Постанова № 62498027, 07.11.2016, Богодухівський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
07.11.2016
Номер справи
613/1411/16-а
Номер документу
62498027
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №-613/1411/16-а Провадження №-2-а/613/101/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2016 року

Суддя Богодухівського районного суду Харківської області Харченко С.М., розглянувши в приміщенні суду в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Богодухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправними дії та зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить: визнати протиправними дії Богодухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням нарахованої та виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та зобов'язати Богодухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити з 20 квітня 2016 року перерахунок та виплату пенсії, як державному службовцю, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її початкового призначення у червні 2011 року в розмірі 90%, на підставі довідок Департаменту агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації від 11.08.2016 року №01-34/28 про заробітну плату з урахуванням нарахованої та виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та від 01.08.2016 року №01-34/23 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям в зв'язку з підвищенням з 01 грудня 2015 року посадових окладів державних службовців. Просив стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на його користь 551,20 грн. сплачений судовий збір.

В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, він з червня 2011 року одержує пенсію державного службовця, призначену йому за віком відповідно до ст.37 ЗУ від 16.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу», в редакції, що була чинна на період призначення йому пенсії, у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати. В зв'язку з тим, що при обчисленні пенсії державного службовця за віком не враховані інші виплати, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати, 19 жовтня 2016 року він звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії, надавши довідку Департаменту агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації про заробітну плату за період з 01.06.2009 року по 31.09.2011 року від 11.08.2016 року №01-34/28 з урахуванням інших виплат: матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати. Також 19 жовтня 2016 року, він звернувся до відповідача з заявою щодо перерахунку йому пенсії в зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року посадових окладів державним службовцям, надавши довідку Департаменту агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації з 01.08.2016 року №01-34/23 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям за посадою, що мав перед виходом на пенсію. Листами від 20.10.2016 року йому було відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати з посиланням на ст.33 ЗУ «Про державну службу» та постанову КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865, що такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та компенсація за невикористану відпустку, не передбачено як складову частину заробітної плати, а тому вони не можуть бути враховані в заробіток, з якого обчислюють пенсію державному службовцю, також було відмовлено в перерахунку пенсії в зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року посадових окладів державних службовців з посиланням на те, що відповідно до п.5 ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII встановлено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно до ЗУ «Про державну службу». У зв'язку з чим з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, передбачених ЗУ «Про державну службу» не призначаються, а раніше призначені не перераховуються.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився надавав заперечення, згідно з якими не погоджується з доводами позивача та заперечує проти задоволення позовних вимог, з наступних підстав: ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні з 2011 року та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу». Згідно ст.37 ЗУ «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначалась в розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державним службовцями - у розмірі 90 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. При призначенні пенсії ОСОБА_1 відсоток заробітку було встановлено 90 відсотків. Для призначення пенсії ОСОБА_1 були надані довідки про складові заробітної плати №01-28/14, №01-28/15 від 15.06.2011 року, до складу яких входили посадовий оклад, ранг, доплата за вислугу років (40%), надбавка за високі досягнення у праці, надбавка за роботу з таємними документами та премії за періоди з 01.06.2009 р. по 31.05.2011 р. При розрахунку розміру заробітної плати для обчислення пенсії ОСОБА_1 було застосовано постанову Кабінета Міністрів від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (в редакції чинній на момент призначення пенсії). Гр. ОСОБА_1 надано довідки №01-34/23 та №01-34/28 від 11.08.2016 року із заявою про перерахунок пенсії, в довідки включені: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років (40%), надбавка за роботу з таємними документами, надбавка за високі досягнення у праці, матеріальна допомога на оздоровлення та індекція заробітної плати. Таким чином, такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, непередбачено як складову заробітної плати, а тому вони не можуть бути враховані в заробіток, з якого обчислюють пенсію державному службовцю. Тому, на підставі викладеного вище, відповідач просив в задоволені адміністративного позову відмовити.

Суд розглянув справу у порядку скороченого провадження.

Судом встановлені наступні обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області (Богодухівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області), отримує пенсію державного службовця за віком згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Відповідно до наданої ОСОБА_1 довідки вбачається, що в неї вже включені: надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та інші виплати.

Згідно ст.19 Конституції України- органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. ст.69,71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободі в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу.

Ч.1ст. 9 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу", в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу, пенсія державним службовцям призначається у розмірі 82 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, що діє на даний час, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менше як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорії посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 19 жовтня 2016 року звернувся до відповідача із заявою про здійснення йому перерахунку пенсії, надавши довідку Департаменту агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації про заробітну плату за період з 01.06.2009 року по 31.09.2011 року від 11.08.2016 року №01-34/28 з урахуванням інших виплат: матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати.

