П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 348/1958/16-а
04 листопада 2016 року м. Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючогосудді - ОСОБА_1,
секретаря - Клекот Л.М.,
з участю позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Надвірна справу за позовом ОСОБА_2 до Надвірнянського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про зобовязання здійснити перерахунок пенсії у звязку з підвищенням заробітної плати,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до Надвірнянського оУПФ України Івано-Франківської області про зобовязання здійснити перерахунок пенсії у звязку з підвищенням заробітної плати.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_2 свої вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві.
Просить суд його позов задоволити.
Визнати неправомірними дії Надвірнянського оУПФ України Івано-Франківської області щодо відмови у здійсненні йому перерахунку пенсії у зв'язку з підвищеннями заробітної плати державним службовцям з 01.12.2015 року.
Зобов'язати Надвірнянське оУПФ України Івано-Франківської області здійснити з 01.12.2015 року перерахунок його пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» ( у редакції, що діяла на час призначення мені пенсії) у розмірі 83% заробітної плати, включивши до сум заробітної плати суми, зазначені у довідці про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, видану Івано-Франківським обласним центром перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій від 13.10.2016 року №91 з урахуванням виплачених сум, виплатити недоотримані ним суми пенсії та виплачувати пенсію в подальшому згідно з проведеним перерахунком, а також стягнути з відповідача у його користь судові витрати.
Представник відповідача-управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі Івано-Франківської області в судовому засіданні позов не визнала, подала заперечення та зазначила, що позовні вимоги позивача безпідставні та підлягають залишенню без задоволення оскільки на сьогоднішній день державні службовці не мають право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати так як відсутня норма закону, яка б передбачала даний перерахунок.
З 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначалося відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів». «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Пунктом 5 Прикінцевих положень З-ну України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-УІІ передбачено, що у разі неприйняття до 1.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», « Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України». «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Тому, з 1.06.2015 року пенсії народним депутатам, міністрам, суддям, прокурорам, митникам, податківцям та іншим державним службовцям, в тому числі, і працівникам органів Пенсійного фонду України, будуть призначатися відповідно до З-ну України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсії, призначені до 01.06.2015 року, продовжуватимуть виплачувати у раніше встановленому розмірі.
Крім того, вказує представник відповідача, призначення пенсій державним службовцям здійснюється за нормою статті 37 № 3723-ХІІ, а саме в розмірі 60% від заробітної плати державного службовця. Перерахунки пенсій державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати даним Законом не передбачені.
Просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2
Суд, вислухавши пояснення сторін по справі, дослідивши письмові докази, надані сторонами на виконання вимог ст.71 КАС України і які сторони вважають достатніми для обгрунтування і заперечення позовних вимог та зясувавши фактичні обставини справи, перевіривши матеріали справи, приходить до висновку про можливість часткового задоволення позову ОСОБА_2 виходячи з наступних підстав:
Відповідно до ст.2 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому зазначеним кодексом, звернутися до суду для оскарження будь-яких рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень.
Із змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них та їхніх сімей.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ч. 1 ст. 11 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості.
Ч. 1 ст.71 КАС України закріплює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування рішення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оскільки відповідач по справі в силу норм ст.3 КАС України є суб'єктом владних повноважень, то застосуванню при розв'язанні спору підлягають норми ч.2 ст.71 КАС України, де зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Нормами ч.3 ст.2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь якими несприятливими наслідками для прав, свобод, та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. Відсутність хоча б однієї з наведених вище ознак, є підставою для задоволення адміністративного позову.
В судовому засіданні встановлено, що позивач -ОСОБА_2, 28.06.1949 р. н., з 29.06. 2009 року є пенсіонером, перебуває на обліку в Надвірнянському ОУПФ України Івано-Франківської області та отримує пенсію за віком як державний службовець на підставі З-ну України «Про державну службу».
Доведено також, та не заперечується представником відповідача, що 29.06.2009 року ОСОБА_2 призначено пенсію, відповідно до Закону України «Про державну службу» при загальному стажі роботи 37 років 05 місяців 08 днів, в тому числі стаж державної служби 13 років 03 місяці 10 днів. Пенсію призначено в розмірі 83% від суми його заробітної плати.
Зясовано також, що з 12.10.2007 року його було призначено на посаду завідувача навчально-організаційного відділу Івано-Франківського обласного центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій, де він пропрацював до 29.06.2009 року, тобто до часу виходу на пенсію.
Згідно ч.2 ст.2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь - які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п.3 Постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. №1013, яка набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови КМУ № 268 підвищуються на 25%.
