Постанова № 62452621, 28.10.2016, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2016
Номер справи
809/1086/16
Номер документу
62452621
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" жовтня 2016 р. Справа № 809/1086/16

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Матуляка Я.П.

при секретарі Щербяк В.С.

за участю:

представника позивача - Григоріва В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018

до відповідача: Всеукраїнської видавничої православної місії УАПЦ, вул. Петрушевича, 1/206, м. Івано-Франківськ, 76018

про стягнення заборгованості в сумі 8330 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області звернулася до суду з адміністративним позовом до релігійної організації "Всеукраїнська видавнича православна місія УАПЦ" про стягнення заборгованості в сумі 8330,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані наявністю у відповідача заборгованості перед бюджетом по сплаті податку на прибуток підприємств в розмірі 8330,00 грн., яка виникла внаслідок несплати узгодженої суми податкового зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) згідно податкових повідомлень-рішень форми "Р" від 10.05.2011 року за № 0001301501 на суму 170,00 грн., від 27.09.2011 року за № 017341501 на суму 2040,00 грн., від 31.01.2012 року за № 0000891501 на суму 1020,00 грн., від 17.04.2012 року за № 0007821591 на суму 1020,00 грн., від 01.04.2013 року за № 0006921501 на суму 4080,00 грн.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві, позов просив задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явилася, хоча про дату, час та місце судового розгляду повідомлена належний чином. Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи відповідач суду не подав. В попередніх судових засіданнях представник відповідача проти позову заперечила з підстав, наведених в письмовому запереченні, яке міститься в матеріалах справи (а.с.36-42). Просила суд в задоволенні позову відмовити.

Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Тому, на підставі вищенаведеної норми, враховуючи наявність в матеріалах справи достатньої кількості доказів, необхідних для вирішення справи по суті, суд визнав можливим розглянути дану адміністративну справу за відсутності представника відповідача.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд встановив наступне.

29.08.2002 року РО Всеукраїнська видавнича православна місія української автокефальної православної церкви зареєстрована як юридична особа, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.151-152) та перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області як платник податків.

Судом встановлено, що на підставі акта про результати камеральної перевірки своєчасності подання податкової звітності за № 2379/15-1/26264357 від 10.05.2011 року (а.с.18), яким встановлено неподання РО Всеукраїнська видавнича православна місія УАПЦ декларації з податку на прибуток підприємства за 2010 рік, позивачем відповідно до податкового повідомлення-рішення форми "Р" від 10.05.2011 року за № 0001301501 визначено відповідачу суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 170,00 грн. (а.с.17); на підставі акта камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток від 27.09.2011 року за № 8048/15-1/26264357 (а.с.26), яким встановлено неподання відповідачем податкових декларацій з податку на прибуток за 1 квартал 2011 року, 2 квартал 2011 року, Державною податковою інспекцією в м. Івано-Франківську винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" від 27.09.2011 року за № 017341501, яким РО Всеукраїнська видавнича православна місія УАПЦ визначено суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 2040,00 грн. (а.с.27); на підставі акта камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток від 18.01.2012 року за № 316/15-1/26264357 (а.с.21), яким встановлено неподання РО Всеукраїнська видавнича православна місія УАПЦ податкової декларації з податку на прибуток за ІІ-ІІІ квартали 2011 року, позивачем згідно податкового повідомлення-рішення форми "Р" від 31.01.2012 року за № 0000891501 визначено відповідачу суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 1020,00 грн. (а.с.20); на підставі акта камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток від 19.03.2012 року за № 961/15-1/26264357 (а.с.24), яким встановлено неподання відповідачем податкової декларації з податку на прибуток за ІІ-ІV квартали 2011 року, Державною податковою інспекцією у м. Івано-Франківську винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" від 17.04.2012 року за № 0007821591, яким РО Всеукраїнська видавнича православна місія УАПЦ визначено суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 1020,00 грн. (а.с.23); на підставі акта камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток від 26.03.2013 року за № 2549/15-1/26264357 (а.с.15-16), яким встановлено неподання РО Всеукраїнська видавнича православна місія УАПЦ податкових декларацій з податку на прибуток підприємств за І квартал 2012 року, півріччя 2012 року, 9 місяців 2012 року, 2012 рік, Державною податковою інспекцією у м. Івано-Франківську відповідно до податкового повідомлення-рішення форми "Р" від 01.04.2013 року за № 0006921501 визначено відповідачу суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 4080,00 грн. (а.с.13).

Вказані податкові повідомлення-рішення направлялися відповідачу та отримані РО Всеукраїнська видавнича православна місія УАПЦ 16.05.2011 року, 06.10.2011 року, 01.02.2012 року, 19.04.2012 року та 04.04.2013 року відповідно, що підтверджується підписом уповноваженої особи відповідача на рекомендованих повідомленнях про вручення поштового відправлення (а.с.19, 28, 22, 25, 14).

