Справа № 158/1226/16-а
Провадження № 2-а/161/577/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 листопада 2016 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого -- судді Крупінської С.С.,
при секретарі - Ярмолюк І.С.
з участю позивача - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2
представника відповідача - Бесарабчук Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання нечинним рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання нечинним рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем відмовлено йому у призначенні пенсії по інвалідності. Зазначає, що 17.07.2013 року йому було призначено Луцькою міжрайонною МСЕК 3 групу інвалідності. Його пенсійна справа знаходиться у відповідача, де він на даний час отримує пенсію за віком. Він звернувся до відповідача з приводу призначення та виплати йому пенсії по інвалідності, однак, дана пенсія призначена йому не була. 29.12.2014 року йому було призначено пенсію по віку. В матеріалах пенсійної справи наявна нібито написана ним заява, де він відмовляється від пенсії по інвалідності, яка була його єдиним засобом для існування.
Просить суд, визнати нечинним рішення суб'єкта владних повноважень щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні, нарахуванні та виплаті пенсії по інвалідності та зобов'язання відповідача призначити, нарахувати та виплатити пенсію по інвалідності з 17.07.2013 року.
Позивач та його представник в судовому засіданні просили суд позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача просив суд в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов до задоволення не підлягає.
Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 згідно протоколу № 1727 від 05.01.2015 року перебуває на обліку у Ківерцівському відділенні Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області та отримує пенсію за віком з 22.10.2014 року.
Однак, позивач вважає, що пенсію йому повинні були призначити з 17.07.2013 року по інвалідності, так як він з цього часу був визнаний Луцькою міжрайонною МСЕК інвалідом 3 групи.
Статтею 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією.
Позивач зазначає, що з дня отримання довідки МСЕК про призначення йому 3 групи інвалідності він звертався в управління Пенсійного фонду Ківерцівського району з приводу призначення йому пенсії, однак, цього не було зроблено, хоча на його думку, Пенсійний фонд мав відповідні для цього документи.
Ст. 44 п. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Тобто, на заявника Законом покладено обов'язок звернутись з заявою та необхідними документами особисто або через представника до територіального органу Пенсійного фонду.
Крім заяви позивачу необхідно було додатково надати паспорт, документ, що підтверджує трудовий стаж та документи про заробіток.
З оглянутої в судовому засіданні пенсійної справи ОСОБА_1 не вбачається, що він звертався з такою заявою щодо призначення йому пенсії по інвалідності саме в 2013 році. Одночасно, він пояснив суду, що трудової книжки на той час в нього не було і він її шукав.
Крім того, отримавши з Луцької міськрайонної МСЕК виписку з акту огляду ОСОБА_1 про встановлення групи інвалідності, управління Пенсійного фонду у Ківерцівському районі надіслало позивачу лист-запрошення від 29.09.2013 року № 4859/02-25 для оформлення пенсії по інвалідності з переліком необхідних документів, однак, він не скористався цим та не вчинив необхідних дій для реалізації свого права.
Суд приймає до уваги пояснення позивача про те, що він в силу свого фізичного стану не мав можливості це здійснити та вини відповідача в даному випадку суд не вбачає.
Таким чином, дії Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області узгоджуються з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1068-IV від 09.07.2003 року та постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року, якою затверджено «Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій», а тому суд приходить до висновку, що заявлений ОСОБА_1 адміністративний позов є безпідставним та до задоволення не підлягає.
На підставі вищевикладеного та керуючись ч. 2 ст. 11, ст.ст. 158-163, 186 КАС України, до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд -
ПОСТАНОВИВ:
В заявленому позові ОСОБА_1 до Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання нечинним рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити за безпідставністю.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Луцький міськрайонний суд.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Луцького міськрайонного суду С.С. Крупінська