Постанова № 62483243, 25.10.2016, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
25.10.2016
Номер справи
522/11170/16-а
Номер документу
62483243
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 522/11170/16-а

Провадження № 2-а/522/638/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМУКРАЇНИ

25 жовтня 2016 року Приморський районний суд міста Одеси у складі:

Головуючого судді Кравчук Т.С.,

при секретарі Антонецькому С.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Одесі адміністративну справу за позовом ФОП ОСОБА_1 до Управління споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправним та скасування пункту, зобовязання вчинити дії, визнати протиправними дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, що неодноразово уточнювався, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати Наказ Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради «Про демонтаж елементів вуличної торгівлі» № 54 від 31.05.2016 р. в частині демонтажу елементу вуличної торгівлі (устаткування для продажу квасу), розміщеного на вул. Преображенська \ пр.-к Книжний; визнати протиправним та скасувати пункт 8 додатку «Перелік елементів вуличної торгівлі, що підлягають демонтажу» до Наказу Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради «Про демонтаж елементів вуличної торгівлі» № 54 від 31.05.2016 р., яким передбачено демонтаж елементу вуличної торгівлі (устаткування для продажу квасу), розміщеного на вул. Преображенська \ пр.-к Книжний; зобовязати Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради безоплатно повернути позивачу причіп-ємність реєстраційний номер 11823ВН, марки ПРИЧІП-БОЧКА, рік випуску 1985, заводський номер 0109788; визнати протиправними дії Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради щодо демонтажу належного позивачу причіпу-ємності реєстраційний номер 11823ВН, марки ПРИЧІП-БОЧКА, рік випуску 1985, заводські номер 0109788.

Позивач та його представник у судовому просили позов задовольнити у повному обсязі. Свої позовні вимоги обґрунтовували наступним. Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців ОСОБА_1 був зареєстрований в якості підприємця та здійснюю власну господарську діяльність з роздрібної торгівлі квасом населенню. ОСОБА_2 з реєстру платників єдиного податку від 05.04.2016 р. № 1615263400220 позивач був зареєстрований в якості платника податку другої групи з правом провадження господарської діяльності по всій Україні.

10.06.2016 р. позивач встановив належний йому на праві власності згідно свідоцтва про реєстрацію машини серії АС № 192777 спеціалізований транспортний засіб: причіп-ємність реєстраційний номер 11823ВН, марки ПРИЧІП-БОЧКА, рік випуску 1985, заводський номер 1109788 за адресою: м. Одеса, вул. Преображенська кут пров. Книжний, для реалізації квасу вселенню. 10.06.2016 р. Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради (надалі - Відповідач) вилучило у позивача належний йому на праві власності спеціалізований транспортний засіб: причіп-ємність реєстраційний номер 11823ВН.

Вилучення відбулося на підставі Наказу Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради «Про демонтаж елементів вуличної торгівлі» № І4 від 31.05.2016 р. (надалі по тексту - Наказ). В Наказі зазначається, що на виконання пункту 16.6 Правил розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для провадження підприємницької діяльності у м. Одесі, затверджених рішенням Одеської міської ради від 09.10.2013 р. № 3961-УІ, на підставі приписів спеціалістів Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради, наказано:

1. Завідуючому сектору контролю з демонтажу відділу правової роботи управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради ОСОБА_3

1.1. Вжити заходів з проведення демонтажу елементів вуличної торгівлі згідно з переліком.

1.2. Демонтувати елементи вуличної торгівлі, згідно з додатком, за рахунок бюджету з наступним відшкодуванням коштів на демонтаж, евакуацію та охорону на штрафному майданчику.

В додатку до Наказу № 54 від 31.05.2016 р. мається Перелік елементів вуличної торгівлі, що підлягають демонтажу (надалі по тексту - Перелік). В Переліку визначені найменування субєкта господарювання (фізичної особи), адреса розміщення елементу вуличної торгівлі, вид тип) елементу вуличної торгівлі, що підлягають демонтажу.

В пункті 8 зазначеного Переліку йдеться про демонтаж елементу вуличної торгівлі устаткування для продажу квасу) по вул. Преображенська \ пр.-кв. Книжний, що належить субєкту господарювання (фізичній особі) - ФОП.

