Постанова № 62475732, 31.10.2016, Городоцький районний суд Львівської області

Дата ухвалення
31.10.2016
Номер справи
441/1313/16-а
Номер документу
62475732
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

441/1313/16-а

2-а/441/47/2016

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.10.2016 року суддя Городоцького районного суду Львівської області Яворська Н.І., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Городоцького обєднаного управління Пенсійного Фонду України Львівської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії,-

в с т а н о в и л а :

До Городоцького районного суду 22.09.2016р. звернулася ОСОБА_1 з позовом до Городоцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії.

В обґрунтування своїх вимог вказує на те, що вона перебуває на обліку в Городоцькому обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Львівської області та отримує пенсію за віком відповідно до положеньЗакону України "Про державну службу".

12.08.2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок розміру пенсії з розрахунку 80 % суми заробітної плати державного службовця, яка працювала в управлінні Пенсійного Фонду України в Городоцькому районі Львівської області на посаді головного спеціаліста відділу виконання бюджету, бухгалтерського обліку та контролю за використанням коштів, з врахуванням підвищення з 01.05.2016 року, відповідно доПостанови КМУ від 06.04.2016 року № 292 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році"на підставі довідки про заробітну плату від 12.08.2016 року № 2329/07-42, виданої Городоцьким обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Львівської області. Рішенням від 16.08.2016 року відповідачем відмовлено позивачу у перерахунку пенсії як державному службовцю із посиланням на те, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень УкраїниЗакону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213-\/ІІІ(далі Закон № 213-\/ІІІ) з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до окремих законів України, в тому числі і відповідно доЗакону України "Про державну службу", а тому з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначенихзаконом, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того у даному листі відповідач зазначив, що Кабінетом Міністрів України 09.12.2015 року прийнята постанова № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", якою з 01.12.2015 року виключено пункт 4постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", який регулював норми врахування заробітної плати для перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Вважає дії Городоцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області у відмові у перерахунку її пенсії протиправними, оскільки обмежують її конституційні права.

Ухвалою суду від 26 вересня 2016 року відкрито провадження по справі у порядку скороченого провадження щодо заявлених вимог позивача.

Копія ухвали про відкриття скороченого провадження та копія позову направлена судом відповідачу з наданням строку для письмових заперечень на позов або заяви про визнання позову. У встановлений строк від відповідача надійшли до суду заперечення, в яких відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначили, що починаючи із 01.06.2015 року згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни від 02.03.2015 року №213-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення"(далі Закон №2І3-VIII) скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до відповідноЗаконів України, в т.ч. "Про державну службу". Тобто з 01 червня 2015 року, пенсії, що визначені в порядку та на умовах, згідно ізЗаконом України "Про державну службу", не призначаються, а раніше призначені пенсії - не перераховуються.

У відповідності до ч. 4ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, оцінюючи повідомлені позивачем у позові та відповідачем у запереченнях обставини, вважає їх достатніми для прийняття законного рішення у скороченому провадженні згідно абзацу 2 ч.1ст. 183-2 КАС Українита не бачить підстав для виклику осіб та проведенні судового засідання за загальними правилами КАС України.

Суд, перевіривши викладені в позовній заяві та письмових запереченнях доводи, дослідивши матеріали справи, та оцінивши їх в сукупності, приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Городоцькому обєднаному Управлінні пенсійного фонду України Львівської області та отримує за віком відповідно доЗакону України "Про державну службу". Розмір пенсії позивача складає 80 відсотків від заробітної плати.

Відповідно до довідки Городоцької районної державної адміністрації від 12.08.2016 р. № 2329/07-42 виданої ОСОБА_1, остання працювала в Управлінні пенсійного фонду України в Городоцькому районі Львівської області на посаді головного спеціаліста відділу виконання бюджету, бухгалтерського обліку та контролю за використанням коштів, заробітна плата з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01 травня 2016 року становить 3715,60 грн. з урахуванням окладу, надбавки за ранг (9 ранг), надбавки за вислугу років (36 %) (а.с.6).

12.08.2016 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок розміру пенсії з розрахунку 80 % суми заробітної плати державного службовця відповідно до посади головного спеціаліста відділу виконання бюджету, бухгалтерського обліку та контролю за використанням коштів, з врахуванням підвищення з 01.05.2016 року, відповідно доПостанови КМУ від 06.04.2016 року № 292 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році"на підставі довідки про заробітну плату від 12.08.2016 року № 2329/07-42, виданої Городоцьким обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Львівської області.

Рішенням від 16.08.2016 року за № 2367/04-23 відповідачем відмовлено позивачу у перерахунку пенсії як державному службовцю із посиланням на те, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень УкраїниЗакону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213-\/ІІІ(далі Закон № 213-\/ІІІ) з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до окремих законів України, в тому числі і відповідно доЗакону України "Про державну службу", а тому з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначенихзаконом, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того у даному листі відповідач зазначив, що Кабінетом Міністрів України 09.12.2015 року прийнята постанова №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", якою з 01.12.2015 року виключено пункт 4постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", який регулював норми врахування заробітної плати для перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям (а.с.8-10).