На виконання вимог статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" Державною податковою інспекцією в м. Івано-Франківську надсилалися відповідачу перша податкова вимога форми "Ю1" від 14.04.2008 року за № 1/899 (а.с.12) та друга податкова вимога форми "Ю2" від 26.05.2008 року за № 2/1364 (а.с.11), які 25.04.2008 року та 09.06.2008 року відповідно отримані РО Всеукраїнська видавнича православна місія УАПЦ, що підтверджується підписом уповноваженої особи відповідача на рекомендованих повідомленнях про вручення поштового відправлення (а.с.11-12). На час розгляду справи податкові вимоги є неоскарженими та невідкликаними.

В судовому засіданні встановлено, що відповідач скористався правом оскарження податкових повідомлень-рішень в судовому порядку. Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.04.2015 року у справі № 809/4135/13-а, позовну заяву Всеукраїнської Видавничої Православної Місії Української Автокефальної Православної Церкви до Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області про визнання дій незаконними, скасування податкових повідомлень-рішень - залишено без розгляду відповідно до частини 3 статті 128 та пункту 4 частини 1 статті 155 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с.8). Вказане судове рішення набрало законної сили 28.04.2015 року, що підтверджується довідками від 13.11.2015 року та від 29.10.2015 року за № 809/4135/13-а/4774/15 (а.с.9, 51).

Разом з тим, судом встановлено, що 17.10.2013 року Державна податкова інспекція у місті Івано-Франківську Головного управління Міністерства доходів і зборів України в Івано-Франківській області звернулася до суду з адміністративним позовом до РО Всеукраїнська видавнича православна місія УАПЦ про стягнення податкового боргу в розмірі 8330 грн. (а.с.114).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.10.2013 року відкрито провадження у справі № 809/3170/13-а за позовом Державної податкової інспекції у місті Івано-Франківську Головного управління Міністерства доходів і зборів України в Івано-Франківській області до РО Всеукраїнська видавнича православна місія УАПЦ про стягнення податкового боргу в розмірі 8330 грн. (а.с.45).

Суд зазначає, що предметом позову в даній адміністративній справі було стягнення заборгованості в розмірі 8330 грн., визначеної податковими повідомленнями-рішеннями за № 0007821591 від 17.04.2012 року, за № 0000891501 від 31.01.2012 року, за № 017391501 від 27.09.2011 року, за № 0001301501 від 10.05.2011 року та за № 0006921501 від 01.04.2013 року.

Відповідно до ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.03.2014 року провадження у справі № 809/3170/13-а за позовом Державної податкової інспекції у місті Івано-Франківську Головного управління Міністерства доходів і зборів України в Івано-Франківській області до Всеукраїнської Видавничої Православної Місії Української Автокефальної Православної Церкви про стягнення податкового боргу в розмірі 8330 гривень - зупинено, в зв'язку з неможливістю розгляду цієї справи до вирішення адміністративної справи № 809/4135/13-а за позовом Всеукраїнської Видавничої Православної Місії Української Автокефальної Православної Церкви до Державної податкової інспекції у місті Івано-Франківську Головного управління Міністерства доходів і зборів України в Івано-Франківській області про визнання дій незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень до набрання законної сили судовим рішенням у цій справі.

Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.09.2015 року провадження в справі № 809/3170/13-а поновлено.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.10.2015 року у справі № 809/3170/13-а, позовну заяву Державної податкової інспекції у місті Івано-Франківську до Всеукраїнської Видавничої Православної Місії Української Автокефальної Православної Церкви про стягнення податкового боргу в розмірі 8330 гривень - залишено без розгляду на підставі пункту 4 частини 1 статті 155 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с.47).

Судом встановлено, що Державна податкова інспекція у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС у Івано-Франківській області скористалася правом апеляційного оскарження вказаного судового рішення.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.03.2016 року апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську Головного управління ДФС у Івано-Франківській області на ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.10.2015 року про залишення позовної заяви без розгляду у справі № 809/3170/13-а за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську до Всеукраїнської видавничої православної місії української автокефальної православної церкви про стягнення податкового боргу - повернуто особі, яка її подала.

Як вбачається з матеріалів справи, Державна податкова інспекція у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС у Івано-Франківській області повторно звернулась до Львівського апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою на ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.10.2015 року про залишення позовної заяви без розгляду у справі № 809/3170/13-а (а.с.48).

Відповідно до ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 02.08.2016 року апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області залишено без задоволення, а ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.10.2015 року про залишення позовної заяви без розгляду у справі № 809/3170/13-а - без змін (а.с.49, 111-112). Вищезазначене судове рішення, на підставі частини 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, набрало законної сили 02.08.2016 року.

Суд зазначає, що правовідносини з приводу предмету адміністративного позову між позивачем та відповідачем були регламентовані положеннями Податкового кодексу України чинними на час виникнення спірних правовідносин.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно підпункту 54.3.1. пункту 54.3. статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію.

Відповідно до пункту 120.1. статті 120 Податкового кодексу України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Підпунктом 14.1.265. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України визначено, що штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - це плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно пункту 116.1. статті 116 зазначеного Кодексу у разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення - рішення.

Приписами пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України встановлено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Враховуючи наведені норми Податкового кодексу України, суд вказує на те, що сума узгодженого грошового зобов'язання набуває статусу податкового боргу у разі її несплати у встановленому Податковим кодексом України строк, з наступного дня після граничного строку її сплати.

