ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 жовтня 2016 року 12год.50хв.Справа № 808/3073/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Дуляницької С.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
до Апеляційного суду Запорізької області, третя особа: Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Запоріжжя
про перерахунок та виплату суддівської винагороди, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Апеляційного суду Запорізької області, третя особа: Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Запоріжжя, в якому позивач просить:
- зобовязати Апеляційний суд Запорізької області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи, що дає право на надбавку за вислугу років роботу період проходження дійсної строкової військової служби на території Республіки Афганістан з 05.01.1984 року по 13.12.1985 року на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці;
- зобовязати Апеляційний суд Запорізької області зробити перерахунок суддівської винагороди та виплату надбавки за вислугу років з урахуванням періоду проходження дійсної строкової військової служби на території Республіки Афганістан з 05.01.1984 року по 13.12.1985 року на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці;
- зобовязати Апеляційний суд Запорізької області видати довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з урахуванням надбавки за вислугу років 70 % від окладу.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що термін проходження ним строкової служби в Демократичній Республіці Афганістан в період з 05.01.1984 по 13.12.1985 повинен зараховуватися йому до стажу роботи в трьохкратному обчисленні.
При виході у відставку позивачу надана довідка від 15.09.2016 року, в якій визначено, що позивач має надбавку за вислугу років 60 % від окладу. Однак позивач зазначає, що йому повинен зараховуватися стаж у надбавку за вислугу років: 04.11.1983 - 17.12.1985 - строкова служба в збройних силах ОСОБА_2 (з них з 05.01.1984 року по 13.12.1985 року - 1 рік 11 місяців 09 днів на території Демократичної Республіки Афганістан у трикратному розмірі = 5 років 9 місяців 27 день), з 01.08.1990 - 26.10.1990 - стажист помічника прокурора Заводського району м. Запоріжжя = 02 місяці 25 днів, 26.10.1990 - 01.03.1995 - стажист помічника прокурора Камянсько-Дніпровського району Запорізької області, помічник прокурора Камянсько-Дніпровського району Запорізької області, старший помічник Камянсько-Дніпровського міжрайонного прокурора Запорізької області = 04 роки 04 місяці 05 днів, 01.03.1995 - 05.07.2000 - прокурор кримінально-судового відділу облпрокуратури Запорізької області, старший прокурор відділу підтримання державного обвинувачення в судах прокуратури Запорізької області = 05 років 04 місяці 04 дні, 06.07.2000 - 17.05.2011 - суддя Хортицького районного суду м. Запоріжжя = 10 років 10 місяців 11 днів, 17.05.2011 - по 15.09.2016 = 05 років 03 місяці 17 днів - суддя Апеляційного суду Запорізької області. А відтак, стаж роботи судді на час звільнення становить 32 роки 1 місяць, тому надбавка за вислугу років повинна складати 70 %. Позовну заяву позивач просить розглянути без його участі.
Від відповідача надійшли письмові пояснення, в яких відповідач зазначає, що при звільненні ОСОБА_1 було надано довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі даних, які містилися в особовій справі та трудовій книжці. Доплата за вислугу років у розмірі 60% позивачу була встановлена наказом від 18.06.2013, оскільки стаж роботи складав 25 років. За час роботи в Апеляційному суді Запорізької області позивач не звертався з питанням перерахування стажу, як особі, яка проходила службу в збройних силах ОСОБА_2 на території Демократичної Республіки Афганістан. Документи, які б підтверджували період такої служби, у матеріалах особової справи позивача відсутні. Справу відповідач просить розглянути без участі його представника.
Від третьої особи надійшли письмові пояснення, в яких зазначено, що відповідно до ст. 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення", військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям. На підставі довідки Запорізького обєднаного міського військового комісаріату від 19.09.2016 о/с період проходження військової служби в складі діючої армії в період бойових дій з 05.01.1984 по 13.12.1985 (1 рік 11 місяців 9 днів) при обчисленні пенсії ОСОБА_1 зараховано до страхового стажу в трьохкратному розмірі (5 років 9 місяців 27 днів). При цьому Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Запоріжжя зазначає, що визначення стажу, що дає право на вислугу років та доплати за вислугу років, належить до виключної компетенції Апеляційного суду Запорізької області. Від третьої особи надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника управління.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши в порядку письмового провадження позовну заяву, дослідивши подані докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю з огляду на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 в період з 04.11.1983 по 17.12.1985 проходив строкову службу в армії, з них в період з 05.01.1984 по 13.12.1985 на території Демократичної Республіки Афганістан; з 01.08.1990 26.10.1990 - стажист помічника прокурора Заводського району м. Запоріжжя, 26.10.1990 01.03.1995 - стажист помічника прокурора Камянсько-Дніпровського району Запорізької області, помічник прокурора Камянсько-Дніпровського району Запорізької області, старший помічник Камянсько-Дніпровського міжрайонного прокурора Запорізької області; 01.03.1995 05.07.2000 - прокурор кримінально-судового відділу облпрокуратури Запорізької області, старший прокурор відділу підтримання державного обвинувачення в судах прокуратури Запорізької області; 06.07.2000 17.05.2011 - суддя Хортицького районного суду м.Запоріжжя; 17.05.2011 15.09.2016 - суддя Апеляційного суду Запорізької області.
Позивач зазначає, що строкова служба за період з 05.01.1984 по 13.12.1985 (1 рік 11 місяців 09 днів) у складі діючої армії в Демократичній Республіці Афганістан повинна зараховуватися до стажу служби у трикратному розмірі, що в свою чергу вплине на стаж служби позивача та розмір надбавки за вислугу років.
Наказом голови Апеляційного суду Запорізької області від 18.06.2013 № 76-к "Про встановлення щомісячної доплати за вислугу років ОСОБА_1В.", позивачу з 19.06.2013 встановлено щомісячну доплату за вислугу років у розмірі 60 % посадового окладу (стаж роботи 25 років 1 день) (а.с.15).
При виході у відставку позивачу надана довідка від 15.09.2016 року, в якій визначено, що позивач має надбавку за вислугу років 60 % від окладу.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 129 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" № 2453-VI (яка відповідно до пункту 1 розділу ХІІ ЗУ № 2453-VI введена в дію з 01.01.2012 року) (в редакції, яка діяла на дату встановлення позивачу доплати), суддівська винагорода регулюється цим Законом, Законом України "Про Конституційний Суд України" та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за:
- вислугу років;
- перебування на адміністративній посаді в суді;
- науковий ступінь;
- роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці.
Частиною 5 статті 129 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" № 2453-VI встановлено, що суддям виплачується щомісячна доплата за вислугу років у розмірі: за наявності стажу роботи до 5 років - 15 відсотків, більше 5 років - 20 відсотків, більше 10 років - 30 відсотків, більше 15 років - 40 відсотків, більше 20 років - 50 відсотків, більше 25 років - 60 відсотків, більше 30 років - 70 відсотків, більше 35 років - 80 відсотків посадового окладу.
Відповідно до ч.1 ст. 131 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" № 2453-VI, до стажу роботи на посаді судді зараховується робота на посаді: 1) судді судів України, арбітра (судді) арбітражних судів України, державного арбітра колишнього Державного арбітражу України, арбітра відомчих арбітражів України; 2) члена Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України; 3) судді у судах та арбітрів у державному і відомчому арбітражах колишнього СРСР та республік, що входили до його складу.
Пунктом 11 Розділу ХІІІ Закону України "Про судоустрій і статус суддів" № 2453-VI передбачено, що судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день набрання чинності цим Законом.
Так, ч. 6 ст. 44 Закону України "Про статус суддів" № 2862-XII встановлено, що для суддів судів загальної юрисдикції до стажу роботи, що дає право на одержання надбавки до посадового окладу за вислугу років та додаткової відпустки, крім часу роботи на посадах суддів, зараховується час роботи на посадах слідчих, прокурорських працівників, а також інших працівників, яким законом передбачені такі ж пільги.
Частиною 1 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" №2232-XIІ передбачено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Також, відповідно до п. 3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 р. № 283 (що діяв на дату встановлення позивачу доплати), до стажу державної служби включається також час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях.
Пунктом 2 частини 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" встановлено, що учасниками бойових дій визнаються, в тому числі, учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці ОСОБА_2, ОСОБА_3, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів). Перелік держав, зазначених у цьому пункті, періоди бойових дій у них та категорії працівників визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 Переліку держав і періодів бойових дій на їх території, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1994 р. № 63, бойові дії в Афганістані, під час яких йому надавалася допомога за участю військовослужбовців ОСОБА_2, ОСОБА_3, Комітету державної безпеки та осіб рядового, начальницького складу і військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ, військовослужбовців Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, інших військових формувань, осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ колишнього СРСР, проходили в період із квітня 1978 року по грудень 1989 року.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" від 17 липня 1992 р. № 393 установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до вислуги років зараховується, в тому числі, дійсна військова служба в ОСОБА_2 та ОСОБА_3, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР та інші види служби і періоди роботи, які відповідно до законодавства колишнього СРСР зараховувалися до вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям, а також особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється в порядку, встановленому законодавством колишнього СРСР, якщо цією постановою не передбачено більш пільгових умов зарахування до вислуги років часу служби для призначення пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" від 17 липня 1992 р. № 393 передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці 1 пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, в тому числі, участь у бойових діях у воєнний час.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР" від 12 вересня 1991 року № 1545-XII, до прийняття відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства Союзу РСР з питань, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції і законам України.
Згідно з вимогами пп. "а" п. 1 Постанови ЦК КПРС та Ради Міністрів СРСР "Про пільги військовослужбовцям, що знаходяться у складі обмеженого контингенту радянських військ на території Демократичної Республіки Афганістан, та їхнім сім'ям" від 17 січня 1983 № 59-27, передбачено зараховування до вислуги років для призначення пенсії - один місяць служби за три місяці час служби на території Демократичної Республіки Афганістан військовослужбовцям, які прослужили встановлений строк служби в цій країні.
Вирішуючи питання про можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на отримання доплати за вислугу років, суд виходить із того, що визначальною підставою в цьому випадку є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певних категорій для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, щомісячного грошового утримання чи інших соціальних виплат.
Можливість пільгового обчислення та врахування періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. Таку можливість передбачено, зокрема: спільною постановою Центрального Комітету КПРС і Ради Міністрів СРСР "Про пільги військовослужбовцям, робітникам та службовцям, що знаходяться в складі обмеженого контингенту радянських військ на території Демократичної Республіки Афганістан, та їхнім сім'ям", Законом України "Про пенсійне забезпечення", постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" тощо.
З урахуванням викладеного суд вважає, що до актів правового регулювання умов та порядку визначення стажу роботи для призначення щомісячної доплати за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.
Суд вважає, що законодавством визначено, що військова служба входить до стажу роботи на посаді судді, на підставі чого відсутні обмеження щодо застосування обчислення строків військової служби у встановленому законом порядку.
На підставі встановлених судом обставин та аналізу вищенаведених вимог законодавства, суд дійшов висновків про те, що:
- позивач брав участь в бойових діях в складі діючої армії в Демократичній Республіці Афганістан у період, нормативно визначений періодом бойових дій в Афганістані;
- позивач призначений на посаду судді до набрання чинності Законом України "Про судоустрій і статус суддів" від 7 липня 2010 року № 2453-VI;
- законодавством, що діяло на день набрання чинності Законом України "Про судоустрій і статус суддів", до стажу роботи на посаді судді зараховується час проходження військової служби та визначений порядок та умови його обчислення, в тому числі, передбачено зараховування до вислуги років для призначення пенсії військовослужбовцям одного місяця служби за три місяці часу служби на території Демократичної Республіки Афганістан у період бойових дій.
А відтак, визначений законодавством порядок та умови зарахування до стажу роботи на пільгових умовах строків військової служби при призначенні пенсій за вислугу років, може застосовуватися для обчислення строків військової служби, яка входить до стажу роботи на посаді судді.
Аналогічна правова позиція, викладена у постанові Верховного суду України у справі № 21-1570во07 від 14.10.2008 року, в якій визначено, що строк військової служби в період бойових дій в Демократичній Республіці Афганістан дає право для зарахування до стажу роботи за вислугу років для довічного грошового утримання та із заробітної плати у пільгового порядку один місяць служби за три місяці.
За положеннями п.2 ч.2 ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
За наведених обставин, суд погоджується з доводами позивача, що при визначенні розміру надбавки за вислугу років, не врахування терміну проходження ОСОБА_1 військової служби в складі діючої армії в період бойових дій в Демократичній Республіці Афганістан в період з 05.01.1984 по 13.12.1985 в кратному розмірі порушує права позивача, оскільки цей строк повинен зараховуватися позивачу до стажу роботи, що дає право на обчислення надбавки за вислугу років, в 3-х кратному обчисленні.
З огляду на наведене, позовні вимоги слід задовольнити повністю.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобовязати Апеляційний суд Запорізької області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи, що дає право на надбавку за вислугу років роботу період проходження дійсної строкової військової служби на території Республіки Афганістан з 05.01.1984 року по 13.12.1985 року на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Зобовязати Апеляційний суд Запорізької області зробити ОСОБА_1 перерахунок суддівської винагороди та виплату надбавки за вислугу років з урахуванням періоду проходження дійсної строкової військової служби на території Республіки Афганістан з 05.01.1984 року по 13.12.1985 року на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Зобовязати Апеляційний суд Запорізької області видати ОСОБА_1 довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з урахуванням надбавки за вислугу років 70 % від окладу.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М.Дуляницька