Постанова № 62438592, 03.11.2016, Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Дата ухвалення
03.11.2016
Номер справи
279/1809/16-а
Номер документу
62438592
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Справа № 279/1809/16-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" листопада 2016 р. Коростенський міськрайонний суд

Житомирської області

в складі головуючого судді Шульги О.М.

з секретарем Башинською Н.М.

за участю

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Коростені адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об"єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов"язання призначити пенсію,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом в якому зазначив, що має статус потерпілого від аварії на ЧАЄС 4 категорії. В лютому 2016 року звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Листом від 26.02.2016 року отримав відмову, яка мотивована тим, що підстав для призначення йому пенсії на підставі вказаної норми Закону не має, оскільки не подано документів, які підтверджують факт проживання в зоні посиленого радіологічного контролю станом на 1.01.1993 року протягом 4 років. Вважає відмову відповідача протиправною, оскільки факт його проживання в зоні посиленого радіологічного контролю підтверджується наданими ним довідками. Просить визнати дії відповідача по відмові у призначенні пенсії протиправними та зобов"язати призначити пенсію, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" .

В судовому засіданні сторона позивача позовні вимоги підтримала і просила задовольнити з підстав, зазначених у позові. Зокрема позивач зазначив, що при заміні паспорта не була внесена інформація про місце його реєстрації до дати видачі нового паспорта. Намаючись з"ясувати дану обставину в Управлінні державної міграційної служби України в Київській області отримав повідомлення про те, що документи з даного питання за спливом терміну зберігання знищено.

Представник відповідача зазначив, що підстав для призначення позивачу пенсії на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не має, тому просив в позові відмовити.

Вислухавши пояснення сторін та проаналізувавши їх в сукупності з дослідженими в судовому засіданні матеріалами справи суд дійшов виснову про наступне.

Позивач має статус потерпілого від аварії на ЧАЄС 4 категорії, що стверджується посвідченням серії В- П № 250651, виданого 7.12.1995 року. За наявності вказаного статусу позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пільгової пенсії, відповідно до ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Так, згідно ч.2 ст.55 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особи , які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" початково на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років .

З листа відповідача №3398/02 від 26.02.2016 року та заперечення на адміністративний позов слідує, що позивачу відмовлено у призначенні пенсії, у зв"язку з тим, що за наявними в пенсійній справі документами не підтверджується факт проживання або роботи позивача в зоні посиленого радіологічного контролю станом на 01.01.1993 року протягом 4 років.

Позивачем до справи на підтвердження факту проживання та роботи у зоні посиленого радіологічного контролю подано копії довідок, копію посвідчення потерпілого від аварії на ЧАЄС, відповіді на звернення з питання реєстрації та проживання в зоні посиленого радіологічного контролю. Також для огляду в судовому засіданні надано трудову книжку БТ-І №2713987 , паспорт громадянина України СТ 173781, виданий 02.07.2010 року. На вимогу суду надійшла інформація щодо проживання позивача в с.Горенка, вул.Папулова, 7 з копіями з погосподарської книги.

Так, з корінця довідки №8526 виконавчого комітету Горенської сільської ради народних депутатів Києво-Святошинського району Київської області слідує, що ОСОБА_1 постійно проживав на території посиленого радіологічного контролю станом на 1.01.1993 року, тобто не менше 4 років. Місцем проживання зазначено с.Горенка, початковою датою проживання вказано 1986 рік. Дана довідка датована 14.10.1995 року та стала підставою для надання позивачу статусу потерпілого від аварії на ЧАЄС 4 категорії. На запитання суду представник відповідача не зміг пояснити, який сумнів викликає достовірність інформації , яка зазначена в даній довідці. Довідка, видана ОСОБА_1 в 2016 році Горенською сільською радою Києво-Святошинського району Київської області також містить інформацію про проживання позивача саме на 1.01.1993 року на території 4 зони посиленого радіологічного контролю внаслідок аварії на ЧАЄС не менше 4 років. На запит суду з вказаної сільської ради надійшла копія з погосподарської книги, яка підтверджує факт проживання позивача по вул.Папулова в с.Горенка Києво-Святошинського району в період 1986-1990рр. та 1996-2000 рр. З відповіді відповідача №3388 від 26.02.2016 року та заперечень на адміністративний позов слідує, що в матеріалах пенсійної справи наявні вищевказані довідки, копія трудової книжки в якій міститься інформація про роботу позивача на підприємствах, в тому числі Києво-Святошинського району, а також наявний акт, який затверджено депутатом Горенської сільської ради про факт проживання позивача з 1985 року по 22.01.2009 року у с.Горенка. Відповідь Управління державної міграціної служби України в Київській області №3-К-16 від 22.01.2016 року підтверджує, що позивача знято з реєстрації з с.Горенка, Києво-Святошинського району Київської області лише 03.06.2015 року.

Вказані документи у суда сумнів не викликають та підтверджують право позивача на отримання пенсії на підставіч.2 ст.55 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками 55 років та наявності страхового стажу не менше 5 років.

Частиною 1 ст.45 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсія призначається з днязвернення за пенсією,крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня,щонастаєзаднем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Згідно зі ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.3 ст.65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

З огляду на вищезазначені норми Закону, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Передумовою набуття статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи є певний період проживання, який визначався з дня аварії на 1.01.1993 року. Для отримання зазначеного статусу необхідною умовою була подача до уповноваженого органу довідки органів місцевого самоврядування про проживання особи на території, яка зазнала радіоактивного забруднення. Статус потерпілої особи підтверджується відповідним посвідченням. Посвідчення потерпілого від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у позивача є в наявності.

Згідно ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач належними доказами правомірності своїх дій щодо відмови в призначенні позивачу пенсії відповідно до ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не довів, тому позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Оскільки позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії, тому порушене право підлягає поновленню з дня подання заяви.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. ст.ст.6, 9, 11, 12, 71, 99, 158- 163, 167 КАС України, Законом України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати дії Коростенського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в призначенні позивачу пільгової пенсії відповідно до ч.2 ст.55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи протиправними .

Зобов"язати Коростенське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пільгову пенсію відповідно до ч.2 ст.55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з моменту його звернення до вказаного управління з заявою про призначення пенсії за вказаною нормою Закону.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через Коростенський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини , з дня складання постанови в повному обсязі.

Суддя :

Повний текст постанови складено 03.11.2016 року об 11 годині 05 хвилин.