
ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 травня 2016 р. справа № 804/15461/15 Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Чорна В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Південний гірничо-збагачувальний комбінат» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС України про визнання протиправними дій та скасування податкового повідомлення № 36 від 07.10.2015 р., -
в с т а н о в и в:
05 листопада 2015 року Публічне акціонерне товариство «Південний гірничо-збагачувальний комбінат» (далі - ПАТ «Південний ГЗК») звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із зазначеним адміністративним позовом, в якому, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 17.03.2016 р., просить визнати неправомірними дії Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС України щодо відмови позивачу в автоматичному відшкодуванні податку на додану вартість за серпень 2015 року, а також визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення № 36 від 07.10.2015 р. (а.с. 3-7, 71-72).
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що ПАТ «Південний ГЗК» 19.09.2015 року подано до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську податкову декларацію з податку на додану вартість № НОМЕР_1 за серпень 2015 року, якою заявлено бюджетне відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку на суму 64 096 930 грн. 09.10.2015 року на адресу позивача надійшло повідомлення СДПІ з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську № 36 від 07.10.2015 р., згідно якого, позивач не має права на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість за серпень 2015 року, відповідно до п. 200.18 ст. 200 розділу V ПК України, у звязку з наявним у підприємства податковим боргом у сумі 3 957, 33 грн. Позивач вважає вказане повідомлення протиправним, що винесено з порушенням вимог п. 200.21 ст. 200 ПК України. Також, позивач стверджує, що ПАТ «Південний ГЗК» не має заборгованості з податків і зборів перед бюджетом, що, на його думку, підтверджується інформацією по задекларованим та сплаченим податковим зобовязанням та листом СДПІ ОВП у м. Дніпропетровську від 20.10.2015 р. №10937/10/28-01-51-06 про відсутність заборгованості з податків і зборів станом на 07.10.2015 року. Посилаючись на викладене, позивач вважає, що відповідає встановленим п. 200.21 ст. 200 ПК України критеріям для одержання права на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість, а тому просить задовольнити його позовні вимоги у повному обсязі (а.с. 3-7).
Представником відповідача за довіреністю ОСОБА_1 надані письмові заперечення, в яких зазначено, що ПАТ «Південний ГЗК» подано податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2015 року, якою заявлено бюджетне відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку у сумі 64 096 930 грн. Податковим органом в автоматичному режимі проведено визначення відповідності платника податку критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку на додану вартість, за результатами чого ПАТ ПАТ «Південний ГЗК» включено до Переліку платників податку, що не мають право на автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ за серпень 2015 року, а також сформовано повідомлення № 36 від 07.10.2015 р., в якому платника податків повідомлено про наявність податкового боргу у розмірі 3 957, 33 грн., що не дає права на отримання автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ. Крім того, представником відповідача зазначено, що за результатами камеральної перевірки даних, задекларованих ПАТ «Південний ГЗК» у податковій звітності з податку на додану вартість за серпень 2105 року, щодо суми бюджетного відшкодування та відємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного податкового періоду, податковим органом 19.10.2015 року проведено підтвердження заявленої позивачем суми відшкодування ПДВ у розмірі 64 096 930 грн., про що сформовано висновок № 525-51 від 20.10.2015 р., який 16.12.2015 року виконано Державною казначейською службою Дніпропетровської області в повному обсязі. Посилаючись на викладені обставини, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі (а.с. 55-56).
В судове засідання 19.05.2016 року представник позивача за довіреністю ОСОБА_2, повідомлений належним чином про місце та час розгляду справи, не зявився, надав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження (а.с. 82).
Представник відповідача за довіреністю ОСОБА_1 в судовому засіданні 19.05.2016 року клопотань про допит свідків або проведення судових експертиз не заявила, додаткових доказів, крім тих, що долучені до матеріалів справи, не надала, проти продовження розгляду справи в порядку письмового провадження не заперечувала (а.с. 88).
Враховуючи, що в судове засідання прибули не всі особи, що беруть участь у розгляді справи, та за відсутності потреби у виклику свідків та проведенні судових експертиз, у відповідності до вимог ч. 6 ст. 128 КАС України, справу розглянуто без участі сторін в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Публічне акціонерне товариство «Південний гірничо-збагачувальний комбінат» перебуває на податковому обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС України, та є платником, в тому числі, податку на додану вартість (а.с. 35).
ПАТ «Південний ГЗК» 19.09.2015 року подано до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську податкову декларацію № НОМЕР_1 з податку на додану вартість за серпень 2015 року з додатками, якою заявлено бюджетне відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку на суму 64 096 930 грн. ( а.с. 15-26).