В оскаржуваному Наказі та Переліку відсутні прізвище, імя та по батькові позивача, що унеможливлює їх застосування до його, та свідчить додатково про їх незаконність. Позивач та його представник вважають, оскаржувані Наказ та Перелік, прийняті Відповідачем, в частині демонтажу належного йому спеціалізованого транспортного засобу, а також дії Відповідача з вилучення належного йому спеціалізованого транспортного засобу, протиправними.

Представники відповідача у судовому засіданні позов не визнали та просили у його задоволенні відмовити з підстав викладених у запереченнях на позов.

Суд, вивчивши матеріали справи, заслухавши позивача, представників позивача та відповідача вважає, що позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

Судом встановлено, що відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців ОСОБА_1 був зареєстрований в якості підприємця та здійснює власну господарську діяльність з роздрібної торгівлі квасом населенню. ОСОБА_2 з реєстру платників єдиного податку від 05.04.2016 р. № 1615263400220 позивач був зареєстрований в якості платника податку другої групи з правом провадження господарської діяльності по всій Україні.

10.06.2016 р. Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради (надалі - Відповідач) вилучило у позивача належний йому на праві власності спеціалізований транспортний засіб: причіп-ємність реєстраційний номер 11823ВН.

Вилучення відбулося на підставі Наказу Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради «Про демонтаж елементів вуличної торгівлі» № І4 від 31.05.2016 р. (надалі по тексту - Наказ).

Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради діє на підставі Положення, нову редакцію якого затверджено рішенням Одеської міської ради від 24.12.2014 р. № 5990-УІ «Про внесення змін до рішення Одеської міської ради Одеської міської ради від 28.02.2011 р.№ з84-VI.

Відповідно до пункту 1.1. Додатку до цього рішення Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради та створюється відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради керується Конституцією України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", чинним законодавством України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, органів державної виконавчої влади, актами Ради та її виконавчого комітету, міського голови, цим Положенням.

Відповідно до пунктів 2.2.26 - 2.2.29 до компетенції Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради відноситься:

- 2.2.26. Укладання договорів на право тимчасового користування місцями для розташування тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності та договорів на право тимчасового користування місцями для розташування елементів вуличної торгівлі (у разі відсутності документів па землекористування, оформлених у порядку, передбаченому чинним земельним законодавством).

- 2.2.27. Підготовка проектів рішень виконавчого комітету Ради про демонтаж протиправно встановлених тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності.

2.2.28. Підготовка наказів про демонтаж протиправно встановлених елементів вуличної торгівлі.

- 2.2.29. Демонтаж тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності та елементів вуличної торгівлі, встановлених без улаштування фундаментів, заглиблених у землю.

Правилами розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у місті Одесі, затверджених рішенням Одеської міської ради від 09.10.2013 р. № 3961-VI (далі - Правила) регулюється порядок розміщення тимчасових споруд та елементів вуличної торгівлі та їх демонтажу у випадку протиправного встановлення.

Відповідно до пункту 1.4 Правил Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради є Уповноваженим органом, визначеним Одеською міською радою для регулювання діяльності з дотримання фізичними та юридичними особами цих Правил.

У відповідності до пункту 1.4 Правил, елементи вуличної торгівлі - це окремо розташовані торгівельні автомати, лотки, ємності, торговельне обладнання, низькотемпературні прилавки, інші пристрої для роздрібної торгівлі та іншої підприємницької діяльності, платіжні термінали, паркомати, споруди соціально-культурного чи іншого призначення, що не відносяться до ТС, відкриті (літні) майданчики, у складі яких відсутні помости, огорожі, намети, шатри.

За зовнішніми ознаками та у відповідності до визначення поняття «елемент вуличної торгівлі» спірний обєкт - бочка є елементом вуличної торгівлі, у звязку з чим її розміщення регулюється Правилами, а саме, розділом 13 Правил, за яким встановлення та розміщення елементів торгівлі здійснюється на підставі позитивної відповіді у вигляді листа - рішення та договору на право тимчасового користування місцями для розташування елементів торгівлі, який укладається з Уповноваженим органом.

Договір на право тимчасового користування місцями для розташування елементів торгівлі укладається між Уповноваженим органом та Заявником (Субєктом господарювання).

У випадку відсутності вищезазначених документів, елемент вуличної торгівлі згідно із пунктом 1.4 Правил є протиправно встановленим та підлягає демонтажу.

Демонтаж елементу вуличної торгівлі здійснюється за розділом 16 Правил, на підставі пунктів 16.5 та 16.6. Правил, а саме.

У разі протиправного розміщення елементу торгівлі, демонтаж зазначеного обєкту здійснюється його власником (користувачем) у термін, зазначений у вимозі (приписі) Уповноваженого органу (пункт 16.5 Правил).

Відповідно до пункту 1.4 Правил, протиправно розміщений елемент вуличної торгівлі - це елемент торгівлі, який характеризується хоча б однією з наступних ознак: відсутня позитивна відповідь у вигляді листа-рішення, про можливість розміщення елементу торгівлі; розміщується без укладеного з Уповноваженим органом договору на право тимчасового користування місцями для розташування елементів торгівлі, або термін дії якого закінчився; розміщується з недотриманням визначених у договорі параметрів щодо типу, розміру способу розміщення та опису елемента торгівлі або місце розташування якого не відповідає місцю, визначеному у договорі; експлуатується з порушенням вимог чинного законодавства України та цих Правил, що встановлено Уповноваженим органом.

Устаткування з квасом, яке було розміщене за адресою: м. Одеса, вул. Преображенська/пров. Книжний за Правилами є елементом вуличної торгівлі.

Документи, передбачені пунктом 1.4. Правил відсутні, що є підставою для складання акту обстеження.

30.05.2016 р. посадовими особами Управління було складено акт обстеження, в якому зазначено відсутність: позитивної відповіді у вигляді листа-рішення, про можливість розміщення елементу торгівлі; укладеного з Уповноваженим органом (Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради договору на право тимчасового користування місцями для розташування елементів торгівлі.

Відповідно до пункту 16.5 Правил у разі протиправного розміщення елементу торгівлі, демонтаж зазначеного обєкту здійснюється його власником (користувачем) у термін, зазначений у вимозі (приписі) Уповноваженого органу.

Приписом Управління від 30.05.2016 р. № 010208 власнику запропоновано демонтувати елемент вуличної торгівлі за адресою: м. Одеса, вул. Преображенська/пров. Книжний власними силами за власний рахунок.

У звязку із невиконанням припису, керуючись пунктом 3.2.6 Положення про Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради щодо видання в межах повноважень наказів та доручень та на підставі пункту 16.6 Правил було видано Наказ керівника Управління від 31.05.2016 р. № 54 про демонтаж елементу вуличної торгівлі м. Одеса, вул. Преображенська/пров. Книжний.

Наказом Уповноваженого органу від 14.06.2016 р. № 58 до переліку елементів вуличної торгівлі, що підлягають демонтажу, включено елемент вуличної торгівлі - устаткування для реалізації квасу, розташованого за адресою: м. Одеса, за вул. Преображенська кут пров. Книжний.

Повернення демонтованих елементів вуличної торгівлі їх власнику (користувачу) здійснюється відповідно до пункту 16.2. Правил, на підставі його письмової заяви, що подається до Уповноваженого органу у довільній формі. До заяви обовязково додаються документи, що підтверджують право власності Заявника на демонтовані елементи торгівлі. У випадку, коли елемент торгівлі розміщував користувач, додатково додається документ, що підтверджує право користування такими обєктами. Протягом семи робочих днів з дня отримання заяви Уповноважений орган готує розрахунок витрат на проведення демонтажу елементу торгівлі та його зберігання й вручає його власнику (користувачу) елементу торгівлі. Видача елементу торгівлі здійснюється протягом пяти днів з дня отримання документів, що підтверджують внесення власником (користувачем) елементу торгівлі коштів в рахунок відшкодування витрат на проведення їх демонтажу, перевезення та зберігання.

Видача елементів торгівлі здійснюється за актом приймання-передачі, один примірник якого видається власнику (користувачу) елементу торгівлі, а інший - залишається в Уповноваженому органі.

У випадку отримання елементу торгівлі уповноваженою особою власника (користувача) до акта приймання-передачі додається також копія документа, що підтверджує право такої особи на вчинення відповідних дій від імені власника (користувача) елементу торгівлі.

Повернення елементу торгівлі без відшкодування витрат на проведення демонтажу, перевезення та зберігання не допускається.

ОСОБА_2 з ч.4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Таким чином, на підставі наведеного, суд не знаходить підстав для задоволення позову ФОП ОСОБА_1

Керуючисьст.ст.6-8,71,86,128,158-163,167,254 КАС Українисуд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ФОП ОСОБА_1 до Управління споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправним та скасування пункту, зобовязання вчинити дії, визнати протиправними дії відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до суду першої інстанції апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання постанови суду.

Суддя 25.10.2016