Постанова № 62452453, 26.05.2016, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.05.2016
Номер справи
761/2967/16-а
Номер документу
62452453
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 761/2967/16-а

Провадження № 2-а/761/119/2016

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2016 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді Макаренко І.О.

при секретарі Нечипорук А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом про визнання дій відповідача неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та виплатити недоплачені суми пенсії.

Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що вона, працюючи в Міністерстві доходів і зборів України, в серпні 2014 року вийшла на пенсію.

07.08.2014 року її було взято на облік в Управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва та на підставі ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3 723-XII «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент нарахування пенсії), призначено пенсію за віком у розмірі 70% від суми заробітної плати.

Маючи сумніви щодо правильності обчислення розміру пенсії, 04.12.2015 року позивачка звернулася до відповідача з проханням надати роз'яснення щодо правильності нарахування її пенсії та з проханням про включення в розрахунок призначеної пенсії сум виплаченої у 2009-2014 р.р. матеріальної допомоги.

18.12.2015 року листом № Л-495/09 відповідачем було повідомлено позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги, не погоджуючись з цим позивачка звернулась до суду.

Позивач та представник позивача в судовому засіданні позов підтримали, посилаючись на обставини, викладені в ньому, просили задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, зазначивши, що законодавством не передбачено включення до заробітної плати державного службовця при обчисленні песнії такі виплати, як матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, допомога на оздоровлення та індексація.

Суд, заслухавши пояснення позивача та його представника, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач з 07.08.2014 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва та отримує пенсію за віком у розмірі 70% від суми заробітної плати.

Для правомірного та повного нарахування пенсії на дату її призначення позивачем було подано відповідачу довідку про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу, а саме: довідку про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 60 календарних місяців роботи) від 25.07.2014 року № 673, видану Міністерством доходів і зборів України з урахуванням сум нарахованої та виплаченої Позивачеві у 2009-2014 роках матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення ( а. с. 22-23).

04.12.2015 року позивач звернулася до відповідача з проханням надати роз'яснення щодо правильності нарахування її пенсії та з проханням про включення в розрахунок призначеної пенсії сум виплаченої у 2009-2014 р.р. матеріальної допомоги (а. с. 24-27).

18.12.2015 року листом № Л-495/09 відповідачем було повідомлено позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги ( а. с. 28-29).

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до ст. 2 1 Закону України «Про оплату праці» визначено, що структуру заробітної плати складає: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до норм ст. 33 та 35 Закону України «Про державну службу» державним службовцям передбачено надання матеріальної допомоги для вирішення соціально- побутових питань та допомоги для оздоровлення.

Відповідно до частини 1 статті 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначені суми виплат (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески та суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до частини 2 ст. 585 Митного кодексу України, заробітна плата посадової особи органів доходів і зборів складається з посадового окладу, надбавок до нього, премії, доплат та інших виплат, розмір та порядок встановлення яких визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно абз.6 ст. 33 Закону України «Про державну службу», підпункту 4 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2006 року № 767 «Про умови оплати праці посадових осіб та працівників митної служби», підпункту 3 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» Позивачеві виплачувалась матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально- побутових питань, на яку було нараховано та сплачено страхові внески.

Відповідно до п.2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року № 5 матеріальна допомога, що має систематичний характер, яка надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) відноситься до додаткової заробітної плати у складі інших заохочувальних та компенсаційних виплат, а отже, є об'єктом для оподаткування та нарахування страхових внесків.

Згідно Постанови Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року (судова справа №21-430-а11) та від 14 травня 2013 року (судова справа № 21-125-а13) Верховний Суд України дійшов до висновку, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (доход) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до К структури заробітної плати.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02 березня 2015 року № 213-УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначені відповідно до Закону України «Про державну службу», а отже, «раніше призначені пенсії не перераховуються».

Відповідно до ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії (в т.ч. у відсотках), яка діяла на момент призначення пенсії, а зміни до ст. 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.1 ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень суд перевіряє чи вчинені вони на підставі у межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та Законами України. В ч. 2 ст. 162 КАС України зазначено, що у разі задоволення адміністративного позову, суд може визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень та зобов'язати його вчинити певні дії щодо усунення порушень.

Оскільки судом встановлено, що відповідач провів розрахунок пенсії позивачу без урахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення , матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суд вважає дії відповідача протиправними, тому є підстави для задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 3, 19, 22, 46, 64, 152 Конституції України ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»,ст.ст. 2, 8, 10, 11, 13, 17-19, 69-71, 86, 99, 100, 104, 122, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва щодо не включення до первинного розрахунку розміру пенсії, призначеної ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії) у розмірі 70% від сум заробітної плати, складових оплати праці, а саме, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань і допомоги на оздоровлення за період з 07.08.2014 року по 18.06.2015 року - залишити без розгляду.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва щодо не включення до первинного розрахунку розміру пенсії, призначеної ОСОБА_2 з 18.06.2015 року відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії) у розмірі 70% від сум заробітної плати, складових оплати праці, а саме, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань і допомоги на оздоровлення.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва на підставі довідки про складові заробітної плати та премії, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 25.07.2014 року № 673, виданої Міністерством доходів і зборів України, включити в розрахунок пенсії з 18 грудня 2015 року складові оплати праці: матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань і допомогу на оздоровлення, які були нараховані та виплачені у 2009-2014 роках, та на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м Києва з 18 грудня 2015 року обчислювати та виплачувати пенсію ОСОБА_2 в первинно встановленому розмірі 70% від суми заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення, та здійснювати індексацію пенсії з урахуванням відповідних виплат.

Постанову може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Києва протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Суддя: