Постанова № 62499361, 07.11.2016, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.11.2016
Номер справи
п/811/1238/16
Номер документу
62499361
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 листопада 2016 року Справа № П/811/1238/16

Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Індастріал-Транс-Агро" (далі - позивач) до Головного управління ДФС у Кіровоградській області (далі - відповідач) про скасування наказу на перевірку, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом та просить скасувати наказ відповідача від 27.09.2016 №388 "Про перенесення терміну проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Індастріал-Транс-Агро"".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірний наказ прийнято безпідставно, а тому він підлягає скасуванню у судовому порядку так як у контролюючого органу не було передбачених законами України підстав щодо прийняття рішення про проведення позапланової виїзної перевірки, а відтак і рішення щодо перенесення терміну її проведення.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив суд їх задовольнити з підстав, зазначених в позові. Також, представником подано суду клопотання про подальший розгляд справи у порядку письмового провадження (а.с.31).

Заперечуючи проти задоволення позову представники відповідача вказали, що наказом Головного управління ДФС у Кіровоградській області від 23.09.2016 №380 призначено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "Індастріал-Транс-Агро". Водночас, позивачем подано до Головного управління лист від 20.09.2016 р. №3-п (вх.№10482/10 від 23.09.2016 р.), яким повідомлено про втрату документів. У зв'язку з цим та керуючись ст.44 Податкового кодексу України винесено спірний наказ, а тому позовні вимоги є необгрунтованими та задоволенню не підлягають (а.с.25).

За правилами частини 4 статті 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

При цьому, згідно із ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відтак, суд дійшов висновку про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні в справі документи та матеріали, заслухавши пояснення представників сторін та всебічно й повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд зазначає таке.

Головне управління ДФС у Кіровоградській області, у розумінні ст. 3 КАС України, є суб'єктом владних повноважень, рішення якого оскаржено.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, в т.ч., на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що на підставі п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75 та п.п.78.1.4 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області винесено наказ від 23.09.2016 №380 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Індастріал-Транс-Агро"".

В подальшому, керуючись п.44.5 ст.44 Податкового кодексу України відповідачем винесено наказ "Про перенесення терміну проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Індастріал-Транс-Агро"" від 27.09.2016 р. №388 (а.с.26).

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Так, відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюється Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Згідно з пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно із п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75 ПК України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

У відповідності з п.п.78.1.4 п.78.1 ст.78 ПК України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється, зокрема, якщо виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначено виявлену недостовірність даних та відповідну декларацію протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Поряд з цим, суд також вважає за потрібне звернути увагу на те, що відповідно до п.78.4 ст.78 ПК України, про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Відтак, зі змісту наведених положень вбачається, що документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби та можлива за одночасної наявності таких двох умов:

- виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;

- якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Наявність другої умови має місце у тому випадку, коли платник податків не надав на письмовий запит органу державної податкової служби пояснень та документів протягом 10 робочих днів. Водночас, 10 робочих днів обраховуються з дня, коли платник податків фактично отримав запит.

Вказана правова позиція узгоджується також із правовою позицією Вищого адміністративного суду, яка викладена в ухвалі від 03.07.2014 року по справі №К/800/11452/14.

Встановлено, що на підставі п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75 та п.п.78.1.4 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області винесено наказ від 23.09.2016 р. №380 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Індастріал-Транс-Агро"".

Для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту. У випадках, передбачених статтею 216 Цивільного кодексу України, платники податків мають право вносити відповідні зміни до податкової звітності у порядку, визначеному статтею 50 цього Кодексу (п. 44.1 ст.44 Податкового кодексу України).

При цьому, згідно з п.44.5 ст.44 Податкового кодексу України у разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, платник податків зобов'язаний у п'ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому цим Кодексом для подання податкової звітності, та контролюючий орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації. Платник податків зобов'язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу. У разі неможливості проведення перевірки платника податків у випадках, передбачених цим підпунктом, терміни проведення таких перевірок переносяться до дати відновлення та надання документів до перевірки в межах визначених цим підпунктом строків.

