ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Черняхович І.Е.
Суддя-доповідач:Шевчук С.М.
УХВАЛА
іменем України
"01" листопада 2016 р. Справа № 806/806/16
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шевчук С.М.
суддів: Бучик А.Ю.
Майора Г.І.,
за участю секретаря судового засідання Витрикузи В.П.,
сторін та їх представників: від відповідачів - Зеленова Л.В.; від позивача -Кузьмук Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області та Державної фіскальної служби України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "26" липня 2016 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІВАД 09" до Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області, Державної фіскальної служби України, Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, стягнення та пені ,
ВСТАНОВИВ:
Житомирський окружний адміністративний суд постановою від 26 липня 2016 року, з урахуванням ухвали від 05 вересня 2016 року про виправлення описки, постановив:
- позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІВАД 09" до Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області, Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області задовольнити;
- визнати протиправною бездіяльність Новоград-Волинської ОДПІ Головного управління ДФС України у Житомирській області, що виразилась у несвоєчасному направленні висновку про відшкодування з бюджету податку на додану вартість за лютий 2016 року;
- визнати протиправною бездіяльність ДФС України щодо несвоєчасного надання до Державного казначейства України узагальненої інформації по Товариству з обмеженою відповідальністю "Вівад 09" про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновку за лютий 2016 року;
- стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Вівад 09" з Державного бюджету України через Новоград - Волинське управління державної казначейської служби України в Житомирській області пеню в сумі 11433,58 грн. за несвоєчасне перерахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість";
- стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Вівад 09" за рахунок бюджетних асигнувань Новоград - Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Державної фіскальної служби України 4134,00 грн. сплаченого судового збору;
- повернути Товариству з обмеженою відповідальністю "Вівад 09" з Державного бюджету України зайво сплачений судовий збір у сумі 11854,93 грн.
Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідачі звернулися до Житомирського апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою, в якій просять назване рішення суду скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
На підтвердження доводів апеляційної скарги Новоград-Волинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Житомирській області та Державна фіскальна служба України зазначили, що підтвердження бюджетного відшкодування та формування висновків своєчасно не здійснювалось у зв'язку з ненадходженням узагальнених матеріалів до зведеної інформації щодо можливих обсягів відшкодування податку на додану вартість.
Перевіривши доводи апеляційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі апеляційної скарги, дійшла висновку про наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи те, що 18.03.2016 р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Вівад 09" подало до Романівського відділення Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області (далі - Романівське відділення Новоград-Волинської ОДПІ) податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2016 року, відповідно до якої сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню складає 876191,00 грн. Суми, що підлягають бюджетному відшкодуванню за лютий 2016 року визначені в р. 3 "Розрахунку суми бюджетного відшкодування" (додаток 3 до Декларації, а.с. 22), в "Заяві про повернення суми бюджетного відшкодування" (додаток 4 до Декларації, а.с. 23) і відображені в р. 20.2 "Податкової декларації з податку на додану вартість" (а.с. 20-21).
15.04.2016 року Романівським відділенням Новоград-Волинської ОДПІ було проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість, висновки якої відображено в Довідці №130/153-36311007 від 15.04.2016р. Так, перевіркою не встановлено порушень при відображенні ТОВ "Вівад 09" у декларації за лютий 2016 року від'ємного значення між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту у сумі 876191,00 грн та бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку в сумі 876191,00 грн.
Матеріалами справи підтверджується те, що бюджетне відшкодування суми податку на додану вартість на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку було здійснено 27 травня 2016 року.
Надаючи правову оцінку обставинам справи слід зазначити наступне.
Відповідно до пп. 14.1.18 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування це відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Порядок визначення суми податку, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України та строки проведення розрахунків також передбачається статтею 200 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 200.1 ст. 200 ПК України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Приписами п. 200.7 ст. 200 ПК України визначено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних (п. 200.10 ст. 200 ПК України).
Приписами п. 200.12 ст. 200 ПК України, визначено, що контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Державна податкова служба надсилає на постійній основі до Державної казначейської служби узагальнену інформацію про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках. Порядок та строки надсилання такої інформації визначаються Державною податковою службою (пункт 8 Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби України в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженим Постановою КМУ від 17.01.2011 № 39, далі по тексту-Порядок №39) .
Відповідно до п. 9 Порядку № 39, на підставі висновку та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, орган державної казначейської служби перераховує платникові податку зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку, протягом п'яти операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.
З матеріалів справи вбачається, що податковим органом узагальнену інформацію щодо відшкодування позивачу надмірно сплаченого податку на додану вартість було подано до органів казначейської служби з порушенням встановлених термінів, оскільки граничним терміном подання відповідного висновку до органів казначейства є 27.04.2016р., тоді як станом на 11 травня 2016 року висновки із зазначенням сум, що підлягають бюджетному відшкодуванню ПДВ за лютий 2016 року від Романівського відділення Новоград-Волинської ОДПІ до органів казначейства не надходили, що підтверджується довідкою управління Державної казначейської служби України у Романіському районі Житомирської області № 02-08/553 від 11.05.2016 (а.с. 35). Відповідно до матеріалів справи, висновки було сформовано 24.05.2016р.
В матеріалах справи містяться реєстри висновків про суми відшкодування ПДВ, переданих до органів казначейства, з яких вбачається, що Романівським відділенням Новоград - Волинської ОДПІ вказані висновки (від 24.05.2016, а.с. 65-66) було передано до органу казначейської служби 26.05.2016 (а.с. 64), тобто з порушенням визначених термінів, чим порушено права позивача, що передбачені Податковим Кодексом України.
Згідно приписів п. 200.23 ст. 200 ПК України, суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Пунктом 200.17 статті 200 Податкового кодексу України передбачено, що джерелом сплати бюджетного відшкодування (в тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України. Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України.
Відповідно до ст. 48 Бюджетного кодексу України в Україні застосовується казначейська форма обслуговування Державного бюджету України, яка передбачає здійснення Державним казначейством України операцій з коштами державного бюджету.
Згідно з ст. 25 Бюджетного кодексу України Державне казначейство здійснює безспірне списання з рахунків, на яких обліковуються гроші Державного бюджету та місцевих бюджетів, за рішенням, яке було прийнято державним органом, що відповідно до закону має право на його застосування.
Відповідно до п. 4 ч. 4 Положення про Державне казначейство України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1232 від 21.12.2005, казначейство відповідно до покладених на нього завдань провадить безспірне списання коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевого бюджетів і бюджетних установ, за рішенням, яке було прийняте державним органом, що відповідно до закону має право на його застосування.
Згідно з пп. 4.1 Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України № 209/72 від 2.07.1997 (у редакції наказу Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України № 200/86 від 21.05.2001) відшкодування податку на додану вартість з бюджету здійснюється органами Державного казначейства України за висновками податкових органів або за рішенням суду.
Відповідно до пп. 6.1, 6.2 зазначеного Порядку суми, не відшкодовані платнику податку протягом термінів визначених у розділі 3 цього Порядку, уважається бюджетною заборгованістю.
Платник податку має право у будь-який момент після виникнення бюджетної заборгованості звернутися до суду з позовом про стягнення коштів бюджету та притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у несвоєчасному відшкодуванні надмірно сплачених податків.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо правомірності нарахування пені.
Оскільки, граничним терміном відшкодування позивачу ПДВ після отримання висновку є 06.05.2016р., а Товариству з обмеженою відповідальністю "ВІВАД 09" відшкодовано ПДВ в сумі 876191,00 грн лише 27 травня 2016 року, враховуючи, те що облікова ставка НБУ на момент виникнення пені становила 19%, а облікова ставка НБУ з 27.05.2016 р. - 18%; кількість днів прострочення відшкодування становить 20 днів (із 06.05.2016 по 26.05.2016) та 1 день (27.05.2016), тому сума пені становить 11433,58 грн.
На підставі викладеного, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду приходить до висновку, що порушень або неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області та Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "26" липня 2016 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя С.М. Шевчук
судді: А.Ю.Бучик
Г.І. Майор
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "ВІВАД 09" вул.Заводська,26,смт.Романів,Житомирська область,13001
3- відповідачу/відповідачам: Головне управління Державної казначейської служби України у Житомирській області вул. 1-го Травня,24,м.Житомир,10003
Державна фіскальна служба України Львівська площа,8,м.Київ,04655
Новоград-Волинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Житомирській області вул.Ушакова,3,м.Новоград-Волинський,Житомирська область,11704
4-представник позивача Кузьмук Леонід Мефодійович - АДРЕСА_1,