Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 695/1543/16-ц
номер провадження 2/695/937/16
31 жовтня 2016 року м. Золотоноша
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Таратіна В.О.,
при секретарі Курченко В.М.,
за участю представника ОСОБА_1, ОСОБА_2
розглянувши цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ПАТ «Черкасиобленерго» в особі Золотоніський район електричних мереж про захист прав споживача, -
ВСТАНОВИВ
ОСОБА_3 звернулася з позовом до ПАТ «Черкасиобленерго» в особі Золотоніський район електричних мереж про захист прав споживача.
Позов мотивований тим, що її мама ОСОБА_4, проживала в м. Золотоноші, 2-й провулок, Гоголя, 26, Черкаської області. Між нею та Золотоніський РЕМ був укладений договір на постачання електричної енергії.
10.03.2010 року ОСОБА_4 померла у віці 73 роки. 04.01.2011 року вона отримала Свідоцтво про право на спадщину за заповітом на житловий будинок по провулку 2-й Гоголя, 26, м. Золотоноші, Черкаської області.
Вона продовжувала сплачувати за використану електричну енергію по розрахунковій книжці на особовий рахунок 23-47 відповідно до п. 22 Правил користування електричною енергією для населення.
Відповідач 23.05.2014 року постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики № 749 «Про внесення змін до тарифів на електроенергію, що відпускається населенню» з 01.06.2014 року були встановлені такі тарифи для населення: - за обсяг, спожитий до 150 кВт/год. електроенергії а місяць включно 30,84 коп. за 1 кВт/год.; за обсяг, спожитий понад 150кВт/год. до 800 кВт/год. електроенергії на місяць 41,94 коп. за 1 кВт/год.
26.02.15р. постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 220 «Про встановлення тарифів на електроенергію, що відпускається населенню» з 01.04.2015р. були встановлені такі тарифи для населення: за обсяг, спожитий до 100 кВт/год. електроенергії на місяць (включно) - 36,6 коп. за 1 кВт/год; за обсяг, спожитий понад 100 кВт/год. до 600кВт/год. електроенергії на місяць 63,0 коп. за 1 кВт/год.
01.04.2015 року вона сплатила по розрахунковій книжці через Золотоніське ТВБВ Черкаського облуправління ПАТ «Державний ощадний банк України» на рахунок Золотоніського РЕМ ПАТ «Черкасиобленерго» 318,45 грн. за використану електроенергію за лютий 2о15 року: початкові показники лічильника 40106, кінцеві показники лічильника 40905 = 799 кВт/год. 318, 45 грн..
В січні 2016р. контролер енергопостачальника (Золотоніського РЕМ) здійснив контроль правильності знімання споживачем показань приладів обліку - електролічильника. Контролер установив, що пломби на електролічильнику не порушені, показання лічильника - 40865. А 01.04.15р. вона сплатила за електроенергію по кінцевому показнику лічильника - 40905. Отже, станом на січень 2016р. по особовому рахунку 23-47: була фактична переплата за електроенергію на 40 Квт/год.: 40905 - 40865 = 40 кВ, був відсутній борг за використану електроенергію.
10.05.2016р. Золотоніський РЕМ відключив споживача по 2-й провулок Гоголя, 26 м. Золотоноші від електропостачання, підстава відключення - борі 6.133,47грн, що підтверджується нарядом Золотоніського РЕМ на відключення споживача від 10.05.16р.
Працівники Золотоніського РЕМ провели відключення електропостачання у відсутність споживача, навіть не пересвідчившись у наявності оплати за фактично використану електроенергію.
Позивач змушений звернутись до суду за захистом порушеного права, оскільки інші шляхи захисту використані.
Представник позивача в судовому засіданні на позовних вимогах наполягав, мотивуючи тим, що такі дії Золотоніського РЕМ неправомірні та безпідставні оскільки фактично спожита електроенергія оплачена ще 01.04.2015р.. що підтверджується квитанцією з розрахункової книжки кінцеві показання лічильника - 40905 кВт/год.. В січні 2016р. контролер Золотоніського РЕМ встановив: пломби на електролічильнику не порушені, кінцеві показання лічильника - 40865кВт/год.. Згідно з нормами Правил користування електричною енергією для населення (затвердженою постановою КМ України від 26.07.1999р. № 1357) - розрахунки населення за спожиту електричну енергію здійснюються за діючими тарифі (цінами) для населення на підставі показань приладів обліку (п. 19); розрахунковим періодом для встановлення розміру оплати спожитої електричної енергії є календарний місяць.
