Справа №329/959/16-ц
Провадження 2/329/380/2016
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
03 листопада 2016р. смт. Чернігівка
Чернігівський районний суд Запорізької області в складі: головуючого судді Поди Н.М., при секретарі Сивак В.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Комунальної установи «Чернігівська центральна районна лікарня» Чернігівської районної ради Запорізької області про стягнення суми індексації по заробітній платі,
С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулася до суду з вищезазначеним позовом, де вказала, що з 26.09.2011р. була прийнята на посаду медичної сестри інфекційного кабінету КУ «Чернігівська ЦРЛ» ЧРР.
З 01.08.2015р. по 31.12.2015р. на її заробітну плату не нараховувалася індексація грошових доходів населення. Станом на 01.01.2016р. сума не донарахованої індексації становить 4130,60 грн., проте відповідач на її заяву не надав довідку про таку заборгованість.
У зв'язку з чим просила суд стягнути з КУ «Чернігівська ЦРЛ»ЧРР на її користь суму недонарахованої та невиплаченої індексації заробітної плати у розмірі 4130,60 грн.
У судовому засіданні позивачка, ОСОБА_1 уточнила суму позову, погодившись з наданим відповідачем розрахунком та просила стягнути 2200,60грн.
Представник відповідача, ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнала, надала суду розрахунок індексації заробітної плати ОСОБА_1 за серпень-листопад 2015р., яка становить 2200,60 грн., а не 4130,60 грн. Просила в задоволенні позову відмовити.
Свідок ОСОБА_3 економіст КУ «Чернігівська ЦРЛ» ЧРР в судовому засіданні підтвердила суму розрахунку індексації заробітної плати за серпень-листопад 2015р. - 2200,60грн.
Заслухавши позивача, представника відповідача, свідка, дослідивши матеріали справи, суд визнає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ксерокопії трудової книжки позивачка, ОСОБА_1 з 26.09.2011р. прийнята в КУ «Чернігівська ЦРЛ» ЧРР на посаду медсестри інфекційного кабінету поліклініки з повним робочим днем (а.с. 5).
З 01.08.2015 року відповідач не проводить індексацію заробітної плати позивача, що підтверджується особовим рахунком ОСОБА_1 за 2015р. відповідно до якого вбачається, що індексація заробітної плати позивачці проводилась у липні 2015р. (а.с.7).
У вересні 2016р. позивачка звернулася до відповідача з заявою про надання довідки про нарахування їй індексації заробітної плати за період з 2014-2016рр..
Довідкою від 30.09.2016 р. відповідачем роз'яснено позивачу, що у квітні-липні 2014р. їй було виплачено індексацію в сумі 209,37 грн., з серпня по грудень 2014р. індексація не проводилась у зв'язку з незабезпеченням фонду оплати праці на 2014рік, також у зв'язку з незабезпеченням фонду оплати праці на 2015рік, індексація заробітної плати у 2015р. не проводилась, у грудні 2015р. у зв'язку з додатково наданими коштами їй було виплачено індексацію за період з січня по липень 2015р. в сумі 2933,92 грн. У 2016р. індексація заробітної плати не нараховується у зв'язку з підвищенням заробітної плати в грудні 2015р.
Згідно наданого розрахунку КУ «Чернігівська ЦРЛ» індексація заробітної плати за серпень-листопад 2015 року ОСОБА_1 становить 2200,60 грн.: серпень 919,59 грн., вересень 28,47 грн., жовтень 626,27 грн., листопад 626,27 грн. Позивачка визнала суму боргу відповідно до розрахунку наданого відповідачем.
Відповідно до ч. 5 ст. 95 КЗпП України і ст.33 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється задля підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст.19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Таким чином, що індексація заробітної плати є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Індексація заробітної плати працівників провадиться відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
У відповідності з положеннями ч.5 ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі, оплата праці (грошове забезпечення).
Відповідно до ч. 1 ст.4 цього Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, в якому індекс споживчих цін не перевищив поріг індексації, зазначений в частині першої цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Зазначений порядок індексації, заробітної плати передбачений і п. 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 року, з наступними змінами та доповненнями.
