Зіньківський районний суд Полтавської області
Справа № 530/277/16-а
Номер провадження 2-а/530/13/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02.11.2016 року м.Зіньків
Зіньківський районний суд Полтавської області у складі: головуючого судді Дем'янченка С.М. при секретарі Тараненко Т.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Зіньків Полтавської області справу за адміністративним позовом відділення профілактичної дезінфекції Зіньківської районної санітарно-епідеміологічної станції до Великопавлівської сільської ради Зіньківського району Полтавської області про визнання протиправними та скасування рішення,-
в с т а н о в и в:
З позовної заяви відділення профілактичної дезінфекції Зіньківської районної санітарно-епідеміологічної станції вбачається, що рішенням позачергової шостої сесії сьомого скликання Великопавлівської сільської ради Зіньківського району Полтавської області від 22 лютого 2016 року «Про визнання такими, що втратили чинність рішень сільської ради», сесія сільської ради вирішила: Визнати такими, що втратили чинність рішення тридцять шостої сесії шостого скликання від 20 січня 2015 року: «Про прийняття в комунальну власність корпоративних прав на частку у статутному капіталі» та «Про внесення змін до установчих документів юридичної особи комунального підприємства». Позивач не погоджується із вищезазначеним рішенням відповідача та оскаржує його, оскільки з мотивуючої частині оспорюваного рішення вбачається, що воно було прийнято відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в зв'язку з неповним поданням пакету документів. По-перше нормою статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не передбачено, що сесія сільської ради може скасовувати свої рішення чи, як уданому випадку визнавати їх такими, що втратили чинність. По-друге за змістом Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не передбачається такої підстави для втрати чинності рішеннями сесій сільських, селищних, міських рад, як неповне подання пакету документів. Окрім того за текстом оскаржуваного рішення незрозуміло, про який саме пакет документів йде мова, в чому саме полягає неповнота цього пакету, яких саме документів невистачає для набрання пакетом документів повноти. Також мають місце обставини, які викликають сумніви, у легітимності позачергової шостої сесії сьомого скликання Великопавлівської сільської ради Зіньківського району Полтавської області, що відбулась 22 лютого 2016 року. Відповідно частини 15 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні. Як передбачено частиною 4, і 1 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сесії сільської, селищної, міської ради скликаються відповідно сільським, селищним, міським головою. Сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова. Як відомо в період з 22 лютого 2016 року по 26.02.2016 року включно Великопавлівський сільський голова Зіньківського району Полтавської області перебував у відрядженні на навчаннях за межами Зіньківського району Полтавської області, а тому він неміг 22 лютого 2016 року скликати позачергову сесію Великопавлівської сільської ради Зіньківського району Полтавської області і не міг головувати на ній. Незрозуміло хто скликав позачергову сесію Великопавлівської сільської ради і хто головував на ній. Відповідно частини 10 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради. Як відомо, депутатів сільської ради повідомляли про скликання позачергової сесії сільської ради 22 лютого 2016 року, по телефону за декілька годин до початку сесії, а деяких депутатів взагаті не повідомили про скликання сесії, внаслідок чого не всі депутати змогли з'явитись на засідання позачергової сесії сільської ради 22 лютого 2016 року, а деякі депутати взагалі були позбавлені можливості, так-як вони просто не знали про те, що 22.02.2016 року відбудеться позачергова сесія сільської ради. Враховуючи вищевикладене позивач вважає, що при проведенні позачергової шостої сесії сьомого скликання Великопавлівської сільської ради Зіньківського району Полтавської області є порушення вимог ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та регламенту ради, а тому звернувся до суду з позовом в якому просив суд ухвалити рішення, яким визнати протиправним та скасувати рішення позачергової шостої сесії сьомого скликання Великопавлівської сільської ради Зіньківського району Полтавської області від 22 лютого 2016 року «Про визнання такими, що втрат или чинність рішень сільської ради».
В судовому засіданні представник позивача відділення профілактичної дезінфекції Зіньківської районної санітарно-епідеміологічної станції Храпач О.С. позов підтримав в повному обсязі, послався на обставини викладені в позовній заяві, представник відповідача Великопавлівської сільської ради Зіньківського району Полтавської області за довіреністю Калембет В.А. позов не визнала.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача відділення профілактичної дезінфекції Зіньківської районної санітарно-епідеміологічної станції Храпача О.С., представника відповідача Великопавлівської сільської ради Зіньківського району Полтавської області за довіреністю Калембет В.А., дослідивши та проаналізувавши письмові докази по справі і давши їм належну оцінку, приходить до висновку,що позов відділення профілактичної дезінфекції Зіньківської районної санітарно-епідеміологічної станції до Великопавлівської сільської ради Зіньківського району Полтавської області про визнання протиправними та скасування рішення підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав свобод та інтересів фізичних осіб прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.11 КАС України).
