Постанова № 62461775, 26.09.2016, Подільський районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
26.09.2016
Номер справи
405/3294/16-а
Номер документу
62461775
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 405/3294/16-а

Провадження №2-а/405/64/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 вересня 2016 року Ленінський районний суд м. Кіровограда у складі:

головуючого судді Іванової Л.А.

при секретарі Береді Я.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кропивницький справу за адміністративним позовом управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Кіровограді ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів по призначенню державної соціальної допомоги,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Кіровограді ради звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів по призначенню державної соціальної допомоги, зазначивши в обґрунтування позовних вимог, що 11.07.2012 до управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Кіровограді ради звернувся відповідач із заявою про призначення державної соціальної допомоги на дітей-інвалідів віком до 18 років. Відповідно до положень Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам та на підставі рішенняУправління від 23.07.2012 рокуВербовському О.М. була призначена соціальна допомога в таких розмірах: з 11.07.2012 року по 30.09.2012 року 1 162, 80 грн., з 01.10.2012 року по 30.09.2012 року 1 179, 70 грн., з 01.12.2012 року по 13.11.2015 року 1 217, 30 грн.

Позивач також зазначив, що 05.11.2015 року на адресу ОСОБА_2 надійшла довідка служби у справах дітей виконавчого комітету Кіровоградської міської ради №2525 від 04.11.2015 року про те, що ОСОБА_1 згідно з рішенням Ленінського районного суду від 10.09.2015 року був позбавлений батьківських прав.

Згідно 3 п.3.13 Порядку надання державної соціальної допомоги інвалідам дитинства та дітям-інвалідам, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоровя України, Міністерства фінансів України від 30.04.2002 року № 226/293/169 у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати надбавки на догляд, одержувачі зобовязані повідомити про це місцеві органи з питань соціального захисту населення. Зняття надбавки на догляд у таких випадках проводиться з місяця, наступного за тим, в якому виникли ці обставини.

Позивач вказав, що отримувач державної соціальної допомоги інвалідам дитинства та дітям-інвалідам ОСОБА_1 не повідомив ОСОБА_2 соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Кіровограді ради про наведений вище факт, у звязку з чим йому було надміру виплачено бюджетні кошти у період з 01.10.2015 року по 13.11.2015 року в розмірі 2 120, 33 грн., про що було повідомлено ОСОБА_1 та запропоновано останньому повернути надміру виплачені бюджетні кошти в зазначеному розмірі в строк до 25.03.2016 року, однак ОСОБА_1 кошти не повернуті.

З огляду на зазначене, позивач управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Кіровограді ради просив стягнути з відповідача ОСОБА_1 на його користь надміру виплачені кошти по призначенню державної соціальної допомоги в сумі 2 120, 33 грн.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового розгляду справи належним чином повідомлений, надав заяву за вх.№ 25351 від 26.09.2016 року, в якій просив розглянути справу без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позові, просить позов задовольнити.

Відповідач в судове засідання не зявився, про час, дату і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, шляхом направлення судових викликів за адресою зареєстрованого у встановленому Законом порядку місцем проживання відповідача, а саме: м.Кіровоград, вул.Криворізька, 31б.

Відповідно до ч.4 ст.33 КАС України у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку.

У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.

Крім того, відповідно до ч.4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час та місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Зваживши обставини, викладені в позові на обгрунтування позовних вимог, дослідивши письмові докази у справі в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушено її права, свободи та інтереси.

Частина 3 зазначеної статті передбачає право звернення до адміністративного суду субєкта владних повноважень у випадках, передбачених Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 п. 5 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам дитинства та дітям інвалідам»від 16 листопада 2000 року N2109-IIIв редакції Закону, чинній на час виникнення правовідносин, право на державну соціальну допомогу мають інваліди з дитинства і діти-інваліди віком до 18 років.

