Ухвала суду № 62471506, 02.11.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2016
Номер справи
817/276/16
Номер документу
62471506
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Сало А.Б.

Суддя-доповідач:Жизневська А.В.

УХВАЛА

іменем України

"02" листопада 2016 р. Справа № 817/276/16

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Жизневської А.В.

суддів: Котік Т.С.

Охрімчук І.Г.,

за участю секретаря судового засідання Єрикалової О.О.,

представників сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "08" серпня 2016 р. у справі за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 до Головного управління ДФС у Рівненській області, Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення та рішення ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2016 р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Апелянт в апеляційній скарзі, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про задоволення позову.

Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає до задоволення.

З матеріалів справи вбачається, що за результатами фактичної перевірки питань дотримання вимог законодавства в сфері обігу підакцизних товарів фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами у господарській одиниці, проведеної Головним управлінням Державної фіскальної служби у Рівненській області (далі - ГУ ДФС ), та на підставі акту перевірки №163/21/НОМЕР_1 від 08.10.2015 р. прийнято податкові повідомлення-рішення :

- податкове повідомлення-рішення форми "С" №0002102100 від 27.10.2015, яким застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 36 151 грн. 00 коп.;

- податкове повідомлення-рішення форми "С" №0002312100 від 22.10.2015, яким застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 51 560 грн. 00 коп.;

- податкове повідомлення-рішення форми "Р" № 0000112100 від 12.02.2016, яким збільшено суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 1,91 грн.

За змістом акту - в ході проведення перевірки кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1", розташованого за адресою: АДРЕСА_2 встановлено порушення пунктів 1, 2, 12 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995 із змінами та доповненнями ( далі - Закон України №265/95-ВР) та порушення ч.12 ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95-ВР від 19.12.1995 із змінами та доповненнями ( далі - Закон України №481/95-ВР). Встановлено факт реалізації 0,1 л грузинського коньяку "Старий Кахеті" з пляшки 0,5 л по ціні 70,00 грн. та коньяку на воді по ціні 90,00 гривень. При цьому, розрахункова операція була проведена на повну суму з видачею клієнтських рахунків без видачі розрахункового документа ( фіскального чека). В матеріалах перевірки містяться данні про наявність в реалізації алкогольних напоїв в кількості 46 пляшок на суму 17280,00 грн. та 7 пачок тютюнових виробів на суму 795,00 гривень. Відсутні супровідні облікові документи на алкогольні напої та тютюнові вироби.

Вказаний акт підписано ФОП ОСОБА_4 та барменом ОСОБА_5 без будь-яких застережень, зазначено у акті про відсутність зауважень (а.сп.35).

Суд першої інстанції встановив, що ОСОБА_4 було подано скаргу, за наслідками розгляду якої ГУ ДФС у Рівненській області залишило без змін податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Рівному форми "С" №0002102100 від 27.10.2015 року, яким застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 36 151 грн. 00 коп. та скасовано податкове повідомлення-рішення форми "С" №0002312100 від 22.10.2015 року, яким застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 51 560 грн. 00 коп. та зобов`язано ДПІ у м. Рівному прийняти нове рішення, яке має відповідати встановленій законом формі.

Не погодившись із такими рішеннями податкового органу, ОСОБА_4 оскаржив їх до суду.

Відмовляючи у задоволенні позову суд виходив з того, що при розгляді справи належними доказами, наявними в матеріалах справи підтверджено той факт, що саме позивач реалізовував алкогольні напої та тютюнові вироби без наявності ліцензій на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлені виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої, ведення з порушенням порядку, встановленого законодавством, обліку товарних запасів за місцем їх реалізації; не проведення розрахункових операцій через реєстратора розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи.

Колегія суддів погоджується з таким висновком.

Суд першої інстанції вірно встановив характер спірних правовідносин та правильно зазначив, що основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів визначені Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (по тексту постанови - Законом №481/95-ВР).

Згідно ст.16 Закону №481/95-ВР, контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2015 року № 609 "Про затвердження переліку органів ліцензування та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" визначено, що органом, який здійснює ліцензування виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами є Державна фіскальна служба.

Положенням про Державну фіскальну службу України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2014 №236, передбачено, що Державна фіскальна служба України (ДФС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (по тексту постанови - єдиний внесок), державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, та здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. ДФС та її територіальні органи є органами доходів і зборів.

Стаття 19-1 Податкового кодексу України визначає функції контролюючих органів, до яких, зокрема, відноситься: ліцензування діяльності суб'єктів господарювання з виробництва спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, оптової торгівлі спиртом, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами та контроль за таким виробництвом; заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів; контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, які провадять оптову або роздрібну торгівлю алкогольними напоями, вимог законодавства щодо мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на такі напої; визначення в установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Пунктом 41.1 статті 41 Податкового кодексу України визначено, що контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів та митних платежів, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів.

Відповідно до положень ст.75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити, зокрема, фактичні перевірки, яким вважаються перевірки, що здійснюються за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) (пп.75.1.3 п.75.1 ст.75).

За положеннями ст.80 Податкового кодексу України, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи), та може проводитися на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, зокрема, у разі отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального (пп.80.2.5 п.80.2 ст.80).

Відповідно до п.86.5 ст.86 Податкового кодексу України, акт (довідка) про результати фактичних перевірок, визначених статтею 80 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючих органів, які проводили перевірку, реєструється не пізніше наступного робочого дня після закінчення перевірки. Акт (довідка) про результати зазначених перевірок підписується особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та його законними представниками (у разі наявності).