Як вбачається з пояснень позивача та письмових матеріалів справи, у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям з 01.12.2015 року він звернувся із заявою до відповідача про здійснення йому перерахунку пенсії як непрацюючому державному службовцю.
При цьому позивач надав довідку про заробітну плату, що додається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію від 13.10.2016 року № 91, видану Івано-Франківським обласним центром перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій, копія якої зберігається в матеріалах справи.
Заробітна плата ОСОБА_2 для перерахунку пенсії з 01.12.2015 року становить в сукупності -5073 грн.43 коп. ( 1794 грн.38 коп.- посадовий оклад, 100 грн.-надбавка за ранг (8ранг), 378 грн.88 коп.- надбавка за вислугу років (20%) за стаж державної служби 14 років, 1088 грн.52 коп. -надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (50%), 1711 грн. 65 коп.-премія.
Однак, відповідач - Надвірнянське оУПФ України Івано-Франківської області листом від 25.10.2016 року №298/ш-15 відмовило позивачу у здійсненні даного перерахунку у зв'язку з тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначених Законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Разом з тим, згідно ст. 37-1 З-ну України «Про державну службу», (в редакції, що була чинна на час призначення пенсії), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Також, відповідно до п.п. 2 п. 6 Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2013 року №426, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку відповідно до рішень його Правління) або у зв'язку із зміною мінімальної заробітної плати заробітна плата для перерахунку пенсії, призначеної у тому числі до набрання чинності Законом, визначається в такому порядку: 2) іншим пенсіонерам - на підставі поданої заяви та необхідних документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
При цьому: посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційний клас, класний чин або спеціальне звання та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби на момент призначення (перерахунку) пенсії; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах, виплачених державному службовцю, який займає посаду державної служби за останньою посадою державної служби у тому державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премії до державних, професійних свят і ювілейних дат та грошова допомога, виплачені у місяці підвищення заробітної плати, враховуються в розмірі 1/12 середнього розміру таких виплат, виплачених державному службовцю, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію.
Згідно ст. 45 З-ну України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою ст.35, частиною другою ст.38, частиною третьою ст.42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб,що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч.3 ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно з ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною 1 ст. 58 Конституції України встановленого закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Суд не бере до уваги заперечення представника відповідача -управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі Івано-Франківської області про те, що на сьогоднішній день державні службовці не мають право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати так як відсутня норма закону, яка б передбачала даний перерахунок.
Суд вважає, що право позивача ОСОБА_2 на пенсійне забезпечення порушене і захист порушеного права можливий шляхом визнання протиправною відмови відповідача у здійснені перерахунку пенсії позивача в звязку з підвищенням заробітної плати та зобовязати провести такий перерахунок.
Однак, відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Частина 2 цієї ж статті передбачає, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивачу ОСОБА_2 відмовлено в перерахунку пенсії згідно листа Надвірнянського оУПФ України Івано-Франківської області від 25.10.2016 р. №298/ Ш-15, тому з врахуванням положень ст. 99 КАС України слід зобов'язати Надвірнянське оУПФ України Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії державного службовця відповідно з 26.03.2016 року.
А тому, суд, оцінюючи в сукупності здобуті докази по справі прийшов до висновку про необхідність задоволити позов ОСОБА_2 частково.
На підставі ст.ст. 18, 124 Конституції України, ст.ст. 62, 101 З-ну України «Про пенсійне забезпечення», ст. 37 З-ну України «Про державну службу", керуючись ст. ст. 8-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 99, 100, 158-163, 167, 186, 187, 254 КАС України , суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_2 задоволити частково.
Визнати неправомірними дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у здійсненні ОСОБА_2 перерахунку пенсії у зв'язку з підвищеннями заробітної плати державним службовцям з 01 грудня 2015 року.
Зобов'язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити ОСОБА_2 з 26 березня 2016 року перерахунок його пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» ( у редакції, що діяла на час призначення пенсії) у розмірі 83 відсотки заробітної плати, включивши до сум заробітної плати суми, зазначені у довідці про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, видану Івано-Франківським обласним центром перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій від 13.10.2016 року №91 з урахуванням виплачених сум, виплатити недоотримані позивачем суми пенсії та виплачувати пенсію в подальшому, згідно з проведеним перерахунком.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 -551 грн.20 коп. судових витрат по справі.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному ст.186 КАС України через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя Грещук Р.П.
Повний текст постанови виготовлено 04.11.2016 року.