Постанова № 62431076, 03.11.2016, Долинський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
03.11.2016
Номер справи
343/1973/16-а
Номер документу
62431076
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №: 343/1973/16-а

Провадження №: 2-а/0343/142/16

ПОСТАНОВА

I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 листопада 2016 року м. Долина

Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:

головуючого суддi ОСОБА_1,

секретаря Лукань О.З.,

позивача ОСОБА_2,

представника позивача - ОСОБА_3

представника відповідача - ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Долина Івано-Франківської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Долинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дії Долинського об"єднаного УПФУ Івано-Франківської обл. щодо недоплати пенсії особі,яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та зобовязання вчинити певні дії, суд,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Долинського оУПФ України Івано-Франківської області, в якому просить визнати протиправними дії Долинського оУПФ України Івано-Франківської області при нарахуванні його пенсійного забезпечення.

Зобовязати Долинське оУПФ України Івано-Франківської області перерахувати ОСОБА_2 пенсію із збільшенням її на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи , починаючи із 20 вересня 2015 року, та провести її виплату.

Звернути до негайного виконання постанову суду в частині виплати у межах суми стягнення за один місяць.

Свої вимоги мотивує тим, що він , ОСОБА_2, водій восьмого відділення другого взводу пожежної роти Івано-Франківського протипожежного батальйону, сформованого на принципах воєнного часу для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, ліквідатор другої категорії, перебуває на обліку в Долинському оУПФ України Івано-Франківської області, і має право на компенсації та пільги, встановлені Законом України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Із наданого розпорядження №149976 від 12 вересня 2016 року про призначення йому пільгової пенсії по віку, як ліквідатору другої категорії, зробив висновок, що його пенсія не відповідає Конституції України і законам, що регламентують порядок призначення та її розрахунок відповідно до його статусу. Пенсія йому призначена на загальних умовах.

Оскільки він виконав свій обовязок перед державою, зі свого боку через Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" держава зобовязалась частково відшкодувати його втрачене здоровя та інші неприємні обмеження, які виникли в його житті внаслідок виконання особливо небезпечних робіт при проведенні дезактиваційних робіт на Чорнобильській атомній станції.

Встановивши загальні правові підстави призначення пенсій, їх розміри, порядок обчислення і виплати у Законах України "Про пенсійне забезпечення" та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» , законодавець визначив і особливості набуття права на пенсію, включаючи для окремих категорій громадян пільгові умови призначення пенсії залежно від ряду об'єктивно значущих обставин, що характеризують трудову діяльність (особливості умов праці, професія, виконувані функції, кваліфікаційні вимоги, обмеження, ступінь відповідальності тощо).

Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, оскільки, відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я, довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

У заяві до відповідача 20 вересня 2016 року він звернув увагу на порушення чинного законодавства при призначенні йому пенсії, як ліквідатору другої категорії і просив нарахувати її без неправомірних обмежень згідно із приведеним розрахунком.

Відповідач проігнорував його зауваження та правові посилання, дійшовши до невмотивованого висновку, що у нього відсутнє право на призначення державної пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Вважає дії Долинського оУПФ України Івано-Франківської області протиправними та такими, що не відповідають чинному законодавству, у звязку з чим він змушений звернутись в суд з даним адміністративним позовом.

Позивач ОСОБА_2,та його представник ОСОБА_3М.( довіреністьа.с.23), в судовому засіданні позовні вимоги уточнили, просили постановити рішення, яким :

Визнати протиправними дії Долинського оУПФ України Івано-Франківської області про відмову у перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_2 за нормами ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобовязати Долинське оУПФ України Івано-Франківської області перерахувати ОСОБА_2, державну пенсію із збільшенням її на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч. 2 ст. 56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж із 20 березня 2016 року та провести її виплату.

Звернути до негайного виконання постанову суду в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.

Представник відповідача ОСОБА_4М.(довіреність а.с.24) уточнені позовні вимоги не визнав, зіславшись на викладені в запереченні обставини ( а.с.25-26). Просив відмовити в задоволення позову.

