ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
25 жовтня 2016 рокусправа № 200/10813/15-а(2а/200/215/15) Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Добродняк І.Ю
суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.
за участю секретаря судового засідання: Кязимова Д.В.
за участю представників:
позивача: - ОСОБА_1
відповідача: - Орловська О.В. дов від 01.04.2016
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську
апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська
на постанову Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 10 липня 2015 року
у справі № 200/10813/15-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська
про визнання дій протиправним та зобов'язання виконати певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, в якому просив:
- визнати дії відповідача щодо нарахування та сплати індексації пенсії при виконанні постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.12.2012 у справі № 2а-403/3795/12 протиправними.
- зобов'язати відповідача при виконанні постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.10.2012 по справі № 2а-403/3795/12 здійснити нарахування і виплату індексації пенсії ОСОБА_1 за період з травня 2008 по 09.10.2012 із застосуванням базового місяця для індексації - лютий 2003 року за методикою, наведеною у додатках 1, 2 та 4 до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078. Для періоду з травня 2008 року по 20.06.2012 застосувати додаток 4 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.2006 № 690, для періоду з 21.06.2012 по 09.10.2012 застосувати додаток 4 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.06.2012 № 526.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що розрахунки індексації пенсії, додані до листів відповідача від 31.12.2014 № 9125/08/38, від 06.02.2015 № 918/08/38 та від 05.05.2015 №2860/08/40, не відповідають чинному законодавству та рішенню Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.10.2012 у справі № 2а-403/3795/12.
Постановою Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 10.07.2015, з урахуванням ухвали суду від 05.02.2016 про виправлення описки (а.с.84), позовні вимоги задоволено в повному обсязі.
Постанову суду мотивовано тим, що відповідачем не виконано рішення Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.10.2012 у справі № 2а-403/3795/12 у порядку, що в ньому зазначений, оскільки у доданих до листів відповідача від 31.12.14 № 9125/08/38, від 06.02.2015 № 918/08/38 та № 2860/08/40 розрахунках індексації пенсії приведені коефіцієнти індексації пенсії за період з травня 2008 по січень 2011 року, що мають значно меншу величину, не надано пояснень щодо базових місяців для індексації пенсії та відсутності у розрахунках періоду березень-грудень 2009 року, а також неправильно вказана сума прожиткового мінімуму за місяці 2008 та 2009 років.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення яким в задоволенні позовних вимог відмовити. Відповідач в апеляційній скарзі зазначає, що коли позивачу востаннє, за період з травня 2008 року по 09.10.2012, підвищувалась пенсія у жовтні 2009 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2009 № 198 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», то місяцем для проведення індексації пенсій за період з січня 2010 року по жовтень 2012 року є жовтень 2009 року.
Позивач проти задоволення апеляційної скарги заперечує, вважає оскаржувану постанову суду правомірною, зазначає, що відповідач не надав жодного правового обґрунтування своїй вимог апеляційної скарги та правомірності своїх дій, а навпаки намагається заплутати та ввести в оману суд, перевести розгляд справи на питання, які вже були встановлені Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом у постанові від 09.10.2012 у справі № 2а-403/3795/12, яку Вищий адміністративний суд України своєю ухвалою від 05.06.2014 залишив без змін, і якою, зокрема, частково задоволено позов ОСОБА_1 до відповідача щодо відновлення індексації пенсії з 1 січня 2008 року при базовому місяці для індексації пенсії - лютий 2003 року, змінивши лише початок періоду з 01 січня 2008 року на травень 2008 року.
В ході розгляду апеляційної скарги на виконання вимог суду сторонами подані розрахунки індексації пенсії позивача за спірний період травень 2008 року - 09.10.2012 із викладенням власної позиції щодо правил її проведення і застосування відповідних базових місяців.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, внаслідок наступного.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, з 01.11.2000 отримує пенсію (а.с.160).
Питання щодо розрахунку пенсії позивача та її індексації були предметом судового розгляду, зокрема, в межах адміністративної справи 2а-403/3795/12 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська .
Даним позовом ОСОБА_1 просив, зокрема,: визнати дії відповідача з 01.01.2008 по перерахунку пенсії позивача відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», введенню фіксованої доплати до розміру пенсії з урахуванням індексації, перенесенню базового місяця для її індексації з лютого 2003 року на січень 2008 року, припиненню індексації пенсії та перекваліфікації її у пенсію за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» протиправним;
зобов'язати відповідача відновити базовий місяць для індексації пенсії - лютий 2003 року;
зобов'язати відповідача відновити індексацію пенсії з 01.01.2008, виходячи з базового місяця - лютий 2003 року, і продовжити її нині;
зобов'язати відповідача виплатити невиплачену пенсію за період січень 2008 року - 2010 року в сумі 14315 грн. 35 коп.;
Постановою Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська від 11.01.2012 у справі № 2а-403/3795/12 у задоволені позову відмовлено.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.10.2012 вищевказана постанова Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська від 11.01.2012 у справі № 2а-403/3795/12 скасована, позов ОСОБА_1 задоволено частково:
- визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська щодо не нарахування та невиплати індексації пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч.2 ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»;
- зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська нарахувати та сплатити ОСОБА_1 індексацію пенсії відповідно до ч.2 ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» за період з травня 2008 року по 09.10.2012;
- визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська щодо переведення наукової пенсії ОСОБА_1 на інший вид пенсійного забезпечення;
- в іншій частині позову відмовлено (а. с.15-17).
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 05.06.2014 касаційні скарги ОСОБА_1 та управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.10.2012 у справі № 2а-403/3795/12 залишена без задоволення, постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.10.2012 залишена без змін (а. с.18, 19).
Вказаними судовими рішеннями, що набрали законної сили, а відтак в силу приписів ч.2 ст.14, ч.1 ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України, є обов'язковими для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягають виконанню на всій території України, встановлено, що пенсія, яку отримує ОСОБА_1, є об'єктом індексації відповідно до ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», і починаючи з травня 2008 року з урахуванням діючих у відповідні періоди законодавства нарахування індексації мало здійснюватись відповідно до вказаного Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», а не положень постанови Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 зі змінами, внесеними постановою постанови Кабінету Міністрів України № 179 від 12.03.2008.
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у постанові від 09.10.2012 у справі № 2а-403/3795/12 дійшов висновку, що неможна вважати правомірними дії відповідача щодо ненарахування та невиплати індексації пенсії позивачу відповідно до ч.2 ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Частково задовольняючи позовні вимоги, зобов'язуючи пенсійний орган нарахувати та сплатити ОСОБА_1 індексацію пенсії відповідно до ч.2 ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» за період з травня 2008 року по 09.10.2012, суд виходив з того, що відповідачем не доведено, що сума збільшення доходу є більшою за індексацію у відповідні місяці, а тому пенсія не підлягала індексації.
Також, апеляційний суд у справі № 2а-403/3795/12 зазначив, що позивач стверджував, що до 01.01.2008 базовим місяцем для індексації його пенсії залишався лютий 2003 року. Разом з тим, наприклад, протягом 2007 року, поріг індексації перевищував 101 відсоток неодноразово. При цьому відповідач не доводить, що протягом 2003-2007 року змінювався базовий місяць.
На виконання вказаної постанови апеляційного суду від 09.10.2012 Бабушкінським районним судом м.Дніпропетровська 05.08.2014 виданий виконавчий лист № 403/3795/12 (а.с.20), який передано позивачем для виконання до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області.
11.08.2014 відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області відкрито виконавче провадження, про що прийнято відповідну постанову № 44349491.
Листом управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська від 31.12.2014 №9125/08/32 повідомлено державну виконавчу службу про те, що відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 - по базовому місяцю жовтня 2008 року розмір пенсії з 01.05.2008 по 31.12.2008 не індексується у зв'язку з відсутністю коефіцієнта індексації (а. с.21).
Листом від 06.02.2015 №918/08/38 управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська повідомило державну виконавчу службу, що ОСОБА_1 нарахована індексація пенсії за період з 22.05.2008 по 31.12.2008 в сумі 10,3 і буде сплачена в березні 2015 року разом з основним розміром пенсії (а. с.26).
