Справа № 450/2076/15-а Провадження № 2-а/450/11/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2016 року Пустомитівський районний суд Львівської області у складі:
головуючого судді Данилів Є.О.
при секретарі Курпіта П.І.
з участю: позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2 соціального захисту населення Пустомитівської РДА Львівської області ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Пустомити адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_2 соціального захисту населення Пустомитівської РДА Львівської області про визнання дій протиправними та скасування рішення,-
встановив:
26.08.2015 року до Пустомитівського районного суду Львівської області надійшла позовна заява ОСОБА_4 до ОСОБА_2 соціального захисту населення Пустомитівської РДА Львівської області про визнання дій протиправними та скасування рішення. У позовній заяві позивач просить суд визнати дії Управляння соціального захисту населення Пустомитівської РДА Львівської області щодо предявлення вимоги до ОСОБА_4 про повернення державної соціальної допомогу в сумі: 55431,00 грн. нарахованої протягом періоду з 01.06. 2014 р. по 31.06.2015 р. незаконними; визнати рішення ОСОБА_2 соціального захисту населення Пустомитівської РДА Львівської області щодо позбавлення ОСОБА_4 права на призначення соціальної допомоги протягом шести місця незаконним.
Позивач у позовній заяві як на підстави для задоволення заявлених позовних вимог покликається на наступні обставини:
08.07. 2015 року відповідачем скеровано повідомлення позивачеві вих. № 02-2054 від 08.07. 2015 року, наступного змісту: «в результаті перевірки достовірності інформації, поданої для призначення соціальної допомоги, управлінням виявлено, що Ви подали невірну інформацію щодо автотранспорту. Внаслідок цього Вам надмірно нараховано та виплачено державну соціальну допомогу в сумі: 55431,00 грн., протягом періоду з 01.06. 2014 р. по 31.06.2015 р. У звязку з цим, згідно з Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги, затвердженим Постановою КМУ від 24.02.03 р. № 250 та внаслідок скриття інформації про доходи, Ви зобовязані повернути переплачені кошти та перерахувати до 07.08.2015 р. 55 431,00 грн. на рахунок - 35418043002527, ФК 090401, ОСОБА_2 соціального захисту населення, ЗКПО - 03194364, Банк ГУДКСУ у Львівській обл.,МФО-825014. Ви позбавлені права на призначення державної соціальної допомоги на протязі шести місяців». Оскаржувані дії та рішення відповідача позивач вважає незаконними, оскільки відповідачеві достовірно було відомо про те, що на утриманні позивача перебуває четверо дітей, які навчаються. А при таких обставинах позивач має право на отримання соціальної допомоги.
На підставі наведеного позивач у позовній заяві просить суд задоволити заявлені позовні вимоги.
Позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні пояснення дала аналогічні викладеним у позовній заяві, позов просила задоволити із підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача ОСОБА_2 соціального захисту населення Пустомитівської РДА Львівської області ОСОБА_3 у судовому засіданні вимоги позивача не визнала та пояснила суду, що нарахування допомоги позивачеві здійснюється відповідно до закону та підзаконних актів. Нарахування допомоги виключається наявність у володінні сімї більше одного транспортного засобу. Інформацію про наявність у чоловіка позивача т/з. «Вольксваген Транспортер» свідчить про безпідставність нарахування позивачеві соціальних виплат. У задоволенні позову просить суд відмовити.
Заслухавши пояснення учасників процесу, проаналізувавши матеріали цивільної справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, судом встановлено наступні обставини, що мають значення для правильного вирішення справи:
із повідомлення ОСОБА_2 соціального захисту населення Пустомитівської РДА Львівської області про припинення надання допомого № 02-2054 від 08.07.2015 року, № 02-2051 від 02.09. 2015 року (а.с. 5, 33) слідує, що згідно з Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги, затвердженим Постановою КМУ від 24.02.03 р. № 250 та внаслідок скриття інформації про доходи, позивач зобовязана повернути переплачені кошти та перерахувати до 07.08.2015 р. 55 431,00 грн. на рахунок - 35418043002527, ФК 090401, ОСОБА_2 соціального захисту населення, ЗКПО - 03194364, Банк ГУДКСУ у Львівській обл.,МФО-825014. Позивач позбавлена права на призначення державної соціальної допомоги на протязі шести місяців.
Рішеннями про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим від 05.03.2014 р.(а.с. 14) від 28.05.2015 р. (28.05.2014 року) ОСОБА_4 призначена соціальна допомога. Розмір та період нарахування соціальної допомоги наданої позивачеві зазначено в Довідці представленій відповідачем (а.с.31).
Актом № 23 про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявникові для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги (а.с. 30) встановлено неповноту подання позивачем інформації, що стало підставою для безпідставного нарахування соціальної допомоги в сумі 55431 протягом періоду з 01.01. 2014 року по 30.06. 2015 року.
Вирішуючи питання підставності позову суд виходить із наступного:
відповідно до абзацу другого статті 1 Закону №1768-III соціальна допомога малозабезпеченим сімямце щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сімям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сімї. За частинами першою, другою, пятою, шостою, сьомою та десятою статті 4 цього ж Закону для надання соціальної допомоги подається заява уповноваженим представником сімї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. У заяві дається згода сімї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону. Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів. Соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. Рішення про призначення соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сімї. Порядок призначення та виплати соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України. Згідно з пунктами 2,3 Порядку соціальна допомога призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сімям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сімї. Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі органи праці та соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сімї.
