Постанова № 62425679, 26.10.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2016
Номер справи
522/10210/16-а
Номер документу
62425679
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 жовтня 2016 р.м.ОдесаСправа № 522/10210/16-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Нікітіна С.Й.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Вербицької Н.В., Джабурія О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 06 липня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Приморського району м. Одеси про визнання неправомірними дій, -

В С Т А Н О В И В:

07.06.2016р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Приморського району м. Одеси про визнання неправомірними дій щодо обмеження суми при перерахунку пенсії в розмірі 80% замість належних за Законом України «Про прокуратуру» ст. 50-1 90% від заробітної плати за довідкою №213 від 10.07.2012 року; скасування рішення управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про відмову в задоволенні перерахунку пенсії в розмірі 90% за новим окладом, вказаним в довідці №213 від 10.07.2012 року; зобов'язання перерахувати пенсію та погасити заборгованість в сумі 31428грн. із розрахунку недоданих 10% з липня 2012 року по травень 2016 року; скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси від 20.04.2016 року №92 щодо відмови в перерахунку призначеної пенсії в розмірі 90% від заробітної плати по довідці №213 прокуратури Одеської області від 07.04.2016 року; зобов'язання здійснити перерахунок пенсії по довідці №213 від 07.04.2016 року, виходячи з розрахунку 90% від підвищеного середнього заробітку; погасити заборгованість виплати пенсії за травень 2016 року в розмірі 4502грн.; стягнути судовий збір.

Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 06.07.2016р. відмовлено у задоволенні позову.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішення позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на помилкове застосування судом вимог законодавства, внаслідок чого просить рішення суду скасувати та прийняте нове про задоволення позовних вимог.

Згідно із п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки у судове засідання, належним чином повідомлені про розгляд справи, не прибули сторони, які беруть участь у справі.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 1965р. по 1997р. працював на прокурорсько-слідчих посадах у прокуратурі, має загальний стаж понад 25 років.

Відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року в редакції Закону від 12.07.2001 року (яка була чинною на час призначення пенсії позивачу) - прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Позивачу призначено пенсію довічно у розмірі 90% від суми місячного (чинного заробітку) на посаді.

У зв'язку зі збільшенням посадового окладу, затвердженого постановою КМУ №505 від 31.05.2012 року та відповідно до постанови КМУ №1013 від 09.12.015 року, позивач 25.07.2012 року та 18.04.2016 року звертався до відповідача із заявами про проведення перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідок прокуратури Одеської області від 10.07.2012 року №231; від 07.04.2016 року №213, згідно яких встановлено збільшений розмір посадового окладу. /а.с.18,19/

У належному перерахунку пенсії позивачу УПФУ в Приморському районі Одеської області відмовило.

Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними та вимушений був звернутися до суду з даним позовом.

Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що позивачу правомірно відмовлено у перерахунку пенсії рішенням №92 від 20.04.2016 року, оскільки відповідно до п.5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №213 від 02.03.2015 року, який набрав чинності з 01.04.2015 року, у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України, зокрема, «Про прокуратуру».

Таким чином, суд першої інстанції дійшов до висновку, що законні підстави для перерахунку пенсії позивача у розмірі 90% від заробітку наразі відсутні, а тому вважав спірне рішення відповідача правомірним та відмовив у задоволенні позовних вимог.

Щодо вимог про визнання незаконним і скасування рішення управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси від 2012 року щодо відмови позивачу в перерахунку призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати на підставі довідки №213 від 10.07.2012 року, то суд першої інстанції вважає їх такими, що заявлені з пропуском строку, встановлено ст. 99 КАС України, а тому залишив їх без розгляду.

Вивчивши матеріали справи, судова колегія приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", який був чинний на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно з ч.13 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

У відповідності до ч.ч.18, 19 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.

Новою редакцією ч.1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. ( ч. 2 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 08.07.2011 року).

Згідно з ч.2 ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. Згідно із ч. 3 ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів, справа № 1-7/99), за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Таким чином, обсяг прав позивача в частині отримання надбавок, які нараховувалися і отримувалися раніше не може бути звуженим у зв'язку із внесення змін у Закон України "Про прокуратуру" та прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури". Під час проведення перерахунку пенсії позивача повинна бути враховано попередня відсоткова ставка, з якої визначається розмір пенсії 90%.

Оскільки, нова редакція ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" значно звужує зміст та обсяг прав пенсіонерів, яким пенсія була призначена раніше, оскільки зменшує розмір відсоткової ставки з 90 до 80 відсотків, що погіршує становище пенсіонера, так як призводить до зменшення розміру пенсії, то суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії слід проводити за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію.

Відповідно до ст. ст.22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Таким чином, позивачу неправомірно відмовлено у проведенні перерахунку пенсії з 01.07.2012 року в розмірі 90% від суми заробітної плати, оскільки, до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції чинній на момент виходу позивача на пенсію.

Так, у частині вісімнадцятій статті 50-1 цього Закону передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

За наведених обставин, положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» не підлягають застосуванню до заявлених позовних вимог, адже приписи цієї норми регулюють виплату за минулий час уже нарахованих пенсій, однак не виплачених з вини ПФУ. Натомість застосуванню підлягає частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», оскільки у справі, що розглядається, право позивача на перерахунок пенсії відповідач не визнав, що і стало підставою звернення до суду.

Позивач право на підвищення пенсії набув згідно довідок наявних в матеріалах справи з 14 червня 2012 року та з 15 грудня 2015 року /а.с.16, 18/, а звертався до управління ПФУ з заявами про перерахунок пенсії відповідно 25.07.2012р. та 18.04.2016р., а отже у зв'язку з обмеженням терміну виплати нормами спеціального закону та строком звернення до суду передбаченого ст.99 КАС України, виплата має бути здійснена за 12 місяців до дня останнього звернення позивача до органу ПФУ за перерахунком пенсії, а саме з 18 квітня 2015 року.

В іншій частині позовні вимоги слід залишити без розгляду.

Дана правова позиція викладена у відповідності до постанови Верховного Суду України від 15.12.2015 року у справі №161/18933/14-а.

Таким чином, постанова суду першої інстанції в порядку ст. 202 КАС України підлягає скасуванню, з прийняттям нової про часткове задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 94, 98, 197, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково, постанову Приморського районного суду м. Одеси від 06 липня 2016 року скасувати.

Прийняти у справі нову постанову, якою визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 за вислугу років, виходячи з 90% від середнього заробітку.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси здійснити з 18.04.2015 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до довідки прокуратури Одеської області №213 від 10.07.2012 року відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції від 11.03.2002 року), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку; та здійснити з 15.12.2015 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до довідки прокуратури Одеської області №213 від 07.04.2016 року відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції від 11.03.2002 року), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку.

В іншій частині позовні вимоги залишити без розгляду.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси (пров. Світлий, 8, м.Одеса; код ЄДРПОУ 26302649) на користь ОСОБА_1 (зареєстрованого 65012, АДРЕСА_1) судові витрати у справі на загальну суму 1157 (тисяча сто п'ятдесят сім) грн. 32коп. згідно банківських квитанцій № 13 від 07.06.2016р., № 51 від 18.07.2016р.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: А.В. Крусян

Суддя: Н.В. Вербицька

Суддя: О.В. Джабурія