Постанова
Іменем України
Справа 712/9790/16-а
Провадження 2а/712/549/16
03 листопада 2016 року
Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого-судді - Марцішевської О.М.,
при секретарі Вдовенко О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Черкаси Черкаської області, Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради, Управління Пенсійного фонду України в м.Черкаси про визнання дій та бездіяльності незаконними та зобовязання до вчинення дій,
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулася до суду з позовом до відповідачів, посилаючись на те, що з грудня 2013 року їй призначена пенсія по інвалідності ІІ групи згідно з Законом «Про державну службу» в розмірі 80% заробітної плати головного економіста Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради. В звязку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу державним службовцям відповідно до постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015р. позивачка у липні 2016 року звернулась до Департаменту фінансової політики з заявою про видачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії, також звернулась до управління УПФУ з заявою про перерахунок пенсії в розмірі 80% заробітної плати головного економіста Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради, однак відповідачами були надані відмови, чим порушено права та законні інтереси позивачки. Просить суд визнати незаконною відмову у видачі довідки про заробітну плату головного економіста станом на липень 2016 року, зобовязати Департамент фінансової політики видати таку довідку, визнати незаконною відмову у здійсненні перерахунку пенсії у звязку з підвищенням оплати праці державних службовців та зобовязати здійснити такий перерахунок в розмірі 80% заробітної плати головного економіста Департаменту фінансової політики з урахуванням усіх надбавок і доплат.
В судовому засіданні позивачка позов підтримала, просила його задовольнити у повному обсязі.
Представники Департаменту фінансової політики в судовому засіданні позов не визнали, вказували, що відмова у видачі довідки надана в зв'язку з відсутністю на даний час у позивачки права на перерахуноку пенсії згідно норм чинного законодавства та листа Міністерства соціальної політики від 11.07.2016р. № 824/039/97/16 на запит Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Черкаської міської ради.
Представник УПФУ в м.Черкаси у наданому суду запереченні обґрунтовує правомірність відмови позивачу у проведенні перерахунку її пенсії.
Суд, заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно зясувавши всі фактичні обставини, приходить до наступного.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, в тому числі органів державної влади.
Встановлено, що позивачка отримує з грудня 2013 року пенсію по інвалідності згідно Закону України Про державну службу від 16.12.1993 року № 3726 у розмірі 80% від заробітної плати, що підтверджується пенсійним посвідченням Серія ААЗ № 455763 від 11.12.2013 року.
27.07.2016 року позивачка звернулася до Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради з заявою про видачу довідки про заробітну плату головного економіста станом на липень 2016 року, що подається для перерахунку пенсії державним службовцям, форма якої затверджена Постановою Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1. 27.07.2016 року відповідач надав відповідь про те, що відповідно до листа Міністерства соціальної політики України від 11.07.2016 №824/039/97-16 підстави для надання вищезазначеної довідки відсутні.
27.07.2016 позивачка звернулася до УПФУ в м. Черкаси Черкаської області із заявою про перерахунок пенсії в звязку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу державним службовцям з 01.12.2015 року, згідно п.3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року № 1013.11.08.2016 відповідач відмовив позивачці у перарахунку пенсії. Підставами відмови зазначено, що згідно норм чинного законодавства не передбачено перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям.
Вирішуючи позов, суд виходить з наступного.
Згідно із ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється в порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Так, у відповідності до частини 2 статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-XII) (у редакції станом на час призначення пенсії позивачці) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Згідно зі статтею 37-1 Закону № 3723-XII (у редакції станом на час призначення пенсії позивачці) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. У свою чергу, частиною 2 статті 37-1 Закону № 3723-XII встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Статтею 41 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У свою чергу, згідно пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яка втратила чинність на підставі постанови КМУ № 622 від 14.09.2016р., форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Так, постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15- 1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» затверджено та введено в дію форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію. Вказану форму довідки скасовано постановою правління ПФУ від 04.07.2016р. № 15-2.
З аналізу вищевикладеного вбачається, що на момент набуття позивачкою права на пенсію законодавством було гарантоване право на перерахунок пенсії у разі підвищення оплати праці працюючих державних службовців з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Разом з тим, відмова у видачі довідки із зазначенням складових заробітної плати державного службовця унеможливлює реалізацію позивачем свого права на перерахунок пенсії.
Системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що обов'язок щодо видачі пенсіонеру довідки про заробітну плату державного службовця за посадою, яку він займав до виходу на пенсію, покладено на державний орган (установу, організацію, підприємство), в якому працювала особа до виходу на пенсію.
При цьому, до компетенції Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради не належить безпосередньо вирішення питання про наявність чи відсутність у особи права на перерахунок розміру раніше призначеної пенсії. Так, у відповідності до підпункту 7 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 41/26486 одним із основних завдань управління Фонду є призначення (здійснення перерахунку) і виплата пенсій. Тобто, питання щодо призначення (перерахунку) пенсій відносяться до виключної компетенції органів Пенсійного фонду України.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав до суду належних доказів, що б підтверджували правомірність відмови у видачі довідки. Оскільки до виходу на пенсію позивач працювала в Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради, то саме на нього покладено обов'язок видати їй довідку про заробітну плату зі всіма складовими для призначення (перерахунку) пенсії, з яких сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а отже, дії відповідача щодо відмови у видачі позивачці вказаної довідки є протиправними, тому приходить до висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання дій щодо невидачі вищевказаної довідки протиправними та зобов'язання видати позивачу відповідну довідку, форма якої на даний час правлінням ПФУ не затверджена, однак з урахуванням положень Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» дана довідка має містити усі складові заробітної плати плату головного економіста відділу Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Разом з тим, суд не вбачає підстав для задоволення позову про визнання неправомірними дій управління Пенсійного фонду України та зобов'язання останнього здійснити певні дії, оскільки з формою довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям позивач разом із заявою до управління Пенсійного фонду України не надавав, рішення управлінням на підставі цих документів не приймалось про відмову в перерахунку, а отже звернення із позовними вимогами з приводу здійснення перерахунку та виплати пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям (постанова КМУ від 09.12.2015 № 1013) відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» є передчасними, тому в задоволенні позову в цій частині слід відмовити, так як суд захищає вже порушене право позивача, а не те, яке може бути порушено у майбутньому і щодо якого невідомо, буде воно порушено чи ні.Керуючись статтями 158 -163 КАС України, суд,
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради у видачіОСОБА_1 довідки про заробітну плату головного економіста відділу Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради із всіма складовими заробітної плати, що подається для призначення (перерахунку) пенсії за липень 2016 року.
Зобов'язати Департамент фінансової політики Черкаської міської ради видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату головного економіста відділу Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради із всіма складовими заробітної плати, що подається для призначення (перерахунку) пенсії станом на 01 липня 2016 року.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів у порядку, встановленому статтею 186 КАС України.
Суддя