Суд, вислухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали адміністративної справи, приходить до висновку, що адміністративний позов з врахуванням уточнених позовних вимог, підлягає до задоволення, виходячи з наступного:

Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.

Відповідно до вимог ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

З пункту 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» слідує, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії зокрема і відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», їй призначається одна пенсія за її вибором.

Частиною 3 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Згідно ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.

Порівнюючи положення ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», суд приходить до висновку, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи, має пільговий характер власне щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок.

Крім цього, на основі аналізу пенсійного законодавства суд дійшов до висновку, що починаючи з 01 січня 2004 року, з впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, лише на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без врахування положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» є неможливим; і навпаки, застосування окремих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою до використання до цієї категорії осіб при обрахунку пенсії Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами адміністративної справи, ОСОБА_2 20 вересня 2016 року звернувся до Долинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.6).

З повідомлення від 28 вересня 2016 року № 106/Г-13, виданого Долинським оУПФ України Івано-Франківської області, встановлено, що останнім в перерахунку пенсії позивачу відмовлено з тих підстав, що позивачу призначено пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Періоди, з яких складається страховий стаж обчислено відповідно до ст.24 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (а.с.7-8).

Судом встановлено, що ОСОБА_2 20 жовтня 1993 року Івано-Франківською обласною державною адміністрацією видано посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 2, серія А № 091835 (а.с.5).

З копії розпорядження № 149976 від 12.09.2016 року встановлено, що ОСОБА_2 зараховано загальний стаж, який становить 25 років 4 місяці 11 днів (а.с.9).

Таким чином, позивач ОСОБА_2, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, має право на одержання пенсії на умовах, визначених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Враховуючи вищезазначене, суд вважає протиправною відмову Долинського оУПФ України Івано-Франківської області в перерахунку позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Суд вважає надуманим твердження відповідача, що застосування до позивача положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призведе до подвійного нарахування збільшення до пенсії на понаднормований стаж, оскільки при наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При цьому суд відзначає, що правильність нарахування пенсій, уникнення помилок, подвійних виплат відповідно до затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 Положення про Пенсійний фонд України, Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» є обов'язком саме відповідача.

Саме така правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постанові від 07 липня 2015 року (справа 21-727а/15).

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.

Оскільки позивач, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, має право на призначення пенсії із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи, який для чоловіків становить 20 років, то відмова відповідача у перерахунку позивачу пенсії із її збільшенням на 1 % за понаднормований стаж є протиправною.

За вказаних обставин, суд задовольняє уточнені вимоги позивача в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого ст.99 КАС України, визнає відмову Долинського оУПФ України Івано-Франківської області у перерахунку пенсії позивачу із збільшенням пенсії на 1 % за понаднормований стаж протиправною та зобов'язує відповідача здійснити перерахунок розміру призначеної пенсії із збільшенням на 1 % заробітку за кожний рік роботи, понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи, що становить 5 років та провести її виплату.

Відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження пенсій, інших платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць, тому позовні вимоги позивача щодо звернення до негайного виконання постанови суду в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць слід задовольнити.

Питання судових витрат суд вирішує у відповідності з вимогами ст.94 КАС України.

На підставі ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.49, 55, 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.28 та ч.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст.71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,суд-

П О С Т А Н О В И В:

Позов задоволити.

Визнати протиправними дії Долинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови в перерахунку призначеної ОСОБА_2 пенсії із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи.

Зобовязати Долинське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області перерахувати ОСОБА_2 пенсію із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи, починаючи з 20 березня 2016 року, та провести її виплату.

Звернути до негайного виконання постанову суду в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.

Стягнути з Долинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на користь держави 551 (пятсот пятдесят одну) гривню 20 копійок судового збору.

Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 (десяти) днів з дня її проголошення через Долинський районний суд Івано-Франківської області.

Суддя:

Повний текс постанови виготовлено 03.11.2016р.