Справа № 766/11460/16-а
н/п 2-а/766/484/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 жовтня 2016 року Суддя Комсомольського районного суду м. Херсона Прохоренко В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання протиправним та зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні, в якому просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державногослужбовця у звязку із підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям з 01.12.2015 року відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»; зобовязатиУправління Пенсійного фонду України в місті Херсоні здійснити ОСОБА_1 з 01.12.2015 року перерахунок та виплату пенсії як державному службовцю у звязку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки Департаменту фінансів Херсонської обласної державної адміністрації від 15.08.2016 року № 08-30-408/0/16/012.5 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, із збереженням відсотку нарахування пенсії на момент виходу на пенсію відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (№ 3723-ХІІ) в розмірі 80% від суми заробітної плати та здійсненням виплати заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку; стягнути за рахунок бюджетних асигнувань, виділених на фінансування Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у сумі 551,20 грн.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Судом встановлено, що предметом даного позову є дії субєкту владних повноважень - Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні по проведенню перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років, а тому відповідно до вимогст. 183-2 КАС України, справа повинна розглядатися в порядку скороченого провадження.
27.09.2016 року ухвалою суду було відкрито скорочене провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання протиправним та зобовязання вчинити певні дії.
13.10.2016 року від відповідача надійшли письмові заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні позову у звязку з необґрунтованістю, посилаючись на те, що відповідно до ч. 5 розділу ІІІ ЗУ від 02.03.2015 року № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначалися, зокрема, згідно з ЗУ «Про державну службу». Відтак з 01.06.2015 року органами Пенсійного фонду України пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» не призначалися, а призначені до 01.06.2015 року не перераховувалися. З 01.05.2016 року набув чинності ЗУ від 10.12.2015 року № 889 «Про державну службу», яким не передбачено проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 3723. Зокрема, в ст. 90 Закону зазначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», який в свою чергу містить загальні положення призначення та перерахунку пенсії. Здійснити перерахунок пенсії позивача за віком по довідці від 15.08.2016 року №08-30-408/0/16/012.5, що відображає заробітну плату станом на 01.12.2015 року за відповідною посадою, на якій працювала позивач на час виходу на пенсію, немає підстав оскільки даний перерахунок законодавчо не врегульований та не передбачений жодною статтею чинного законодавства.
Положеннями ч. 4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.
Відповідно до ч. 5 ст. 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження протягом пяти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
З 24.04.2014 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Херсоні та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723.
Умови та порядок пенсійного забезпечення державних службовців визначеност. 37 ЗУ «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ.
Відповідно до цієї статті (в редакції чинній на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Саме із зазначеної норми закону повинна бути нарахована та виплачена пенсія позивачу як державному службовцю.
Нормою, яка визначає механізм проведення перерахунку пенсії державним службовцям є ст.37-1 ЗУ «Про державну службу». За правилами частини першої цієї статті у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (в редакції від 25 березня 2014 року) у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України) відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432- IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Згідно з пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 (у редакції від 25 березня 2014 року) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» виключено, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» положення статті 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3 723-XII «Про державну службу» викладені у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України не забезпечено виконання статті 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (на момент звернення про перерахунок пенсії), а саме не визначені умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям, що, на мою думку, не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається 2 моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС Українив адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи, що УПФУ в м. Херсоні не довело правомірності свого рішення, суд вважає, що відповідач своїми діями порушив законні права та інтереси позивачки, гарантовані їй законами України та Конституцією.
Відповідно до ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування»перерахунок призначеної пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Як встановлено матеріалами справи ОСОБА_1 звернулася до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії 18.08.2016 року. Таким чином, перерахунок пенсії позивачу повинен проводитися з 01 вересня 2016 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа), тому на користь позивача підлягає стягненню з Державного бюджету сплачений судовий збір в розмірі 551,20 грн.
Ч. 2ст. 256 КАСУ, суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власною ініціативи може звернути до негайного виконання постанову у разі стягнення всієї суми боргу при присуджені платежів, визначених п. 1 і 2 частини першої цієї статті, тобто виплати пенсій.
Керуючисьст. 8, 9, 11, 94, 99, 159-163, 183-2, 256 КАС України, ЗакономУкраїни «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування», Законом України «Про державну службу» суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державногослужбовця у звязку із підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям з 01.12.2015 року відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
ЗобовязатиУправління Пенсійного фонду України в місті Херсоні здійснити ОСОБА_1 з 01.09.2016 року перерахунок та виплату пенсії як державному службовцю у звязку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки Департаменту фінансів Херсонської обласної державної адміністрації від 15.08.2016 року № 08-30-408/0/16/012.5 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, із збереженням відсотку нарахування пенсії на момент виходу на пенсію відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (№ 3723-ХІІ) в розмірі 80% від суми заробітної плати та здійсненням виплати заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку.
Стягнути з Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 551,20 грн.
Відповідно дост. 256 КАС Українипостанови судуприйняті в порядку скороченого провадження виконуються негайно.
В решті позову - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: В.В. Прохоренко