25.03.2015 державною виконавчою службою Головного управління юстиції у Дніпропетровській області винесено постанову про закінчення виконавчого провадження №44349491 у зв'язку з виконанням виконавчого документа у повному обсязі згідно листа управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська від 06.02.2015 № 918/08/38 (а. с.23).
08.04.2015 позивач звернувся з заявою до управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська з вимогою виправити допущені помилки при виконанні судового рішення, а також надати пояснення з посиланням на законодавство України, за якою методикою були розраховані коефіцієнти індексації пенсії і встановлені базові місяці для індексації у розрахунках, доданих до листів відповідача від 31.12.14 № 9125/08/38 та від 06.02.2015 № 918/08/38 (а. с.22, 23, 27).
Листом управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська від 05.05.2015 №2860/08/40 повідомило позивача, що за період з травня 2008 року по 09.10.2012 пенсія підвищувалась у жовтні 2009 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2009 № 198 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», тому базовим місяцем для проведення індексації пенсій за період з січня 2010 року по жовтень 2012 року є жовтень 2009 року (а. с.34-36).
Не погоджуючись із здійсненими розрахунками щодо нарахування та сплати індексації пенсії на виконання постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.10.2012 у справі № 2а-403/3795/12 протиправними, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
Спір між сторонами виник з приводу порядку обчислення індексації пенсії ОСОБА_1 за визначений судом у справі № 2а-403/3795/12 період травень 2008 року - 09.10.2012.
Позивач зазначає, що відповідач у листах від 31.12.2014 № 9125/08/38 та від 06.02.2015 № 918/08/3 не надав правового обґрунтування як встановленню базових місяців для розрахунку коефіцієнта індексації пенсії, так і самого розрахунку коефіцієнта індексації пенсії окрім загального посилання на Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078. Приведені розрахунки за твердженням позивача не відповідають рішенню суду як за способом виконання, так і по періоду виконання.
Для періоду з травня 2008 року до 21.06.2012 відповідач повинен при розрахунку індексації пенсії враховувати приписи абз.3 п. 5 Порядку в попередній редакції відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.2006 № 690, яка встановлює, що місяць підвищення розміру пенсії є базовим тоді, коли сума підвищення розміру пенсії перевищила суму індексації, а також, якщо сума індексації пенсії перевищує суму підвищення розміру пенсії, то продовжується подальша індексація пенсії із збереженням базового місяця та виплачується підвищення розміру пенсії.
Відповідач, даючи пояснення своїм діям по розрахунку індексації пенсії, доданих до листів від 31.12.14 № 9125/08/38 та від 06.02.2015 № 918/08/38, посилається на ч.1 ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», яка встановлює, що індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Також відповідач посилається на абз.6 п.4 Порядку, який встановлює, що сума індексації грошових коштів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. За таких умовам позивач вказує, що при мінімальній величині індексу споживчих цін 101,1 відсотка, коли можливо проводити індексацію грошових доходів населення, мінімальна величина коефіцієнту індексації складе: мінімальна величина приросту індексу споживчих цін, розрахована відповідно до додатку 1 до Порядку, складе 101,1-100=1,1; мінімальна величина коефіцієнту індексації, розрахована відповідно до абз. 6 п. 4 Порядку, на який посилається відповідач, складе 1,1:100=0,011. Але у доданих до листів відповідача від 31.12.14 № 9125/08/38, від 06.02.2015 № 918/08/38 та № 2860/08/40 розрахунках індексації пенсії приведені коефіцієнти індексації пенсії за період з травня 2008 року по січень 2011 року мають значно меншу величину та не відповідають законодавству України. Також, відповідач не надав пояснення щодо базових місяців для індексації пенсії та відсутності у розрахунках періоду березень-грудень 2009 року.
Крім того, у розрахунках відповідача, приведених у вказаних листах, не правильно вказана сума прожиткового мінімуму за місяці 2008 та 2009 років. Так, прожитковий мінімум для непрацездатних громадян за 2008 рік встановлений у розрахунках відповідача складає: травень-червень 470 грн., липень - вересень 481 грн., жовтень-грудень 544 грн., що не відповідає Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», де прожитковий мінімум для непрацездатних громадян на 2008 рік встановлений в наступних розмірах: травень-червень 481 грн., липень-вересень 482 грн., жовтень-грудень 498 грн. Прожитковий мінімум для непрацездатних громадян на 2009 рік у розрахунках відповідача складає: січень-лютий 544 грн., що не відповідає Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», де прожитковий мінімум для непрацездатних громадян на 2009 рік встановлений у наступних розмірах: січень-жовтень 498 грн., листопад-грудень 573 грн.
З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, апеляційний суд погоджується з судом першої інстанції, що складені відповідачем на виконання судового рішення від 09.10.2012 у справі 2а-403/3795/12 розрахунки індексації пенсії за період з травня 2008 року по 09.10.2012 не є обґрунтованими та правомірними.
Судом першої інстанції вірно встановлені і знайшло підтвердження матеріалами справи, що у доданих до листів відповідача від 31.12.14 № 9125/08/38, від 06.02.2015 № 918/08/38 та від 05.05.2015 №2860/08/40 розрахунках індексації пенсії приведені коефіцієнти індексації пенсії за період з травня 2008 року по січень 2011 року, що мають значно меншу величину, відповідачем не надано пояснень щодо базових місяців для індексації пенсії та відсутності у розрахунках періоду березень-грудень 2009 року, а також відповідачем неправильно вказана сума прожиткового мінімуму за місяці 2008 та 2009 років.
Разом з тим, апеляційний суд не погоджується з судом першої інстанції про визначення при індексації пенсії позивача за період, починаючи з травня 2008 року, в якості базового місяця - лютого 2003 року.
За визначеннями, наведеними у ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII,:
індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг;
індекс споживчих цін - показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання;
поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Відповідно до ст.2 Закону України № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі, пенсії.
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення (ч.5 ст.2 цього Закону).
Згідно зі ст.3 Закону № 1282-ХІІ (у редакції, яка діяла на час спірних правовідносин) індекс споживчих цін обчислюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі статистики і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
За правилами ст.4 Закону України № 1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації 101 відсоток.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до абз.3 п.4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.
Відповідно до абз.5 п.4 Порядку № 1078 частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків (абз.6 п.4 Порядку № 1078).
Відповідно до абз.1 п.5 Порядку № 1078 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12.03.2008 № 170 (станом на травень 2008 року) у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.
Якщо сума збільшення грошових доходів менша від суми індексації, нарахованої відповідно до цього Порядку, подальша індексація проводиться за прикладом, наведеним у додатку 4.
У разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції базовим місяцем вважається місяць, у якому мало місце таке підвищення.
Для проведення подальшої індексації або здійснення чергового підвищення доходів випереджаючим шляхом обчислення індексу споживчих цін здійснюється наростаючим підсумком починаючи з наступного за базовим місяця.
Нарахування сум індексації або проведення чергового підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, на підставі якого нарахована сума індексації перевищить суму підвищення доходів випереджаючим шляхом у базовому місяці.
Приклад обчислення суми індексації у разі підвищення доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції наведено у додатку 5.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2012 року № 526 до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 внесено зміни, зокрема, абзац 3 пункту 5 викладено в такій редакції (діє з 21.06.2012):
«У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів наведено в додатку 4 до цього Порядку.».
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-VІ для осіб, що втратили працездатність, затверджено щоквартальне збільшення у 2008 році прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі: з 1 січня - 470 грн.,з 1 квітня - 481 грн., з 1 липня - 482 грн., з 1 жовтня - 498 грн. (ч.5 ст.58 Закону).
У 2009 році відповідно до ст. 54 Закону України від 26.12.2008 № 835-VI «Про Державний бюджет України на 2009 рік» установлено прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.
Також, протягом 2010-2012 років відбувалося щоквартальне підвищення пенсій.
Зазначені місяці щоквартального підвищення пенсій у законах України про Державний бюджет України є базовими місяцями обчислення індексації пенсії відповідно до вимог абзацу першого пункту 5 Порядку.
Отже, законами України про Державний бюджет України на відповідні роки встановлювався механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість відшкодовувати подорожчання споживчих товарів та послуг.
Таким чином, пенсія, яку позивач отримує, є об'єктом індексації, яка має нараховуватись щомісячно, за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації 101 відсоток, у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Разом з тим відповідно до статей 3, 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1282-ХІІ індекс інфляції споживчих цін, що перевищив поріг 101 відсоток, може бути застосованим для індексації пенсії тільки у місяці, що настає після опублікування індексу споживчих цін за попередній місяць, що слідує за базовим, але у зв'язку з тим, що вказаний місяць, коли може бути застосована індексація, збігається із щоквартальним підвищенням пенсії, відповідно до приписів абзацу першого пункту 5 Порядку індексація у базовому місяці не проводиться.
Така ж правова позиція сформована Верховним Судом України в постановах від 17.02.2016 в адміністративній справі №264/647/15-а, від 10.12.2013 в адміністративній справі № 21-390а13, які прийняті за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, і виходячи з приписів ч.1 ст. 2442 КАС України, враховується при винесенні рішення у даній справі.
Отже приймаючи до уваги, що з 01.04.2008 збільшено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, в квітні 2008 року відбулось чергове підвищення пенсії ОСОБА_1, що підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, позивачем не спростовано, в даному випадку базовим для індексації пенсії позивача за період з травня 2008 року буде квітень 2008 року і з травня 2008 року (з наступного місяця) має здійснюватись обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Визначення позивачем в якості базового місяця лютий 2003 року є помилковим, таким, що не узгоджується з наведеними обставинами.
Посилання позивача на те, що зобов'язавши відповідача судовим рішенням від 09.10.2012 у справі № 2а-403/3795/12 нарахувати та сплатити позивачеві індексацію пенсії відповідно до ч.2 ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» за період з травня 2008 року по 09.10.2012, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у такий спосіб частково задовольнив позов ОСОБА_1 до відповідача щодо відновлення індексації пенсії з 01.01.2008 при базовому місяці для індексації пенсії лютий 2003 року, змінивши лише початок періоду з 01.01.2008 року на травень 2008 року, колегія суддів вважає власним тлумаченням позивачем вказаного судового рішення.
З наведених вище обставин вбачається, що ОСОБА_1 в адміністративному позові у справі № 2а-403/3795/12 висувались, серед інших, вимоги щодо зобов'язання відповідача відновити базовий місяць для індексації пенсії - лютий 2003 року та щодо зобов'язання відповідача відновити індексацію пенсії з 01.01.2008, виходячи з базового місяця - лютий 2003 року, і продовжити її нині.
Проте, постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.10.2012 у справі № 2а-403/3795/12 такі позовні вимоги ОСОБА_1 не задоволені. Також не наведені будь-які обставини щодо встановлення судом у справі № 2а-403/3795/12 базового місяця для індексації пенсії - лютого 2003 року.
Судовими рішеннями апеляційної та касаційної інстанції у справі № 2а-403/3795/12 лише встановлена недоведеність позиції відповідача при виборі базового місяці для проведення індексації з одночасним не підтвердженням доводів позивача з цього приводу.
Колегією суддів не приймаються також доводи відповідача про необхідність застосування у даних правовідносинах базового місяця для індексації - жовтня 2009 року з посиланням на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16.10.2014 у справі № 403/9886/12 (2а/403/952/12), якою, зокрема, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська при виконанні постанов Бабушкінського районного суду від 29.12.2010 у справі № 2а-3720/10 та від 25.08.2011 у справі № 2а-6485/11 здійснити нарахування і виплату індексації пенсії за період з 22.04.2010 по 22.07.2011 із застосуванням базового місяця для індексації - жовтня 2009 року, оскільки вказана постанова у справі № 403/9886/12 (2а/403/952/12) у справі стосується інших періодів індексації пенсії позивача і не стосується та не впливає на спірні правовідносини.
Щодо посилань позивача на необхідність застосування у даному випадку саме абз.3 п.5 Порядку № 1078 з відповідними додатками до цього Порядку апеляційний суд вважає, що це питання знаходиться в залежності від таких показників, як розмір прожиткового мінімуму за певні періоди, розмір коефіцієнту індексації пенсій тощо, які підлягають застосуванню пенсійними органами при здійсненні відповідних розрахунків.
При цьому слід зазначити, що відповідно до ст.5 Закону № 1282-ХІІ повноваження органу ПФУ відносно здійснення індексації пенсій є дискреційними і у разі здійснення розрахунку індексації пенсії ОСОБА_1 за період з травня 2008 року по 09.10.2012 із застосуванням певних методик та вірних показників для такої індексації судом останній фактично перебере на себе відповідні функції, що є неприпустимим.
Крім того, не приймаються до уваги колегією суддів доводи сторін щодо правильності визначення вищевказаних показників у розрахунках (довідках) відповідача, наданих під час розгляду даної справи у суді апеляційної інстанції, оскільки, як зазначено вище, предметом спору в межах даної справи є правовідносини, що виникли виключно через ті Розрахунки індексації пенсії ОСОБА_1, що були складені на виконання судового рішення у справі № 2а-403/3795/12 та додавались до листів відповідача від 31.12.2014 № 9125/08/38, від 06.02.2015 № 918/08/38 та №2860/08/40.
З огляду на викладене, апеляційний суд дійшов висновку про протиправність дії відповідача щодо розрахунку суми індексації пенсії ОСОБА_1 період з травня 2008 року по 09.10.2012 та зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплачу індексації пенсії ОСОБА_1 за період з травня 2008 року по 09.10.2012 із застосуванням базового місяця - квітень 2008 року згідно Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, в редакції, що діяла у відповідні періоди з травня 2008 року по 09.10.2012 з урахуванням нарахованих та виплачених сум (в тому числі на виконання постанови апеляційного адміністративного суду від 16.10.2014 у справі № 403/9886/12 (2а/403/952/12).
Суд першої інстанції під час розгляду справи не в повному обсязі дослідив обставини, які мають значення для справи, невірно застосував норми права, що відповідно до ст.202 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення про часткове задоволення позовних вимог.
З матеріалів справи вбачається, що заявником не сплачено судовий збір за подання апеляційної скарги на постанову Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 10 липня 2015 року.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 10.06.2016 відстрочено управлінню Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська сплату судового збору у розмірі 80,39 грн. до 01.07.2016..
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України «Про судовий збір», судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Відповідно до ч.3ст.94 КАСУкраїни якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Приймаючи до уваги, що фактично до вказаної дати судовий збір не сплачено, згідно з вимогами ч.2 ст.88, ст..94 КАС України належить до стягнення з управлінню Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 40,20 грн. за подання апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст.198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська задовольнити частково.
Постанову Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 10 липня 2015 року у справі № 200/10813/15-а скасувати, прийняти нове рішення.
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська щодо розрахунку суми індексації пенсії ОСОБА_1 період з травня 2008 року по 09.10.2012.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська здійснити нарахування та виплачу індексації пенсії ОСОБА_1 за період з травня 2008 року по 09.10.2012 із застосуванням базового місяця - квітень 2008 року згідно Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, в редакції, що діяла у відповідні періоди з травня 2008 року по 09.10.2012 з урахуванням нарахованих та виплачених сум.
В решті позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська (Код ЄДРПОУ 21908844, 49033, м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграда, 116А) до спеціального фонду Державного бюджету України (одержувач - УДКСУ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області, Р/Р 31217206781004 (КБКД 22030101), код ЄДРПОУ 37989274, банк отримувач ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровська, МФО 805012, призначення платежу - судовий збір за апеляційною скаргою, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд) судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 40,20 грн.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку відповідно до ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: І.Ю. Добродняк
Суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: Я.В. Семененко