Постанова № 62481187, 01.11.2016, Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області

Дата ухвалення
01.11.2016
Номер справи
500/5525/16-а
Номер документу
62481187
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 500/5525/16-а

Провадження № 2-а/500/149/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 листопада 2016 року суддя Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області Присакар О.Я., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ізмаїльського обєднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобовязання вчинення певних дій,-

В С Т А Н О В И В:

18.10.2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Ізмаїльського обєднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, та просить визнати протиправними дії Ізмаїльського обєднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо відмови у перерахунку його пенсії за вислугу років та зобовязати Ізмаїльське обєднане управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити з 01.01.2016 року перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років з середньомісячного заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Одеської області № 334 від 19.08.2016 року в розмірі 90 % місячного заробітку в звязку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 року № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-111, що діяла станом на час призначення пенсії), свої вимоги мотивує тим, що позивач з 15.12.2006 року перебуває у відповідача на обліку і по теперішній час отримує пенсію за вислугу років відповідно до чинної на той час ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 % від суми його місячної (чинної) заробітної плати. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів» працівникам прокуратури підвищено заробітну плату. У звязку з чим, отримавши відповідну довідку № 334 від 19.08.2016 року в прокуратурі Одеської області, 20.09.2016 року позивач звернувся до Ізмаїльського обєднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області з заявою про здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної відповідно Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 05.11.1991 року, що діяв до 01.10.2011 року), у звязку з підвищенням заробітної плати прокурорсько слідчих працівників відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013, однак відповідачем було відмовлено ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку, у звязку із тим, що на даний час втратила чинність частина ст. 50-1 Закону № 1789, якою було передбачено здійснення перерахунку пенсій працівникам прокуратури у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько слідчих працівників.

Згідно заперечень, наданих представником Ізмаїльського обєднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, позивач отримує пенсію за вислугу років з 15.12.2006 року, розраховану відповідно до Закону України «Про прокуратуру». 22.09.2016 року ОСОБА_1 звернувся до управління з заявою щодо перерахунку його пенсії за вислугу років з 01.01.2016 року, у звязку зі зміною посадового окладу. Закон України «Про прокуратуру», в редакції, що діяла на дату, звернення до органів Пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугу років, з 15.12.2006 року, пенсія працівникам прокуратури призначалась за нормами ст. 50-1 (старого) Закону України «Про прокуратуру». При цьому норма статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», яка передбачала право особи на перерахунок пенсії працівникам прокуратури на дату звернення до суду з відповідним адміністративним позовом, втратила чинність. Тобто, право на перерахунок пенсії за вислугу років у звязку зі зміною посадового окладу позивачу не визначалося на підставі Закону України в редакції вищезазначеного закону, що діяла на момент призначення йому пенсії.

Розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Ухвалою від 19.10.2016 року Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області по справі відкрите скорочене провадження.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Ізмаїльському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Одеської області та з 15.12.2006 року отримує пенсію за віком, яку розраховано відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Загальний стаж роботи ОСОБА_1 складає 37 років 08 місяців 29 днів, у тому числі 08 років 04 днів стаж роботи на прокурорсько-слідчих посадах та 21 рік 03 місяців 06 днів на посаді слідчого. Загальний процент розрахунку пенсії від заробітку 80 %.

Позивач отримував пенсію за вислугу років з 15.12.2006 року на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ у розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати.

Згідно довідки № 334 від 19.08.2016 року, наданої прокуратурою Одеської області, заробітна плата з 15 грудня 2015 року складається: основний оклад 2048,00 грн., класний чин 130,00 грн., вислуга років (40%) 871,20 грн., щомісячна премія, на яку нараховуються страхові внески (87%) 4509,77 грн. Доплати, які передбачені чинним законодавством: надбавка за особливо важливу роботу (70%) 2134,44 грн., матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) 431,97 грн., матеріальна допомога на вирішення соц. побут. потреб (1/12) 431,97 грн., всього 10557,35 грн. Довідка була видана для предявлення в Пенсійний фонд згідно постанови КМУ від 31.05.2012 року № 505.

22.09.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Ізмаїльського обєднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області з заявою про перерахунок пенсії за вислугу років з 01.01.2016 року та встановлення її в розмірі 90 % середньомісячного заробітку, тобто у розмірі 9501,61 грн.

