Копія
Справа № 822/1709/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 листопада 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-судді суддівОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 при секретарі за участі:ОСОБА_4 представників сторін розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Міністерства внутрішніх справ України, треті особи Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Ліквідаційна комісія Управління МВС України у Хмельницькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України, треті особи Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Ліквідаційна комісія Управління МВС України у Хмельницькій області в якому просить: визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1; зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати інформацію про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_5; стягнути з Міністерства внутрішніх справ України судовий збір на користь позивача; зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України у відповідності до ст. 267 КАС України подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вважає, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом. Вказує, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" підвищене грошове забезпечення поліцейських. Відповідно до абз.2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим законом для колишніх поліцейських. Всупереч зазначеного, відповідачем відмовлено в направленні до органів Пенсійного фонду України інформації про зміну розміру грошового забезпечення позивача, що зумовило звернення до суду.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задоволити в повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив, у задоволенні позову просив відмовити в повному обсязі.
Представники третіх осіб також заперечили проти позову та просили відмовити у його задоволенні.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх єдності взаємному зв'язку та сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 є пенсіонером органів внутрішніх справ, пенсію якому призначено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Згідно пенсійного посвідчення №2120649619, виданого 23.01.2008 (серія ААБ №335727), та отримує пенсію за вислугу років.
ОСОБА_5 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та абз. 2 розділу ХІ Закону України "Про Національну поліцію", згідно якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерам, зберігаються пільги, компенсації і гарантії передбачені цим законом для колишніх поліцейських.
19.07.2016 року листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 7546/08 ОСОБА_5 надано роз'яснення, щодо його звернення в якому зазначено, що орган ПФУ позбавлений можливості здійснити дії з перерахунку пенсії, оскільки Міністерство внутрішніх справ не надіслало щодо позивача інформації про зміни у грошовому утриманні (згідно постанови КМУ №988 від 11.11.2015 року) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
29.07.2016 року ОСОБА_5 звернувся до МВС України з заявою про направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області інформації про зміни у грошовому утриманні позивача з метою здійснення перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", а також надіслати довідку про змінений розмір грошового утримання відповідно до постанови КМУ №988 від 11.11.2015 року.
19.08.2016 року ОСОБА_5 надано відповідь викладену в листі Департаменту фінансово - облікової політики Міністерства Внутрішніх Справ України №15/2-Б-1179 в якому зазначено, що відсутні достатні законні підстави для перерахунку пенсії позивачу як пенсіонеру із числа колишніх осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Вважаючи бездіяльність МВС України щодо неподання інформації до Пенсійного фонду України про зміни у грошовому забезпеченні позивача у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" протиправною, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.ч.3,4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 2262-XII, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Враховуючи, що зазначеною постановою встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, то суд вважає, що таке збільшення є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Відповідно до абз.2 п.15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію", в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
На підставі зазначених норм, суд приходить до висновку, що ОСОБА_5, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988.
Суд вважає безпідставними твердження відповідача та третіх осіб про те, що Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII набув чинності після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, а тому не має зворотної дії в часі.
Загальновідомо, що зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.
У рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/99 зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
На день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII, постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
За приписами п.2 Порядку №45 вказане рішення Кабінету Міністрів України зобов'язувало відповідача повідомити у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.
Аналогічне зобов'язання викладено у п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402. Зокрема, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку про наявність порушеного права позивача та вважає за можливе захистити його шляхом визнання протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_5, зобов'язавши відповідача надіслати таку інформацію про зміни у грошовому утриманні.
Крім цього, у задоволенні позовної вимоги про встановлення судового контролю за виконанням постанови шляхом подання звіту про виконання постанови слід відмовити, у зв'язку з тим, що суд не вбачає у діях відповідача наміру уникнути від виконання рішення суду, а також суд звертає увагу на те, що встановлення судового контролю є правом суду, а не його обов'язком.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене суд вважає, що відповідачем не доведена, а позивачем спростована, відсутність підстав для подання інформації до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зміни у грошовому забезпеченні ОСОБА_5 як наслідок, слід задоволити і похідну позовну вимогу, а саме зобов'язати МВС України повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зміни у грошовому забезпеченні ОСОБА_5 щодо здійснення перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", відтак адміністративний позов слід задоволити частково.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 7 - 12, 70, 71, 86, 94, 159 - 163, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задоволити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання інформації до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зміни у грошовому утриманні ОСОБА_5.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати інформацію про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_5.
Стягнути на користь ОСОБА_5 1102 (одна тисяча сто дві) грн. 42 коп. судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 04 листопада 2016 року
Головуючий суддя судді /підпис/ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1