При розгляді справи з'ясовано, що наказ від 06.10.2015 № 668 про проведення фактичної перевірки Головним управлінням ДФС у Рівненській області прийнято на підставі пп.75.1.3 п.75.1 ст.75, пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України та ст.16 Закону №481/95-ВР, перевірку проведено посадовими особами Головного управління ДФС України у Рівненській області на підставі направлень від 06.10.2015 року № 347 та № 348, які були пред`явлені фізичній особі - підприємцю ОСОБА_4, і з ними він ознайомився особисто, про що свідчить підпис.

Акт (довідка) перевірки № 163/21/НОМЕР_1 від 08.10.2015 підписано фізичною особою - підприємцем ОСОБА_4 та барменом кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1" ОСОБА_5, додаток до акту перевірки об`єкта торгівлі та громадського харчування теж підписано фізичною особою - підприємцем ОСОБА_4

У відповідності до ст.3 Закону України 265/95-ВР суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування; у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Держаним казначейством України забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення; вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (надання послуг).

Статтею 20 Закону України 265/95-ВР визначено, що до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст.17 Закону України 265/95-ВР за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті, а в разі використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання: вчинене вперше - 1 гривня.

В ході розгляду справи судом першої інстанції встановлено, що згідно акту перевірки позивачем проведено розрахункові операції на повну суму покупки без застосування реєстраторів розрахункових операцій та не видано фіскальний чек.

Відтак, суд дійшов вірного висновку, що штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 36151,00 грн. за податковим повідомленням-рішенням від 27.10.2015 №0002102100 застосовано правомірно.

У відповідності до ст.15 Закону України №481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі, їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Статтею 17 Закону України №481/95-ВР визначено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягуються до відповідальності згідно з чинним законодавством. До суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим , спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.

На підставі ст.17 Закону України №481/95-ВР до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 34560,00 грн. - роздрібна торгівля алкогольними напоями та 17000,00 грн. - роздрібна торгівля тютюновими виробами.

При розгляді справи зясовано, що за результатами проведення перевірки було встановлено факт роздрібної торгівлі, а саме:

- роздрібна торгівля алкогольними напоями без наявності у суб`єкта господарювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями;

- роздрібна торгівля тютюновими виробами без наявності у суб`єкта господарювання ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами.

З огляду на викладене, суд дійшов вірного висновку, що рішення про застосування фінансових санкцій від 21.01.2016 р. №0000052100 про визначення штрафних санкцій за порушення законодавства про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів податковим органом застосовано правомірно.

ДПІ у м. Рівне прийняло нове рішення від 21.01.2016 №0000052100 про застосування фінансових санкцій за встановленою формою, хоча факт вчинення порушення воно не спростовує.

Згідно з п.п.212.1.11 п.212.1 ст.212 Податкового кодексу України №2755- VI від 02.12.2010 із змінами та доповненнями, платниками податку є особа - суб`єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.

Підпунктом 212.3.1-1 п.212.3 ст. 212 Податкового кодексу України визначено, що особи суб`єкти господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів, підлягають обов`язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням пункту продажу не пізніше граничного терміну подання декларації акцизного податку за місяць, в якому здійснюється господарська діяльність.

Відповідно до п.216.9 ст.216 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов`язань щодо реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а у разі реалізації товарів фізичними особами - підприємцями, які сплачують єдиний податок, - є дата надходження оплати за проданий товар.

В ході судового розгляду було доведено факт реалізації позивачем підакцизних товарів без застосування реєстраторів розрахункових операцій та не було сплачено акцизний податок з реалізації цих товарів, тому суд першої інстанції зробив правильний висновок, що податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Рівному від 12.02.2016 №0000112100, яким ОСОБА_6 збільшено грошове зобов`язання в розмірі 9 грн. 53 коп. є правомірним і скасуванню не підлягає.

Суд першої інстанції правильно визнав безпідставними доводи позивача про те, що станом на час проведення перевірки в орендованому приміщенні підприємницьку діяльність здійснював інший підприємець, оскільки перевірка з питань дотримання вимог законодавства в сфері обігу підакцизних товарів здійснювалася безпосередньо за місцем реєстрації розрахункового апарату зареєстрованого за ФОП ОСОБА_4 Саме йому було вручено та ним були підписані всі процесуальні документи, пов'язані з проведенням перевірки та винесені за результатом проведеної перевірки.

Про належність вилучених підакцизних товарів ОСОБА_4 підтверджено і поясненнями бармена під час проведення перевірки.

Дослідивши представлені докази, суд першої інстанції належним чином встановив обставини справи, надав їм відповідну правову оцінку та дійшо обгрунтованого висновку про відсутність підстав для задоволення позову. В судовому засіданні встановлено факт, що саме позивач реалізовував алкогольні напої та тютюнові вироби без наявності ліцензій на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлені виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої, ведення з порушенням порядку, встановленого законодавством, обліку товарних запасів за місцем їх реалізації; не проведення розрахункових операцій через реєстратора розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи.

Податковим органом, у відповідності до ч.2 ст.71 КАС України, доведено правомірність прийнятих ним рішень.

Постанову прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "08" серпня 2016 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А.В. Жизневська

судді: Т.С. Котік

І.Г. Охрімчук

Повний текст cудового рішення виготовлено "03" листопада 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу Фізична особа - підприємець ОСОБА_4 АДРЕСА_1

3- відповідачу/ Головне управління ДФС у Рівненській області вул.Відінська,12,м.Рівне,33023

Державна податкова інспекція у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області вул.Відінська,8,м.Рівне,33023

- ,