Разом з цим, суд зазначає, що пункт 102.4. статті 102 Податкового кодексу України встановлює строки стягнення податкового боргу, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання.

Згідно з пунктом 102.4 статті 102 зазначеного Кодексу у разі, якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.

Отже, наведена законодавча норма встановлює строк примусового стягнення податкового боргу - це 1095 днів з дня виникнення податкового боргу.

Системний аналіз статті 102 Податкового кодексу України свідчить про те, що застосування строків давності, визначених статтею 102 Податкового кодексу України, поширюється і на випадки порушення провадження у справі про стягнення відповідного податку.

Відповідно позовні вимоги контролюючого органу, пов'язані зі стягненням податкового боргу з платників податків, повинні пред'являтися протягом 1095 днів з дня виникнення (узгодження) податкового боргу.

Суд звертає увагу на те, що строк для стягнення податкового боргу починає свій перебіг з дня виникнення податкового боргу. Визначене контролюючим органом грошове зобов'язання (незалежно від того, на який з 1095 днів припаде відповідне визначення) в разі його несплати платником податків набуває статусу податкового боргу. З дня виникнення податкового боргу починається відлік строку тривалістю 1095 днів для звернення податкового органу до суду з вимогою, пов'язаною зі стягненням такого боргу.

Враховуючи те, що податкові повідомлення-рішення форми "Р" від 10.05.2011 року за № 0001301501, від 27.09.2011 року за № 017341501, від 31.01.2012 року за № 0000891501, від 17.04.2012 року за № 0007821591, від 01.04.2013 року за № 0006921501 отримані відповідачем 16.05.2011 року, 06.10.2011 року, 01.02.2012 року, 19.04.2012 року та 04.04.2013 року, суд зазначає, що сума грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств, визначена вказаними рішеннями стала узгодженою та набула статусу податкового боргу 27.05.2011 року, 18.10.2011 року, 14.02.2012 року, 02.05.2012 року та 16.04.2013 року відповідно. Зважаючи на вказану обставину, суд прийшов до переконання, що Державною податковою інспекцією у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС у Івано-Франківській області пропущено строк стягнення податкового боргу в 1095 днів.

Як вже встановлено судом, позивач звертався до суду із адміністративним позовом до РО Всеукраїнська видавнича православна місія УАПЦ про стягнення податкового боргу в розмірі 8330,00 грн. Однак, у зв'язку із неналежним виконанням Державною податковою інспекцією у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС у Івано-Франківській області своїх процесуальних обов'язків, позовна заява залишена без розгляду на підставі пункту 4 частини 1 статті 155 Кодексу адміністративного судочинства України згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.10.2015 року. При цьому, суд зазначає, що залишення позовної заяви без розгляду у відповідності до пункту 4 частини 1 статті 155 Кодексу адміністративного судочинства України, не позбавляло позивача права повторного звернення до адміністративного суду з таким самим позовом, щодо якого поставлено таку ухвалу, з урахування строків встановлених ПК України. Більше того, слід зазначити, що неналежне виконання своїх процесуальних обов'язків позивачем, що й призвело до залишення позову без розгляду, не може слугувати підставою для поновлення, продовження 1095-денного терміну стягнення, чи повторного заявлення до стягнення такої заборгованості.

Також, досліджуючи правомірність визначення суми податкового зобов'язання, заявленої до стягнення за поточним адміністративним позовом, судом встановлено, що притягуючи відповідача до фінансової відповідальності у вигляді застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за неподання податкової звітності, позивачем, в порушення пункту 120.1. статті 120 Податкового кодексу України, невірно розраховано грошове зобов'язання за платежем податок на прибуток підприємств згідно податкових повідомлень-рішень форми "Р" від 27.09.2011 року за № 017341501 на суму 2040,00 грн., від 31.01.2012 року за № 0000891501 на суму 1020,00 грн., від 17.04.2012 року за № 0007821591 на суму 1020,00 грн. та від 01.04.2013 року за № 0006921501 на суму 4080,00 грн. А саме, податковим органом жодним чином не обґрунтовано застосування штрафних санкцій саме в таких розмірах, а не у відповідності до вимог статті 120 ПК України.

При розгляді справи, суд зобов'язаний перевірити правомірність підстав заявленого адміністративного позову. Слід зазначити, що предметом даного позову є стягнення податкового боргу, який виник внаслідок застосування штрафних санкцій податковими повідомленнями-рішеннями, обґрунтування застосування яких, саме в таких розмірах, позивачем не доведено.

Суд звертає увагу на те, що зазначена норма, як випливає з її змісту, є універсальним приписом, який підлягає застосуванню у випадках неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків). Обсяг податкового обов'язку, а також відповідальність за його невиконання визначається виключно нормами податкового законодавства, в тому числі пунктом 120.1 статті 120 Податкового кодексу України.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до переконання, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, тому в задоволенні даного адміністративного позову слід відмовити.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: Матуляк Я.П.

Постанова складена в повному обсязі 02.11.2016 року.