Постанова № 62428983, 02.11.2016, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2016
Номер справи
п/811/1221/16
Номер документу
62428983
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 листопада 2016 року Справа № П/811/1221/16

Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом та просить:

1) визнати протиправною відмову відповідача від 15.07.2016 р. № П-11035/0-6476/0//6-16 щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 49 років;

2) зобов'язати відповідача повторно розглянути питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 49 років.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі наказу від 25.09.2015р. №11-3357/21-15-СГ ним було замовлено, а землевпорядною організацією розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який погоджено у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки пройшов державну експертизу землевпорядної документації, що підтверджується відповідним висновком від 18.12.2015 р. №1253-15. 23 червня 2016 р. було подано до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 49 років загальною площею 42,9120 га для ведення фермерського господарства на території Веселівської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області. Листом від 15.07.2016 р. №П-11035/0-6476/0/6-16 ГУ Держземагентства у Кіровоградській області відмовило у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 49 років. Позивач вважає, що дана відмова не відповідає вимогам чинного законодавства.

Відповідачем до суду подано заперечення на позовну заяву, відповідно до змісту якого просить у задоволенні позову відмовити повністю (а.с.35-37).

Представни позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити з підстав, зазначених в позові. Також, представником позивача заявлено клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження (а.с.42).

Відповідно до вимог ч. 4 статті 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

При цьому, згідно із ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відтак, суд дійшов висновку про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно й повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Встановлено, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області №11-3357/21-15-СГ від 25.09.2015 р. позивачу надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 49 років, розташованої на території Кіровоградського району Веселівської сільської ради (за межами населеного пункту), загальною площею 42,9120 га (кадастровий номер 3522581500:02:000:9139), у тому числі: 42,9120 - землі в стадії меліоративного будівництва, земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у -пласі, з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства (код класифікатора видів цільового призначення земель 01.02) (а.с.11).

На підставі наказу позивачем було замовлено, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який погоджено у встановленому законом порядку (а.с.12).

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки пройшов державну експертизу землевпорядної документації, що підтверджується відповідним висновком від 18.12.2015р. №1253-15 (а.с.12).

Позивач 23 червня 2016 р. подав до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області подано заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 49 років загальною площею 42,9120 га для ведення фермерського господарства на території Веселівської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області (а.с.15).

Листом від 15.07.2016 р. №П-11035/0-6476/0/6-16 ГУ Держземагентства у Кіровоградській області позивачу було відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 49 років. Відмова мотивована тим, що листом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, керівникам головних управлінь Держгеокадастру в областях, місті Києві, рекомендовано утриматись від: укладення договір оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на без конкурентних засадах строком більше 7 років; укладення будь-яких додаткових угод, які змінюють строк дії договорів оренди, крім випадків його зменшення (але не менше мінімального строку оренди) та поновлення договору відповідно до статті 33 Закону України «Про оренду землі»; встановлення розміру орендної плати на рівні менше 8% від нормативної грошової оцінки (а.с.16).

Згідно з ч.2 ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до ч. 4 ст. 123 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Згідно ч. 1 ст. 186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом щевтрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.

Відповідно до частини 6 ст. 186-1 ЗК України підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається замовником або розробником до центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, або його територіального органу для здійснення такої експертизи.

Абзацем 1 частини 7 ст. 186-1 ЗК України встановлено заборону органам, зазначеним у частинах вершій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, вимагати:додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій"; надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями; проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.

Статтею 50 Закону України «Про землеустрій» не вимагається надання будь-яких пропозицій у зв'язку з виданням Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру певних рекомендацій

У відмові позивачу у наданні дозволу відсутні зауваження до проекту землеустрою, не вказується про невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації а містить лише посилання на рекомендаційний лист Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.

З огляду на вище викладене відмова відповідача від 15.07.2016 р. № П-11035/0-6476/0//6-16 щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 49 років мотивована листом який носить рекомендаційний характер не відповідає вимогам ч. 6, ч. 7 ст. 186-1 Земельного кодексу України, оскільки вищевказані норми визначають вичерпний перелік підстав для відмови в затвердженні проекту землеустрою - не відносить до таких підстав рекомендаційні листи Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.

Відповідно до ч.2 ст.50 Закону України Про землеустрій проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

З аналізу статті 186 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.

Відповідно до ч.3 ст.50 Закону України Про землеустрій проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці (за наявності таких об'єктів); розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою.

Частина 9 статті 118 Земельного кодексу України передбачає, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

З положень частини 8 статті 186-1 Земельного кодексу України слідує, що виправлення недоліків документації із землеустрою здійснюється виключно на стадії погодження такої документації в ворядку цієї статті.

Згідно ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Суд зазначає, що суб'єкт владних повноважень має діяти виключно в межах та у спосіб, що встановлені законом, оскільки він виконує державні функції, і лише держава шляхом законодавчого регулювання визначає його завдання, межі його повноважень та спосіб, у який він здійснює ці повноваження.

Згідно ч.3. ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 551,20 грн. підлягає присудженню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст.86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 15.07.2016 р. № П-11035/0-6476/0//6-16 в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 49 років ОСОБА_1 загальною площею 42,9120 га (кадастровий номер 3522581500:02:000:9139), у тому числі: 42,9120 - землі в стадії меліоративного будівництва, із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запласі, розташованої на території Кіровоградського району Веселівської сільської ради (за межами населеного пункту), з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства (код класифікатора видів цільового призначення земель 01.02).

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградської області повторно розглянути питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 49 років ОСОБА_1 загальною площею 42,9120 га (кадастровий номер 3522581500:02:000:9139), у тому числі: 42,9120 - землі в стадії меліоративного будівництва, із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запласі, розташованої на території Кіровоградського району Веселівської сільської ради (за межами населеного пункту), з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства (код класифікатора видів цільового призначення земель 01.02).

Присудити ОСОБА_1 (25006, АДРЕСА_1) судовий збір у розмірі 551,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 39767636).

Зобовязати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області подати звіт про виконання рішення суду у строк один місяць з дня набрання чинності постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2016 року у справі №П/811/1221/16.

Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її оголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду ОСОБА_2