Справа № 640/13881/16-а
н/п 2-а/640/343/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.10.2016 року Київський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого судді Лях М.Ю.,
при секретарі Хомінської Т.В.,
розглянувшиу відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 оборони України, ОСОБА_3 обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Київського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом до ОСОБА_2 оборони України, ОСОБА_3 обласного військового комісаріату про визнання протиправними дії ОСОБА_3 обласного військового комісаріате щодо не складання висновку відносно позивача для виплати йому одноразової грошової допомоги і не направлення його на розгляд Комісії ОСОБА_2 оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби ОСОБА_3 обласним військовим комісаріатом, зобов'язання ОСОБА_3 обласний військовий комісаріат, скласти та направити до ОСОБА_2 оборони України відповідний висновок згідно Закону «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців» та постанови КМу «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або' часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» №975 від 25 грудня 2013 року одноразової грошової допомоги внаслідок настання III групи інвалідності, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби у розмірі 150- кратнош прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності; зобовязання ОСОБА_2 оборони України, здійснити нарахування та виплату позивачу згідно Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців» та постанови КМУ «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» № 975 від 25 грудня 2013 року одноразову грошову допомогу внаслідок настання III групи інвалідності, у звязку з виконанням обов'язків військової служби у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.
В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що в 1983 році при проходженні військової служби у складі прикордонних військ Комітету державної безпеки СРСР, які приймали участь у бойових діях на території ДРА, він отримав поранення, контузію, вогнепальні осколкові поранення голови та грудної клітини, контузія, головного мозку у вигляді після травматичної, гіпертонічної атеросклеротичної, та дисциркулярної енцефалопатії II ст., з лікворно - гіпертензивним, цефалічним, вестибуло - кохлеарним, аскено - невротичним, вегето - вісцеральними параксизмами по сим пату адрелановому типу, когкітивним зниженням та інші, що стверджується медичною документацією. Травма (контузія) і захворюванням, пов'язані з виконанням обов'язкової військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії. Службу проходив у прикордонних військах Комітету державної безпеки СРСР у військовій частині, яка приймала участь у бойових діях на території ДРА. Зазначає, що за станом здоров'я йому була встановлена 3 група інвалідності в листопаді 2015 року, що підтверджується доданими до цієї заяви документами. На даний час його стан здоровя стабільно поганий в результаті чого часто хворію та лікується у різних медичних установах на що витрачено значні кошти. Як вказує позивач, маючи право на одержання одноразової допомоги будь-яких виплат у відповідності до положень Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» вказану допомог він не отримував. З цього приводу він звертався до ОСОБА_3 обласного військового комісаріат, з документами, але отримав негативну відповідь з посиланням на лист ОСОБА_2 оборони України. Вважаючи бездіяльність ОСОБА_2 оборони України та ОСОБА_3 обласного військового комісаріату протиправною, позивач звернувся до суду захистом своїх прав та законних інтересів.
В судове засіданні позивач ОСОБА_1 не зявився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутністю, позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов в повному обсязі на підставах, викладених в адміністративному позові.
В судове засідання представник відповідача ОСОБА_2 оборони Україги не зявився, був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, представник відповідача надав до суду заяву про проведення судового засідання за їх відсутності, врахувати заперечення на позовну заяву ОСОБА_1, просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В судове засідання представник відповідача ОСОБА_3 обласного військового комісаріату не зявився, був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, клопотання про відкладення судового засідання до суду не надходило, у звязку з чим суд вважає за можливим розглянути справу за їх відсутності на підставі наявних в матеріалах справи письмових доказів, з урахуванням письмових заперечень.
Суд, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, всебічно та повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, обєктивно оцінивши докази, що мають істотне значення для її розгляду і вирішення по суті, приходить до наступного.
Судом встановлено та вбачається з копії свідоцтва серії Є № 009307 , що позивач перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району ОСОБА_3 міської ради, є інвалідом 3 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни інвалідів війни (арк. справи 8).