Відповідно до змісту копії довідки Департаменту агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації від 11.08.2016 року № 01-34/28 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» виданої ОСОБА_1, останньому було нараховано та виплачено матеріальну допомогу на оздоровлення та проведено індексацію заробітної плати.

Вищеописана довідка за формою та змістом відповідала вимогам, встановленим ПКМ України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (в редакції чинній на момент призначення пенсії).

Проте відповідачем при розрахунку пенсії не включено до складу заробітної плати суми вказаної допомоги та індексації, з яких були фактично нараховані та сплачені збори на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, внаслідок чого пенсія йому виплачується в меншому розмірі, ніж повинна бути.

Листом №2532-02/04 від 20.10.2016 року з посиланням на ст. 33 Закону України « Про державну службу» та Постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» було роз'яснено, що ОСОБА_1 призначена пенсія відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від суми заробітної плати державного службовця з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Згідно вказаного листа відповідача,такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та компенсація за невикористану відпустку, не передбачено як складову частину заробітної плати, а тому вони не можуть бути враховані в заробіток, з якого обчислюють пенсію державному службовцю.

Таким чином, ОСОБА_1 з 2011 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Богодухівському районі Харківської області, та отримує пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу». При нарахуванні пенсії державного службовця до сум заробітної плати для призначення йому пенсії управління ПФУ у Богодухівському районі не включило суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, хоча з вказаних сум відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» були фактично нараховані та сплачені страхові внески.

Згідно з ч. 1ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений орган виплачує працівникові за виконану роботу.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оплату праці" , в структуру заробітної плати входить додаткова заробітна плата, а це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Також до заробітної плати відносяться інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно ч.2 ст.33 Закону України "Про державну службу"заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок.

Тобто аналізуючи вищевикладене дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входить до системи оплати праці державного службовця.

Згідно з ч.6,7 ст.33 Закону України "Про державну службу"державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення в праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.1 ст.35 Закону України "Про державну службу"передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.

Згідно з ч.2 ст.35 цього Законудержавним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

З огляду на вказане, виплата матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати визначена законом, а повноваження щодо встановлення конкретних розмірів посадових окладів, матеріальної допомоги, доплат делеговані Кабінету Міністрів України.

Відповідно до форми довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затвердженої постановою Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, до складу «Інших виплат» входять - індексація, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових умов та матеріальна допомога на оздоровлення, що свідчить про необхідність врахування відповідачем цих виплат під перерахунку пенсії Позивачу.

Відповідно абз. 4 пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», індексації підлягає оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер. Індексація заробітної плати являє собою дохід, з якого відповідно достатті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів відповідно до чинного законодавства день одержання заробітку (виплат, доходу).

Пунктом 2 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного податку на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, платниками єдиного внеску також: є працівники - громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, установах та організаціях, в інших юридичних осіб - підприємців на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, у фізичних осіб на умовах трудового договору контракту). Тобто працівники, які працюють - перебувають у трудових відносинах з організацією - є застрахованими особами та підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

За змістом частини 2 статті 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Обґрунтованість вимог щодо включення до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги та індексації доходів, з метою проведення перерахунку пенсії, підтверджується також правовою позицію Верховного Суду України, що викладена у постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а-11. Зокрема у цій постанові Верховний Суд України звертає увагу на перевагу в застосуванні норм права спеціальних норм, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії: ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зокрема,ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»передбачає включення до заробітку для обчислення пенсії всіх видів оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання заробітку (виплат, доходу).

Згідно ст..41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) зареєстрованої особи для обчислення пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Верховного Суду України від 06 листопада 2013 року у справі № 21-350а-13, зокрема:

У судових рішеннях Вищого адміністративного суду України від 18 травня та 20 грудня 2012 року (справи №№ К-10879/09, К/9991/59887/12 відповідно), касаційний суд у подібних правовідносинах дійшов висновку про те, що матеріальна допомога, на яку нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховується до заробітку для обчислення пенсії державного службовця.

Верховний Суд України вирішував питання про усунення розбіжностей у застосуванні статей 33, 37 Закону «Про державну службу» і в постановах від 20 лютого 2012 року, від 14 травня 2013 року у справі №21/125а13 та від 28 травня 2013 року у справі №21/97а13, і зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховується в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно з частиною 1 ст.244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому, слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії.

Таким чином, пенсія ОСОБА_1 повинна обчислюватись із заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації на заробітну плату, на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За таких обставин позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправними дії Богодухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням нарахованої та виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, як державному службовцю на підставі довідки Департаменту агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації від 11.08.2016 року №01-34/28 про заробітну плату з урахуванням нарахованої та виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати є законними та обґрунтованими.

Вирішуючи питання щодо строків, з яких Богодухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області зобовязано провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 суд виходить з наступного.