Згідно із ч. 3ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства Україниу справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені ) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності передзаконом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення ( дія ); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. Відсутність хоча б однієї з наведених вище ознак є підставою для задоволення адміністративного позову.

Відповідно дост. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Частина третястатті 22 Конституції Українизабороняє звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.

За положеннями ч. 1 ст. 8та ч. 1 ст. 58 Конституції Українив Україні визнається і діє принцип верховенства права.Законита інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ст. 37-1Закону України "Про державну службу"(в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії позивачу ) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цимЗакономвідповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Статтею 37-1Закону України "Про державну службу"передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії"встановлено порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.

Згідно із пунктом 4постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865( в редакції від 25 березня 2014 року ) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинностіЗаконом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям дає підстави для перерахунку пенсій особам, що отримують пенсії як державні службовці.

Отже, позивачка набула право на перерахунок пенсії згідно статті 37-1Закону України «Про державну службу»на підставі наданої довідки Городоцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області № 2329/07-42 від 12.08.2016р.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 9 грудня 2015 року № 1013виключено пункт 4постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, а пункт 5 викладено у новій редакції.

Таким чином, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії постановою КМУ № 865 не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця. Кабінетом Міністрів України не виконано покладеного на нього обов'язку щодо визначення порядку перерахунку пенсії і на час розгляду справи в суді.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні від 27 травня 2013 року у справі «Суханов та Ільченко проти України», першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету в «інтересах суспільства». Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено «справедливий баланс» між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар. Більш того, Європейський Суд вказав, що Кабінет Міністрів України мав визначити розмір надбавки до пенсії, однак, жодного рішення з цього приводу прийнято не було. Таким чином, у даному випадку відмова держави здійснити певні дії становила втручання в права заявників, передбачені ст.1 Першого протоколу, так як заявники мали «законне сподівання» на перерахунок пенсії. Подібна бездіяльність з боку Уряду України була кваліфікована Європейським судом з прав людини як порушення майнового інтересу заявника, передбаченого статтею 1 Першого протоколу до Конвенції (параграфи 51-56) та потягнула за собою стягнення на користь заявників справедливої сатисфакції.

Аналогічну правову позицію Європейського суду з прав людини також викладено й у справі «Будченко проти України», в якій Суд вказав, що Уряд України повинен запровадити правові механізми, необхідні для реалізації прав громадян на соціальні пільги, у тому числі на які мав право заявник.

Суд вважає, що відсутність встановлених Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.

Крім того, не заслуговують на увагу покликання відповідача на те, що станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок її пенсії набув чинностіЗакону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у пункті 5 Прикінцевих положень якого зазначено про скасування норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України, зокрема, «Про державну службу», у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону про призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, оскільки вказані вище положення стосуються призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Таким чином, оскільки ОСОБА_1 звернулась до відповідача щодо перерахунку вже призначеної їй пенсії, то будь-які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян, не можуть застосовуватися до тих осіб, які до набрання чинності цих змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі.

Згідно із правиламист. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті35, частиною другою статті38, частиною третьою статті42і частиною п'ятою статті48цьогоЗакону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 12 серпня 2016 року, а, отже, перерахунок пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, а саме з 01 серпня 2016 року.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 1 серпня 2016 року в зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогахзакону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.

Таким чином, позовні вимоги щодо визнання протиправною відмови у перерахунку призначеної позивачу пенсії державного службовця в звязку з підвищенням заробітної плати державного службовця, яка працювала в управлінні Пенсійного фонду в Городоцькому районі Львівської області на посаді головного спеціаліста відділу виконання бюджету, бухгалтерського обліку та контролю за використанням коштівта зобовязання здійснити такий перерахунок обґрунтовані та підлягають до часткового задоволення, а саме перерахунок пенсії починаючи із 01.08.2016р. (з першого числа місяця коли позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії).

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст.11,17,18,71,94,160,161,162,163,171-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и л а :

Адміністративний позов ОСОБА_1до Городоцького обєднаного управління Пенсійного Фонду України у Львівської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії та скасувати рішення Городоцького обєднаного управління Пенсійного фонду України у Львівської області від 16.08.2016 року № 2367/04-23, які полягають у відмові ОСОБА_1здійснити перерахунок пенсії згідно Законом України "Про державну службу" починаючи із 01.08.2016 року, що значиться у довідці про заробітну плату за посадою головного спеціаліста відділу виконання бюджету, бухгалтерського обліку та контролю за використанням коштіввід 12.08.2016 р. № 2329/07-42.

Зобовязати Городоцьке обєднане управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1починаючи з 01.08.2016 р., виходячи із 80 % від заробітної плати, що значиться у довідці про заробітну плату за посадою головного спеціаліста відділу виконання бюджету, бухгалтерського обліку та контролю за використанням коштіввід 12.08.2016 р. № 2329/07-42.

Стягнути з Городоцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на користь ОСОБА_1судовий збір у розмірі 275 (двісті сімдесят пять) грн. 60 коп.

В решті позову відмовити.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Городоцький районний суд Львівської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Яворська Н.І.