ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про зупинення провадження у справі
02 листопада 2016 рокум. ПолтаваСправа №816/1416/16
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ясиновського І.Г.,
за участю: секретаря судового засідання Петренко О.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Реєстраційної служби Полтавського міського управління юстиції Полтавської області , Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Полтавського міського управління юстиції Полтавської області ОСОБА_3, третя особа - ОСОБА_4 про скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
30 серпня 2016 року позивач ОСОБА_2 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Реєстраційної служби Полтавського міського управління юстиції Полтавської області , Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Полтавського міського управління юстиції Полтавської області ОСОБА_3, третя особа - ОСОБА_4 про скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер: 28834942 від 21 березня 2016 року 09:46:13, прийняте державним реєстратором ОСОБА_3 Реєстраційної служби Полтавського міського управління юстиції Полтавської області, на підставі якого була проведена державна реєстрації права власності ОСОБА_4 реєстраційний номер нерухомого майна № 501032353101 на земельну ділянку в м. Полтава, вул. Глобинська, 32, форма власності приватна, розмір частки один, підстава виникнення права власності: рішення Октябрської районної у місті Полтаві ради від 29 вересня 2015 року кадастровий номер № 5310137000:17:001:0779.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2016 року провадження у справі за даним адміністративним позовом відкрито.
В ході судового розгляду судом постановлено на обговорення питання про необхідність залучення до участі у справі другого відповідача - Виконавчого комітету Полтавської міської ради.
У судовому засіданні представник позивача проти залучення другого відповідача не заперечував.
Вирішуючи дане питання, суд виходив з наступного.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №99 від 11.02.2016 «Про реформування територіальних органів Міністерства юстиції та розвиток системи надання безоплатної допомоги», ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства юстиції, зокрема всі районні, міські, міськрайонні управління юстиції Полтавської області.
13.12.2015 набрали чинності Закони України № 834-VIII "Про внесеним змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та деяких інших законодавчих актів України щодо централізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та 835-VIII "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".
Так, відповідно до частини 1 статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» організаційну систему державної реєстрації прав становлять: Міністерство юстиції України та його територіальні органи; суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; акредитовані суб'єкти; державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).
Частиною 1 статті 8 того ж Закону встановлено, що територіальні органи Міністерства юстиції України в межах території, на якій вони здійснюють свою діяльність: здійснюють контроль за діяльністю у сфері державної реєстрації прав; розглядають скарги на рішення, дії або бездіяльність державних реєстраторів, суб'єктів державної реєстрації прав та приймають обов'язкові до виконання рішення, передбачені цим Законом; складають протоколи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення; організовують роботу з підготовки та підвищення кваліфікації державних реєстраторів; забезпечують доступ державних реєстраторів до Державного реєстру прав та приймають рішення про блокування такого доступу у випадках, передбачених цим Законом; здійснюють інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 26 листопада 2015 року № 834-VIII визначено, що органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку, припиняють надання послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць за рішенням Кабінету Міністрів України, прийнятим у разі забезпечення виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями умов, необхідних для реалізації повноважень у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, але не пізніше 30 квітня 2016 року.
Отже, станом на момент розгляду даної справи особою, уповноваженою виконувати функції з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців в межах предмету спору є Виконавчий комітет Полтавської міської ради.
Згідно з частиною 1 статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Відповідно до частини 3 статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.
Таким чином, для належного захисту порушених прав та інтересів позивача, суд приходить до висновку про необхідність залучення до участі у справі в якості відповідача - Виконавчий комітет Полтавської міської ради.
Крім того, від представника позивача надійшло клопотання про зупинення провадження.
В обґрунтування заявленого клопотання представник позивача зазначив, що у провадженні Октябрського районного суду м. Полтави перебуває адміністративна справа №554/4857/16-а за позовом ОСОБА_2 до Октябрської районної у м. Полтава ради, треті особи - ОСОБА_4, ОСОБА_5, Управління держземагенства у м. Полтаві про визнання протиправним та скасування рішення.
Предметом розгляду по вказаній адміністративної справі є визнання протиправним та скасування рішення Октябрської районної у м. Полтава ради від 29.09.2015 про передачу у власність ОСОБА_4 земельної ділянки площею 0,0799 га, кадастровий номер № 5310137000:17:001:0779, розташованої за адресою: м. Полтава, вул. Глобинська, 32.
Рішення у справі №554/4857/16-а буде мати значення для розгляду даної адміністративної справи №816/1416/16, оскільки її предметом є дійсність рішення Октябрської районної у м. Полтава ради від 29.09.2015, яке було підставою для прийняття державним реєстратором ОСОБА_3 Реєстраційної служби Полтавського міського управління юстиції Полтавської області рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер: 28834942 від 21 березня 2016 року 09:46:13, що оскаржується в даному адміністративному провадженні.
Отже, належне встановлення обставин справи № 816/1416/16 неможливе до вирішення справи №554/4857/16-а, що перебуває у провадженні Октябрського районного суду м. Полтави.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку адміністративного або іншого судочинства до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
Таким чином, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі №816/1416/16 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Виконавчий комітет Полтавської міської ради, третя особа - ОСОБА_4 про скасування рішення до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі №554/4857/16-а.
На підставі викладеного, керуючись пунктом 3 частини 1 статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України, -
УХВАЛИВ:
Залучити до участі у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Реєстраційної служби Полтавського міського управління юстиції Полтавської області, Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Полтавського міського управління юстиції Полтавської області ОСОБА_3, третя особа - ОСОБА_4 про скасування рішення в якості другого відповідача - Виконавчий комітет Полтавської міської ради, та направити йому копію позовної заяви.
Зобов'язати Виконавчий комітет Полтавської міської ради у разі заперечення проти позову надати до суду у строк до 18 листопада 2016 року письмові заперечення на адміністративний позов.
Зобов'язати Виконавчий комітет Полтавської міської ради надати до суду у строк до 18 листопада 2016 року посвідчену належним чином копію реєстраційної справи щодо нерухомого майна № 501032353101 на земельну ділянку в м. Полтава, вул. Глобинська, 32, кадастровий номер № 5310137000:17:001:0779.
Клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі - задовольнити.
Провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Виконавчий комітет Полтавської міської ради, третя особа - ОСОБА_4 про скасування рішення зупинити до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі №554/4857/16-а за позовом ОСОБА_2 до Октябрської районної у м. Полтава ради, треті особи Управління держземагенства у м. Полтаві про визнання протиправним та скасування рішення.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
Ухвала в частині залучення другого відповідача набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї може бути викладено в апеляційній скарзі на судове рішення за наслідками розгляду справи по суті.
Ухвала в частині зупинення провадження набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд.
Повний текст ухвали складено 03 листопада 2016 року.
СуддяІ.Г. Ясиновський