Причина, група інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством України з одночасним роз'ясненням інвалідам з дитинства їх права на державну соціальну допомогу. Перелік медичних показань, що дають право на одержання державної соціальної допомоги на дітей-інвалідів віком до 18 років, визначається у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.4 зазначеного Закону надбавка на догляд за дитиною-інвалідом віком до 18 років призначається одному з батьків, усиновителів, опікуну, піклувальнику, які не працюють, не навчаються (крім заочної форми навчання), не проходять службу, не займають виборну посаду і фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом. Надбавка на догляд за дитиною-інвалідом віком до 18 років також призначається одному з батьків, усиновителів, опікуну, піклувальнику, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, у відпустці без збереження заробітної плати, у разі якщо дитина-інвалід потребує домашнього догляду, і вони фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом. Одинокі йматері (одинокому батьку) надбавка на догляд за дитиною-інвалідом призначається незалежно від факту роботи, навчання, служби.

Відповідно до ст.4 Закону державна соціальна допомога інвалідам з дитинства призначається на весь час інвалідності, встановленої органами медико-соціальної експертизи. На дітей-інвалідів державна соціальна допомога призначається на строк, зазначений у медичному висновку, який видається у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоровя, але не більш як по місяць досягнення дитиною-інвалідом 18-річного

віку.

Статтею 9 Закону в редакції Закону, чинній на час виникнення правовідносин, державна соціальна допомога інвалідам з дитинства або на дітей-інвалідів віком до 18 років призначається органами праці та соціального захисту населення. Заява про призначення державної соціальної допомоги розглядається органами праці та соціального захисту населення не пізніше 10 днів після надходження заяви з усіма необхідними документами. Державна соціальна допомога призначається з дня звернення за її призначенням.

Крім того, відповідно до ст.10 Закону державна соціальна допомога виплачується державними підприємствами і об'єднаннями зв'язку за місцем проживання інваліда з дитинства або батьків, усиновителів, яким призначена допомога на дітей-інвалідів. Опікуну або піклувальнику державна соціальна допомога виплачується за місцем їх проживання. Виплата державної соціальної допомоги провадиться щомісячно за поточний місяць у встановлені органами праці та соціального захисту населення строки.

Призначена державна соціальна допомога виплачується інваліду з дитинства незалежно від одержуваного ним заробітку, стипендії, аліментів або іншихдоходів.

Державна соціальна допомога, яка призначена на дитину-інваліда віком до 18 років, виплачується незалежно від одержання на неї інших видів допомоги.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідач ОСОБА_1 11.07.2012 року звернувся до позивача управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Кіровограді ради із заявою, яка зареєстрована за №2/696 про призначення державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, а саме: допомогу на дітей-інвалідів віком до 18-ти років, надбавку на догляд за дитиною-інвалідом віком від 6 до 18 років.

В заяві відповідач ОСОБА_1 взяв на себе зобовязання повідомити органи праці та соціального захисту населення в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання ним соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг.

Відповідно до медичного висновку про дитину інваліда віком до 16-ти років, виданого за №3 від 03.08.2011 року КЗ «Амбулаторія загальної практики-сімейної медицини» у ОСОБА_3, 14.11.1997 року, наявне захворювання, що відповідає розділу ХІХ, п.3. пп.3.1 переліку медичних показань, що дають право на одержання державної соціальної допомоги на дітей-інвалідів віком до 16 років, затвердженого наказом Міністерства охорони здоровя України, Міністерства праці та соціальної політики України. Міністерства фінансів України від 08.11.2001 року № 454/471/516. Висновок дійсний до 14.11.2015 року. Дата переогляду 14.10.2015 року.

Крім того, з довідки про склад сімї №340 від 12.07.2012 року, виданої квартальним комітетом №4 Ленінської районної у м.Кіровограді ради, встановлено, що відповідач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є батьком ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2.

Судом також встановлено, що рішенням про призначення допомоги інвалідам від 05.10.2012 року ОСОБА_1,як батьку дитини-інваліда ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» було призначено державну соціальну допомогу в таких розмірах в період з11.07.2012 року по 30.09.2012 року в розмірі1 162, 80 грн., з 01.10.2012 року по 30.09.2012 року в розмірі 1 179, 70 грн.,01.12.2012 року по 13.11.2015 року в розмірі 1 217, 30 грн.

