоколом загальних зборів учасників ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" від 18.12.2012 прийнято рішення про створення відокремленого підрозділу "Шахтоуправління "Свердловське" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» шляхом об'єднання ВП «Шахта Довжанська-Капітальна» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП «Шахта Харківська» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП «Шахта Центроспілка» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП «Групова збагачувальна фабрика «Центроспілка» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» (Т. 6 а.с. 181-184), а відповідно до протоколу загальних зборів учасників ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" від 17.09.2012 прийнято рішення про створення відокремленого підрозділу "Шахтоуправління "Червонопартизанське" ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» шляхом об'єднання ВП «Шахта «Червоний Партизан» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП «Шахта ім. Я.М. Свердлова» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» та ВП «Групова збагачувальна фабрика «Червонопартизанська» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», (Т. 6 а.с. 178-180), що пояснює відсутність штатних працівників на вказаних відокремлених підрозділах.

Також під час розгляду справи представником відповідача надано до суду накази ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" та керівників його відокремлених підрозділів про створення робочих місць для інвалідів (Т. 1 а.с. 62-76), копії довідок до актів огляду МСЕК та наказів про прийняття на роботу інвалідів (Т. 1 а.с. 77-250, Т. 2 а.с. 1 - 118)

Вищезазначене свідчить, що відокремленими підрозділами відповідача вживалися заходи щодо працевлаштування інвалідів на вакантні посади.

Фактів відмови у працевлаштуванні інвалідам при розгляді справи судом не встановлено. Таким чином, суд вважає, що на відповідача не може бути покладена відповідальність за не направлення уповноваженими органами необхідної кількості інвалідів для працевлаштування та за відсутність інвалідів, які бажають працевлаштуватись.

Відповідно до частини 1 статті 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Частиною 2 наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Отже, для стягнення адміністративно-господарських санкцій слід виходити із загальних норм права відносно відповідальності за порушення зобов'язань та встановлення в діях або бездіяльності підприємства складу правопорушення з метою застосування юридичної відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій.

Необхідно враховувати, що елементами правопорушення є вина та наявність причинного зв'язку між самим порушенням та його наслідками.

Відповідно до частини 2, частини 3 статті 18-1 Закону № 875-XII рішення про визнання інваліда безробітним і взяття його на облік для працевлаштування приймається центром зайнятості за місцем проживання інваліда на підставі поданих ним рекомендації МСЕК та інших передбачених законодавством документів. Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

За змістом статті 18-1 Закону України № 875-ХІІ вбачається, що пошук підходящої роботи для інваліда здійснює державна служба зайнятості.

Таким чином, обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування.

Відповідач, шляхом надання звітів про наявність робочих місць та потребу у працівниках (форма № 3-ПН), інформував центр зайнятості про створені робочі місця та вакансії для працевлаштування інвалідів.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких базуються її вимоги або заперечення.

При цьому суд вважає необхідним зазначити, що сам факт відсутності на підприємстві працевлаштованих інвалідів саме в кількості 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік не є безумовною підставою для застосування адміністративно-господарських санкцій, що можливе лише у випадку не вчинення підприємством прямо передбачених законодавством заходів для працевлаштування інвалідів та прямого порушення вимог Закону № 875, чого позивачем у даній справі не доведено.

Аналогічну правову позицію викладено Верховним Судом України у постановах від 02.04.2013 у справі № 21-95а13 та від 26.06.2012 у справі № 21-105а12.

Отже, з урахуванням вимог статей 69-72 КАС України, позивачем не доведено правомірність застосованих штрафних санкцій та, відповідно, правомірність нарахування пені, оскільки не доведено наявність об'єкту для її обчислення, що свідчить про передчасність та безпідставність з'явлення пені до стягнення.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, зважаючи на те, що доводи позивача стосовно наявності у ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" обов'язку сплачувати адміністративно - господарські санкції та пеню у визначеному позивачем розмірі не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Розподіл судових витрат не вирішується, оскільки згідно зі статтею 94 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку відмови у задоволенні позову судові витрати позивачу не відшкодовуються.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 03 листопада 2016 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись статтями 2, 17, 69, 70, 71, 87, 94, 98, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Свердловантрацит" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за порушення нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2015 році у розмірі 18248686,61 грн відмовити повністю.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови складено та підписано судом 07 листопада 2016 року.

Суддя Т.В. Смішлива