Відтак, нормами чинного податкового законодавства зобов'язано податковий орган видати наказ про перенесення термінів проведення перевірки в разі отримання від платника податків повідомлення про втрату, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 ст.44 Податкового кодексу України.

Отже, стаття 44 розділу II Кодексу встановлює єдині вимоги до підтвердження даних, визначених у податковій звітності, зокрема і порядок повідомлення платником податків органу ДФС про втрату таких документів протягом всього терміну, встановленого законодавством для їх зберігання, загальний порядок відновлення документів та проведення перевірки платника у таких випадках.

Відповідно до п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам органів державної служби у повному обсязі всі документи, що належать до предмета перевірки, або пов'язані з ним, такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

Згідно пункту 81.1 статті 81 Податкового кодексу України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу;

- копії наказу про проведення перевірки;

- службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Матеріалами справи підтверджено, що позивачем 20.09.2016 року направлено до Кіровоградської ОДПІ повідомлення про те, що товариством втрачено оригінали документів за період з 01.01.2014 р. по 20.09.2016, а саме договори, накладні, податкові накладні, акти, розрахункові документи, книги, накази, журнали, листування, реєстри, податкова та фінансова звітність, товарно-транспортні накладні та ін. (а.с.28).

При цьому, які саме оригінали документів були втрачені товариством у повідомленні не зазначено.

У зв'язку з цим, керуючись п.44.5 ст.44 Податкового кодексу України відповідачем винесено наказ "Про перенесення терміну проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Індастріал-Транс-Агро"" від 27.09.2016 р. №388 (а.с.26).

При цьому, представник відповідача, як на підставі винесення вказаного наказу, посилався саме на повідомлення позивача від 20.09.2016 р., поданого до Кіровоградської ОДПІ.

Водночас, як встановлено судом, на підставі вимог п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75 та п.п.78.1.4 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області винесено наказ від 23.09.2016 №380 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Індастріал-Транс-Агро"", згідно якого призначено проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Індастріал-Транс-Агро" з питань правильності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість по взаємовідносинах з ТОВ "Евінг Альянс" (код 39924198) за жовтень 2015 року - травень 2016 року, з ТОВ "Васкінг. Ком" (код 39476142) за квітень-травень 2015 року та з ТОВ "Елвіс Контракт" (код 39914305) за квітень-червень 2016 року та визначення фінансового результату до оподаткування податком на прибуток по взаємовідносинах з вказаними контрагентами за 2015 рік та І півріччя 2016 року.

Однак, доказів втрати позивачем і, зокрема, повідомлення про це ГУ ДФС у Кіровоградській області, саме оригіналів документів податкової та фінансової звітності по відносинах з вищевказаними контрагентами за вказаний період, суду не надано.

Згідно ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. Ч.2 статті 71 цього Кодексу встановлено те, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відтак, відповідачем не надано доказів наявності обставин щодо перенесення терміну проведення документальної позапланової виїзної перевірки, а саме доказів втрати, пошкодження або дострокового знищення позивачем документів, які є предметом перевірки, призначеної наказом від 23.09.2016 №380.

На підставі викладено та враховуючи наявні в справі документи та матеріали, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Згідно ч.1 статті 94 КАС України суд присуджує на користь позивача всі здійснені документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1378,00 грн. з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача (а.с.12-а).

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Кіровоградській області від 27 вересня 2016 року № 388 "Про перенесення невикористаного терміну проведення документальної позапланової виїзної перевірки".

Присудити товариству з обмеженою відповідальністю "Індастріал-Транс-Агро", код - 37297649 (25012, м. Кропивницький, пров. Будьонного, 3) з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Кіровоградській області судовий збір у сумі 1 378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп..

Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її оголошення. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Л.І. Хилько