Згідно ч.1 ст.99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до ч. 2 ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч. ч. 1,2 ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Ухвалою суду від 25 жовтня 2016 року позовну заяву в частині визнання протиправними дії Богодухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням нарахованої та виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та в частині зобов'язання Богодухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити перерахунок та виплату пенсії, як державному службовцю, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її початкового призначення у червні 2011 року в розмірі 90%, на підставі довідок Департаменту агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації від 11.08.2016 року №01-34/28 про заробітну плату з урахуванням нарахованої та виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та від 01.08.2016 року №01-34/23 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям в зв'язку з підвищенням з 01 грудня 2015 року посадових окладів державних службовців з 20 квітня 2016 року по 24 квітня 2016 року залишено без розгляду і продовжено розгляд справи з 25.04.2016 року.

При розгляді питання щодо встановлення дати з якої необхідно провести відповідний перерахунок пенсії ОСОБА_1, то судом прийнято до уваги, що згідно положень ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 19.10.2016 року та надав відповідну довідку, то пенсія підлягає перерахунку саме з 1 листопада 2016 року.

Враховуючи, що відповідач відмовив позивачу лише у врахуванні у пенсійні виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, а відсоткова ставка сторонами не оспорюється, тому підстав для її визначення суд не вбачає, оскільки це не є предметом позову.

Позов в частині визнання протиправними дії Богодухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та в частині зобов'язання Богодухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її початкового призначення у червні 2011 року в розмірі 90% на підставі довідки від 01.08.2016 року №01-34/23 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям в зв'язку з підвищенням з 01 грудня 2015 року посадових окладів державних службовців задоволенню не підлягає, із наступних підстав:

Судом встановлено, що 19 жовтня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Богодухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям з 01 грудня 2015 року.

20 жовтня 2016 року Богодухівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Харківської області позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії оскільки п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII встановлено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону про призначення всіх видів пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». Таким чином, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, передбачених вищезазначеним законом, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.

В редакції Закону № 213- VIII від 02 березня 2015 року ст. 37 визначена в наступній редакції: «На одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менше як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах держав державних службовців, а також особи, які мають не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування , а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Тобто, призначення пенсії державним службовцям напряму пов'язано з застосуванням Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Також передбачено призначення пенсії державним службовцям в розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 90 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За статтею 37-1 Закону України «Про державну службу», умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Як вбачається з матеріалів справи, з 2011 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 %.

До 01 травня 2016 року пенсійне забезпечення державних службовців було врегульоване нормами Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII.

01 травня 2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.

У звязку з набуттям чинності Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, положення Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року, яка набрала чинність з 01 травня 2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, з 01 травня 2016 року Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року, по іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців. Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Отже, враховуючи приписи ст.90 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року, з 01 травня 2016року відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.

Крім того, на даний час всупереч статті 37-1 Закону №3723-XII Кабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року, п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року виключений і порядок перерахунку пенсій державним службовцям, в даному випадку повинен визначатися на підставі діючого Закону України «Про державу службу», який набрав законної сили 01 травня 2016 року та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно Перехідних положень Закону України «Про державну службу» , що набрав законної сили 01 травня 2016 року, ст. 37 Закону (1993 року) діє щодо призначення та виплати пенсій державним службовцям при призначенні пенсії вперше, тоді як ст. 37-1 втратила чинність. Тому, з 01 грудня 2015 року перерахунок пенсій повинен здійснюватись у відповідності до Розділу 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що наведено у Перехідних положеннях Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-8 від 02 березня 2015 року.

Відповідно до пункту 5 Прикінцеві положення Закону №213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про необхідність відмови в задоволенні решти позовних вимог, оскільки позивач звернувся до суду з позовом, як і з заявою до відповідача щодо проведення перерахунку пенсії в зв'язку з підвищенням посадових окладів державних службовців, після 01 травня 2016 року і просить здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця саме на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року.

Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, судовий збір має бути стягнутий на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 8,9,69,71,94,99, 100,122, 128, 160, 167, 183-2, 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 64, 124, 152 Конституції України, ст.ст. 41, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»,суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Богодухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправними дії та зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсії - задовольнити частково.

Визнати дії Богодухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням нарахованої та виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати - протиправними.

Зобов'язати Богодухівське об'єднанане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 листопада 2016 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, відповідно до довідки Департаменту агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації від 11.08.2016 року №01-34/28, з урахуванням раніше проведених виплат.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Богодухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 витрати пов'язані зі сплатою судового збору в розмірі 551 грн. 20 коп. (п'ятсот п'ятдесят одна гривня 20 копійок).

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена повністю або частково протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через Богодухівський районний суд Харківської області.

Постанова набирає законної сили у строки та порядку, встановленими ст. 254 КАС України.

Суддя