Ухвала суду № 62429232, 01.11.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.11.2016
Номер справи
735/887/16-а
Номер документу
62429232
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 735/887/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Корзюк Т.П. Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.

У Х В А Л А

Іменем України

01 листопада 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мацедонської В.Е.,

суддів Лічевецького І.О., Мельничука В.П.,

при секретарі Горяіновій Н.В.,

розглянувши за відсутності осіб, які беруть участь в справі, відповідно до ч.1 ст.41 КАС України у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України на постанову Коропського районного суду Чернігівської області від 12 вересня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в:

Постановою Коропського районного суду Чернігівської області від 12 вересня 2016 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково, визнано неправомірною відмову Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області у видачі довідки про заробітну плату затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 04 вересня 2013 року №15-1 та перерахунку ОСОБА_2 пенсії державного службовця у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі у зв'язку з підвищенням з 01 грудня 2015 року, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», зобов'язано Сосницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області видати ОСОБА_2 довідку про заробітну плату, затверджену постановою правління Пенсійного Фонду України 04 вересня 2013 року №15-1, що додається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, зі всіма складовими заробітної плати, зокрема, премією та матеріальною допомогою, на які нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування 01 грудня 2015 року, зобов'язано Сосницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області здійснити ОСОБА_2. з 01 вересня 2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі у зв'язку з підвищенням з 01 грудня 2015 року посадового окладу. В задоволенні іншої частини вимог відмовлено.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення вимог діючого законодавства та постановити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_2 в задоволенні позову в повному обсязі. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що з 01 червня 2015 року органи Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» не призначають і не перераховують, а підстави для видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії відсутні.

Особи, які беруть участь в справі в судове засідання не з'явилися, про дату та час слухання справи були повідомлені належним чином, тому у відповідності до ч.6 ст.12, ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 перебуває на обліку у Сосницькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України у Чернігівській області та у відповідності до Закону України «Про державну службу» отримує пенсію державного службовця в розмірі 80% заробітної плати.

17 серпня 2016 року ОСОБА_2 звернулась до відповідача із заявою щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013, до якої додала лист від 20 квітня 2016 року, яким відповідач відмовив ОСОБА_2 у видачі довідки про заробітну плату.

Листом від 18 серпня 2016 року №805/05 відповідачем відмовлено в перерахунку пенсії ОСОБА_2 оскільки не надано довідку про заробітну плату станом на 01 грудня 2015 року, а пенсія позивачу призначена і виплачується відповідно до вимог чинного законодавства.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку, що відмова відповідача у перерахунку пенсії позивачу є протиправною, оскільки з 01 грудня 2015 року була збільшена заробітна плата по посаді, на якій працювала позивач до виходу на пенсію, а до події застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Та обставина, що Кабінетом Міністрів України не були визначені умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям, не могла бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.

Колегія суддів погоджується з наведеними висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами врегульовані Конституцією України, Законом України «Про державну службу», яким визначаються загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті.

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно ст.371 Закону України «Про державну службу» (в редакції, до внесення змін від 28 грудня 2014 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно ст.371 вказаного Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла до 01 травня 2016 року) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 (в редакції від 25 березня 2014 року) встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Відповідно до п.5 вказаної постанови (у редакції від 25 березня 2014 року) перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Таким чином, постановою «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.

Кабінетом Міністрів України всупереч ст.371 Закону України «Про державну службу» також не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Згідно ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Частиною 1 ст.58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеною у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26 вересня 2014 року, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.

Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

Отже, колегія суддів приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця відповідно до рішень Кабінету Міністрів України є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.

Підпунктом 3 п.1 постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» установлено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців.

Як зазначив Конституційний Суд України в своєму рішенні від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення ч.1 ст.58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч.1 ст.58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Разом з тим, відповідно ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач в квітні 2016 року звернулась до відповідача з заявою щодо видачі довідки про заробітну плату у зв'язку з підвищенням заробітної плати з 01 грудня 2015 року, однак, відповідач безпідставно відмовив у видачі такої довідки листом №193/11 від 20 квітня 2016 року.

Окрім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 викладено п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 у наступній редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1 (в редакції, що була чинною на момент звернення ОСОБА_2 до відповідача із заявою щодо видачі довідки про заробітну плату) було встановлено форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Постанова правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року №15-2, якою виключено форму довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовця, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, набрала чинності 02 вересня 2016 року, в той час, як за видачею довідки та проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 звернулась до відповідача до набрання чинності постановою правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року №15-2.

У зв'язку з наведеним, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності підстав для визнання неправомірною відмови Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області у видачі довідки про заробітну плату, затвердженої постановою правління Пенсійного Фонду України 04 вересня 2013 року №15-1, та перерахунку ОСОБА_2 пенсії державного службовця у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі у зв'язку з підвищенням згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 та зобов'язання відповідача видати ОСОБА_2 довідку про заробітну плату, затверджену постановою правління Пенсійного Фонду України 04 вересня 2013 року №15-1, та здійснити позивачу з 01 вересня 2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі у зв'язку з підвищенням з 01 грудня 2015 року посадового окладу.

Разом з тим, згідно ч.6 ст.187 КАС України до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.

Відповідно до ст.88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо оплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Враховуючи, що ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07 жовтня 2016 року апелянту відстрочено сплату судового збору по день ухвалення рішення судом апеляційної інстанції, судовий збір за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції у розмірі 1212,64 грн. підлягає стягненню з апелянта.

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.

Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-

у х в а л и в:

Апеляційну скаргу Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України - залишити без задоволення.

Постанову Коропського районного суду Чернігівської області від 12 вересня 2016 року - залишити без змін.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в дохід спеціального фонду Державного бюджету України (р/р 31211206781007, отримувач - УДКСУ у Печерському р-ні, банк отримувача - ГУДКСУ у м.Києві, код ЄДРПОУ 38004897, МФО 820019, код бюджетної класифікації 22030101) судовий збір у розмірі 1212,64 грн. (одна тисяча двісті дванадцять грн. 64 коп.).

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст ухвали виготовлено 03 листопада 2016 року.

Головуючий суддя В.Е.Мацедонська

Судді І.О.Лічевецький

В.П.Мельничук

Головуючий суддя Мацедонська В.Е.

Судді: Лічевецький І.О.

Мельничук В.П.