ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
27 жовтня 2016 рокусправа № 191/3630/16-а(2-а/191/41/16)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Божко Л.А.
суддів: Лукманової О.М. Кругового О.О.
за участю секретаря судового засідання: Сонник А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області на постанову Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 29 серпня 2016 року у справі №191/3630/16 (провадження №2-а/191/41/16) за позовом ОСОБА_1 до Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
встановиВ:
20.07.2016р. ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила:
- визнати протиправною бездіяльність Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо припинення виплати пенсії у відповідності до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» по третій групі інвалідності від загального захворювання, починаючи з 01.04.2015 року;
- зобов'язати Синельниківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області поновити, починаючи з 01.04.2015 року виплату пенсії, нарахувавши пенсію у відповідності до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В обґрунтування своїх вимог посилалася на те, що працює на посаді головного спеціаліста відділу платежів до пенсійної системи та контрольно-перевірочної роботи Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області. З 27.02.2007р. їй була призначена пенсія по інвалідності III групи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За розпорядженням відповідача, починаючи з 01.04.2015р. виплата пенсії позивачу припинена з посиланням на ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі змінами внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02 березня 2015 року. Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним позовом.
Постановою Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 29 серпня 2016 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії у відповідності до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» по третій групі інвалідності від загального захворювання, починаючи з 01.06.2015 року. Зобов'язано Синельниківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області поновити, починаючи з 01.06.2015 року виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» по третій групі інвалідності від загального захворювання, та провести її виплату. В іншій частині позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду, Синельниківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить постанову суду скасувати та прийняти нову про відмову в позові. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що у відповідності до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02 березня 2015 року ніякі пенсії не виплачуються. Також вказував на практику Вищого адміністративного суду України. Будь-яких інших підстав для скасування судового рішення апеляційна скарга не містить.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 з 17.10.1994 року по 22.10.2015р. працювала у Синельниківському відділенні Дніпропетровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області. З 19.11.2015 року по теперішній час працює в Синельниківському об'єднаному управлінні пенсійного фонду України Дніпропетровської області на посаді головного спеціаліста відділу платежів до пенсійної системи та контрольно-перевірочної роботи.
Тобто, працює на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу».
27.02.2007 року ОСОБА_1 призначена пенсія по інвалідності як інваліду III групи від загального захворювання відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Проте, починаючи з 01.04.2015р. виплата пенсії позивачу була припинена.
Листом відповідача від 14.07.2016 року ОСОБА_1 було відмовлено у поновлені виплати пенсії. Відмова обґрунтована внесенням змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 №213-VІІІ внесено зміни до ст.47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме: тимчасово, у період роботи особи (крім інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються. Далі Законом України від 24.12.2015 року №911 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, дію ст.47 тимчасово продовжено до 31.12.2016р. Оскільки, позивач працює на посаді, яка дає право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», то відповідачем вказано на відсутність підстав для виплати пенсії позивачу з 01.04.2015 року і до 31.12.2016р. та повідомлено, що після звільнення з роботи виплата пенсії поновлюється.
Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір між сторонами та частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що з 01 червня 2015 року виплата пенсії, призначеної позивачці відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підлягає відновленню у зв'язку з відсутністю у вказаний період підстав для її невиплати.
З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів не погоджується за наступних підстав.
01 квітня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VIII від 02 березня 2015 року, яким абзац другий частини першої статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» викладено в наступній редакції:
«Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, особам, яким пенсія призначена відповідно до цього Закону (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється. З 1 січня 2016 року пенсії, що призначаються відповідно до цього Закону, виплачуються без урахування одержуваного заробітку (прибутку) … Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього закону відновлюється».
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VIII, порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, поширюється на пенсіонерів (отримувачів щомісячного довічного грошового утримання) незалежно від часу призначення пенсії.
Пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII, покладено обов'язок на Кабінет Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом: підготувати та подати до 1 травня 2015 року на розгляд Верховної Ради України проект закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних (крім пенсій військовослужбовців і наукових працівників), на загальних підставах; забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону; забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
З аналізу положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII слідує, що підставою для припинення виплати пенсії є сам факт роботи особи на посаді, яка дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», при цьому не має значення, чи набула особа таке право чи ні.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач станом на 01 квітня 2015 року займала посаду державного службовця, яка у майбутньому (при наявності достатнього стажу) давала б їй право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», а тому на неї розповсюджується дія статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в чинній редакції і встановлені цією нормою обмеження.
Стаття 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у редакції Закону №213-VIII не визнана неконституційною.
Позивач не займає посади в органах, перелічених в пункті 3 Прикінцевих положеннях Закону №213-VIII, а обіймала посаду, яка дає право на призначення пенсії на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», тому відповідач правомірно тимчасово припинив виплату пенсії ОСОБА_1
Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" визначено вичерпний перелік осіб, щодо яких скасовуються обмеження у виплаті пенсії на період роботи у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій на загальних підставах. У цьому переліку Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відсутній.
Крім того, пункт 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VIII не містить застережень щодо поновлення виплати пенсії у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних.
З огляду на встановлені обставини справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що в силу ст.202 КАС України є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового..
Крім цього, з відповідача на користь державного бюджету підлягає стягненню судовий збір за подання апеляційної скарги, оскільки сплата судового збору була відстрочена до ухвалення судового рішення за результатами розгляду апеляційної скарги. Розмір судового збору, який підлягав сплаті при поданні апеляційної скарги, становив 606,32 грн.
Керуючись ч.3 ст.160, ст. 195, ст. 196, п.3 ч.1 ст.198, ст. 202, ст.205 ст. 207 КАС України суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області задовольнити.
Постанову Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 29 серпня 2016 року по справі № 191/3630/16 (провадження №2-а/191/41/16) скасувати та прийняти нову.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Стягнути з Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 37741841) на користь спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір за подачу апеляційної скарги у розмірі 606,32грн. (шістсот шість гривень 32 коп.), здійснивши зарахування за реквізитами: Отримувач коштів: УДКСУ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37989274; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м.Дніпропетровська; Код банку отримувача (МФО):805012; Рахунок отримувача: 31217206781004; Код класифікації доходів бюджету: 22030101
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів.
Головуючий: Л.А. Божко
Суддя: О.М. Лукманова
Суддя: О.О. Круговий