Постанова № 62432726, 03.11.2016, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.11.2016
Номер справи
813/2443/16
Номер документу
62432726
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 листопада 2016 року № 813/2443/16

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого - судді Гулкевич І.З.,

Секретар судового засідання Єдинак Г.Б.

за участю : представника відповідача Грунський В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби геології та надр України до приватного підприємства "Терра-Захід" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної служби геології та надр України звернулось до суду з позовом до приватного підприємства «Терра-Захід», в якому просить : припинити право користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4612 від 18.12.2007 року з метою видобування кварцових пісків, придатних після збагачення для виробництва скловиробів високої світло прозорості, задвір'ївського родовища Львівської області, Перемишлянського району. В обґрунтування позовних вимог посилається на такі обставини. На виконання плану проведення перевірок надрокористувачів у IV кварталі 2015 року посадові особи позивача здійснили вихід за місцезнаходженням ПП "Терра-Захід". Посадовими особами Держгеонадра України складено акт про недопущення до перевірки від 27.11.2015 року № 02-01/06/2015-34/п-94 та припис від 27.11.2015 року № 372-14/02, яким встановлено порушення ПП "Терра-Захід" законодавства у сфері надрокористування. У зв'язку з чим, на думку позивача наявні усі підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами.

Представник позивача в судове засідання не прибув. Надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.

Представник відповідача проти позову заперечував, до суду надав письмові заперечення позиція яких збігається з викладеною у судовому засідання, де зазначив, що підстави для припинення дії спеціального дозволу на користування надрами в судовому порядку відсутні, оскільки існує заборона проведення перевірок відповідно до ч. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 71-VIII. Просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та надав їм правову оцінку.

Судом встановлено, що ПП "Терра-Захід" надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4612 від 18.12.2007 року з метою видобування кварцових пісків, придатних після збагачення для виробництва скловиробів високої світло прозорості, Задвір'ївського родовища, Перемишлянського району, Львівської області.

Наказом Держгеонадра України від 18.09.2015 року № 288 затверджено план проведення перевірок надрокористувачів у IV кварталі 2015 року. ПП "Терра-Захід" увійшло до переліку надрокористувачів, які включено до перевірки.

Держгеонадра України на адресу ПП "Терра-Захід" направлено рекомендованим листом повідомлення від 16.10.2015 року № 13630/13/14-15 про проведення планової перевірки.

20.11.2015 року Держгеонадра України посадовим особам Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України та Державної організації "Західна територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр" видано направлення № 351-14/02 на проведення у строк з 23 по 27 листопада 2015 року планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування ПП "Терра-Захід".

За результатами проведеної перевірки складено акт про недопущення до перевірки від 27.11.2015 року № 02-01/06/2015-34/п-94.

Як вказано у акті, такий складно у зв'язку із неможливістю провести перевірку через відмову відповідача від проведення перевірки, оскільки поширюється дія мораторію на преведення перевірок , встановленою Законом України від 28.12.2014 р №71-VIII.

На підставі акту перевірки від 27.11.2015 року № 02-01/06/2015-34/п-94 складено припис від 27.11.2015 року № 372-14/02, яким встановлено такі порушення вимог законодавства у сфері надрокористування:

- не допущено посадових осіб Держгеонадра України до здійснення заходів державного нагляду (контролю), які проводились з дотриманням порядку здійснення державного нагляду (контролю), чим порушено вимоги статей 10, 11 закону України "Про основні засади нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності";

- не виконуються умови користування надрами,а саме: не дотримуються вимоги Угоди про умови користування надрами від 28.12.2007 № 4672, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами № 4672 від 28.12.2007, в частині обов'язку надрокористувача допускати представників Держгеонадра України для здійснення державного геологічного контролю, чим порушено вимоги статті 24 Кодексу України про надра та Порядку № 615.

Приписом запропоновано у строк до 04.12.2015 усунути вказані порушення вимог законодавства у сфері надрокористування шляхом надання до Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадра України документів (завірених належним чином копій) та матеріалів, що підтверджують дотримання ПП "Терра-Захід" вимог законодавства у сфері надрокористування за визначеним переліком, а також подати в письмовій формі матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.

Листом від 27.11.2015 року № 375-14/02 акт перевірки та припис від 27.11.2015 року № 372-14/02 направлено на адресу відповідача (а.с. 26).

Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадра України винесено подання від 07.12.2015 року № 396- 14/02 на зупинення дії спеціального дозволу № 4612 від 18.12.2007 року та повідомлено, що станом на 07.12.2015 не надходило жодних листів та документів від відповідача щодо виконання вимог припису.

Наказом Держгеонадра України від 25.12.2015 року № 446 "Щодо анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень" зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами від 18.12.2007 року № 4612 та надано ПП "Терра-Захід" 30 календарних днів для усунення порушень.

Листом від 06.01.2016 року № 129/13/14-16 Держгеонадра України повідомило ПП "Терра-Захід" про зупинення дії спеціального дозволу на підставі наказу від 25.12.2015 року №446 .

09.02.2016 року за № 91-16/02 Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадра України внесено подання від на анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4612 від 18.12.2007 року.

Листом від 17.03.2016 року № 4052/13/14-16 позивачем запропоновано ПП "Терра-Захід" в 15 денний строк надати до Держгеонадр України власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування спеціальним дозволом на користування надрами № 4612 від 18.12.2007 року у зв'язку з неусуненням причин зупинення його дії .

ПП "Терра-Захід" не відреагувало на лист від 17.03.2016 року № 4052/13/14-16, про що позивач вказує у позовній заяві, незгоди на припинення права користування надрами не висловило.

При вирішення спору суд керувався наступним.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 р. № 1174. (далі-Положення).

Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011року №615 (зі змінами та доповненнями) (далі - Порядок).

Згідно з пунктом 23 Порядку право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Відповідно до пункту 25 Порядку про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження.

Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання, відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.

Підстави припинення права користування надрами визначенні статтею 26 Кодексу про надра, відповідно до якої право користування надрами припиняється в разі:

1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано в користування;

4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом 2 років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої в користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, в разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Аналіз наведеної норми права дає підстави вважати, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.

У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, це право припиняється у судовому порядку.

Тобто, в судовому порядку право користування надрами припиняється лише у випадках:

- якщо користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;

- якщо використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

- якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами - у разі незгоди користувачів.

Таким чином,за наявності передбачених законом підстав право припинити користування надрами належить до компетенції органу, який надав надра у користування. Припинення права користування надрами та анулювання дозволу здійснюється шляхом прийняття Держгеонадра України відповідного наказу.

Суд може припинити право користування надрами лише у разі незгоди користувачів в указаних вище випадках. Таким чином, судовий порядок вирішення питання припинення права користування надрами передбачений у разі незгоди користувача з анулюванням спеціального дозволу на користування надрами, тобто у разі наявності спору з цього приводу.

Позивач вказує про те, що на момент подання адміністративного позову до Держгеонадра України від відповідача листів щодо незгоди на припинення права користування надрами не надходило.

Вказане свідчить про відсутність спору щодо припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами, що унеможливлює вирішення цього питання в судовому порядку.

Така правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 278.10.2015 №826/8596/14 та інших справах цієї категорії (справи №№21-164а11,21-36а11,21-450а13).

Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов переконання, що позовні вимоги Державної служби геології та надр України про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами в судовому порядку є не обґрунтованими, тому позов є безпідставним і у його задоволенні слід відмовити.

Відповідно до частини першої статті 94 КАС України не підлягають відшкодуванню понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору, сплаченого за звернення до суду з даним позовом.

Керуючись ст. ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Гулкевич І.З.