Справа № 515/1756/16-а
Провадження № 2-а/515/3103/16
Татарбунарський районний суд Одеської області
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 листопада 2016 року м.Татарбунари
Татарбунарський районний суд Одеської області у складі:
головуючого-судді Чебан А.П.
за участі секретаря Дечевої І.І.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Татарбунарському районі Одеської області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
18 жовтня 2016 року позивач звернулася до Татарбунарського районного суду Одеської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Татарбунарському районі Одеської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії.
27 жовтня 2016 року позивач надала уточнену позовну заяву, в якій просить:
- визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Татарбунарському районі Одеської області здійснити (провести) згідно статті 37-1 Закону України від 16.12.1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на час призначення їй пенсії) перерахунок пенсії державного службовця з 01.05.2016 року у звязку з підвищенням посадових окладів працівників Арцизької ОДПІ Головного управління ДФС в Одеській області;
- зобовязати управління Пенсійного фонду України в Татарбунарському районі Одеської області здійснити (провести) перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1 з 01 травня 2016 року у розмірі 90% виходячи із складових заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади, рангу та стажу роботи на державній службі згідно ст.37-1 Закону України від 16.12.1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення їй пенсії) та довідки Арцизької ОДПІ Головного управління ДФС в Одеської області №9159/10/15-07-01-19 від 31.08.2016 року та виплатити недотриману пенсію з урахуванням вже виплачених сум пенсії.
02 листопада 2016 року позивач знову уточнила позовні вимоги, та просила здійснити перерахунок пенсії державного службовця у розмірі 88%, виходячи із складових заробітної плати згідно довідки від 31.08.2016 року №9159/10/15-07-05-01-19.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 31.03.2015 року за наказом начальника Саратської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області від 31.03.2015 року №10-о відповідно до пункту 1 статті 36 Кодексу законів про працю позивач була звільнена з посади головного державного інспектора Саратської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області маючи більше 25 років стажу державної служби та спеціальне звання інспектора податкової служби І рангу.
З 18.01.2008 року їй була призначена пенсія в порядку та на умовах передбачених Законом України від 16.12.1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» у розмірі 88 відсотків суми її заробітної плати, з якої були сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
З 01.05.2016 року в результаті збільшення посадового окладу головного державного інспектора Арцизької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області збільшився загальний розмір заробітної плати державного службовця на цій посаді.
Відповідно до довідки про заробітну плату №9159/10/15-07-05-01-19 від 31.08.2016 року, що була видана Арцизькою ОДПІ Головного управління ДФС в Одеській області розмір заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу головного державного інспектора Арцизької ОДПІ Головного управління ДФС в Одеській області, маючого спеціальне звання інспектор податкової служби І рангу з 01.05.2016 року становить 6 914, 24 грн.
02 вересня 2016 року позивач звернулася з письмовою заявою до управління Пенсійного фонду України в Татарбунарському районі Одеської області про проведення відповідно до статті 37-1 Закону України від 16.12.1993 року №3723-ХІІ (в редакції, що була чинною на час призначення їй пенсії) перерахунку призначеної їй пенсії у звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючого головного державного інспектора Арцизької ОДПІ Головного управління ДФС в Одеській області, маючого спеціальне звання інспектор податкової служби І рангу. До поданої заяви позивач додала довідку №9159/10/15-07-05-01-19 від 31.08.2016 року, видану Арцизькою ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області.
12 вересня 2016 року позивач одержала лист управління Пенсійного фонду України в Татарбунарському районі Одеської області від 09.09.2016 року №7/3-02, прийнятого за результатом її заяви про проведення відповідно до статті 37-1 Закону України від 16.12.1993 року №3723-ХІІ перерахунку призначеної їй пенсії. Управлінням Пенсійного фонду було відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії у звязку з відсутністю підстав для такого перерахунку.
Не погодившись з відмовою у перерахунку пенсії, позивачка звертається до суду з вищевказаним позовом до управління Пенсійного фонду України в Татарбунарському районі Одеської області.
Позивач у судове засідання не зявилася, однак надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала (а.с.52).
Представник відповідача, ОСОБА_2, у судове засідання не зявилась, однак надала до суду письмові заперечення, згідно яких управління Пенсійного фонду України в Татарбунарському районі Одеської області заперечує проти позову з огляду на наступне. Моментом виникнення права на перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723, є перше число місяця підвищення розміру заробітної плати. Так як правовідносини щодо перерахунку пенсії Управлінням та позивачем виникають з моменту виникнення права у особи на вказаний перерахунок (з 01.05.2016 року), а до спірних правовідносин має застосовуватись саме той закон та його редакція, які були чинними на момент їх виникнення, то здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» №3723 в редакції, чинній на момент призначення пенсії, є безпідставним та таким, що не відповідає вимогам законодавства. У запереченнях проти позову відповідач зазначила, що чинне законодавство України не передбачає можливість перерахунку розміру пенсії позивача, а тому просила у задоволенні позову відмовити.
Судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.
Позивач перебуває на обліку відповідача та з 18.01.2008 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 88% від суми заробітної плати, з якої сплачено внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Згідно даних копії трудової книжки (а.с.а.с.15-19), протягом 1993-2015 років позивач безперервно працювала на державній службі, а 31.03.2015 року звільнена з займаної посади за згодою сторін.
02 вересня 2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок розміру її пенсії в звязку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
Листом від 09 вересня 2016 року відповідач проінформував позивача про відмову в задоволенні її письмової заяви з питання перерахунку раніше призначеної пенсії з тих підстав, що згідно пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №2013-VІІІ з 01.06.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 внесено зміни, зокрема, до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №805 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», якими вилучено п.4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати для проведення перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України та внесено зміни до п.5 постанови в частині надання довідок про заробітну плату. Отже, починаючи з 01.06.2015 раніше призначені пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу», не перераховуються. Довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію виключено на підставі Постанови Пенсійного фонду №15-2 від 04.07.2016 року, таким чином, довідки про заробітну плату №9158/10/15-07-05-01-19 від 31.08.2016 року та №9159/10/15-07-05-01-19 від 31.08.2016 року видані безпідставно.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі Закон № 3723-ХІІ) в редакції, що діяла на час призначення позивачеві пенсії, було встановлено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Отже, позивач є такою, що набула за Законом № 3723-ХІІ право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям.
Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця на той час визначався постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 865 (далі Постанова № 865).
Зокрема, згідно з пунктом 4 Постанови № 865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною першою статті 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надані докази, які є у справі, були оцінені судом за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Крім того, було оцінено належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, що відповідає вимогам ст. 86 КАС України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році», з 01.05.2016 року встановлено нові умови оплати праці працюючих державних службовців, затверджено схему посадових окладів підвищеного розміру та розмір надбавок до посадових окладів.
Однак, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсія перераховується зі строків, передбачених ч.4 ст. 45 Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа.
Тому, суд вважає, що обчислення пенсії у розмірі 88% заробітної плати має розраховуватись не з 01.05.2016 року, як просить у позовній заяві позивач, а з 01.09.2016 року, так як позивач звернувся за цим перерахунком до управління Пенсійного фонду України в Татарбунарському районі Одеської області 02.09.2016 року.
У зв'язку з цим, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії, в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, починаючи з 01 вересня 2016 року (з моменту звернення із заявою про перерахунок), беручи до уваги той факт, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (пенсія позивачці була призначена 18.01.2008 року, тобто до змін у законодавстві про порядок призначення та нарахування пенсії) а відтак дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії згідно статті 37-1 Закону №3723-XII, у зв'язку з підвищенням посадових окладів Постановою № 292, є протиправними.
За таких обставин, заявлений позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 158 -163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Татарбунарському районі Одеської області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Татарбунарському районі Одеської області здійснити відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, перерахунок пенсії державного службовця у звязку з підвищенням посадових окладів працівників Арцизької ОДПІ Головного управління ДФС в Одеській області.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Татарбунарському районі Одеської області здійснити перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, починаючи з 01 вересня 2016 року, у розмірі 88%, виходячи із складових заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади, рангу та стажу роботи на державній службі згідно статті 37-1 Закону України від 16.12.1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення пенсії, та довідки Арцизької ОДПІ Головного управління ДФС в Одеській області №9159/10/15-07-05-01-19 від 31.08.2016 року, та виплатити недоотриману пенсію з урахуванням вже виплачених сум пенсії.
У задоволенні решти вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову Татарбунарського районного суду Одеської області може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення відповідно до вимог ст. 186 КАС України.
Суддя Чебан