УКРАЇНА
МАЛИНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОСОБА_1
____________
Справа №521/12776/16-а
Номер провадження №2-а/521/277/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2016 року
Малиновський районний суд м. Одеси в складі:
судді - Маркарової С.В.
за участю секретаря судового засідання Паламарчук Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
22.07.2016 року ОСОБА_3 звернувся до Малиновського районного суду міста ОСОБА_3 з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі м. Одеси, в якому просив визнати протиправними дії управління щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії у розмірі 80% від суми середнього заробітку; зобовязати управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі м. Одеси здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії у розмірі 80 % від суми середнього заробітку відповідно до довідки виданої прокуратурою Одеської області №366 від 31.03.2016 року, а також стягнути з відповідача судовий збір.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що перебуває на обліку в УПФУ у Малиновському районі м. Одеси з 2008 року та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та з 2011 року в розмірі 80 % від чинної та той час заробітної плати на посаді працівника прокуратури.
У звязку із збільшенням посдового окладу, позивач 14.06.2016 року звернувся до УПФУ у Малиновському районі м. Одеси про перерахунок йому пенсії, відповідно до довідки виданної прокуратурою Одеської області № 366 від 31.03.2016 року.
29.06.2016 року УПФУ у Малиновському районі м. Одеси відмовило ОСОБА_3 у здійсненні такого перерахунку.
Позивач, вважаючи зазначену відмову УПФУ у Малиновському районі м. Одеси такою, що порушує його законні права та інтереси, просив позов задовольнити.
Дослідивши матеріали справи та наявні докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 має стаж роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури понад 17 років.
З 06.02.2008 року позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
14.06.2016 року ОСОБА_3 звернувся до УПФУ у Малиновському районі м. Одеси про перехунок пенсії на підставі довідки прокуратури Одеської області від 31.03.2016 року у зв'язку з підвищенням посадового окладу працівників прокуратури.
29.06.2016 року УПФУ у Малиновському районі м. Одеси відмовило ОСОБА_3 у здійсненні такого перерахунку.
В обгрунтуванння відмови відповідач послався на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, за яким пенсії, призначені в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу», з 01.06.2015 року не перераховуються.
Судом встановлено, що умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначені статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру», редакція зазначеної статті змінювалась.
Згідно з частиною першою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Так, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави.
До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХІІ).
Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії; процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення й нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до статті 159 Кодексу адміністративного суду України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Враховуючи викладене, дії управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі м. Одеси щодо відмови у перерахунку пенсії позивача у розмірі 80 % від суми середнього заробітку є такими, що порушують права та інтереси позивача і суперечатьКонституції Українита Закону України, який прийнятий на основіКонституції України.
З урахуванням вивищезазначеного суд вважає, що процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення, а тому пенсійний фонд, відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії позивача з урахуванням змін, внесених до законодавства порушив права ОСОБА_3 на гарантоване державою пенсійне забезпечення.
Враховуючи, що суд відповідно до ч.2 ст. 11 КАС України не може виходити за межі позовних вимог, останні не уточнювались позивачем в процесі розгляду справи, ОСОБА_3 підтриманий первісно поданий позов, суд вважає необхідним зобовязати управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста ОСОБА_3 здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії на підставі довідки №366 від 31.03.2016 року у розмірі 80 % від суми середнього заробітку, починаючи із дня ухвалення судового рішення, що забезпечує повний захист прав позивача на пенсійне забезпечення.
Відповідно до ст.94 КАС України судовий збір у розмірі 551,20 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста ОСОБА_3.
На підставі п. 1, 2 ч. 1ст. 256 КАС України постанова суду в частині здійснення раніше призначеної пенсії у розмірі 80 % від суми місячного заробітку в межах суми стягнення за один місяць підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст.7,9,11,13,159-163,183-2 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати відмову управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси щодо перерахунку пенсії протиправною.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста ОСОБА_3 здійснити ОСОБА_2 перерахунок призначеної пенсії на підставі довідки №366 від 31.03.2016 року у розмірі 80 % від суми середнього заробітку з 26.10.2016 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 551,20 грн.
Постанова суду в частині здійснення раніше призначеної пенсії у розмірі 80 % від суми місячного заробітку в межах суми стягнення за один місяць підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови шляхом подачі через Малиновський районний суд м. Одеси апеляційної скарги.
Суддя С.В. Маркарова