09.10.2015 року на адресу ПАТ «Південний ГЗК» надійшло повідомлення СДПІ з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську № 36 від 07.10.2015 р., згідно якого, платник податку не має права на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість за серпень 2015 року, відповідно до п. 200.18 ст. 200 розділу V ПК України, оскільки не відповідає критеріям на автоматичне бюджетне відшкодування, передбачених п. 200.19 ст. 200 ПК України, у звязку з наявним у підприємства податковим боргом у сумі 3 957, 33 грн. (а.с. 11).
Матеріалами справи також підтверджено, та сторонами не заперечується, що 19.10.2015 року за результатами камеральної перевірки даних, задекларованих ПАТ «Південний ГЗК» у податковій декларації з ПДВ за серпень 2105 року, щодо суми бюджетного відшкодування та відємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного податкового періоду, податковим органом підтверджено заявлену позивачем суму відшкодування податку на додану вартість у розмірі 64 096 930 грн., та сформовано висновок № 525-51 від 20.10.2015 р., який станом на 16.12.2015 року в повному обсязі виконано Державною казначейською службою Дніпропетровської області (а.с. 56, 61, 84-87).
Не погодившись з діями СДПІ з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС України щодо відмови ПАТ «Південний ГЗК» в автоматичному відшкодуванні податку на додану вартість за серпень 2015 року, та винесенням податкового повідомлення № 36 від 07.10.2015 р., позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із зазначеним позовом.
Встановивши обставини справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
Відповідно до пп. 14.1.18 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (далі ПК України), бюджетне відшкодування відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Алгоритм дій платника податку та державних органів щодо відшкодування з Державного бюджету України (бюджетного відшкодування) ПДВ визначено статтею 200 ПК України, а також Порядком взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженим Кабінетом Міністрів України постановою від 17.01.2011 р. № 39 (далі Порядок № 39).
Пунктом 200.7 статті 20 ПК України передбачено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних (пункт 200.10 статті 200 ПК України).
Згідно з пунктом 200.12 статті 200 ПК України, контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Пунктом 6 Порядку № 39 встановлено, що у разі, коли за результатами проведення перевірок платника податку з урахуванням вимог статей 73 і 83 ПК України підтверджено достовірність нарахованої суми бюджетного відшкодування ПДВ, орган державної податкової служби складає висновок про суми відшкодування ПДВ (далі - висновок), у якому зазначає суму, що підлягає відшкодуванню з державного бюджету, і протягом трьох робочих днів після закінчення камеральної перевірки податкової декларації платника податку, який має право на автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ, та п'яти робочих днів після закінчення перевірки платника податку, який не має права на автоматичне відшкодування ПДВ, - подає такий висновок органові державної казначейської служби (пункт 7 Порядку).
За правилами пункту 200.13 статті 200 ПК України та пункту 9 Порядку № 39, на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.
Згідно з п. 200.18 ст. 200 ПК України, платники податку мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті, якщо подали відповідну заяву та відповідають критеріям, визначеним у п. 200.19 ст. 200 ПК України.
Зокрема, підпунктом 200.19.4. п.200.19 ст. 200 ПК України передбачено, що право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку мають платники податку, які не мають податкового боргу.
Автоматичне бюджетне відшкодування здійснюється за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, та відповідно до вимог, визначених ст. 76 ПК України.
Пунктом 200.20 ст. 200 ПК України передбачено, що визначення відповідності платника податку зазначеним критеріям проводиться в автоматичному режимі протягом 15 календарних днів після граничного терміну подачі звітності.
Відповідно до п. 200.21 ст. 200 ПК України, у разі невідповідності за висновком органу державної податкової служби платника податку визначеним цією статтею критеріям та відсутності у такого платника права на автоматичне бюджетне відшкодування податку орган державної податкової служби зобов'язаний протягом 17 календарних днів після граничного терміну подачі звітності повідомити платника податку про відповідне рішення та надати детальні пояснення і розрахунки за критеріями, значення яких не дотримано. Відповідне рішення може бути оскаржене платником податку у встановленому порядку.
Якщо орган державної податкової служби у встановлений термін не надіслав платнику податку зазначеного повідомлення, вважається, що такий платник відповідає критеріям для одержання права на автоматичне бюджетне відшкодування податку.
Таким чином, бюджетне відшкодування ПДВ здійснюється органом державного казначейства з дотриманням процедури та на умовах, встановлених статтею 200 ПК України та Порядком, на підставі податкової декларації та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації, у п'ятиденний термін з дня надходження від податкового органу висновку.
Як вбачається з матеріалів справи, податковим органом на виконання вимог пункту 200.20 ст. 200 ПК України, в автоматичному режимі проведено визначення відповідності платника податку критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку на додану вартість за податкової декларацією з ПДВ № НОМЕР_1 від 19.09.2015 р., та встановлено невідповідність критеріям, визначеним підпунктом 200.19.4. п.200.19 ст. 200 ПК України зокрема, у звязку із наявністю у підприємства податкового боргу у розмірі 3 957, 33 грн., що не дає підприємству права на отримання автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ.