Крім того, відповідно до розпорядження на перерахунок допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам з 01.01.2013 року установлено розмір допомоги в період з 01.01.2013 по 30.11.2013 року в розмірі 1230,80 грн., з 01.12.2013 по 13.11.2015 року в розмірі 1 307,30 грн.

Відповідно до інформації, яка надійшла 05.11.2015 року на адресу ОСОБА_2 із служби у справах дітей виконавчого комітету Кіровоградської міської ради за №2525 від 04.11.2015 року, ОСОБА_1 згідно з рішенням Ленінського районного суду від 10.09.2015 року (справа №405/5566/15-ц) позбавлений батьківських прав відносно дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2.

Відповідно до п.3.13 Порядку надання державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства охорони здоров'я України від 30.04.2001 року №226/293/169, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.05.2002 року за №466/6754 уразі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати надбавки на догляд, одержувачі зобов'язані повідомити про це місцеві органи з питань соціального захисту населення. Зняття надбавки на догляд у таких випадках проводиться з місяця, наступного за тим, в якому виникли ці обставини.

Відповідно до розпорядження від 11.11.2015 року ОСОБА_1 припинено виплату допомоги з 01.10.2015 року на підставі листа служби у справах дітей №2525 від 04.11.2015 року виконавчого комітету Кіровоградської міської ради.

Переплата по особовому рахунку 614817 (ОСОБА_1М.) виникла за період з 01.10.2015 по 13.11.2015 року в розмірі 2 120, 33 грн., що підтверджується розрахунком повернення бюджетних коштів, який виконано спеціалістом ОСОБА_4.

Крім того, відповідно до повідомлення №614817/8 про повернення надміру виплачених бюджетних коштів по державним соціальним допомогам від 23.11.2015 року, ОСОБА_1 повідомлено про необхідність повернення надміру виплачених бюджетних коштів в розмірі 2 120 грн. 33 коп. в строк до 25.03.2016 року.

Зазначене повідомлення відповідачем ОСОБА_1 залишено без задоволення, надміру виплачені кошти останнім не повернуто.

З огляду на викладене вище, приймаючи до уваги, що відповідач ОСОБА_1, при отриманні державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, взяв на себе зобовязання повідомляти органи соціального захисту населення про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання ним зазначеного виду соціальної допомоги, разом з тим, не повідомив посадових осіб ОСОБА_2 соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Кіровограді ради про винесення відносно нього Ленінським районним судом м.Кіровограда 10.09.2015 року рішення про позбавлення його батьківських прав стосовно дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, внаслідок чого позивачем були надміру виплачені бюджетні кошти відповідачу в розмірі 2 120 грн. 33 коп. за період з 01.10.2015 року по 13.11.2015 року, які відповідачем не повернуті, на підставі чого суд приходить до висновку про обгрунтованість та доведеність позовних вимог та їх задоволення, та стягнення з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача ОСОБА_2 соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Кіровограді ради надміру виплачені кошти по призначенню державної соціальної допомоги в розмірі 2 120 грн. 33 коп.

При розподілі судових витрат по справі, судом враховуються положення ч.4 ст.94 КАС України, за якими у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем, - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.2, 6, 11, 69, 71, 94, 158-163, 167, 185-186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Кіровограді ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів по призначенню державної соціальної допомоги, - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, ідентифікаційний код НОМЕР_1,на користь управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Кіровограді ради (ГУДКУ в Кіровоградській області, код 03197629, КФК 091300, р/р 35412027021577, МФО 823016) надміру виплачені бюджетні кошти по призначенню державної соціальної допомоги в розмірі 2 120 (дві тисячі сто двадцять) грн. 33 коп.

Судові витрати по справі, які складаються з судового збору в розмірі 1 378 грн. 00 коп., залишити по фактично понесеним позивачем.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м.Кіровограда шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги, у разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Ленінського районного суду

м. Кіровограда Л.А. Іванова