Листом від 17.03.2016 року № 513/ВСЗ ОСОБА_3 обласного військового комісаріату розяснено ОСОБА_1 про відсутність підстав для складання висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги і направлення його на розгляд комісії ОСОБА_2 оборони України з розгляду питань, повязаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності осіб, звільнених з військової служби ОСОБА_3 обласним військовим комісаріатом (арк. справи 10).
Зі змісту листа вих. № 0.11-2083/0/6-16 від 26.02.2016 року адміністрації Державної прикордонної служби України вбачається, що у звязку з тим, що призов ОСОБА_1 на строкову військову службу та звільнення з цієї служби здійснювалися на підставі наказів Міністра оборони колишнього СРСР і згідно із законодавством він перебував на військовому обліку у військовому комісаріаті ОСОБА_2 оборони України, приймаючи до уваги, що причинний звязок поранення, отриманого ОСОБА_1 під час виконання обовязків військової служби в період перебування в /Афганістані, встановлено Центральною військово-лікарською комісією ОСОБА_2 оборони України, адміністрація Держприкордослужби України вважає, що питання стосовно виплати позивачу одноразової грошової допомоги має розглядати ОСОБА_2 оборони України (арк. справи 13-14).
З матеріалів справи вбачається та не заперечується відповідачами, що позивач отримав інвалідність внаслідок поранення, контузії та захворювань, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, у звязку з чим суд приходить до висновку, позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги згідно зі статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 року.
Відповідно до п. 1 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно з пп. 4 п. 2 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Відповідно до ст. 23 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" фінансове забезпечення витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів, що передбачаються в Державному бюджеті України на відповідний рік для ОСОБА_2 оборони України, розвідувальних органів України та інших центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування та правоохоронні органи, інших джерел, передбачених законом. Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст) врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975, котра затверджує Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
Відповідно до п. 13 вказаного Порядку керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови. З матеріалів справи встановлено, що суб'єктом владних повноважень не встановлено обставин невідповідності поданої позивачем заяви, проте у листах-відповідях зазначено про відсутність правових підстав для виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності через відсутність правового врегулювання правонаступництва прикордонних військ СРСР.
З приводу цього суд зазначає, що згідно з п. 1 ч. 1 Указу Президії Верховної ОСОБА_4 СРСР від 21.03.1989 року №10224-ХІ Про виведення із складу Збройних Сил СРСР прикордонних, внутрішніх і залізничних військ прикордонні, внутрішні і залізничні війська виведені зі складу Збройних Сил СРСР.
Відповідно до п. 1, 2 Постанови Верховної ОСОБА_4 України від 24.08.1991 року Про військові формування на Україні Верховна ОСОБА_4 України постановила підпорядкувати всі військові формування, дислоковані на території республіки, ОСОБА_4 України. Утворено ОСОБА_2 оборони України.
Згідно зі ст. 4 Закону України Про правонаступництво України органи держави влади і управління, органи прокуратури, суди та арбітражні суди, сформовані на підставі Конституції (Основного Закону) Української РСР, діють в Україні до створення органів державної влади і управління, органів прокуратури, судів та арбітражних судів на підставі нової Конституції України.
З огляду на викладене, приймаючи до уваги, що позивач проходив службу саме у збройних силах СРСР, які на той час були підпорядковані та знаходились на фінансовому забезпеченні ОСОБА_2 оборони СРСР, правонаступником якого в подальшому стало ОСОБА_2 оборони України, суд вважає, що за таких обставин, в силу ст. 16 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" і Постанови Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку призначення і виплатиодноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві від 25.12.2013 року №975, обовязок для призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням йому IIІ групи інвалідності, у зв'язку з травмою, пов'язаною з виконанням обов'язків військової служби, покладений саме на ОСОБА_2 оборони України.
Також суд зазначає, що абз. 9 п. 1 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей. затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №393 від 17 липня 1992 року, передбачено, що для призначення пенсій завислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" до вислуги років зараховується, зокрема, служба у прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також службах і органах внутрішніх справ колишнього СРСР та інші види служби і періоди роботи, які відповідно до законодавства колишнього СРСР зараховувалися до вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям, а також особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється у порядку встановленому законодавством колишнього СРСР, якщо цією постановою не передбачено більш пільгових умов зарахування до вислуги років часу служби для призначення пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
З даної норми вбачається, що для призначення військовослужбовцям пенсії до вислуги років останніх зараховується, зокрема, дійсна військова служба у Радянській армії.
Правові висновки у спорах цієї категорії вже були висловлені ОСОБА_4 Судом України у постановах від 18.11.2014 року (справа №21-446а14), та від 21.04.2015 року (справа №21-135а15), ухвалі Вищого адміністративного суду України від 01.12.2015 року (справа К/800/40725/15). У вказаних рішеннях висловлена правова позиція про те, що законодавцем передбачено порівняння соціального захисту військовослужбовців Радянської армії до військовослужбовців Збройних Сил України, та встановлено обов'язок саме ОСОБА_2 оборони України стосовно прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги особам у зв'язку із встановленням їм ІІ групи інвалідності, пов'язаної із виконанням обов'язків військової служби під час здійснення інтернаціонального зобов'язання.
За таких обставин, враховуючи, що позивач отримав інвалідність внаслідок поранення, контузії та захворювань, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, то позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги згідно зі статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 року, у звязку з чим суд приходить до висновку про наявність правових для задоволення позовних вимог в цій частині.
Разом з тим, вирішуючи питання щодо зобовязання ОСОБА_2 оборони України, здійснити нарахування та виплату позивачу одноразову грошову допомогу внаслідок настання III групи інвалідності, у звязку з виконанням обов'язків військової служби у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, суд приходить до наступного. Так, відповідно до п. 13 Порядку №975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстраціївсіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодовиплатиодноразовоїгрошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Враховуючи вищенаведене, приймаючи до уваги, що ОСОБА_3 обласним військовим комісаріатом ще не було направлено зазначений висновок до ОСОБА_2 оборони України та ОСОБА_2 не розглянуто даний висновок та не прийнято рішення за результатами його розгляду, тобто спір між позивачем та ОСОБА_2 оборони України ще не виник, у звязку з чим заявлені позовні вимоги в цій частині є передчасним, тому задоволенню не підлягають.
На підставі наведеного, керуючись статтями 19, 22, 58, 64 Конституції України, статтями 69, 71, 76, 86, 159, 161, 163 Кодексу адміінстративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 оборони України, ОСОБА_3 обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ОСОБА_3 обласного військового комісаріату щодо не складання висновку відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1 для виплати йому одноразової грошової допомоги і не направлення його на розгляд комісії ОСОБА_2 оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби ОСОБА_3 обласним військовим комісаріатом.
Зобов'язати ОСОБА_3 обласний військовий комісаріат, скласти та направити до ОСОБА_2 оборони України відповідний висновок згідно Закону «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців» та постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» №975 від 25 грудня 2013 року одноразової грошової допомоги внаслідок настання III групи інвалідності, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби у розмірі, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань зОСОБА_3 обласного військового комісаріату (код 08166355) на користь держави судовий збір у розмірі 551 (пятсот пятдесят одну) грн. 20 коп., який сплачується за наступними реквізитами: КОД ЄДРПОУ суду: 02894007, найменування підрозділу: УДК у ОСОБА_3 районі Державної казначейської служби України, код отримувача коштів ЄДРПОУ: 37999633, банк отримувача: ГУДКУ у Харківській області.
В задоволенні іншої частини вимог відмовити.
В судовому засіданні 25 жовтня 2016 року проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення, повний текст постанови виготовлено 31 жовтня 2016 року.
Постанова може бути оскаржена до ОСОБА_3 апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Харкова протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя -