Справа № 274/5236/16-а
Провадження №2-а/0274/135/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.11.2016року. Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Хавронюк О.Л., розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бердичівського об"єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії та стягнення різниці пенсії,
В С Т А Н О В И В:
19.10.2016 року позивачка звернулася до суду із зазначеним адміністративним позовом в якому просить визнати дії Бердичівського об"єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області протиправними, зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії у бік збільшення з дня призначення пенсії із збереженням 88 відсотків по стажу державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" в реакції, яка діяла на момент призначення пенсії, з врахуванням у її складі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань компенсації за невикористану відпустку, суми індексації та винагороду за вислугу років.
Позовні вимоги позивачка мотивує тим, що на підставі п.2 ст.40 КЗпП України 29.04.2011 року її було звільнено з посади старшого державного податкового інспектора відділу адміністрування податків фізичних осіб управління оподаткування фізичних осіб Бердичівської ОДПІ у зв"язку з виявленою невідповідністю займаній посаді за станом здоров"я з виплатою грошової компенсації за невикористані 91 календарні дні відпустки. На момент звільнення з посади її загальний трудовий стаж становив 36 років 01 місяць. 08 дні, а стаж державної служби становить 18 років. 22.04.2016 року вона звернулася із заявою до УПФ в м. Бердичеві та Бердичівському районі про роз"яснення щодо включення/не включення вказаних вище виплат при визначенні розміру пенсії, після отримання відповіді, вона повторно 23.08.2016 року звернулась із заявою про перерахунок пенсії з тим, щоб їй було включено до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 5159,80 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань в сумі 2434,66 грн., компенсації за невикористану відпустку в сумі 8609,43 грн., суми індексації в розмірі 6380,40 грн. Проте відповідачем було відмовлено у перерахунку пенсії з включенням до її заробітку при розрахунку пенсії вище вказаних складових.
ОСОБА_1 до Бердичівсього об"єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії та стягнення різниці пенсії, за період з 04.05.2011 року по 21.04.2016 року залишено без розгляду через пропуск строку звернення до суду.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст. 183-2 КАС України без проведення судового засідання, та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Від Бердичівсього об"єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області надійшли заперечення на позов, відповідно до яких відповідач позов не визнає, просить відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю. Письмові заперечення приєднані до справи /а.с. 43-45/. Згідно заперечення Бердичівсього об"єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області на позов, пенсія ОСОБА_2 нараховується та виплачується вірно, відповідно до вимог чинного законодавства. Такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових умов, компенсація за невикористану відпустку, сума індексації не передбачені Законом України "Про державну службу", як складові заробітної плати державного службовця, а тому не можуть бути враховані для обчислення пенсії.
Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову виходячи з наступного
Статтею 6 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб"єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Бердичівському об"єднаному управління пенсійного фонду України в Житомирській області, та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" з 4.05.2011 року
22.04.2015 року позивачка звернулася із заявою до Бердичівського об"єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області про роз"яснення щодо включення/не включення вказаних вище виплат при визначенні розміру пенсії, після отримання відповіді, вона повторно 23.08.2016 року звернулась із заявою про перерахунок пенсії з тим, щоб їй було включено до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових умов, компенсації за невикористану відпустку, суми індексації.
З відповіді Бердичівського об"єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області від 29.04.2016 року вбачається, що пенсія ОСОБА_1 обчислена з заробітної плати без включення до її складових сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових умов, компенсації за невикористану відпустку, суми індексації(а.с.21).
Зі змісту довідок про складові заробітної плати позивачки (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" вбачається, що з 01.04.2009 року до 31.03.2011 року позивачці виплачувалася матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових умов, компенсація за невикористану відпустку, сума індексації, на які було нараховано виплати на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Вказані виплати Бердичівським об"єднаним управлінням пенсійного фонду України в Житомирській областіне були включені до складу заробітної плати ОСОБА_1 при визначенні розміру її пенсії.
Суд вважає такі дії відповідача протиправними.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсії державним службовцям, встановлені Законом України "Про державну службу".
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці", визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до вимог статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) на одержання пенсії державних службовців, мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Частиною другою статті 33 Закону "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у виконанні особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно пункту 2.3.3 статті 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованої в МЮУ 27.01.2004 року за № 114/8713, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надається всім або більшості працівників, входить до складу фонду оплати праці.
Отже, вказані вище правові норми свідчать, що матеріальна допомога на оздоровлення входить до системи оплати праці державного службовця.
До структури заробітної плати входять інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми, тому позивачці підлягає виплата по компенсації за невикористану відпустку
Згідно з частиною шостою 6 статті 95 КЗпП України, заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про оплату праці" у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно чинного законодавства.
Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1283-ХІІ від 03.07.1991 року передбачено, що об'єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи, відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески ( збори ) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, до такого доходу враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувались внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
А отже, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Враховуючи положення чинного пенсійного законодавства, а саме, статей 83, 84, 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статей 43, 44, 45, 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
А тому пенсія позивачки має обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала, в тому числі, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових умов, компенсації за невикористану відпустку, суми індексації, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України "Про державну службу".
Судові витрати позивачки в сумі 551,20 грн.(а.с.3), відповідно до статті 94 КАСУ України компенсувати за рахунок Державного бюджету України.
Керуючись статтями 6, 11, 71, 161, 162, 183-2, 256 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Бердичівського об"єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області щодо невключення в розрахунок пенсії ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових умов, компенсації за невикористану відпустку, суми індексації.
Зобов'язати Бердичівське об"єднане управління пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до вимог Закону України "Про державну службу", з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових умов, компенсації за невикористану відпустку, суми індексації, починаючи з 22.04.2016 року, із збереженням розміру пенсії, визначеного ОСОБА_1 відповідно до статті 37 ЗУ „Про державну службу" в редакції чинній на момент призначення пенсії.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у сумі 551 грн. 20 коп..
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Бердичівський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя