Ухвала суду № 62415199, 20.10.2016, Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
20.10.2016
Номер справи
308/6371/16-а
Номер документу
62415199
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

308/6371/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20.10.2016 року м. Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в особі:

головуючого судді Бедьо В.І.

при секретарі судових засідань ОСОБА_1

за участі позивача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ужгород адіміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_4 обєднаного Управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними щодо відмови у перерахуванні розміру пенсії та зобовязання здійснити перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобовязання здійснити перерахунок призначеної пенсії.

Мотивуючи свої вимоги вказує на те, що перебуває на обліку в ОСОБА_4 обєднаному управлінні ПФУ в Закарпатській області з 27.06.2003 року та отримує пенсію за вислугу років в розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати на підставі ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру». Вказана пенсія періодично перераховувалася у звязку з підвищеннями розміру заробітної плати працівників органів прокуратури у розмірі 90% від суми місячного заробітку на підставі ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру».

02.06.2016 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії у звязку із підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури, для чого додав довідку прокуратури Закарпатської області від 27.05.2016 року №110 про розмір його нового місячного заробітку.

За результатами розгляду заяви позивача ОСОБА_4 обєднаним управлінням ПФУ в Закарпатській області листом №2853/04 від 06.06.2016 року ОСОБА_2 було відмовлено у здійснення вказаного перерахунку.

З огляду на те, що вказану відмову позивач вважає незаконною, такою, що грубо порушує права та законні інтереси позивача, просить суд визнати неправомірними дії ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_2Св перерахунку пенсії за вислугу років, зобов'язати ОСОБА_4 обєднане управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та проводити виплати ОСОБА_2 пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) в розмірі 90% від розміру заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Закарпатської області від 27.05.2016 року №110, без обмеження її максимального розміру, відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013, виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.01.2016 та стягнути з відповідача на користь позивача сплачений позивачем судовий збір.

Позивач ОСОБА_2 в судовому засіданні адміністративний позов підтримав в повному обсязі та просив задовольнити з підстав, викладених у змісті позовної заяви.

Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечила проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у письмових запереченнях на позов.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини справи.

Згідно з ч.ч. 1, 2, 3 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

ОСОБА_2 з 27.06.2003 року перебуває на обліку в ОСОБА_4 обєднаному управлінні ПФУ в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років в розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати на підставі ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру».

Відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів» у позивача є право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року, оскільки даною постановою підвищено посадові оклади працівників органів прокуратури на 25%.

02.06.2016 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії у звязку із підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури, для чого додав довідку прокуратури Закарпатської області від 27.05.2016 року №110 про розмір його нового місячного заробітку.

За результатами розгляду заяви позивача, ОСОБА_4 обєднаним управлінням ПФУ в Закарпатській області листом №2853/04 від 06.06.2016 року ОСОБА_2 було відмовлено у здійснення вказаного перерахунку з тих підстав, що з 01.06.2015 року пенсі в порядку та на умовах ЗУ «Про прокуратуру» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуются.

У відповідності до ч.12 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч. 17 ст. 50 1 ЗУ «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 та ч. 1 ст. 58 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони покращують становище особи.

В подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни. Так, ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-УІ від 08.07.2011 до вказаної статті внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст. 50-1 Закону № 1789, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-УІ змін не зазнали.

Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.

Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Так, судом встановлено, що пенсія ОСОБА_2 була призначена ще в 2003 році, тобто задовго до набрання чинності вказаним законом.

З огляду на викладене, при здійсненні перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

При цьому, суд приходить до переконання, що твердження відповідача про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії, з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 р. № 213-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», є необґрунтованими тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Але таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1 ст.58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Відповідно до п.2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2011 року № 3668-VI обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим законом. Порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам встановлюється законодавством незалежно від дати призначення пенсії (щомісячного грошового утримання). Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

09.12.2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, згідно якої затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення посадових окладів працівникам органів прокуратури на 25%, та в зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Таким чином, новий порядок призначення та виплати пенсій, встановлений Законом України від 08.07.2011 року № 3668-VІ, не поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсія до набрання ним чинності, а тому до даних спірних правовідносин слід застосовувати норми ст.50-1 Закону України (в редакції, чинній до набрання чинності Законом України від 08.07.2011 року № 3668-VІ), оскільки редакція цього закону звужує права позивача в частині розміру нарахування пенсії.

Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтями 22 та 64 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, гарантовано право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, в тому числі Законом України "Про прокуратуру".

У Рішенні Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 зазначено, що зупинення пільг, компенсацій і гарантій для військовослужбовців та працівників правоохоронних органів без відповідної матеріальної компенсації є порушенням гарантованого державою права на їх соціальний захист та членів їхніх сімей.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторонаповинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Узагальнюючи зазначене суд приходить до переконання, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 4, 6, 11, 19, 69, 70, 71, 94, 160, 162, 167 КАС України, пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», ст.50 1 ЗУ «Про прокуратуру», ст.ст. 22, 58, 64 Конституції України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області при прийняттяі рішення щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до постанови КМ України від 09.12. 2015 року № 1013.

Зобовязати ОСОБА_4 обєднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 за вислугу років у відповідності до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» у редакції чинній на момент призначення пенсії без обмеження її максимального розміру, починаючи з 01.01.2016 року на підставі заяви позивача від 02.06.2016 року № 47.

Постанова може бути оскаржена в загальному порядку шляхом подання через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня отримання її копії апеляційної скарги до Апеляційного суду Львівської області і набере законної сили в разі неподання такої в установлений строк.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду ОСОБА_5