Постанова № 62480214, 28.09.2016, Шевченківський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
28.09.2016
Номер справи
466/4268/16-а
Номер документу
62480214
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 466/4268/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«28» вересня 2016 року Шевченківський районний суд м. Львова

в складі : головуючого судді Кавацюка В.І

при секретарі Мазур Ю.В.

з участю: позивача ОСОБА_1

представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові

справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова про визнання рішення щодо відмови в перерахунку пенсії за віком незаконним та зобовязання до вчинення дій,

у с т а н о в и в :

У травні 2016 року ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова, в якому просила постановити рішення, яким:

- визнати дії управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м.Львова щодо невключення до заробітку для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати нового посадового окладу з 01 грудня 2015 року та 01 травня 2016 року протиправними;

- зобов»язати управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м.Львова зробити перерахунок призначеної пенсії, як державному службовцю з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, та індексації заробітної плати в розмірі 7 140,26 грн. до заробітної плати для обчислення пенсії за період з вересня 2010 року та виплатити недоотриману пенсію;

- зобов»язати управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м.Львова в подальшому виплачувати пенсію в розмірі, згідно проведеного перерахунку.

В обґрунтування своїх вимог зіслалась на те, що вона, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, та у вересні 2010 року їй призначено пенсію як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу». Після звернення до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова у березні 2016 року про перерахунок пенсії з врахуванням суми виплаченої допомоги на оздоровлення індексації заробітної плати та нового посадового окладу з 01 грудня 2015 року та з 01 травня 2016 року, їй було відмовлено, посилаючись на те, що виплати як допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати не передбачені ст.33 Закону України «Про державну службу» як складові частини заробітної плати державного службовця.

Зазначає, що пенсію їй призначено з вересня 2010 року та при призначенні їй пенсії як державному службовцю не було зараховано суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати за період з вересня 2008 року до травня 2010 року в розмірі 7 140,26 грн., чим грубо порушили її конституційні права.

Згідно ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, з яких справляються страхові внески.

З частини 2 ст.37 Закону України «Про державну службу» вбачається, що пенсія державного службовця призначається в розмірі 90% від сум їх заробітку на які нараховувались страхові внески на загальноообов»язкове державне пенсійне страхування» без обмеження граничного розміру пенсії. Відповідно до ч.2 ст.33 вказаного закону, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугою років та інших надбавок. Отже, зазначає, що має право на перерахунок пенсії з врахуванням виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.

На підставі цього ст.41 цього Закону визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на яку відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувались внески на державне соціальне страхування або збір на обов»язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов»язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Просить поновити пропущений строк звернення до суду, посилаючись на ст.99 КАС України, оскільки дізналась вона про свої порушені права 04 квітня 2016 року.

У ході судового розгляду позивач ОСОБА_1 уточнила позовні вимоги та просила суд постановити рішення, яким визнати рішення Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова від 06 липня 2016 року №6712/03-15 про відмову в перерахунку пенсії за віком щодо не включення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, та індексації заробітної плати під час обчислення пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», незаконними; зобов»язати Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова провести перерахунок та виплату призначеної їй пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 06 вересня 2010 року та враховуючи інші види виплат, а саме, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування на підставі довідки Львівської обласної державної адміністрації департаменту з питань цивільного захисту №271/10-05 від 23.03.2016 року; стягнути з відповідача сплачений судовий збір в сумі 551,20грн.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримала уточнені позовні вимоги, зіславшись на обставини, які викладені в позовній заяві, просила позов задовольнити.

Представники Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова ОСОБА_2 та ОСОБА_3 позовні вимоги не визнала, покликаючись на доводи, які викладені в долученому до матеріалів справи письмовому запереченні.

Заслухавши пояснення учасників процесу, зясувавши обставини справи, права та обовязки сторін, дослідивши зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до часткового задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

У відповідності до ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов»язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та законами України.

Приписами ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень ч.1 та 3 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України « «Про державну службу» з 06 вересня 2010 року. На час виходу на пенсію вона обіймала посаду начальника відділу фінансово-господарського забезпечення головного управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Львівської облдержадміністрації.

23 березня 2016 року та 01 липня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу». Проте рішенням управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова від 06 липня 2016 року №6660/03-15 їй було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» з урахуванням долученої довідки про складові заробітної плати державного службовця від 23 березня 2016 року №271/10-05 та нового посадового окладу з 01 грудня 2015 року у зв»язку з відсутністю правових підстав.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається у відсотковому відношенні до суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Водночас ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про оплату праці», який є загальним законом та розповсюджує свою дію в тому числі на визначення заробітної плати державних службовців, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідне до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно ст. 41 ч. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

З урахуванням вказаного, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог і задоволення позову в частині визнання дій відповідача неправомірними щодо відмови включити суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення пенсії позивачці відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов'язання відповідача здійснити належним чином перерахунок її пенсії, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення, оскільки законом вказані суми віднесено до структури заробітної плати для нарахування пенсії, і них нараховані і виплачені страхові внески, отже, ці виплати підлягають включенню в заробітну плату для призначення пенсії позивачці.

Аналогічну правову позицію зі спірного питання Верховний Суд України висловив, зокрема, у постановах від 14 травня 2013 року та 28 травня 2013 року (справи №№ 21-125а13, 21-97а13 відповідно).

З врахуванням наведених обставин суд вважає протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця, а вимоги ОСОБА_1 щодо здійснення перерахунку її пенсії, враховуючи вищевказані виплати є обґрунтованими.

У відповідності до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта власних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, з»ясувавши обставини справи та дослідивши зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню в частині зобов»язаня відповідача провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії, починаючи з 23 березня 2016 року, в решті позовних вимог слід відмовити.

Доводи представників Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова в заперечення позову, на думку суду, є непереконливими, а тому такі доводи суд не може покласти в основу свого рішення і відмовити в задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 2, 6, 9, 10, 69, 70, 71, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167, 186 КАС України, ст. 19, 46 Конституції України, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. ст. 40, 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», суд,

п о с т а н о в и в:

Позов задовольнити частково.

Визнати незаконним рішення Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова від 06 липня 2016 року про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за віком щодо невключення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати під час обчислення розміру пенсії відповідно до вимог ст.37 Закону України «Про державну службу».

Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1, починаючи з 23 березня 2016 року, пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, на підставі довідки департаменту з питань цивільного захисту Львівської обласної державної адміністрації №271/10-05 від 23 березня 2016 року, з урахуванням фактично виплачених сум пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова на користь ОСОБА_1 витрати по оплаті судового збору в сумі 551,20 грн. (п»ятсот п»ятдесят одну гривню двадцять копійок).

У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Постанова може бути повністю або частково оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з моменту її проголошення через Шевченківський районний суд м. Львова.

Суддя ОСОБА_4