Постанова № 62467914, 04.11.2016, Радехівський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
04.11.2016
Номер справи
451/1233/16-а
Номер документу
62467914
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №451/1233/16-а

Провадження № 2-а/451/32/16

ПОСТАНОВА

іменем України

04 листопада 2016 року

Радехівський районний суд Львівської області

у складі: головуючого-судді Мулявка О.В.

при секретарі судового засідання Крикавської М.М.

з участю представників: позивача ОСОБА_1

відповідача Слободяна В.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання неправомірними дій щодо відмови в перерахунку та виплат пенсії за віком, -

ВСТАНОВИВ:

18 жовтня 2016 року до суду звернулася ОСОБА_3 із адміністративним позовом, відповідно до вимог якого просить визнати неправомірними дії Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови їй в перерахунку та виплаті пенсії за віком, як державному службовцю, з врахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення. Крім цього, просить скасувати рішення Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про відмову їй здійснити перерахунок пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії за віком, як державному службовцю, з врахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення, з дати звернення за таким перерахунком, тобто з 16.08.2016 року.

В обґрунтування позову ОСОБА_3 посилається на обставини, що з 05 жовтня 2010 року, вона перебуває на обліку в управлінні пенсійного фонду України, як одержувач пенсії за віком державного службовця.

При обчисленні розміру пенсії, призначеної їй на підставі Закону України «Про державну службу», відповідачем не було враховано виплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, премій, з яких були сплачені внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

16 серпня 2016 року вона звернулася до Камянка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області із заявою про перерахунок розміру пенсії із врахуванням виплат сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, премій з яких були сплачені внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. До зазначеної заяви були долучені довідки відділу освіти Радехівської РДА №№70,71,72,73,74 від 12.08.2016 року, з яких вбачається, що не всі суми виплат на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, були враховані при розрахунку розміру її пенсії.

Однак, 25.08.2016 року нею було отримано рішення Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області, відповідно якого їй в перерахунку пенсії відмовлено.

Зазначене рішення вважає неправомірним і таким, що не відповідає законодавству та порушує її конституційне право на пенсійне забезпечення в передбаченому законодавством розмірі і, відповідно із посиланням на норми матеріального права і судову практику, просить позов задоволити.

У судовому засіданні представник позивачки вимоги підтримав в повній мірі та дав пояснення аналогічні, викладеним у адміністративному позові (а.с.1).

Окрім цього, уточнивши вимоги клопотав про покладення на відповідача обов'язку, окрім іншого, здійснити перерахунок пенсії із врахуванням індексації заробітної плати.

Представник відповідача щодо позовних вимог заперечив та у судовому засіданні дав аналогічні пояснення, викладеним у письмовій формі (а.с.26-30).

Вислухавши пояснення представника позивачки та заперечення представника відповідача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Із змісту статті 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, а обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання (ст.ст.71,72 КАС України).

Так, судом встановлено, що ОСОБА_3 перебувала на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Радехівському районі, правонаступником якого є Кам'янка-Бузьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області, як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 05.10.2010 року.

16.08.2016 року ініціатор позову звернулася із заявою до Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про перерахунок їй пенсії із врахуванням даних, викладених у довідках, виданих відділом освіти Радехівської РДА (а.с.6,38), на яку їй 25.08.2016 року було скеровано відповідь про відмову проведення перерахунку пенсії (а.с.6-8).

Так, відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993 року (у редакції, чинній на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно ч.2 ст.37 Закону №3723-XII за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній роботі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Судом встановлено і сторонами не аперечено, що ОСОБА_3 призначено пенсію у розмірі 87% від суми її заробітної плати (а.с.31).

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» №108/95ВР від 24.03.1995 року встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону №108/95ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону №3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім цього, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 року врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» №400/97-ВР від 26.06.1997 року нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

На суми матеріальної допомоги та допомоги на соціально-побутові потреби нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року - єдиний внесок.

Отже, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Також, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати і інші виплати. При цьому необхідно врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення і приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

З врахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що чинне законодавство відносить до складу заробітної плати також «Інші виплати». При цьому, надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів заробітної плати й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження. Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Аналогічна позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 14 травня 2013 року у справі №21-125а13 та від 28 травня 2013 року у справі №21-97а13, які відповідно до ст.244-2 КАС України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права та для всіх судів України.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що Кам'янка-Бузьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області в супереч вимогам закону не враховано при призначенні пенсії фактично виплачених позивачці матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати, а тому вимоги підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст.7-14,71,94,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Дії Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови ОСОБА_3 в перерахунку та виплаті пенсії за віком, як державному службовцю з врахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань і допомоги на оздоровлення, визнати неправомірними.

Рішення Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області від 25.08.2016 року про відмову ОСОБА_3 здійснити перерахунок пенсії за віком, як державному службовцю з врахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань і допомоги на оздоровлення, скасувати.

Зобов'язати Кам'янка-Бузьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити ОСОБА_3 перерахунок розміру пенсії за віком, як державному службовцю з урахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення, відповідно до довідок про склад заробітної плати №№70,71,72,73,74 від 12.08.2016 року, виданих відділом освіти Радехівської райдержадміністрації Львівської області, із врахуванням індексації заробітної плати, з 16 серпня 2016 року, у розмірі 87% від нарахованої суми доходу.

Апеляційна скарга подається до апеляційного адміністративного суду Львівської області через Радехівський районний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.

ГоловуючийМулявка О. В.