У рішенні Конституційного суду України від 15.10.2013 №9-рп/2013 зазначено, що держава передбачає заходи, спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати, тобто грошової винагороди за виконану роботу як еквівалента вартості споживчих товарів і послуг. Згідно з положеннями частини шостої статті 95 КЗпП України, статей 33, 34 Закону України «Про оплату праці» такими заходами є індексація заробітної плати та компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати.
Відповідно до статті 33 Закону України «Про оплату праці» в період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством. Індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Конституційний Суд України дійшов висновку, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку індексації заробітної плати та компенсації працівникам частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер. Як складові належної працівникові заробітної плати ці кошти спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
Статтею 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», визначені джерела коштів на проведення індексації грошових доходів населення. Частиною 6 цієї статті зазначено, що проведення індексації грошових коштів доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загального обов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Пунктом 14 Прикінцевих положень цього Закону Кабінету Міністрів України доручено за результатами першого півріччя 2015 року та з урахуванням економічної ситуації затвердити порядок проведення індексації заробітної плати, грошового забезпечення, пенсійних та соціальних виплат.
Пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» також зобов'язано Кабінет Міністрів України затвердити особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на 2015 рік.
Проте рішення про затвердження особливого порядку індексації до цього часу не прийнято.
Аналіз наведених нормативно-правових актів, за відсутністю затвердженого особливого порядку індексації працівників бюджетних установ у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на 2015 рік, дає підстави для нарахування індексації заробітної плати у встановленому Урядом України порядку, а саме Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.
Щодо ч.6 ст.5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» як було зазначено вище, цією нормою визначається джерело коштів на проведення індексації. Зазначена норма безпосередньо не скасовує виплату індексації заробітної плати та не пов'язує індексацію з надходженням коштів до власника підприємства, установи, організації. В законі йдеться про фінансові ресурси бюджетів усіх рівнів. За вказаних умов, невиплата індексації заробітної плати є обмеженням права позивача на майно, що є незаконним.
Подібне розуміння можливості обмежень прав власності на майно відповідає загальноєвропейським стандартам у галузі права.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України» від 08.11.2005 року поняття «власності», яке міститься в першій частині статті 1 Протоколу №1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, має автономне значення, яке не обмежене власністю на фізичні речі і не залежить від формальної класифікації в національному законодавстві: деякі інші права та інтереси, наприклад, борги, що становлять майно, можуть також розглядатись як «майнові права», і, таким чином, як «власність». Питання, що потребує визначення, полягає в тому, чи мав відповідно до обставин справи, взятих в цілому, заявник право на матеріальний інтерес, захищений статтею 1 Протоколу №1.
Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними (п.23 рішення).
У зв'язку з цим, Європейський суд з прав людини не прийняв аргумент Уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги позивачки підлягають задоволенню.
На підставі ч.3 ст.88 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню в дохід держави судовий збір у розмірі 551,20 грн.
Керуючись ст.ст. 10,11, 60, 88, 212-215 ЦПК України, ст. 33, 95 КЗпП України, Законом України «Про індексацію грошових доходів населення», суд-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Комунальної установи «Чернігівська центральна районна лікарня» Чернігівської районної ради Запорізької області про стягнення суми індексації по заробітній платі задовольнити повністю.
Стягнути з Комунальної установи «Чернігівська центральна районна лікарня» Чернігівської районної ради Запорізької області на користь ОСОБА_1 індексацію заробітної плати у сумі 2200,60 грн.(дві тисячі двісті)грн.60коп.
Стягнути з Комунальної установи «Чернігівська центральна районна лікарня» Чернігівської районної ради Запорізької області судовий збір в розмірі 551 грн. 20коп. Чернігівський районний суд Запорізької області, ЄДРПОУ суду: 37304095, УДК у Чернігівському районі ГУДКУ в Запорізькій області, отримувач коштів: Державний бюджет Чернігівського району, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 34677035, МФО 813015, № доходного рахунку щодо сплати судового збору 31213206700316.
Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Запорізької області протягом 10 днів з дня його проголошення.
Суддя