ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 листопада 2016 року о/об 14 год. 21 хв.
Справа № 808/3057/16
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Ю.А., розглянувши у місті Запоріжжі адміністративну справу за позовом Вільнянської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області до Дружелюбівського виправного центру управління Державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області (№1) про стягнення коштів у сумі податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Вільнянська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Запорізькій області (надалі – позивач або Вільнянська ОДПІ) звернулась до Дружелюбівського виправного центру управління Державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області (№1) (надалі – відповідач або Дружелюбівський ВЦ №1) з позовною заявою про стягнення з відповідача 79993 грн. 29 коп. податкового боргу по земельному податку з юридичних осіб.
У позовній заяві позивачем зазначено, що станом на 27.09.2016 за відповідачем обліковується податкова заборгованість по земельному податку з юридичних осіб у сумі 79993 грн. 29 коп., яка виникла через несплату Дружелюбівським ВЦ №1 самостійно визначених зобов’язань у Податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік (вх.№1600001910 від 20.02.2016) та зобов’язання визначеного контролюючим органом у податковому повідомленні-рішенні №0000851200 від 17.06.2016.
Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Представником відповідача подано до суду заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З’ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку про можливість задоволення позову з наступних підстав.
За матеріалами справи Дружелюбівський ВЦ №1 зареєстровано як юридичну особу за адресою: 70053, Запорізька область, Вільнянський район, село Дружелюбівка, вул.Олімпійська, буд.2. Дружелюбівський ВЦ №1 має ідентифікаційний код 08594542.
У поданій Дружелюбівським ВЦ №1 до Вільнянської ОДПІ Податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік (вх.№1600001910 від 20.02.2016) відповідачем нараховано земельного податку (річна сума) – 173531 грн. 66 коп. При цьому, платіж помісячно складає: січень-листопад 2016 року – 14460 грн. 97 коп., грудень 2016 року – 14460 грн. 99 коп. (а.с.10).
За результатами проведеної невиїзної документальної перевірки Дружелюбівського ВЦ №1 з питання несвоєчасної сплати узгоджених податкових зобов’язань по земельному податку з юридичних осіб за період з 30.06.2015 по 07.04.2016 Вільнянською ОДПІ складено Акт за №373/12-08594542 від 13.06.2016 (а.с.15-зворот).
Перевіркою встановлено порушення Дружелюбівським ВЦ №1 вимог ст.287 Податкового кодексу України.
Результатом розгляду Акту перевірки №373/12-08594542 від 13.06.2016 стало прийняття Вільнянською ОДПІ податкового повідомлення-рішення №0000851200 від 17.06.2016, яким Дружелюбівському ВЦ №1 нараховано грошове зобов’язання по земельному податку з юридичних осіб у сумі 7688 грн. 44 коп. (20% штраф за затримку сплати 38442 грн. 20 коп.) (а.с.15).
Доказів самостійної сплати податкового зобов’язання (платіжних документів) Дружелюбівським ВЦ №1 до суду не надало.
Плата за землю – це обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (пп.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України).
Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (п.285.1 ст.285 Податкового кодексу України).
Як зазначено у п.285.2 ст.285 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв’язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Відповідно до приписів п.288.1-п.288.4 ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Згідно з п.287.1 ст.287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Податкове зобов’язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України).
Згідно з пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг – це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Податковий контроль – це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п.61.1 ст.61 Податкового кодексу України).
За приписами пп.62.1.1-62.1.2 п.62.1 ст.62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.
Як передбачено п.1 Розділу І «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», затвердженого 07.04.2016 наказом Міністерства фінансів України №422, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 за №751/28881 (надалі – «Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування») (який набрав чинності 10.06.2016), цей Порядок визначає організацію діяльності з ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Згідно з п.2 Розділу І «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» терміни в цьому Порядку вживаються в таких значеннях: інтегрована картка платника (далі - ІКП) – форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами.
Відповідно до п.1 Глави 1 Розділу ІІ «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зазначено, що з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.
Позивачем в обґрунтування позовних вимог надано до суду інтегровану картку Дружелюбівського ВЦ №1 згідно з якою за відповідачем обліковується борг у сумі 79993 грн. 29 коп. по земельному податку з юридичних осіб.
Даних про розстрочення (відстрочення) податкового зобов’язання, надміру та/або помилково сплачені кошти вказаний документ – не містить.
Дружелюбівським ВЦ №1 не надано до суду будь-яких доказів про сплату вказаного податкового боргу.
Як зазначено у пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податковий борг – це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Як зазначено у пп.14.1.153 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податкова вимога – це письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Судом досліджено наданий заявником корінець податкової вимоги №28 від 07.05.2012 (а.с.8).
Згідно з п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності – шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.
У пп.20.1.34 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України зазначено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вище викладене, судом з’ясовано, що Дружелюбівський ВЦ №1 на час судового засідання має податковий борг у сумі 79993 грн. 29 коп. по земельному податку з юридичних осіб, який у добровільному порядку не погашений. Позов підлягає частковому задоволенню, заборгованість має бути стягнута з Дружелюбівського ВЦ №1 у порядку та спосіб, встановлений ст.95 Податкового кодексу України.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, ст.19 Конституції України, ст.95 Податкового кодексу України, суд, –
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з рахунків Дружелюбівського виправного центру управління Державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області (№1) (70053, Запорізька область, Вільнянський район, село Дружелюбівка, вул.Олімпійська, буд.2, ідентифікаційний код 08594542) у банках, обслуговуючих даного платника податків, на користь бюджету (р/р33216811700085, код бюджетної класифікації 18010500, одержувач – УК у Вільнянському районі (Дружелюбівська сільська рада), банк отримувача ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 37997149) податковий борг по земельному податку з юридичних осіб у сумі 79993 грн. 29 коп.
В іншій частині позовних вимог – відмовити.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 183-3, 186, 254 КАС України.
Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 03.11.2016.
Суддя О.О. Прасов