КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 листопада 2016 року справа № П/811/1213/16
Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Капітанівське зернозберігальне підприємство" до Одеської митниці Державної фіскальної служби України про визнання протиправним бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом та просить:
- визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати відповідача розглянути заяву товариства №118 від 03.08.2016 р.;
- зобов'язати відповідача, за результатами розгляду заяви товариства №118 від 03.08.2016 р., прийняти відповідне рішення про внесення змін до вантажних митних декларацій;
- визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати відповідача розглянути заяву Дочірнього підприємства "Юран" ТОВ "ДП Юрол" №201 від 10.06.2016 р.;
- зобов'язати відповідача, за результатами розгляду заяви Дочірнього підприємства "Юран" ТОВ "ДП Юрол" №201 від 10.06.2016 р., прийняти відповідне рішення про внесення змін у повідомлення про фактичне вивезення товарів.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, та надані у справу матеріали і документи.
Представник відповідача у письмових запереченнях проти позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що дії митного органу по здійсненню контролю за визначенням митної вартості та здійсненню митної оцінки ввезеного позивачем на митну територію товару були проведені з дотриманням законодавства та прав, наданих митним органам. Доводячи правомірність дій, просив суд у позові відмовити.
Водночас, представником позивача заявлено клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
На підставі усної ухвали, прийнятої в судовому засіданні 03.11.2016 р. та занесеної до журналу судового засідання (а.с.242-243), подальший розгляд справи проведено в порядку письмового провадження у відповідності до ч.4 ст.122 КАС України.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши у судовому засіданні надані сторонами докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому засіданні обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно ч.1ст.1, ч.1,4 ст.7 МК України 1. Законодавство України з питань державної митної справи складається з Конституції України, цього Кодексу, інших законів України, що регулюють питання, зазначені у статті 7 цього Кодексу, з міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також з нормативно-правових актів, виданих на основі та на виконання цього Кодексу та інших законодавчих актів. 1. Встановлені порядок і умови переміщення товарів через митний кордон України, їх митний контроль та митне оформлення, застосування механізмів тарифного і нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, справляння митних платежів, ведення митної статистики, обмін митною інформацією, ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, здійснення відповідно до закону державного контролю нехарчової продукції при її ввезенні на митну територію України, запобігання та протидія контрабанді, боротьба з порушеннями митних правил, організація і забезпечення діяльності органів доходів і зборів та інші заходи, спрямовані на реалізацію державної політики у сфері державної митної справи, становлять державну митну справу. 4. Безпосереднє керівництво здійсненням державної митної справи покладається на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
ТОВ "Капітанівське зернозберігальне підприємство" зареєстроване 30.11.2006 року у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.54-56).
31.03.2016 року між позивачем (далі - довіритель) та дочірнім підприємством "Юран" ТОВ "ДП Юрол" (довірена особа) укладено договір доручення №63. Відповідно до умов укладеного договору, довірена особа, маючи ліцензію на право надання посередницьких послуг митного брокера, приймає на себе зобов'язання та всі функції пов'язані з митним оформленням вантажів довірителя (а.с.237-240).
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 31.03.2016 між ТОВ "Капітанівське зернозберігальне підприємство" та РRIANEX HOLDINGS LIMITED (Кіпр) (далі - покупець) був укладений Контракт № СN-0290316 (далі - Контракт №316). Предметом укладеного контракту є постачання товару - кукурудза 3 класу; походження товару - Україна; рік врожаю -2015; упаковка - насипом. Згідно з п.3.1 Контракту №316 кількість товару становить 6900 метричних тон. При цьому п.3.4 Контракту №316 кількість товару, навантаженого на транспортний засіб, має бути зазначена в товарно-транспортній накладній або залізничній накладній (а.с.12-17).
01.04.2016 року між позивачем та РRIANEX HOLDINGS LIMITED (Кіпр) (далі - покупець) був укладений Контракт № СN-0320416 (далі - Контракт №416). За умовами Контракту № 416 позивач виступав продавцем товару на підставі договору комісії № КОМ-0330316 від 31.03.2016 (далі - Договір комісії), що був укладений між позивачем (комісіонер за Договором комісії) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Фармастор" (комітент за Договором комісії). Відповідно до пункту 3.1. Контракту № 416 кількість товару становить 5 800 метричних тон (5 800 000 кг). Умови Контракту № 416 щодо порядку поставки товару до місця поставки та визначення кількості поставленого товару, ідентичні умовам, що встановлені у Контракті №316 (а.с.18-31).
На виконання умов Контракту № 316 у період з 13.04.2016 по 17.04.2016 позивач, з використанням залізничного транспорту здійснив поставку 3 552 600 кг товару до місця поставки, що підтверджується залізничними закладними №№ 40066417, 40078610, 40091530, 40114266, 40133456, 40133514, 40138877, 40158917, 40164774, 40188583 (а.с.31-40).
17.04.2016 позивачем на виконання умов Контракту № 416 було поставлено 467 100 кг товару, що підтверджується залізничною накладною № 40189045 (а.с.41).
30.05.2016 митним брокером (ДП "Юран") було оформлено експортне доручення № 17, згідно з яким відповідачем було надано дозвіл на навантаження товару на теплохід "Таtrу", відповідно до умов Контракту № 316, загальною вагою 2 008 700 кг (а.с.42).
В судовому засіданні представник позивача пояснив, що залізничним транспортом, на підставі залізничних накладних до місця поставки прибуло 3 552 600 кг товару за Контрактом № 316 та 467 100 кг товару за Контрактом № 416.
Таким чином, у результаті фактичного навантаження товару на теплохід "Tatrу" та подальшого оформлення вантажної митної декларації (ЕК 10 РР) №500060703/2016/003969 на вивезення товару за межі митної території України, була допущена помилка щодовідомостей про масу товару за Контрактами № 316 та № 416 (а.с.43).
08.06.2016 року позивачем на адресу відповідача направлено лист №77/0806 з проханням внести зміни до повідомлення про фактичне вивезення товарів щодо маси товару та надати пропуск на товар, що перетнув межі митної території України 07.06.2016 року, зокрема:
- контракт № 316, ВМД (ЕК 10 РР) №500060703/2016/003969 у кількості З 552 600 кг;
- контракт № 416, ВМД (ЕК 10 РР) №500060703/2016/004731 у кількості 288 300 кг;
- контракт № 416, ВМД (ЕК 10 РР) №500060703/2016/004741 у кількості 178 800 кг (а.с.47).
На підставі зазначеного листа, митний брокер (ДП "Юран") 10.06.2016 року звернувся до відповідача з листом №201 з проханням внести коректні дані в повідомлення про фактичне вивезення товарів та надати перепустку на товар, що перетнув межі митної території України 07.06.2016 р., зокрема:
- контракт № 316, ВМД (ЕК 10 РР) №500060703/2016/003969 у кількості 3 552 600 кг;
- контракт № 416, ВМД (ЕК 10 РР) №500060703/2016/004731 у кількості 288 300 кг;
- контракт № 416, ВМД (ЕК 10 РР) №500060703/2016/004741 у кількості - 178 800 кг (а.с.48).
В зв'язку з неотриманням відповіді на зазначені листи, 03.08.2016 року позивачем на адресу відповідача було надіслано заяву про оформлення аркушу коригування за вих. № 118, у якій підприємство, вказуючи на необхідність внесення змін до митних декларацій, за якими товар фактично перетнув митний кордон України, просило надати дозвіл на внесення змін до:
- вантажної митної декларації ВМД (ЕК 10 РР) №500060703/2016/003969 шляхом оформлення аркуша коригування та змінити у повідомленні про фактичне вивезення товару кількість фактично вивезеного товару з 4 019 700,00 кг на 3 552 600,00 кг;
- вантажної митної декларації ВМД (ЕК 10 РР) №500060703/2016/004731 шляхом оформлення аркуша коригування та змінити у повідомленні про фактичне вивезення товару кількість фактично вивезеного товару з 5 627 700,00 кг на 5 916 000,00 кг;
- вантажної митної декларації ВМД (ЕК 10 РР) №500060703/2016/004741 шляхом оформлення аркуша коригування та змінити у повідомленні про фактичне вивезення товару кількість фактично вивезеного товару з 0,00 кг на 178 800,00 кг (а.с.49-53).