В період з травня 2013 р по 01.04.2015 р. позивач оплатила по квитанціям з розрахункової книжки спожиту електроенергію за діючими тарифами для населення на підставі показань приладу обліку, а оплату заборгованості провела за тарифами, що діяли у період за який здійснюється борг у повній відповідності з нормами п.п 19,22,26 та Правил користування електричною енергією для населення, що підтверджується квитанціями з розрахункової книжки, на яких є відмітки банківської установи про здійснення оплати готівковими коштами. отже у позивача, як споживача електричної енергії був відсутній борг по особовому рахунку 23-47 за фактично використану електроенергію, як станом на січень 2016 рік так станом і на 10.05.2016 рік. а працівники відповідача провели відключення позивача від електропостачання навіть не пересвідчившись у наявності чи відсутності боргу за фактично використану позивачем електроенергію.
В судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав мотивуючи тим, що відповідно до п.3 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою КМ України 1357 від 26 липня 1999 року - Споживання електричної енергії здійснюється на підставі договору про користування електричною енергією між споживачем і енергопостачальником, що розробляється енергопостачальником згідно з Типовим договором про користування електричною енергією.
Договір «Про користування електричною енергією» №23-47 від 23.07.2004 року., за адресою, м. Золотоноша, пров. 2-й Гоголя, 26, укладено між ОСОБА_4 та Золотоніським РЕМ. Якщо власник (наймач) житла змінився, відповідно до п.7 вказаних вище правил - Новий наймач (власник) квартири, будинку або іншого об'єкта, повинен звернутися до енергопостачальника для укладення договору про користування електричною енергією
Позивач вважає себе споживачем електричної енергії при цьому не звертався та не укладав договір про користування електричною енергією з Золотоніським РЕМ, фактично володіючи будинком з 2011 року та сплачуючи за електричну енергію від імені померлої особи.
Позивач після набуття права власності на будинок постійно порушував терміни оплати за використану електричну енергію (що підтверджується випискою з особового рахунку), здійснювала оплату по власноруч заповненим квитанціях з відображенням на її думку правильних показів без звірки з енергопостачальником. Згідно п. 22 - Правилами дозволяється оплата по розрахунковій книжці, але вона має 12 квитанцій після чого виписується нова та проводиться звірка, але чому позивач не додав її копію до позовної заяви?, напевно тому, що вона її не має, а оплата здійснювалась в супереч вимог правил по ксерокопіях квитанцій з книжки.
В свою чергу працівники Золотоніського РЕМ не мали можливості перевірити прилад обліку та зняти його реальні показники. Про зміну власника будинку також Золотоніський РЕМ ніхто не повідомляв. Вказані дії позивача привели до утворення заборгованості.
Оскільки станом на 01.03.2016 року за адресою пров. Гоголя, 26 утворилася заборгованість за використану електричну енергію в сумі 6709,47 грн., Золотоніський РЕМ направив письмове попередження рекомендованим листом від 09.03.2016 року.
Згідно п. 16 - договору « Про користування електричною енергією » № 23-47 від 23.07.2004 року, визначено, що Оплата за електричну енергію здійснюється відповідно до показань приладу обліку до 25 числа кожного місяця, згідно тарифів затверджених НКРЕ.
Після повернення рекомендованого листа з довідкою ф.20 та відміткою «Повернення за закінченням терміну зберігання» та у звязку з тим, що заборгованість не була сплачена, Золотоніський РЕМ відключив електричну енергію 10.05.2016 року.
На підставі п. 27 - «Правил користування електричною енергією для населення» затверджених постановою КМ України № 1357 від 26.07.1999 року - У разі несплати за спожиту електричну енергію протягом 10 днів після терміну, зазначеного у договорі чи платіжному документі, та неотримання енергопостачальником повідомлення про оплату на 20 день споживачу надсилається попередження про відключення електричної енергії.
У разі несплати за спожиту електричну енергію на 30 день після отримання споживачем попередження енергопостачальник має право відключити споживача від електричної мережі.
Згідно розяснення Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сфері енергетики № 442/26/47-14 від 22.01.2014 року - Енергопостачальник має право відключити від електричної енергії споживача після отримання ним довідки ф.20.
Зважаючи на викладені обставини, беручи до уваги, що Золотоніський РЕМ повністю дотримався порядку відключення електричної енергії, а позивач на час відключення мав заборгованість та жодним чином своєчасно не оскаржував попередження про відключення та саму заборгованість, прошу суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обємі.
