Постанова № 62474080, 01.11.2016, Покровський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Красноармійський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
01.11.2016
Номер справи
235/5870/16-а
Номер документу
62474080
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 235/5870/16-а

Провадження № 2-а/235/157/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 листопада 2016 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області в складі:

Головуючого: Данилів С.В.,

за участю секретаря: Харенко Т.Ю.,

представників відповідача: Луценка С.А., Головій Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 13 у м. Покровську Донецької області справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Красноармійського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії у належному розмірі,-

В С Т А Н О В И В :

15 вересня 2016 року ОСОБА_3 звернулася до Красноармійського міскрайонного суду Донецької області з адміністративним позовом до Красноармійського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії у належному розмірі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку в Красноармійському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України та з 07 квітня 2011 року є одержувачем пенсії за віком, призначеної згідно до ст.37 Закону України «Про державну службу».

Позивач вказує, що постановою Дебальцевського міського суду Донецької області від 06 червня 2014 року за її позовом було визнано протиправним та скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України м .Дебальцеве Донецької області №29 від 20 березня 2014 року про відмову в перерахунку пенсії; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м.Дебальцеве Донецької області здійснити з 01 квітня 2014 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної ОСОБА_3, з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відповідно до довідки від 09.01.2014 року №3, виданої відділом освіти Дебальцевської міської ради.

Ухвалою Костянтинівського міськрайонного суду від 21 жовтня 2015 року змінено боржника у виконавчому провадженні з Управління Пенсійного фонду України м.Дебальцеве на Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійськ.

Позивач зазначає, що відповідно до листа Красноармійського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України від 15 березня 2016 року на виконання ухвали Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 21 жовтня 2015 року, управлінням проведено нарахування пенсії з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати, на підставі наданих нею довідок про складові заробітної плати, які видані відділом освіти Дебальцевської міської ради. Пенсію перераховано у розмірі 80% від суми заробітної плати 4943,37 грн. та розмір пенсії після перерахунку з 01 квітня 2014 року склав 3954,696 грн. Як зазначає відповідач у листі, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

З вказаними діями позивач не згодна з наступних підстав.

Так, вона має стаж роботи на державній службі понад 20 років, а тому згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», її пенсія повинна складати 90% від заробітної плати, а не 80%, як перерахував відповідач, і повинна становити 4943,37*90% = 4449,06 грн. Однак, відповідач сплачувати їй пенсію в такому розмірі відмовляється.

Крім того, постановою від 06 червня 2014 року зобов'язано провести перерахунок з 01 квітня 2014 року, а тому саме з цієї дати вона повинна була отримувати пенсію в розмірі 4449,06 грн. Таким чином, за період з 01 квітня 2014 року станом на 01 вересня 2016 року недоплачена сума пенсія становить: 2 роки 5 місяців = 29 місяців; 1 місяць = 494,37 грн.* 29 місяців = 14996,73 грн.

Позивач вважає, що відповідач повинен перерахувати їй пенсію з урахуванням 90% від заробітної плати та сплатити їй суму у розмірі 14996,73 грн.

На підставі вищенаведеного, позивач просить суд визнати дії відповідача протиправними, зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01 квітня 2014 року в розмірі 90% заробітної плати та сплатити різницю між пенсією, яку вона утримує та яку повинна була отримувати, у розмірі 14996,73 грн., а також стягнути з відповідача, понесені нею судові витрати.

Позивач ОСОБА_3 у судове засідання не з'явилася, надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити (а.с.34а).

Представники відповідача Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області Луценко С.А. та Головій Н.М. у судове засідання щодо позову заперечили у повному обсязі, надали пояснення аналогічні змісту заперечення, що міститься в матеріалах справи, просили суд у задоволені позову відмовити (а.с.27-29).

З'ясувавши дійсні обставини справи, дослідивши зібрані у справі докази у їх сукупності, вирішуючи спір в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих доказів, судом встановлено такі обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Судовим розглядом встановлено, що позивач ОСОБА_3 перебуває на обліку в Красноармійському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

Згідно довідки про взяття на облік внутрішньо-переміщеної особи № 1427032843 від 06 вересня 2016 року, виданої Покровською міською радою, вбачається, що ОСОБА_3 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, а фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 (а.с.8).

Згідно постанови Дебальцевського міського суду Донецької області від 06 червня 2014 року, яка набрала законної сили 09 вересня 2014 року, позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у м. Дебальцеве Донецької області про визнання незаконним та скасування рішення відповідача за № 294 від 20 березня 2014 року та зобов'язання провести перерахунок призначеної їй, відповідно до Закону України «Про державну службу» пенсії, виходячи з даних довідки про складові заробітної плати від 25 лютого 2014 року № 44/18-01, стягнення з відповідача судових витрат, задоволено частково, а саме: зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області здійснити з 01 квітня 2014 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної ОСОБА_3, з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відповідно до довідки від 09 січня 2014 року за № 3, виданої Відділом освіти Дебальцівської міської ради (а.с.9,10).

Згідно ухвали Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 21 жовтня 2015 року у виконавчому провадженні, відкритому за виконавчим листом № 224/783/14-а від 19 червня 2015 року, виданим Дебальцевським міським судом Донецької області, замінено боржника з Управління Пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області на Управління Пенсійного фонду України у м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області (а.с.11).

З листа Красноармійського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України вбачається, що на виконання ухвали Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 21 жовтня 2015 року, з 01 квітня 2014 року управлінням проведено нарахування ОСОБА_3 пенсії з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати, на підставі наданих ОСОБА_3 довідок про складові заробітної плати (а.с.13-16), які видані відділом освіти Дебальцевської міської ради. Пенсію перераховано у розмірі 80% від суми заробітної плати 4943,37 грн. та розмір пенсії після перерахунку з 01 квітня 2014 року склав 3954,696 грн. Як зазначає відповідач у листі, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.12).

З розпорядження Красноармійського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України №313623 від 20 листопада 2015 року вбачається, що оклад ОСОБА_3 станом на 31 березня 2011 року становить 4943,37 грн., загальний стаж роботи - 37 років 5 місяців 4 дні, з них: держслужбовець - 13 років 10 місяців 26 днів, службовець в ОМС - 9 років 8 місяців 7 днів, страховий стаж з 01.07.2000 року - 10 років 9 місяців, загальний стаж (після 2004 року) - 7 років 3 місяця (а.с.31).

Таким чином, стаж роботи на державній службі складає понад 20 років.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках передбачених законом.

Відповідно до статті 22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно із статтею 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно ч. 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії - 07 квітня 2011 року) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше - 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців,- незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Пенсія державним службовцям у частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Пенсія державному службовцю виплачується незалежно від його заробітку, одержуваного після виходу на пенсію. Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцяти мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

Тобто у випадку з пенсійною справою позивача, позивач звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із підстави не включення відповідачем до заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, як складових заробітної плати, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове пенсійне страхування, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески і постановою суду від 06 червня 2014 року Красноармійське об'єднане Управління Пенсійного фонду України з 01 квітня 2014 року провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 В,М, з урахуванням усіх сум з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу».

Відповідно до статті 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Крім того, не заслуговує на увагу посилання відповідача про пропущення позивачем строку на звернення до суду, встановленого статтею 99 КАС України, та, зокрема, спростовується матеріалами справи, з яких вбачається, позов до суду позивачем подано 15 вересня 2016 року, а лист відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії № 6376/02/25 датовано 15 березня 2016 року.

Таким чином посилання відповідача на те, що позивачу у справі було здійснено перерахунок пенсії на виконання вищевказаної постанови суду з урахуванням нової редакції Закону України «Про державну службу», якої визначено розмір пенсії державних службовців у розмірі 80% не відповідає встановленим обставинам, оскільки у зазначеному рішенні судом було вирішене питання лише стосовно включення відповідачем до заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески і жодним чином не зобов'язувало відповідача вчиняти певні дії стосовно перерахунку загального проценту розрахованої пенсії від заробітку позивача. Крім того, судом не розглядався спір з приводу загального проценту розрахованої пенсії від заробітку і він сторонами не оспорювався.

З огляду на вищенаведене, застосування відповідачем при перерахунку пенсії позивачу за постановою суду від 06 квітня 2014 року Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08 липня 2011 року, який набрав чинності 01 жовтня 2011 року суд вважає протиправним, всупереч статтям 22 та 58 Конституції України, а отже суд вважає необхідним задовольнити позов у повному обсязі.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що пенсія ОСОБА_3 повинна складати 90% від заробітної плати, а саме 4943,37*90% = 4449,06 грн.

Враховуючи те, що постановою Дебальцевського міського суду Донецької області від 06.06.2014 року зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 з 01 квітня 2014 року перерахунок, суд вважає, що з 01 квітня 2014 року ОСОБА_3 повинна отримувати пенсію у сумі 4449,06 грн.

Таким чином, станом на 01.09.2016 року недоплачена сума пенсії за період з 01.04.2014 року склала:

2 роки 5 місяців = 29 місяців

1 місяць = 494,37 грн. * 29 місяців = 14996,73грн.

Відтак, з врахуванням викладеного, суд вважає, що відповідач діяв протиправно, порушуючи права та законні інтереси позивача щодо не нарахування пенсії в належному розмірі.

За таких обставин, суд вважає за необхідним визнати дії відповідача протиправними, зобов'язати Красноармійське об'єднане Управління Пенсійного фонду України провести перерахунок пенсії ОСОБА_3 з 01 квітня 2014 року в розмірі 90% заробітної плати та сплатити недоплачену суму пенсії за період з 01 квітня 2014 року по 01 вересня 2016 року у розмірі 14996,73 грн., таким чином задовольнивши позовні вимоги ОСОБА_3 в повному обсязі.

Крім того, відповідно до ст.94 КАС України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути понесені ним судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 551,20 грн. (а.с.1)

Керуючись ст.ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 94, 122, 128, 158-163, 167, 185, 186 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Красноармійського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії у належному розмірі - задовольнити.

Визнати протиправними дії Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не нарахування пенсії в належному розмірі ОСОБА_3, відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії).

Зобов'язати Красноармійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_3 з 01 квітня 2014 року в розмірі 90% заробітної плати.

Зобов'язати Красноармійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області сплатити ОСОБА_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, недоплачену пенсію за період з 01 квітня 2014 року по 01 вересня 2016 року у сумі 14 996 (чотирнадцять тисяч дев'ятсот дев'яносто шість) гривень 73 копійки.

Стягнути з Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, за рахунок бюджетних асигнувань Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРОПОУ 37869345, 85300, Донецька область, м. Покровськ, вул. Свердлова, 154) судовий збір у сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

Вступну та резолютивну частину постанови проголошено у судовому засіданні 201 листопада 2016 року.

Повний текст постанови учасники адміністративного процесу можуть отримати через п'ять днів після проголошення вступної та резолютивної частини постанови.

Головуючий: С.В. Данилів