Не отримавши відповіді на зазначені заяви, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 52 Митного кодексу України (далі - МК України) декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, мають право приймати самостійне рішення про необхідність коригування митної вартості після випуску товарів;
Відповідно до частини 1 ст. 416 Митного кодексу України митний брокер - це підприємство, що надає послуги з декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Відповідно до частини 1 ст. 417 Митного кодексу України взаємовідносини митного брокера а з особою, яку він представляє, визначаються відповідним договором.
Іншими словами, митний брокер як виконавець послуг щодо митного оформлення операцій щодо перетинання товарів митної території України виступає від свого імені виключно в інтересах особи, яку від представляє. Тому протиправна бездіяльність відповідача, на думку позивача, яка проявилась, в тому числі, у ігноруванні заяв митного брокера порушує права позивача як власника товару та експортера за Контрактами № 316 та № 416.
Відповідно до ч. 1 ст. 269 МК України за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи та з дозволу органу доходів і зборів відомості, зазначені в митній декларації, можуть бути змінені або митна декларація може бути відкликана.
Згідно ч. 2 ст. 269 МК України внесення змін до митної декларації, прийнятої органом доходів і зборів, допускається до моменту завершення митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до заявленого митного режиму, а також протягом трьох років з дня завершення їх митного оформлення.
Відповідно до ч. 7 ст. 269 МК України порядок внесення змін до митних декларацій, їх відкликання та визнання недійсними визначається Кабінетом Міністрів України.
Вимоги до оформлення і використання митних декларацій, на підставі яких декларуються товари, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України підприємствами, та інші товари, що відповідно до законодавства України декларуються шляхом поданням митної декларації, передбаченої для підприємств, а також порядок внесення змін до митних декларацій, їх відкликання та визнання недійсними, регламентується Положенням про митні декларації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 року № 450 (далі - Положення № 450).
Відповідно до п. 15 Положення № 450 під час здійснення митного оформлення товарів із застосуванням митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа факт виконання окремих митних формальностей підтверджується шляхом внесення посадовою особою митного органу, яка виконала таку формальність, за допомогою автоматизованої системи митного оформлення відповідної відмітки до електронної митної декларації або електронної копії митної декларації, поданої на паперовому носії.
Згідно з абзацом третім п. 37 Положення № 450 після завершення митного оформлення зміни до митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа можуть вноситися шляхом заповнення та оформлення митним органом аркуша коригування за формою згідно з додатком 4.
Відповідно до абзацу 9 п. 37 вказаного Положення № 450, аркуш коригування заповнюється та оформлюється митним органом у разі: 1) необхідності виправлення за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи помилково зазначених в оформленій митній декларації на бланку єдиного адміністративного документа відомостей про товари, не пов'язаних з перерахуванням сум митних платежів за такою митною декларацією; 2) необхідності відображення за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи відомостей про товари, що стали відомі після закінчення митного оформлення товарів, не пов'язаних з перерахуванням сум митних платежів за митною декларацією на бланку єдиного адміністративного документа.
Відповідно до п. 33 Положення № 450 за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи та з дозволу митного органу відомості, зазначені в поданій митному органу митній декларації, можуть бути змінені, зокрема, шляхом доповнення, або митна декларація може бути відкликана. У заяві за формою згідно з додатком 3, підписаній декларантом або уповноваженою ним особою, зазначаються причини зміни або відкликання митної декларації. Якщо відповідні нові відомості або причини відкликання митної декларації підтверджуються документами, що не подавались під час декларування, до заяви додаються завірені в установленому порядку копії таких документів.
Таким чином, позивачу законодавством надано право на внесення змін до митної декларації у разі необхідності відображення відомостей про товари, що стали відомі після закінчення митного оформлення товарів, не пов'язаних з перерахуванням сум митних платежів або у випадку необхідності виправлення помилково зазначених відомостей за митною декларацією на бланку єдиного адміністративного документа.
На виконання вимог п. 33 Положення № 450 позивач подавав відповідачу заяву про надання дозволу на внесення змін до документації, якою оформлюються необхідні митні процедури, які досліджені та описані судом вище.
