Постанова № 62476253, 21.07.2016, Сокальський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
21.07.2016
Номер справи
454/1753/16-а
Номер документу
62476253
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 454/1753/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 липня 2016 року Сокальський районний суд Львівської області в складі:

головуючого - судді Веремчук О. А.

при секретарі Баран О.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сокалі адміністративну справу за позовом розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сокалі адміністративну справу за позовом за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дії про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років та зобов'язання вчинення певні дії,

в с т а н о в и в:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 об»єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дії про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років та зобов»язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 06.09.2006 року позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на той час. Позивач перебуває на обліку в ОСОБА_2 об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України Львівської області та отримує пенсію, яка була призначена за вислугу років, виходячи з розрахунку 90% від заробітної плати заступника прокурора Сокальського району . Після призначення пенсії позивач продовжував працювати на посаді заступника прокурора Сокальського району та був звільнений 26 вересня 2011 року за власним бажанням, у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років .

14.06.2016 року позивач звернувся до ОСОБА_2 об»єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області із заявою про перерахунок йому пенсії за вислугою років у відповідності зі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, що діяла на час призначення мені пенсії, надавши довідку прокуратури Львівської області №18/1055 від 10.06.2016 року про заробітну плату.

23.06.2016 року позивач отримав відповідь з ОСОБА_2 об»єднаного управління ПФУ Львівської області про відмову у перерахунку пенсії з посиланням на те, що з 01.06.2015 року згідно розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015р. № 213-VIII через неприйняття закону щодо призначення всіх видів пенсій, у тому числі спеціальних, норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії чи щомісячне грошове утримання призначалися відповідно до, зокрема і Закону України "Про прокуратуру", втратили чинність, а раніше призначені пенсії не перераховуються (копія довідки прокуратури Львівської області від 10.06.2016 року №18/1055 та копія відповіді ОСОБА_2 об»єднаного управління ПФУ від 15.06.2016 року №1808/04-34 додаються).

Така відмова відповідача є необґрунтованою та незаконною, яка грубо порушує мої конституційні права на соціальний захист і пенсійне забезпечення, передбачені Конституцією України, іншими законами України з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (із змінами, внесеними згідно Закону України від 05.10.1995р. №358/95-ВР, у редакції закону України від 12.07.2001р. №2663-ІІІ, що діяла станом на вересень 2006 року на час призначення пенсії та на вересень 2011 року - на час звільнення із займаної посади та органів прокуратури) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих органів прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. За вимогами ч.13 цієї ж статті обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи із розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Крім цього, відповідно до ч.18 цієї ж статті призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Просить суд визнати неправомірними дії (рішення) ОСОБА_2 об»єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови ОСОБА_1, у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Львівської області №18/1055 від 10.06.2016 року. Також зобов`язати Сокальське об»єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити з 01 грудня 2015 року перерахунок та виплату ОСОБА_1, пенсії відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", в редакції на час призначення пенсії, в розмірі 90 відсотків від розміру його місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Львівської області №18/1055 від 10.06.2016 року, без обмежень граничного розміру пенсії, з урахуванням виплачених сум.

В запереченні на позовну заяву представник відповідача ОСОБА_2 об»єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області зазначив, що заперечує щодо задоволення позовних вимог. В обґрунтування своїх доводів відповідач посилається на п.5 розділу ІІІ Закону України від 02.03.2015 року №213-УІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" обумовлено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк україни» «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта депутата України та призначаються на загальних підставах.

Відповідач у запереченні посилається на те, що на даний час не прийнято вищезазначеного закону і враховуючи, що з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначались, зокрема Законом України "Про прокуратуру", тому з 01 червня 2015 року Управління ПФУ пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру" не призначаються та не перераховуються.

Відповідач вказує, що 15 червня 2016 року Сокальське об»єднання УПФ України у Львівській області прийняло рішення відмовити ОСОБА_1 у перерахунку пенсії щодо врахування заробітку згідно довідки №18/1055 від 10.06.2016 року, виданої Прокуратурою Львівської області у зв'язку з прийняттям постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів". Просить відмовити у задоволенні позову.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з мотивів наведених в позовній заяві, просив їх задоволити в повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні проти позову заперечила з підстав наведених у письмовому запереченні, просила у задоволенні позову відмовити в повному обсязі, оскільки, відсутні підстави проведення перерахунку пенсії позивачу.

Заслухавши пояснення учасників судового розгляду та дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивачу з 06 вересня 2006 року призначено пенсію за вислугою років виходячи із 90 відсотків від суми середньої заробітної плати посади прокурора району, відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789 від 05.11.1991 року .

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пенсійне забезпечення прокурорів та слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено позивача, встановлено приписами ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Згідно з ч.ч.1,2,3 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією, або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією, незалежно від наявності перерв протягом всього періоду на даній роботі.

У відповідності до ч.12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч.17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

В подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились зміни. Так, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-УІ від 08.07.2011 до вказаної статті внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст. 50-1 Закону №1789, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону №3668-УІ змін не зазнали.

Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.

Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Позивачу пенсія була призначена 06 вересня 2006 року, тобто до набрання чинності вказаним законом.

З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

Останнє підвищення заробітної плати працівників прокуратури відбулося згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», а відтак з прийняттям вказаної постанови КМУ у позивача виникло право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Таким чином, при перерахунку позивачу пенсії підлягає застосуванню положення ст. 50-1 в редакції Закону України «Про прокуратуру», чинній на час призначення пенсії. Тому відмова відповідача є протиправною.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Частиною 1 ст. 94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб»єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб»єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.

Керуючись ст.ст. 2, 11, 21, 71, 87, 99, 100, 102, 105, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

в и р і ш и в:

позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії (рішення) ОСОБА_2 об»єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови ОСОБА_1, у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Львівської області №18/1055 від 10.06.2016 року.

Зобов`язати Сокальське об»єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити з 01 грудня 2015 року перерахунок та виплату ОСОБА_1, пенсії відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", в редакції на час призначення пенсії, в розмірі 90 відсотків від розміру його місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Львівської області №18/1055 від 10.06.2016 року, без обмежень граничного розміру пенсії, з урахуванням виплачених сум.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий: О. А. Веремчук