Справа № 766/8987/16-а
н/п 2-а/766/388/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.10.2016 року Херсонський міський суд м. Херсона у складі:
головуючого судді Єпішина Ю.М.
при секретарі Марецькій Я.О.
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в місті Херсоні, про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаною заявою, посилаючись на те, що з березня 2002 року вона працювала в органах державної податкової служби на різних посадах. У відповідності до Закону України «Про державну службу» Управлінням пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Луганськ у квітні 2012 року позивачу було призначено пенсію за вислугою років, виходячи з розрахунку 80 відсотків від суми заробітної плати. Проте, при нарахуванні пенсії Позивачу безпідставно не були враховані у загальну суму заробітної плати «Інші виплати», тобто індексація і матеріальна допомога. Наказом Голови державної податкової адміністрації у Луганській області від 02.04.2012 року позивача було звільнено з органів податкової адміністрації за власним бажанням, у звязку з виходом на пенсію за вислугою років на підставі Закону України «Про державну службу», у звязку з чим Позивач звернулась з адміністративним позовом до Пенсійного фонду з приводу перерахування пенсії, виходячи з розрахунку 80 відсотків від заробітної плати, яку розраховано на день звільнення, з урахуванням індексації і матеріальної допомоги. У звязку з тимчасовою окупацією міста Луганськ, як внутрішньо переміщена особа, тимчасово проживає у м Херсоні. З цієї причини пенсію Позивачу виплачує Управління пенсійного фонду України у місті Херсон. Позивач звернулась до УПФУ у м. Херсоні з заявою про перерахунок пенсії, але рішенням від 22 липня 2016 року їй було відмовлено у звязку з тим, що вона отримує пенсію згідно Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» з 03.04.2012 року. Просить суд Визнати протиправними дії Управляння Пенсійного фонду України у місті Херсон щодо відмови у перерахунку пенсії у розмірі 80 відсотків місячної (чинної) заробітної плати, з урахуванням «інших виплат», на підставі довідки Головного управління Державної фіскальної служби України у Луганській області від 05 лютого 2016 року № Г-11/14/12-32-05-61; скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у місті Херсон від 22 липня 2016 року №112 щодо відмови у перерахунку пенсії; зобовязати Відповідача здійснити, починаючи з дня призначення пенсії, перерахунок призначеної ОСОБА_1 - пенсії у розмірі 80 відсотків місячної (чинної) заробітної плати із урахуванням «інших виплат», на підставі довідки Головного управління Державної фіскальної служби України у Луганській області від 05 лютого 2016 року № Г-11/14/12-32-05-61, без обмеження їх максимального розміру; зобовязати відповідача виплатити Позивачу недоплачену різницю між фактично отриманою та перерахованою пенсією з квітня 2012 року згідно із Законом України «Про державну службу» та стягнути з відповідача на користь Позивача суму сплаченого судового збору.
Позивач ОСОБА_1 та її представник в судове засідання не з'явилися, про час та місце слухання справи належним чином повідомлені.
Представник відповідача ОСОБА_2Ою в судове засідання не з'явилася, про час та місце слухання справи належним чином повідомлена, подала на адресу суду заяву про розгляд справи за її відсутності, в якій також вказала, що позов не визнає, з підстав, зазначених в письмових запереченнях.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню частково.
З матеріалів справи вбачається, що з березня 2002 року ОСОБА_1 працювала в органах державної податкової служби на різних посадах, що підтверджується копією трудової книжки від 01.12.1972 року.
У відповідності до Закону України «Про державну службу» (далі Закон) Управлінням пенсійного фонду України у Ленінському районі м.Луганськ у квітні 2012 року Позмвачу було призначено пенсію за вислугою років, виходячи з розрахунку 80 відсотків від суми заробітної плати.
Наказом Голови державної податкової адміністрації у Луганській області від 02.04.2012 року ОСОБА_1 було звільнено з органів податкової адміністрації за власним бажанням, у звязку з виходом на пенсію за вислугою років на підставі Закону України «Про державну службу».
На запит Управління пенсійного фонду України у місті Херсон Головним управлінням Державної фіскальної служби України у Луганській області 05 лютого 2016 року ОСОБА_1 надана довідка № Г-11/14/12-32-05-61 щодо розміру її заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням надбавок, премії та інших виплат.
20.07.2016 року ОСОБА_1 звернулась до УПФУ у м.Херсоні з заявою про перерахунок пенсії, рішенням від 22 липня 2016 року Управління Пенсійного фонду України у місті Херсон №112 відмовлено у перерахунку пенсії у звязку з тим, що за матеріалами електронної пенсійної справи вона отримує пенсію згідно Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» з 03.04.2012 року. .
Так, відповідно дост. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно ч. 1ст. 1 Закону України «Про оплату праці»заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 названого Законувизначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другоюстатті 33 Закону України «Про державну службу»передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога та індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того,статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першоїстатті 66 цього Законудо заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічну правову позицію викладено в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11. Відповідно до ч. 1ст. 244-2 КАС Українитакий висновок Верховного Суду України має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Частиною другою ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень покладено обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Правомірність свого рішення відповідачем в рамках даної справи не доведена.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що відмова управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні у перерахунку пенсії позивачу є неправомірною, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню як такі, що підтвердженні матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.
Суд приходить до висновку про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з урахуванням інших виплат, як складових частин заробітної плати.
Проте, зобов'язуючи Управління ПФУ в м. Херсоні здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням всіх виплат, згідно довідки Управління ПФУ в м. Херсоні від 7 липня 2015 року № 70, починаючи з 27 вересня 2011 року, суд приймає до уваги вимогич.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до якихперерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті35, частиною другою статті38, частиною третьою статті42і частиною п'ятою статті48цьогоЗакону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Як вбачається з матеріалів справи, із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням всіх складових заробітної плати, зазначених в довідці від 13.11.2014 року №652300017, ОСОБА_1 звернулась до відповідача лише 20 липня 2016 року.
Таким чином, з урахуванням наведених вище положень ч. 4ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позовні вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії підлягають задоволенню з 01 серпня 2016 року.
За таких обставин позовні вимоги позивача в частині визнання дій УПФ України в м. Херсоні щодо відмови у перерахунку пенсії є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 8, 22, 24, 55, 124 Конституції України, ст.ст. 6-12, 158-163, 167 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в місті Херсоні, про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні, викладене в протоколі від 22 липня 2016 року №112, про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні здійснити перерахунок та виплату недоплаченої частини пенсії ОСОБА_1 в розмірі 80% заробітної плати, згідно довідки Державної фіскальної служби України Головне Управління ДФС України у Луганській області від 05 лютого 2016 року №Г-ІІ/14/12-32-05-61 про складові заробітної плати, з урахуванням колонки інших виплат, починаючи з 01 серпня 2016 року.
В іншій частині у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Стягнути з Управління пенсійного фонду України в м. Херсоні за рахунок його бюджетних асигнувань судовий збір у розмірі 551,20 гривень на користь держави ОСОБА_1.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції повністю або частково. Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: Ю.М.Єпішин