У звязку з встановленням наявності у позивача податкового боргу, ПАТ «Південний ГЗК» включено до Переліку платників податку, що не мають право на автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ за серпень 2015 року, а також сформовано повідомлення № 36 від 07.10.2015 р., в якому платника податків повідомлено про наявність податкового боргу у розмірі 3 957, 33 грн., що не дає йому права на отримання автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ, яке було вручено позивачу 08.10.2015 року (тобто, у 17 денний термін, встановлений законом).
В даному випадку з оскаржуваного повідомлення від 07.10.2015 р. № 36 вбачається, що підставою для позбавлення позивача права на автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ стала невідповідність позивача критеріям, визначеним, зокрема, пп 200.19.4 п. 200.19 статті 200 ПК України.
В контексті наведенного, суд зазначає, що Порядок визначення відповідності платника податку на додану вартість критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затверджений наказом Міністерства фінансів України № 1128 від 14.11.2014 року.
Пунктами 6-8 зазначеного Порядку передбачено, що визначення відповідності платника ПДВ зазначеним критеріям проводиться в автоматизованому режимі протягом 15 календарних днів після граничного терміну подачі звітності.
За результатами проведення автоматизованої звірки відповідності даних платника ПДВ критеріям на автоматичне відшкодування Державна фіскальна служба України не пізніше 15-го календарного дня після граничного терміну подачі звітності формує два переліки платників ПДВ: перелік платників ПДВ, що відповідають критеріям, визначеним у Кодексі, та мають право на автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ; перелік платників ПДВ, які не відповідають критеріям, визначеним у Кодексі, та не мають права на автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ.
Зазначені переліки не пізніше 15-го календарного дня після граничного терміну подачі звітності доводяться до відома територіальним органам Державної фіскальної служби та використання ними в роботі.
Територіальний орган Державної фіскальної служби протягом 17 календарних днів після граничного терміну подачі звітності повідомляє платника ПДВ шляхом надсилання/вручення письмового повідомлення про невідповідність платника ПДВ критеріям, визначеним у Кодексі, які дають право на автоматичне бюджетне відшкодування, з наданням детального пояснення і розрахунків за критеріями, значення яких не дотримано (за формою згідно з додатком до цього Порядку, яке формується на підставі даних переліку платників ПДВ, які не відповідають критеріям, визначеним у Кодексі, та не мають права на автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ).
Пунктом 2 Порядку № 39 визначено, що податкова декларація платника податку, в якій заявлена сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість, що зареєстрована в органах державної податкової служби, підлягає згідно з пунктами 200.10 і 200.18 статті 200 Податкового кодексу України обов'язковій камеральній перевірці, яка проводиться: протягом 20 календарних днів, що настають за граничним строком отримання органом державної податкової служби податкової декларації платника податку, який має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість, та якого протягом 17 календарних днів, що настають за граничним строком подання звітності, не повідомлено про невідповідність критеріям, визначеним Податковим кодексом України; протягом 30 календарних днів, що настають за граничним строком отримання органом державної податкової служби податкової декларації платника податку, який не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.
При цьому, суд зазначає, що податковим органом на виконання пункту 200.7 статті 20 ПК України, 19.10.2015 року (тобто, у 30 денний термін, встановлений законом) за результатами камеральної перевірки даних, задекларованих ПАТ «Південний ГЗК» у податковій декларації з ПДВ за серпень 2105 року, щодо суми бюджетного відшкодування та відємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного податкового періоду, підтверджено заявлену позивачем суму відшкодування податку на додану вартість у розмірі 64 096 930 грн., та сформовано висновок № 525-51 від 20.10.2015 р., який станом на 16.12.2015 року в повному обсязі виконано Державною казначейською службою Дніпропетровської області.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав вважати неправомірними дії податкового органу щодо відмови ПАТ «Південний ГЗК» в автоматичному відшкодуванні податку на додану вартість за серпень 2015 року, та, відповідно, відсутність підстав для скасування повідомлення № 36 від 07.10.2015 р., винесеного за результатами визначення відповідності платника податку критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку на додану вартість за податкової декларацією з ПДВ № НОМЕР_1 від 19.09.2015 р., сформованого в автоматизованому режимі в порядку 200.20 ст. 200 ПК України.
На підставі викладеного, керуючись ч. 6 ст. 128, ст.ст. 160-162, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в:
У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства «Південний гірничо-збагачувальний комбінат» відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо судом у відповідності до частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України було проголошено вступну та резолютивну частину постанови, а також в разі прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя ОСОБА_3