
Справа № 234/16213/16-к
Провадження № 1-кс/234/5262/16
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки
03 листопада 2016 року м. Краматорськ
Слідчий суддя Краматорського міського суду Ткачова С.М., за участю секретаря Харькової Т.С., заступника начальника відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області ОСОБА_1
Розглянув клопотання заступника начальника відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області ОСОБА_1, погодженого з прокурором відділу прокуратури Донецької області ОСОБА_2, про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки.
Клопотання надійшло до суду 27.10.2016 року.
Суд перевірив надані матеріали клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження за № 42016051110000130 від 06.09.2016 за ознаками злочинів, передбачених ч.2 ст. 240 та ч.2 ст. 197-1 КК України, у рамках якого було подано клопотання та дослідивши докази по даних матеріалах, заслухавши заступника начальника відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області,
ВСТАНОВИВ:
Заступник начальника відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області ОСОБА_3 в обґрунтування клопотання зазначив, що слідчим управлінням Національної поліції в Донецькій області проводиться досудове розслідування за фактом порушення правил використання надр та самовільного зайняття земельної ділянки за кадастровим номером 1422484100:13:000:0176.
Відомості за вказаним фактом внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42016051110000130 від 06.09.2016 року.
Попередня правова кваліфікація вчиненого злочину ч. 2 ст. 240 та ч. 2 ст. 197-1 КК України.
Підставою для внесення відомостей до ЄРДР стало повідомлення керівника ОШ ЦУ СБ України в районі проведення АТО про виявлення кримінального правопорушення оперативною групою СБ України в м. Бахмут щодо вчинення невстановленими особами у військовому формовому одязі, які за попередньою інформацією здійснюють охорону зі зброєю та безпосередньо працюють на самовільно зайнятій земельній ділянці державної форми власності з метою незаконного видобутку на ній корисних копалин загальнодержавного значення. На даній земельній ділянці вищезазначеними особами пошкоджено поверхневий шар грунту та без будь-якого дозволу здійснюється незаконне промислове видобування природного каменю піщаника з метою його реалізації на власну користь та користь третіх осіб.
Відповідно до кваліфікації видів цільового призначення самовільно зайнята ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення, має кадастровий номер 1422484100:13:000:0176 та розташована на території Новодмитрівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області.
Таким чином, невстановлені особи, не маючи відповідних правовстановлюючих документів та дозвільних документів на використання самовільно зайнятої земельної ділянки державної форми власності використовують її з метою власного збагачення та збагачення третіх осіб, чим завдають значної шкоди державним інтересам, що проявляється в недоотриманні коштів місцевим бюджетом та незаконній розробці родовищ копалин загальнодержавного значення.
Для забезпечення повного, всебічного та обєктивного розслідування кримінального правопорушення, виникла необхідність визначити заподіяну шкоду, що неможливо встановити без залучення відповідних кваліфікованих спеціалістів, яким законом надані такі повноваження (Державна екологічна інспекція України) шляхом проведення позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства про використання та охорону земель, що вважається доцільним з метою встановлення правопорушень, повязаних із порушенням природоохоронного законодавства та буде відповідати завданням кримінального провадження, виходячи з наступних законних підстав.
У відповідності до ст. 5 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991 державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають в т.ч. земля, води. Згідно ст. 20-2 цього Закону «До компетенції… в т.ч. належить: а) організація і здійснення у межах компетенції нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами установами та організаціями незалежно від форм власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами-нерезидентами вимог законодавства: …про використання та охорону земель та іншого; ч.2 ст. 35 цього Закону регламентовано, що «…державному контролю підлягають використання і охорона земель, надр, поверхневих і підземних вод, …морського середовища та природних ресурсів територіальних вод,… природних територій та обєктів, що підлягають особливій охороні, стан навколишнього природного середовища… Порядок здійснення державного контролю за охороною навколишнього природного середовища… визначається цим Законом та іншими Законами України…».
Крім того, відповідно до п.7 Постанови КМУ від 25.07.2007 № 963 «Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту)» без спеціального дозволу» розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, проводиться Держекоінспекцією та її територіальними органами.
На підставі викладеного, чинним законодавством прямо передбачено та визначено конкретного субєкта владних повноважень (Держекоінспекція), який наділений виключним правом розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, з цього слідує, що кваліфікованими спеціалістами в даному випадку виступають лише відповідні представники Держекоінспекції, які мають спеціальні знання у сфері дотримання земельного та водного законодавства, однак здійснити ці свої повноваження вони можуть шляхом проведення позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства, яка в т.ч. і може призначатися під час досудового розслідування кримінального провадження.
Повноваження прокурора, слідчого, які раніше були передбачені п.6 ч.2 ст.36, п.4 ч.2 ст.40 КПК України (призначати перевірки у порядку, визначеному законом) виключені на підставі Закону № 1697-VII від 14.10.2014 (ці положення набрали чинності 15.07.2015), тобто на теперішній час слідчий та/або прокурор не можуть самостійно призначати відповідні перевірки.
Призначення та проведення позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства під час досудового розслідування кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді, винесеної за результатом розгляду клопотання слідчого, погодженого прокурором, ґрунтується на Законі та не суперечить чинному законодавству України, оскільки ним встановлено судовий контроль за дотриманням законності та обґрунтованості втручання у господарську діяльність, зумовленими потребами досудового розслідування задля досягнення його дієвості.
У звязку з необхідністю кваліфікованого та обєктивного проведення даної позапланової перевірки є потреба в залученні кваліфікованих спеціалістів Державної екологічної інспекції України.
У судовому засіданні заступник начальника відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області ОСОБА_3 просив клопотання задовольнити.
Заслухавши заступника начальника відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області ОСОБА_3, дослідивши матеріали клопотання, якими обґрунтовується необхідність проведення позапланової виїзної перевірки, суд дійшов до висновку, що клопотання підлягає задоволенню за таких підстав.
В судовому засіданні встановлено, що слідчим управлінням Національної поліції в Донецькій області проводиться досудове розслідування за кримінальним провадженням № 42016051110000130 від 06.09.2016 за ознаками злочинів, передбачених ч.2 ст. 240 та ч.2 ст. 197-1 КК України, за фактом порушення правил використання надр та самовільного зайняття земельної ділянки за кадастровим номером 1422484100:13:000:0176.
В ході розслідування кримінального провадження отримані відомості про те, що невстановлені особи у військовому формовому одязі, які за попередньою інформацією здійснюють охорону зі зброєю та безпосередньо працюють на самовільно зайнятій земельній ділянці державної форми власності з метою незаконного видобутку на ній корисних копалин загальнодержавного значення. На даній земельній ділянці вищезазначеними особами пошкоджено поверхневий шар грунту та без будь-якого дозволу здійснюється незаконне промислове видобування природного каменю піщаника з метою його реалізації на власну користь та користь третіх осіб. Відповідно до кваліфікації видів цільового призначення самовільно зайнята ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення, має кадастровий номер 1422484100:13:000:0176 та розташована на території Новодмитрівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області.
Приписами ст.40 КПК України регламентовано, що слідчий уповноважений проводити слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі дії (розшукові) дії у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 2 ст.93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Отже, перевірка в кримінальному провадженні не захід забезпечення кримінального провадження, в розумінні визначеному в розділі ІІ КПК, а є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів, відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК.
Згідно положень чинного законодавства України слідчий або прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.
Так, відповідно до пп. б, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінально процесуальному кодексі України виключено положення п.6 ч.2 ст. 36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до пп. в, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Таким чином, заступник начальника відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області ОСОБА_1 на цей час позбавлений можливості призначити перевірку у кримінальному провадженні шляхом винесення відповідної постанови.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.159-166, 309 КПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання заступника начальника відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області ОСОБА_1, погодженого з прокурором відділу прокуратури Донецької області ОСОБА_2, про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки задовольнити.
Надати дозвіл посадовим особам Державної екологічної інспекції Донецької області, код ЄДРПОУ 38034476 (85114, Донецька область, м. Костянтинівка, вулиця Петровського, 18 «А») провести позапланову виїзну перевірку в Новодмитрівській сільській раді Костянтинівського району Донецької області з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства щодо використання й охорони земельної ділянки з кадастровим номером: 1422484100:13:000:0176, в ході якої обстежити земельну ділянку на предмет заподіяння шкоди, внаслідок незаконного використання, встановлення фактів порушення екологічних вимог, розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства із складанням відповідних актів перевірок та інших взаємоповязаних документів терміном 15 робочих днів з дня отримання ухвали суду.
Надати можливість посадовим особам Державної екологічної інспекції в Донецькій області, у доступі до всіх обєктів перевірки (вищезазначених земельних ділянок) та у доступі до документів, яких виникне необхідність при перевірці та можливість робити з них копії для підтвердження висновків з предмету перевірки.
Заперечення проти ухвали можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Виготовити ухвалу у двох примірниках, один з яких залишити у матеріалах справи № 1кс/234/5262/16, а другий надати ініціатору розглянутого клопотання.
Слідчий суддя С.М. Ткачова