Судом встановлено, що рішенням Великопавлівської сільської ради Зіньківського району Полтавської області від 22.02.2016 року було прийнято рішення визнати такими, що втратили чинність рішення 36 сесії шостого скликання від 20.01.2015 року 'Про прийняття в комунальну власність корпоративних прав на частку у статутному капіталі"; "Про внесення змін до установчих документів юридичної особи комунального підприємства' (а.с.15). Відповідно до наказу Зіньківської районної санітарно-епідеміологічної станції від 02.06.2015 року №1 Про безоплатну передачу юридичної особи відділення профілактичної дезінфекції Зіньківської райСЕС у комунальну власність територіальної громади Великопавлівської сільської ради Зіньківського району Полтавської області відповідно до якого передано безоплатно у комунальну власність територіальної громади Великопавлівської сільської ради Зіньківського району Полтавської області юридичну особу відділення профілактичної дезінфекції Зіньківської районної санітарно-епідеміологічної станції(а.с.65). Рішенням 36 сесії шостого скликання Великопавлівської сільської ради Зіньківського району Полтавської області від 20.01.2015 року було прийнято рішення передати безоплатно у комунальну власність територіальної громади Великопавлівської сільської ради Зіньківського району Полтавської області корпоративні права на частку у статутному капіталі відділення профілактичної дезінфекції Зіньківської районної санітарно-епідеміологічної станції( а.с.67). Рішенням 36 сесії шостого скликання Великопавлівської сільської ради Зіньківського району Полтавської області від 20.01.2015 року "Про внесення змін до установчих документів юридичної особи комунального підприємства" було прийнято рішення змінити назву комунального підприємства, затвердивши нову повну та скорочену назву підприємства комунальна організація відділення профілактичної дезінфекції Зіньківської РСЕС Полтавської області внести відповідні зміни до статуту підприємства шляхом затвердження його в новій редакції від 20.01.2015 року, призначити на посаду керівника підприємства Храпач О.С.(а.с.68). Постановою Зіньківського районного суду Полтавської області від 14.12.2015 року адміністративний позов відділення профілактичної дезінфекції Зіньківської районної санітарно-епідеміологічної станції задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, щодо не проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи Відділення профілактичної дезінфекції Зіньківської районної санітарно-епідеміологічної станції. Зобов'язано особу, на яку в силу закону покладено виконання обов'язків та повноважень державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Зіньківського районного управління юстиції Полтавської області здійснити державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи Відділення профілактичної дезінфекції Зіньківської районної санітарно-епідеміологічної станції. В іншій частині позову відмовлено ( а.с.69-72). Як вбачається з розпорядження сільського голови Великопавлівської сільської ради Зіньківського району Полтавської області від 22.02.2016 року №14, шосту (позачергову ) сесію сьомого скликання сільської ради, скликано 22.02.2016 року тобто в день сесії, крім цього рішення підписано секретарем сільської ради Гудько Н.І. (а.с.84). Протокол сесії від 22.02.2016 року підписано також секретарем Гудько Н.І. (а.с.85-87).
З матеріалів справи вбачається, що Великопавлівська сільська рада Зіньківського району Полтавської області всупереч вимогам ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та регламенту ради прийняла рішення позачергової шостої сесії сьомого скликання Великопавлівської сільської ради Зіньківського району Полтавської області від 22 лютого 2016 року «Про визнання такими, що втратили чинність рішень сільської ради», сесія сільської ради вирішила: Визнати такими, що втратили чинність рішення тридцять шостої сесії шостого скликання від 20 січня 2015 року: «Про прийняття в комунальну власність корпоративних прав на частку у статутному капіталі» та «Про внесення змін до установчих документів юридичної особи комунального підприємства». Офіційне тлумачення положення частини другої статті 19 надано в Рішенні Конституційного Суду України .N1' 7-рп 2009 від 16.04.2009 року. В абзації 5, 6 пункту 5 Рішенні Конституційного Суду України № 7-рп/2009 від 16.04.2009 року, у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19. статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування), Конституційний Суд України зазначає, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість утому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 її » мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1- зп \ в справі щодо несумісності депутатського мандата. Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що рішення позачергової шостої сесії сьомого скликання Великопавлівської сільської ради Зіньківського району Полтавської області від 22 лютого 2016 року «Про визнання такими, що втратили чинність рішень сільської ради» є протиправним і підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України( або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.6,17-19,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив :
Визнати протиправним та скасувати рішення позачергової шостої сесії сьомого скликання Великопавлівської сільської ради Зіньківського району Полтавської області від 22 лютого 2016 року «Про визнання такими, що втратили чинність рішень сільської ради».
Стягнути з Великопавлівської сільської ради Зіньківського району Полтавської області судовий збір в сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн.00 коп. - на користь держави.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зіньківський районний суд Полтавської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови в письмовому провадженні - протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст виготовлено 02.11.2016 року.
Суддя -