У заяві за формою згідно з додатком 3, підписаній декларантом або уповноваженою ним особою, зазначаються причини зміни або відкликання митної декларації. Якщо відповідні нові відомості або причини відкликання митної декларації підтверджуються документами, що не подавались під час декларування, до заяви додаються завірені в установленому порядку копії таких документів.
Згідно з пунктом 37 Положення № 450 після завершення митного оформлення зміни до митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа можуть вноситися шляхом:
- подання з метою продовження строку тимчасового ввезення товарів з частковим звільненням від оподаткування митними платежами, а також у випадках, визначених Митним кодексом України, декларантом або уповноваженою ним особою додаткової митної декларації та оформлення її митним органом;
- заповнення та оформлення митним органом аркуша коригування за формою згідно з додатком 4.
Внесення змін до митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа шляхом оформлення аркуша коригування здійснюється в порядку, що встановлюється Мінфіном.
Пунктом 3 Порядку оформлення аркуша коригування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 06.11.2012 №1145, визначено, що аркуш коригування складається у випадках, визначених пунктом 37 Положення про митні декларації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року N 450, посадовою особою митного органу, яким здійснювався випуск товарів за митною декларацією (далі - МД), у строк, що не перевищує 10 робочих днів з дня надходження до митного органу інформації про доплату (повернення) сум митних платежів або реєстрації заяви декларанта (уповноваженої особи) у митному органі.
Як встановлено судом, позивачем подано до Одеської митниці ДФС заяву від 03.08.2016 року за вих.№118 про внесення змін до митних декларацій №500060703/2016/003969 шляхом оформлення аркуша коригування та змінити у повідомленні про фактичне вивезення товару кількість фактично вивезеного товару з 4 019 700,00 кг на 3 552 600,00 кг; №500060703/2016/004731 шляхом оформлення аркуша коригування та змінити у повідомленні про фактичне вивезення товару кількість фактично вивезеного товару з 5 627 700,00 кг на 5 916 000,00 кг та №500060703/2016/004741 шляхом оформлення аркуша коригування та змінити у повідомленні про фактичне вивезення товару кількість фактично вивезеного товару з 0,00 кг на 178 800,00 кг. Вказану заяву оформлено відповідно до вимог пункту 33 Положення № 450, підписані декларантом. В заяві зазначено причини зміни, а також додані підтверджуючі документи. Заява подана в межах визначеного ч. 2 ст. 269 Митного кодексу України трирічного строку з моменту завершення митного оформлення (а.с.116-164).
При цьому, твердження відповідача про неотримання заяв від позивача від 08.06.201 року спростовано письмовими запереченнями, зі змісту яких встановлено, що копія листа ТОВ "Капітанівське зернозберігальне підприємство" за №77/0806 від 08.06.2016 р. була отримана митницею як додаток до листа ТОВ "Капітанівське зернозберігальне підприємство" за вих.№118 від 03.08.2016р. Наведене свідчить про обізнаність відповідача щодо листа від 08.06.2016 р.
Доказів прийняття рішення про відмову у наданні дозволу на внесення змін до митних декларацій із зазначенням причин та підстав такої відмови та негайного повідомлення про це позивача, або заповнення та оформлення аркушу коригування у строк, що не перевищує 10 робочих днів з дня реєстрації заяви декларанта, відповідачем не надано.
Таким чином, суд приходить до висновку, що всупереч приписам статті 269 Митного кодексу України, Положення про митні декларації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 450 від 21.05.2012, Порядку оформлення аркуша коригування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 06.11.2012 №1145, відповідачем не прийнято відповідного рішення за результатами розгляду заяв ТОВ "Капітанівське зернозберігальне підприємство" від 08.06.2016 та від 03.08.2016 та ДП "Юрол" від 10.06.2016 року, тобто, допущено протиправну бездіяльність.
Водночас суд враховує, що за приписами норм чинного законодавства надання дозволу на внесення змін до митної декларації, заповнення та оформлення аркушу коригування, або відмова у наданні такого дозволу відноситься до дискреційних повноважень митних органів. Суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Так, в рішенні від 16 вересня 2015 року у справі №21-1465а15 Верховний суд України вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалось примусове виконання рішення.
Пунктом 34 Положення № 450 визначено, що не дозволяється:
внесення змін до граф 1 (перший і другий підрозділи), 14, 37 (перший підрозділ) і 54 митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа;
внесення змін або відкликання митної декларації у разі виявлення порушень митних правил щодо задекларованих у цій митній декларації товарів;
внесення змін до митної декларації, якщо з поданих документів не випливає, що відомості, зазначені у цій митній декларації, необхідно змінювати;
внесення змін або відкликання митної декларації після надання декларанту або уповноваженій ним особі митним органом, якому подана така митна декларація, інформації про призначення митним органом митного огляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення або перевірки документів на товари (крім випадків, коли після проведення зазначених митних формальностей порушень митних правил не виявлено);
внесення змін до митної декларації або її відкликання у разі відсутності документів, що підтверджують необхідність внесення таких змін або її відкликання;
внесення змін до митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа з метою подання відомостей у випадках, коли Митним кодексом України передбачена необхідність подання з цією метою додаткової декларації.
Враховуючи, що позивачем надано відповідачу документи, що підтверджують необхідність внесення змін до митних декларацій №500060703/2016/003969; №500060703/22016/004731 та №500060703/2016/004741, інших підстав для відмови у внесенні змін не встановлено, суд дійшов висновку, що у позивача були наявні підстави для внесення змін до митної декларацій на бланку єдиного адміністративного документа після завершення митного оформлення, а тому відмова відповідача здійснити такі дії є протиправною
З урахуванням того, що судом встановлено факт неодноразового звернення позивача до відповідача з одного і того ж питання щодо необхідності внести зміни до митних декларацій, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача буде зобов'язання відповідача внести відповідні зміни до митних декларацій.
Враховуючи вищевказане, суд дійшов висновку щодо адміністративний позов слід задовольнити.
Судові витрати, відповідно до ст. 94 КАС України присуджуються на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Одеської митниці.
Керуючись вимогами статей 2-12,69 - 71,86,94,158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати Одеську митницю Державної фіскальної служби України розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Капітанівське зернозберігальне підприємство" №118 від 03.08.2016 р.
3. Зобов'язати Одеську митницю Державної фіскальної служби України, за результатами розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Капітанівське зернозберігальне підприємство" №118 від 03.08.2016 р., прийняти відповідне рішення про внесення змін до вантажних митних декларацій:
- вантажної митної декларації ВМД (ЕК 10 РР) №500060703/2016/003969 шляхом оформлення аркуша коригування та змінити у повідомленні про фактичне вивезення товару кількість фактично вивезеного товару з 4 019 700,00 кг на 3 552 600,00 кг;
- вантажної митної декларації ВМД (ЕК 10 РР) №500060703/2016/004731 шляхом оформлення аркуша коригування та змінити у повідомленні про фактичне вивезення товару кількість фактично вивезеного товару з 5 627 700,00 кг на 5 916 000,00 кг;
- вантажної митної декларації ВМД (ЕК 10 РР) №500060703/2016/004741 шляхом оформлення аркуша коригування та змінити у повідомленні про фактичне вивезення товару кількість фактично вивезеного товару з 0,00 кг на 178 800,00 кг
4. Визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати Одеську митницю Державної фіскальної служби України розглянути заяву Дочірнього підприємства "Юран" ТОВ "ДП Юрол" №201 від 10.06.2016 р.
5. Зобов'язати Одеську митницю Державної фіскальної служби України, за результатами розгляду заяви Дочірнього підприємства "Юран" ТОВ "ДП Юрол" №201 від 10.06.2016 р., прийняти відповідне рішення про внесення змін у повідомлення про фактичне вивезення товарів, відповідно:
- контракт № 316, ВМД (ЕК 10 РР) №500060703/2016/003969 у кількості 3 552 600 кг;
- контракт № 416, ВМД (ЕК 10 РР) №500060703/2016/004731 у кількості 288 300 кг;
- контракт № 416, ВМД (ЕК 10 РР) №500060703/2016/004741 у кількості 178 800 кг.
6. Присудити на користь позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "Капітанівське зернозберігальне підприємство" (код ЄДРПОУ 34724540) судові витрати у розмірі 5512,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Одеської митниці ДФС (код ЄДРПОУ 39441717).
Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст.254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її оголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається в 10-денний строк з дня отримання копії постанови
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Л.І. Хилько