За пунктом 6 Порядку для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сімї подає органу праці та соціального захисту населення, зокрема, декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сімї). Відповідно до частини першої статті 7 Закону №1768-III державна соціальна допомога не призначається, зменшується її розмір або припиняється виплата у випадках, коли, крім іншого, у власності чи володінні малозабезпеченої сімї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. м на одного члена сімї та додатково 10,5 кв. м на сімю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму);
Згідно з частиною другою цієї норми Закону за наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо, крім іншого у малозабезпеченій багатодітній сімї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах IIV рівнів акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років);
Відповідно до частини четвертої статті 7 Закону №1768-III, якщо сімєю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. Відповідно до пункту 11 Порядку для призначення соціальної допомоги сімям, в яких є діти, що навчаються у вечірній школі з денною формою навчання, у вищому навчальному закладі або є слухачами курсів на контрактній основі, обстеження матеріально-побутових умов сімї обовязкове. Згідно з абзацом другим пункту 25 Порядку виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється:
якщо сімєю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, з місяця, в якому виявлено порушення.
З аналізу наведених норм права вбачається, що припинення виплати та повернення виплаченої соціальної допомоги з підстав, передбачених абзацами четвертим, пятим частини першої статті 7 Закону №1768-III, можливе за наявності таких обовязкових умов:
у власності чи володінні малозабезпеченої сімї є більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму);
у власності чи володінні малозабезпеченої сімї є земельна ділянка площею понад 0,6га, крім випадків, коли така земельна ділянка з незалежних від сімї причин не приносить дохід;
відсутність обставин, передбачених частиною другою статті 7 цього Закону;
необхідність дотримання процедури прийняття рішення місцевою державною адміністрацією про призначення соціальної допомоги у разі, коли є обставини та умови, передбачені частинами першою та другою статті 7Закону№1768-III;
відсутність ознак (обставин) навмисного подання недостовірних відомостей чи приховання відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру. Виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
З матеріалів справи вбачається, що в деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с. 13, 20) позивач зазначала, що в сімї виховується троє і більше дітей віком до 18 років, зокрема й тих, що навчалися до досягнення 23 років. Те, що неповнолітні діти які перебуваються на утримання позивача навчаються сторонами не оспорюється.
У декларації про доходи від 24.01. 2014 року (а.с. 20 - 21) позивач повідомила, що у власності її чоловіка ОСОБА_5Я перебуває автомобіль марки «Рено» д.н.з. ВС № НОМЕР_1. У декларації про доходи від 23.01. 2015 року (а.с. 22-23) позивач повідомила, що у власності її чоловіка ОСОБА_5Я перебуває автомобіль марки «Фольксваген Транспортер». Але, як можна зрозуміти з акта перевірки достовірності інформації про доходи та майновий стан № 23 від 08.07. 2015 року позивач не повідомила про те, що її чоловік рахується власником двох автомобілів, що зазначені вище.
Враховуючи зазначені вище обставини та позицію ВСУ викладену у постанові суді від 09.06. 2015 року у справі 21-201а15, згідно якої в розумінні абзацу четвертого частини першої статті 7 Закону №1768-III припинення виплати соціальної допомоги малозабезпеченій сімї та/або повернення (стягнення) її, у випадку, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сімї є більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму), можливі тоді, коли відсутні відомості про те, що в малозабезпеченій багатодітній сімї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах IIV рівнів акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), або обставини навмисного подання недостовірних відомостей чи приховання відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу, тобто коли відсутні обставини, передбачені частиною другою та/або частиною четвертою цієї статті.
Повернення (стягнення) наданої соціальної допомоги за таких умов може застосовуватися, коли місцева державна адміністрація на підставі рішень районних, районних у містах державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах рад за результатами обстеження матеріально-побутових умов сімї та зібраної інформації про сімю, її власність, доходи, майно прийме рішення про відмову в наданні соціальної допомоги.
Як пояснив суду представник відповідача оскаржуване рішення щодо позбавлення ОСОБА_4 права на призначення соціальної допомоги протягом шести місця незаконним дійсно приймалося, воно є «умовним» не зафіксованим на матеріальному носію інформації. На підставі такого рішення позивачеві і було скеровано повідомлення про повернення коштів.
Із аналізу зазначених вище обставин в сукупності із вказаними нормами закону слідує, що заявлені позивачем позовні вимоги підставні, а тому підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягаю розподілу згідно вимог ст. 94 КАС України.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 8 - 12, 17, 69 71, 94, 159 163,167 КАС України, суд,-
в и р і ш и в :
позовні вимоги ОСОБА_4,- задоволити.
Визнати дії ОСОБА_2 соціального захисту населення Пустомитівської РДА Львівської області щодо предявлення вимоги до ОСОБА_4 про повернення державної соціальної допомогу в сумі: 55431,00 грн. нарахованої протягом періоду з 01.06. 2014 р. по 31.06.2015 р. незаконними.
Визнати рішення Управляння соціального захисту населення Пустомитівської РДА Львівської області щодо позбавлення ОСОБА_4 права на призначення соціальної допомоги протягом шести місця незаконним.
Стягнути з ОСОБА_2 соціального захисту населення Пустомитівської РДА Львівської області в користь ОСОБА_4 83, 00 грн. судового збору.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського адміністративного апеляційного суду. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СуддяОСОБА_6