Листом № 90/К-01 від 28.09.2016 року Ізмаїльського обєднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії за вислугу років згідно наданої довідки № 334 від 19.08.2016 року, оскільки з набранням чинності з 15.07.2015 року Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ від 14.10.2014 року, відповідно до п. 20 ст. 86, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України. Тобто, перерахунок розміру пенсії буде проведено тільки після прийняття відповідного нормативно-правового акту. Стаття 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ від 14.10.2014 року, яка регулює питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури, мала набрати чинності з 25.04.2015 року (через 6 місяців після опублікування цього Закону). Водночас, Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» щодо відтермінування набрання чинності Закону № 335 VІІІ від 21.04.2015 року змінив дату набрання чинності з 25.04.2015 року на 15.07.2015 року». З урахуванням положень пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213- VІІІ від 02.03.2015 року, працівники прокуратури права на перерахунок не мають.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначеност. 50-1 Закону України від 5 листопада 1991 року №1789-ХІІ «Про прокуратуру»(далі - Закон №1789-ХІІ). Редакція зазначеної статті змінювалась.

Так, відповідно до частини першоїст. 50-1 Закону України №1789-ХІІв редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Частиною 18 ст. 50-1 даного Закону передбачалось, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Станом на день звернення позивача до Ізмаїльського обєднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області із заявою про проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року набув чинності Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавці актів України" № 76-VIII, який встановлює низку змін до законів, які регулюють питання пенсійного забезпечення громадян.

Зокрема, з 01.01.2015 року розмір пенсії за віком та вислугою років, які призначаються за нормамиЗакону України «Про прокуратуру» становить 60% заробітної плати.

Таким чином, нова редакція ст. 50-1Закону України "Про прокуратуру" суттєво звужує і обмежує зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності цими законами.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64Конституції Україниправо на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.

Пенсія позивачеві була призначена відповідно до ст. 50-1Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 05.11.1991 року, тобто до набрання чинності цими законами. Крім того, зміни внесені до вказаної статті стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.

Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений вищевказаними законами, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.

Враховуючи вищезазначене, необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії. При цьому, такий перерахунок дійсно має здійснюватися виходячи із норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії позивачу, тобто в розмірі 90% від заробітної плати.

Так, відповідно до ч.13ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІдержава взяла на себе обовязок забезпечити не лише нарахування але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 року внесено зміни в частину п'ятнадцяту статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" замінити чотирма частинами такого змісту: "Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року: особам, на яких поширюється дія цього Закону (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії / щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом,законами України "Про статус народного депутата України", «Про державну службу", «Про судоустрій і статус суддів", пенсія, призначена відповідно до цієї статті, не виплачується; у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на інших посадах/роботах пенсії, призначені відповідно до цієї статті, розмір яких перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

З 1 січня 2016 року пенсія, призначена особам відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом,законами України "Про статус народного депутата України", «Про державну службу", «Про судоустрій і статус суддів", виплачується в розмірі, обчисленому відповідно доЗакону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цьогоЗаконупоновлюється.

Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність".

Норми законодавства, щодо питань виплати максимального розміру пенсії на час розгляду даної адміністративної справи є чинними і не визнані неконституційними, а тому підлягають до застосування всіма юридичними та фізичними особами, а тому законних підстав для виплати її в більшому розмірі не має.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема у постанові Вищого адміністративного суду України від 14.04.2016 року (справа № 752/5376/15-а, головуючий Черпак Ю.К., реєстраційний № 57310468).

Враховуючи, положення ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, суд приходить до висновку про необхідність проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року, оскільки згідно довідки № 334 від 19.08.2016 року, наданої прокуратурою Одеської області, обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії настали з 15.12.2015 року, а перше число місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини є 01.01.2016 року.

З огляду на викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в частині визнання протиправними дій Ізмаїльського обєднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років та зобовязання Ізмаїльського обєднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з середньомісячного заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Одеської області № 334 від 19 серпня 2016 року в розмірі 90% місячного заробітку в звязку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 року № 358/95 ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-111, що діяла станом на час призначення пенсії), постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 та її виплату в розмірі не більше десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Керуючись ст. ст.9-11, 69 -71, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Ізмаїльського обєднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобовязання вчинення певних дій задовольнити.

Визнати протиправними дії Ізмаїльського обєднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Одеської області № 334 від 19 серпня 2016 року.

Зобов'язати Ізмаїльське обєднане управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з середньомісячного заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Одеської області № 334 від 19 серпня 2016 року в розмірі 90% місячного заробітку в звязку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 року № 358/95 ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-111, що діяла станом на час призначення пенсії), постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 та її виплату в розмірі не більше десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання її копії до Одеського апеляційного адміністративного суду через Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області.

Суддя: ОСОБА_2