Справа № 687/1366/16-а
2-а/687/36/2016
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 листопада 2016 року Чемеровецький районний суд Хмельницької області в складі: головуючого судді Борсука В.О., з участю секретаря Цугель Т.В., з участю позивача ОСОБА_1, з участю представника відповідача - ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Чемерівці цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Городоцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
У жовтні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Городоцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобовязання до вчинення певних дій.
Позивач посилається на те, що йому була відповідачем призначена пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу», в розмірі 90 % від заробітної плати державного службовця. 31.08.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про надання довідки про заробітну плату станом на 01.12.2015 року та 01.05.2016 року та для перерахунку пенсії, оскільки працював начальником Управління пенсійного фонду Чемеровецького району.
Однак при розгляді його заяви, відповідач відмовив ОСОБА_1 у надані вказаної довідки та у здійснені перерахунку пенсії. Позивач вказує, що прийняте відповідачем рішенням суперечить нормам законодавчих актів, є не обґрунтованим та протиправним. В судове засідання позивач зявився та уточнив позовні вимоги, вказуючи на те, що просить визнати незаконними дії відповідача, щодо невидачі йому довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії та зобовязати відповідача видати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії державним службовцям за відповідною посадою станом на 01.12.2015 року та 01.05.2016 року . Представник відповідача в судове засідання зявилася проти задоволення позову заперечила.
Вислухавши пояснення сторін по справі, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає частковому задоволенню з наступних підстав. Судом встановлено, що ОСОБА_1, призначено пенсію згідно Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % від заробітної плати державного службовця. 31.08.2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою, де вказав вимогу щодо надання довідки про заробітну плату станом на 01.12.2015 року та 01.05.2016 року для перерахунку пенсії. Однак, від 08.09.2016 року за № 30/0-12 позивачу було надано відповідь, згідно якого Городоцьким обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Хмельницької області ОСОБА_1 відмовлено у наданні вказаної довідки, мотивуючи, тим, що з 01.06.2016 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723 та у зв'язку з набранням чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889 скасовано зокрема ст. 37 ч.1 Закону України «Про державну службу» №3723, яка давала право на проведення перерахунку пенсій, а тому враховуючи те, що Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889 не передбачено проведення перерахунку пенсій, в тому числі призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723, а також те, що постановою КМУ №1013 від 09.12.2015 року скасовано п.4 Постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 (яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначений відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723) підстав для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій, який був передбачений ст. 37 ч.1 Закону України «Про державну службу» №3723 відсутні. Суд вважає, що відповідачем неправомірно, всупереч вимогам чинного законодавства було відмовлено у наданні довідки про перерахунок пенсії. Згідно з ч.1ст. 46 ОСОБА_3 Українигромадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень. Так, ст. 19 ОСОБА_3 України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_3 та законами України. Пенсійне забезпечення державних службовців регулюєтьсяст. 37 Закону України від 16.12.1993 року «Про державну службу». Відповідно до ст.37та ст.37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року(в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу ОСОБА_1.) встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цимЗакономвідповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Так, порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначавсяПостановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31 травня 2000 року. Згідно пункту 4Постанови КМУ №865 від 31.05.2000 року(у редакції від 25.03.2014р.) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими же посадами. Відповідно до п.5Постанови КМУ №865 від 31.05.2000 року(у редакції від 25.03.2014р.), перерахунок пенсії провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики, а у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби. Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»внесені зміни доПостанови КМУ №865 від 31.05.2000р., які застосовуються з 01 грудня 2015 року, а саме: виключено п.4, а п.5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики». Статтею 8 ОСОБА_3 Українивизнається і діє принцип верховенства права.ОСОБА_3 Українимає найвищу юридичну силу.Законита інші нормативно-правові акти приймаються на основіОСОБА_3 Україниі повинні відповідати їй. ОСОБА_3 Україниє нормами прямої дії. Так,статтею 22 ОСОБА_3 Українивстановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплено цієюОСОБА_3, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Статтею 58 ОСОБА_3 Українипередбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що відмова у наданні довідки позивачу ОСОБА_1 про заробітну плату у зв'язку з підвищенням посадового окладу з урахуванням всіх складових заробітної плати на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогахзакону, дії його в часі та є неправомірною. Згідно ст.5 ч.1 п. 9 Закону України Про судовий збір - від сплати судового збору звільняються інваліди І та ІІ груп, а на підставі наданого пенсійного посвідчення ОСОБА_2. ААЕ № 565597 ОСОБА_1, який є інвалідом ІІ групи підлягає звільненню від сплати судового збору.
Керуючись ст. 19, 22, 58, 64 ОСОБА_3 України, ст.ст.8-12,69-71,86, ч.1 ст.94, ч.1 ст.158, ст.ст. 159-163 КАС України, ст.33,37, 37-1 Закону України "Про державну службу"(в редакції, що діяла на час призначення пенсії), суд,-
постановив:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати дії Городоцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо невидачі ОСОБА_1 довідок про заробітну плату, неправомірними.
Зобовязати Городоцьке обєднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області видати ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії державним службовцям за відповідною посадою станом на 01.12.2015 року та 01.05.2016 року.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.
Стягнути з Городоцького обднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь держави судовий збір в розмірі 1102 грн. 40 коп .
В решті позову відмовити.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу на протязі десяти днів з дня її винесення.
Суддя ОСОБА_4