Постанова № 62471653, 31.10.2016, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.10.2016
Номер справи
822/1879/16
Номер документу
62471653
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/1879/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2016 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі :головуючого-судді суддівОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 при секретарі за участі:ОСОБА_4 представників сторінрозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області до квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький , Міністерства оборони України про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить стягнути з квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницького 4677551,69 грн. із рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та за рахунок належної йому готівки.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у відповідача склалась заборгованість із сплати земельного податку з юридичних осіб, що підтверджується відповідними деклараціями та податковими повідомленнями-рішеннями.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали.

Представник квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький в задоволенні позовних вимог просив відмовити. Вважає, що податковий борг повинен стягуватись із Міністерства оборони України, до сфери управління якого належить позивач. Також вказує на те, що у кошторисах КЕВ м. Хмельницький на 2015-2016 р. не були передбачені кошти на оплату земельного податку.

Представник Міністерства оборони України в судовому засіданні щодо задоволення позовних вимог до Міністерства оборони України заперечив. Зазначив про те, що стягнення податкового боргу з Міністерства є безпідставним, оскільки користувачем земельних ділянок є КЕВ м. Хмельницького, який і подавав податкові декларації з плати за землю. У Міністерства оборони відсутній акт на право користування земельними ділянками, зазначеними у деклараціях, тому воно в даних правовідносинах не є платником податку.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницького (ідентифікаційний код 07928461) зареєстрований як юридична особа.

У КЕВ м. Хмельницького наявний борг по земельному податку в розмірі 4677551,69 грн., а саме:

- по Веснянській с/р раді в розмірі 33,43 грн., якій виник на підставі податкової декларації з плати за землю від 20.02.2015 (за грудень 2015 р. в розмірі 874,36 грн., враховуючи часткову сплату);

- по Григорівській с/р в розмірі 413678,91 грн., який виник на підставі податкової декларації від 19.02.2016 р. (за червень-липень 2016 р. в розмірі 261798,38 грн. щомісячно, враховуючи часткову сплату);

- по Миролюбненській с/р раді в розмірі 2121,55 грн., якій виник на підставі податкової декларації від 20.02.2015 (за 2015 р.);

- по Пашковецькій с/р раді в розмірі 647,91 грн., який виник на підставі податкової декларації від 20.02.2015 (за ІІ півр. 2015 р.) та нарахованої за період з 03.03.2015 по 29.01.2016 пені в сумі 93,07 грн.;

- по Самчиківській с/р раді в розмірі 22,48 грн., якій виник на підставі податкової декларації від 20.02.2015 (за грудень 2015 р. в розмірі 586,96 грн., враховуючи часткову сплату);

- по м.Старокостянтинів в розмірі 4261047,41 грн., якій виник на підставі податкових декларацій від 21.02.2015 (за серпень-грудень 2015 р. - в розмірі 334974,27 грн. з серпня по листопад щомісячно та 334974,03 грн. за грудень), від 22.02.2016 р. (за січень-липень 2016 р. в розмірі 305057,50 грн. щомісячно), від 25.04.2016 (за січень-липень 2016 р. в розмірі 13,21 грн. щомісячно), податкових повідомлень-рішень від 28.10.2015 р. за №0010301502 (на суму 200488,67 грн. за штрафними санкціями) та №0010301502 (на суму 73,44 грн. за штрафними санкціями), а також нарахованої пені в розмірі 82840,45 грн. за період з 05.05.2015 по 29.12.2015, та в розмірі 178066,27 за період з 01.07.2015 по 29.08.2016; враховуючи часткову переплату в сумі 10787,50 грн.

Згідно з пп. 14.1.175. п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Пунктом 54.1 ст.54 ПК України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно з п.287.3 ст.287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Відповідно до п.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 ПК України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом.

Визначені в податкових деклараціях суми своєчасно та в повному обсязі відповідачем сплачені не були, тому позивачем було нараховану вказану вище пеню.

Крім того, згідно п.126.1 статті 126 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Пунктом 57.3 статті 57 ПК України встановлено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу (у даному випадку - за п.п.54.3.3), платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Вказані вище податкові повідомлення-рішення в адміністративному або судовому порядку не оскаржувались, тому сума визначених ними податкових зобов'язань є узгодженою і підлягає сплаті.

Суд не погоджується з посиланням КЕВ м. Хмельницького на те, що саме Міністерство оборони України несе відповідальність за податковими зобов'язаннями КЕВ м. Хмельницького, оскільки КЕВ є окремою юридичною особою, користувачем земельних ділянок, а тому і платником цього податку, який і подавав відповідні декларації з плати за землю. Окрім доводів про відсутність (недостатність) фінансування, судом не встановлено та не підтверджено належними доказами підстав для відмови у задоволенні позову про стягнення податкового боргу. Проте відсутність або обмежене фінансування не є підставою для звільнення платника від обов'язку сплати узгодженої суми податкового зобовязання.

При цьому, КЕВ м. Хмельницького відповідно до вимог ПК України не є звільненим від обов'язку сплати податку, не має відповідних пільг щодо його сплати, самостійно подавав податковому органу декларації з земельного податку, є самостійною платоспроможною юридичною особою, що не ліквідована (не оголошена банкрутом), а тому зобов'язаний виконувати взяті на себе податкові зобов'язання.

Згідно з п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Позивачем було надіслано квартирно-експлуатаційному відділу м. Хмельницького податкову вимогу №347-22 від 26.03.2015 року на суму 331050,40 грн.

Відповідно до п.59.5 ст.59 ПК України у разі, якщо у платника податків, якому надіслано податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

Згідно з п. 87.2 ст. 87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Відповідно до п. 95.3-95-4 ст.95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Наявність заборгованості відповідача підтверджується наявними в матеріалах справи копіями податкових декларацій, податкових повідомлень-рішень, картками особового рахунку, розрахунком суми позовних вимог. Доказів про сплату відповідачем заборгованості суду не подано.

З врахуванням викладеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення податкового боргу є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Також суд звертає увагу на те, що при зверненні з позовною заявою позивачем було сплачено 70163,28 грн. судового збору, який він просить стягнути з квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницького.

Однак, відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Враховуючи наведену норму, підстави для стягнення з відповідача судового збору, сплаченого податковим органом за подання адміністративного позову, відсутні.

Керуючись ст. ст. 11, 71, 86, 94, 158-163, 183-2, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницького податковий борг в сумі 4 677 551 (чотири мільйони шістсот сімдесят сім тисяч п'ятсот п'ятдесят одну) грн. 69 коп. з рахунків платника у банківських установах та за рахунок готівки, яка йому належить.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 03 листопада 2016 року

Головуючий суддя судді ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1