ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" жовтня 2016 р. Справа № 909/316/16
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
Головуючого суддіДубник О.П.
суддівМатущака О.І.
ОСОБА_1
при секретаріЛагдан Ю.О.
розглянув апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю (далі ТОВ) Укрспецбуд від 29.08.16
на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 31.05.16 р.
у справі № 909/316/16
за позовом: Івано-Франківської міської ради, Івано-Франківськ
до відповідача: ТОВ "Укрспецбуд", м. Івано-Франківськ
про стягнення збитків у вигляді неодержаного доходу за використання земельної ділянки, якою користується відповідач без правовстановлюючих документів в сумі 164985,64 грн.,
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_2 - представник (довіреність в матеріалах справи);
від відповідача: не з`явився (належно повідомлений).
Судом розяснено права та обовязки, передбачені ст.ст. 20, 22, 28 Господарського процесуального кодексу України (надалі ГПК України).
Відводів складу суду в порядку ст.20 ГПК України не заявлялось. Заяв про технічну фіксацію судового процесу від сторін не надходило, у звязку з чим хід судового засідання фіксується у протоколі судового засідання.
Ухвалами Львівського апеляційного господарського суду від 09.09.2016р. поновлено пропущений строк на подання апеляційної скарги у даній справі, справу призначено до розгляду на 27.09.2016р.
Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 27.09.2016 р. відкладено розгляд справи на 26.10.2016р.
Відповідач у судове засідання участь уповноваженого представника не забезпечив, про час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений, що підтверджується наявними у матеріалах справи повідомленням про вручення рекомендованого листа та списком згрупованих рекомендованих відправлень від 28.09.2016 р.
Судом розпочато розгляд справи по суті.
Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 31.05.2016 р. у справі №909/316/16 (суддя Калашник В.О.) позов задоволено. Стягнуто з ТОВ "Укрспецбуд" на користь Івано-Франківської міської ради 164985,64грн. збитків у вигляді неодержаного доходу за використання земельної ділянки. Стягнуто з ТОВ "Укрспецбуд" на користь Івано-Франківської міської ради 2474,79грн. судового збору.
Судове рішення у справі мотивоване ст.ст. 123, 124, 125, 126, 152, 156, 157, Земельного кодексу України (надалі ЗК України), ст.ст. 16, 1166 Цивільного кодексу України (надалі ЦК України), і зроблено висновок, що в порушення виконання зобовязань за договором оренди землі, відповідачем не повернуто земельну ділянку позивачу. ОСОБА_3 обстеження земельної ділянки №22 від 12.03.2015р. відповідач використовує земельну ділянку, площею 0,1870 га по вул. Польовій 4а, в м. Івано-Франківську без документів, які посвідчують право власності або право користування землею, чи перебування в оренді, що призвело до значних втрат бюджету м. Івано-Франківська у вигляді недоодержання доходу від орендної плати, тобто нанесення Івано-Франківській міській раді збитків.
ТОВ Укрспецбуд не погоджується з ухваленим рішенням суду і вважає його незаконним. Апелянт зазначає, що його представник не був повідомлений про час та місце засідання комісії з визначення та відшкодування територіальній громаді м.Івано-Франківська збитків заподіяних внаслідок використання земельних ділянок комунальної власності з порушенням законодавства від 02.10.2015р., а також не був присутнім на засіданні комісії, що унеможливило подання заперечень щодо розміру збитків. Крім того, посилається на те, що позивачем не подано доказів вжиття всіх заходів для укладення договору оренди землі, а також позивачем не подано суду доказів причино-наслідкового звязку між збитками (за їх наявності) та діями відповідача. Зазначає про відсутність вини та невикористання земельної ділянки за адресою: вул. Польова, 4а, що у м. Івано-Франківську площею 0,1870 га. Стверджує про відсутність у ТОВ Укрспецбуд документів, що посвідчують право власності чи право користування на земельну ділянку. Посилається на фактичне використання площі вдвічі меншої ніж було зазначено у припиненому договорі оренди землі. Відповідач зазначає про пропущення строку позовної давності, оскільки позов заявлений через більш ніж три роки з дня коли позивачу стало відомо про своє порушене право. Апелянт просить рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 31.05.2016 р. у справі №909/316/16 скасувати, прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Позивач у відзиві на апеляційну скаргу зазначає, що відповідачем в порушення умов договору оренди землі не повернуто земельну ділянку з моменту виникнення такого обовязку, а саме з 17.01.2011р. Станом на даний час договір оренди земельної ділянки не укладений, а відповідач користується земельною ділянкою без правовстановлюючих документів на земельну ділянку. Стверджує, що розмір збитків нарахований як орендна плата, яка могла би бути отримана Івано-Франківською міською радою при передачі земельної ділянки в оренду.
Вивчивши матеріали справи в сукупності з апеляційною скаргою та відзивом на неї, оцінивши зібрані по справі докази, та дослідивши фактичні обставини у справі, колегія суддів прийшла до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, при цьому, судова колегія Львівського апеляційного господарського суду встановила наступні обставини та керувалася такими мотивами.
ОСОБА_3 п. 1.12 рішення Івано-Франківської міської ради XIX сесії п'ятого демократичного скликання від 14.11.2007р. «Про затвердження проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок (затвердження проектів відведення)» ТОВ "Укрспецбуд" затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, передано в оренду терміном на 3 роки для обслуговування гаражів земельну ділянку площею 0,1870 га на вул. Польовій 4а та зобовязано ТОВ "Укрспецбуд" укласти договір оренди землі (а.с. 13-15).
На підставі вищевказаного рішення 22.12.2007р. між Івано-Франківською міською радою (орендодавець) та ТОВ "Укрспецбуд" (орендар) укладено договір оренди землі (надалі Договір), згідно якого було передано в строкове платне володіння і користування (оренду) земельну ділянку площею 0,1870 га по вул. Польовій 4а, в м. Івано-Франківську (а.с. 16-17). Договір було зареєстровано в Івано-Франківському міському відділі Івано-Франківської регіональної філії центру ДЗК при Держкомземі України 17 січня 2008 року за №040829400004.
ОСОБА_3 п. 6 Договору він укладений строком на 3 роки. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Відповідно до п. 17 Договору після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим , у якому він її одержав в оренду.
У зв'язку із закінченням терміну дії договору, на який він був укладений, та відсутністю заяв про пролонгацію договору, вказаний договір припинив свою дію 17 січня 2011р..
Як зазначає позивач, в порушення виконання зобовязань за договором оренди землі, відповідач не повернув земельну ділянку позивачу, а продовжував користуватися нею.
Предметом спору у даній справі є вимога позивача про стягнення збитків у вигляді неодержаного доходу за використання земельної ділянки, якою користується відповідач без правовстановлюючих документів в сумі 164985,64 грн.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 №161-XIV (зі змінами) (далі Закон №1211-IV) оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Стаття 2 цього ж Закону зазначає, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі
Відповідно до ст. 13 Закону №1211-IV договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Договір оренди землі припиняється, зокрема, в разі закінчення строку, на який його було укладено (ч. 1 ст. 31 Закону №1211-IV).
ОСОБА_3 ст. 34 Закону №1211-IV у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця. У разі невиконання орендарем обов'язку щодо умов повернення орендодавцеві земельної ділянки орендар зобов'язаний відшкодувати орендодавцю завдані збитки.
У порушення зобовязань за договором оренди землі, відповідачем не повернуто земельну ділянку позивачу.
Статтею 123 ЗК України визначений порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування та, зокрема, встановлено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
ОСОБА_3 ч. 1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до ст. 125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
ОСОБА_3 ст. 126 ЗК України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до Положення про здійснення самоврядного контролю за використанням та охороною земель в м. Івано-Франківську, затвердженого рішенням сесії Івано-Франківської міської ради № 15-08-47 від 28.08.2014р., інспекторами з самоврядного контролю управління земельних відносин виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради 12.03.2015р. проведено обстеження земельної ділянки за адресою: вул. Польова, 4а, що у м. Івано-Франківську площею 0,1870 га на предмет дотримання вимог земельного законодаства та наявності правоустановчих документів на земельну ділянку.
За результатами обстеження складено ОСОБА_3 обстеження земельної ділянки №22 від 12.03.2015., згідно якого відповідач використовує земельну ділянку, площею 0,1870 га по вул. Польовій 4а, в м. Івано-Франківську без документів, які посвідчують право власності або право користування землею, чи перебування в оренді, що є порушенням вимог ст. 125, 126 ЗК України. Вказана земельна ділянка використовується відповідачем з порушенням законодавства про плату за землю, що призвело до значних втрат бюджету м .Івано-Франківська у вигляді недоодержання доходу від орендної плати, тобто нанесення Івано-Франківській міській раді збитків.
ОСОБА_3 абз. 16 ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19 червня 2003 року N 963-IV самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
ОСОБА_3 п. б ч.2 ст. 211 ЗК України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.
Статтею 22 ЦК України передбачено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Для застосування такої міри відповідальності, як стягнення майнової шкоди (збитків), потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками, вини. При цьому для стягнення збитків у вигляді неодержаних доходів (упущеної вигоди) також необхідним є встановлення заходів, вжитих стороною для одержання такої вигоди. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 152 ЗК України землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом відшкодування заподіяних збитків.
ОСОБА_3 ст. 156 ЗК України землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні, зокрема, внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
ОСОБА_3 ч. ч. 1, 3 ст. 157 ЗК України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, згідно з п. 1 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 284 від 19.04.1993 (далі-Порядок) власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Відшкодуванню, згідно з п. 3 Порядку підлягають, зокрема, збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані. При цьому неодержаним доходом є дохід, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.
Розміри збитків, у т.ч. неодержані доходи землекористувачів згідно п.2 Порядку, визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконкомами міських (міст обласного значення) рад.
Відповідно до п. 5 Порядку збитки відшкодовуються власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше одного місяця після затвердження актів комісій, а при вилученні (викупі) земельних ділянок - після прийняття відповідною радою рішення про вилучення (викуп) земельних ділянок у період до видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку підприємства, установи, організації або громадянина.
Рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 17.03.15р. за №150 затверджено Положення про комісію з визначення та відшкодування територіальній громаді м.Івано-Франківська збитків заподіяних внаслідок використання земельних ділянок комунальної власності з порушенням законодавства.
На засіданні комісії від 02.10.2015р., визначено розмір збитків нанесених Івано-Франківській міській раді, у вигляді неодержаного доходу внаслідок використання відповідачем земельної ділянки без правовстановлюючих документів, які становлять 164985,64 грн., про що складено відповідний акт. В матеріалах справи з доказами направлення 12.05.15 р. його відповідачу знаходиться повідомлення про засідання комісії з визначення та відшкодування територіальній громаді м.Івано-Франківська збитків. Аналогічне за змістом з доказами його відправки відповідачу міститься повідомлення від 18.06.15 р.
Рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 13.10.15 за №617 "Про затвердження ОСОБА_3 визначення збитків власнику землі", затверджено вказаний розмір збитків. Відповідно до п.2 зазначеного рішення, збитки повинні відшкодовуватись суб"єктами господарювання, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше одного місяця після затвердження виконавчим комітетом міської ради актів Комісії.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не виконано рішення виконавчого комітету та не проведено сплату заподіяних збитків в сумі 164985,64 грн. до міського бюджету.
Розмір збитків при використанні земель без оформлення правовстановлюючого документа, що посвідчує право оренди (користування) земельної ділянки, дорівнює сумі, яка могла б надійти до місцевого бюджету у разі, якщо б зазначений договір був укладений між орендарем та орендодавцем, або у разі, якщо був би здійснений розрахунок земельного податку. Розмір збитків нараховується на підставі даних нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Перевіривши вказаний розрахунок суд зазначає, що його розраховано методологічно та арифметично правильно у відповідності до формули визначеної Порядком, з урахуванням конкретної нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Таким чином, враховуючи доведеність протиправної поведінки відповідача, наявність збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками, вини, суд погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для стягнення з ТОВ "Укрспецбуд" на користь Івано-Франківської міської ради 164985,64грн. збитків у вигляді неодержаного доходу за використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів.
Аналогічна правова позиція зазначена у постанові Вищого господарського суду України від 21.09.2016р. у справі №916/2200/15 та у постанові судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 17.02.2016р. у справі №904/5857/14.
Доводи, викладені скаржником у апеляційній скарзі, спростовуються вищенаведеними аналізом матеріалів справи та нормами матеріального права.
Усе викладене дає підстави для залишення без задоволення апеляційної скарги, у звязку із чим згідно із ст. 49 ГПК України на апелянта покладаються судові витрати.
Керуючись ст. ст. 103, 105 ГПК України, Львівський апеляційний суд України,
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 31.05.2016 р. у цій справі без змін.
2. Судові витрати покласти на ТОВ Укрспецбуд.
3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку згідно з Розділом ХІІ-І Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови підписано 31.10.2016р.
Головуючий суддяДубник О.П.
СуддяМатущак О.І.
СуддяСкрипчук О.С.