Суд, заслухавши думку учасників судового процесу та вивчивши матеріали справи вважає, що даний позов підлягає до задоволенні з наступних підстав.
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 24.01.2011 року, вбачається, що спадкоємцем майна ОСОБА_4, яка померла 10.03.2010 року є її дочка ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, спадщина на яку видане свідоцтво складається з 1/12 частини житлового будинку з відповідною частиною господарчих та побутових будівель та споруд, що знаходяться в м. Золотоноша, провул. 2-й Гоголя, 26, Черкаської області.
Як вбачається з квитанції про оплату послуг ОСОБА_4, сплатила кошти за спожиту електроенергію за останній місяць перед відключенням в розмірі 318,45 грн. Дану оплату здійснювала позивачка ОСОБА_5 від імені споживача ОСОБА_4 і такі обставини не оспорюються сторонами.
Крім того відповідно до наданих квитанцій, що маються у матеріалах справи, позивачка сплачувала від імені ОСОБА_4 послуги за спожиту електроенергію протягом 2010 р 2016 роки і ці обставини також не заперечуються сторонами.
В судовому засіданні свідок ОСОБА_6 підтвердила факт зарахування коштів позивача на рахунок Золотоніського РЕМ та передачу Золотоніському РЕМ розрахункових квитанцій по особовому рахунку № 23-47.
Відповідно до Постанови КМУ України від 26.07.1999 року «Про затвердження Правил користування електричною енергією для населення» п. 35 - енергопостачальник має право відключити побутового споживача у разі: - самовільного підключення до електричної мережі; розкрадання електричної енергії, навмисного пошкодження засобу обліку та зриву пломби; порушення термінів сплати за спожиту електричну енергію у порядку, визначеномупунктом 27цих Правил, або порушення умов договору про реструктуризацію заборгованості; не оплати за встановлення нового засобу обліку відповідно допункту 17або інших платежів згідно з цими Правилами; невиконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії; зниження показників якості електричної енергії з вини побутового споживача.
Відповідно до п. 36 цих правил - відновлення постачання електричної енергії побутовому споживачу здійснюється протягом трьох робочих днів у містах та пяти робочих днів у сільській місцевості після оплати витрат на повторне підключення, усунення виявлених порушень та/або відшкодування збитків, завданих електропостачальнику (електророзподільному підприємству), крім випадку, коли електроустановку побутового споживача відключено у звязку з наявністю заборгованості з оплати за спожиту електричну енергію.
У разі відключення обєкта побутового споживача через заборгованість відновлення електропостачання здійснюється за рахунок електропостачальника протягом трьох робочих днів у містах та пяти робочих днів у сільській місцевості після оплати побутовим споживачем заборгованості.
У разі розгляду спірних питань у судовому порядку термін відключення не повинен перевищувати 1 місяця за умови відсутності у побутового споживача заборгованості за спожиту електричну енергію.
Отже судом встановлено, що відповідачем було порушено порядок відключення позивача від електромережі, споживач належним чином не був повідомлений про необхідність сплатити за спожиту електроенергію у визначеному порядку. Позивач взагалі жодним чином не був повідомлений відповідачем про відключення від мереж електропостачання в разі несплати боргу.
Відповідно до ст.88 ЦПК України, ЗУ «Про судовий збір на 2016 рік» судові витрати по даній справі віднести на рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 212-215, 218 ЦПК України, -
ВИРІШИВ
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії відповідача по відключенню електропостачання у домоволодінні по провулку 2-й Гоголя, м. Золотоноша, яке належить на праві власності ОСОБА_3.
Зобовязати ПАТ «Черкасиобленерго» в особі структурного підрозділу «Золотоніський район електричних мереж» підключити електропостачання у домоволодінні по провулку 2-й Гоголя, м. Золотоноша, яке належить на праві власності ОСОБА_3.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Черкаської області через Золотоніський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення.
Суддя Таратін В.О.
Повний текст рішення суду виготовлено о 12.00 год. 04.11.2016 р.
Суддя Таратін В.О.
Судове рішення № 62471045, Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області було прийнято 31.10.2016. Форма судочинства - Цивільне, форма рішення - Рішення. На цій сторінці ви зможете знайти корисні відомості про це судове рішення. Ми пропонуємо зручний та швидкий доступ до поточних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі останніх судових прецедентів. Наша база даних включає повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам легко знаходити корисні відомості.
Це рішення відноситься до справи № 695/1543/16-ц. Юридичні особи, які зазначені в тексті цього судового документа: