Копія
Справа № 822/1905/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-судді суддівШевчука О.П. Данилюк У.Т. Лабань Г.В. при секретарі за участі:Гнидюк І.А. позивача та його представникарозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Міністерства соціальної політики України, в особі Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_5 (далі - ОСОБА_5, позивач) звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до Міністерства соціальної політики України, в особі Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації (далі - Департамент) про визнання протиправним та скасування рішення, в якому просить визнати протиправним і скасувати оформлене протоколом засідання №75 від 30.05.2014 року рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в частині визнання безпідставною видачі ОСОБА_5 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 (1).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішенням Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визнано, що йому безпідставно видано посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС в зв'язку з не підтвердженням факту виконання робіт у зоні відчуження.
Вказує, що факт участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС підтверджується належними довідками від 22.02.1993 року, від 23.07.2012 року та від 13.05.2013 року. Документи, які б спростовували факт участі позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відсутні, а тому рішення відповідача є протиправним.
Позивач та його представник в судовому засідання позовні вимоги підтримали та наполягали на їх задоволенні з підстав, вказаних в позовній заяві.
Представник Міністерства соціальної політики України в судове засідання не з'явився, проте надіслав на адресу суду заперечення до позову, в яких просить розглядати справу за його відсутності.
Представник Департаменту в судове засідання не з'явилась, на адресу суду надіслала письмові заперечення проти позову, в яких вказала, що Департамент позовні вимоги не визнає, просить відмовити в їх задоволенні та провести розгляд справи без її участі.
Заслухавши пояснення позивача та його представника, дослідивши докази, які знаходяться в матеріалах справи, оцінивши їх в сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Рішенням Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України від 30.05.2014 року, оформленого протоколом №75, визнано безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 (1) ОСОБА_5 в зв'язку з не підтвердженням факту виконання робіт у зоні відчуження.
Згідно акту зустрічної перевірки достовірності видачі документів про стаж та заробітну плату для призначення (перерахунку) пенсії №621 від 02.07.2013 року управлінням пенсійного фонду України в Хмельницькому районі Хмельницької області встановлено наступне нарахування заробітної плати: за грудень 1987 року - 33,63 крб., заробітна плата за період з 01.01.1988 року по 31.03.1988 року - не нараховувалась; в квітні 1988 року за 1 день роботи нараховано 5,77 крб.; за відпустку (24 дні) - 181,30 крб., лікарняні (за 105 днів) - 846,05 крб. Всього нараховано 1033,12 крб. Будь-які відмітки доплати за період перебування на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відсутні.
Суд встановив, що у військовому квитку позивача серії НОМЕР_1 від 14.11.1974 року міститься відмітка про те, що позивач з 17.12.1987 року по 09.04.1986 року приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
За змістом довідки колгоспу "Шлях перемоги" №44 від 22.02.1993 року, позивач - ОСОБА_5 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 14.12.1987 року по 29.04.1988 року.
Довідкою Хмельницького об'єднаного міського військового комісаріату Хмельницької області №67 від 13.05.2013 року підтверджується, що ОСОБА_5, 1956 р.н., у 1987 році був направлений на учбові збори у в/ч 55064.
Згідно архівної довідки галузевого державного архіву Міністерства оборони України №83990 від 23.07.2012 року, яка видана на підставі архівних документів в/ч 55064, позивач в складі в/ч 55064 (Нова Радча) приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 15.12.1987 року (наказ №348) по 30.03.1988 року (наказ №90).
За довідкою Хмельницького районного військового комісаріату №111 від 09.09.1997 року, ОСОБА_5, 1956 р.н. в складі в/ч 55064 тимчасово працював на території зони безумовного/обов'язкового відселення/ Чорнобильської АЕС з 17.12.1987 року по 09.04.1988 року.
Аналогічні відомості містить і довідка Хмельницького об'єднаного міського військового комісаріату Хмельницької області №462 від 31.07.2008 року, в якій також вказано, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в складі в/ч 55064 на посаді автослюсара-водія.
Крім того, згідно змісту архівної довідки відділу зберігання (архівних документів) штабу територіального управління управління західного оперативного командування Міністерства оборони України, в/ч 55064, окрім с. Радча (Нова Радча, Народицький район, Житомирська область) також дислокувалась у с. Буда Варовичі (Поліський район, Київська область).
Висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України №3788-4597 від 15.05.2013 року встановлено, що захворювання позивача, через наявність яких Хмельницькою медико-соціальною експертною комісією, згідно виписки серії НОМЕР_2 від 20.08.2014 року, позивачу з 17.07.2014 року встановлено ІІІ групу інвалідності, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Крім того, листом заступника начальника Хмельницького РВ УМВС України в Хмельницькій області №3152 від 22.04.2015 року, направленим на адресу начальника управління Пенсійного фонду України в Хмельницькому районі повідомлено, що заява останнього про надання ОСОБА_5 підроблених документів для оформлення пенсії, списана в справу висновком №786 від 06.07.2013 року в зв'язку із відсутністю підтвердження вказаної події, а саме - відсутністю складу злочину.
Згідно зі ст.10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII (далі - Закон) учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Додатком № 1 до Постанови Кабінету Міністрів Української РСР від 23 липня 1991 року №106 "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"" визначено перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи.
Згідно даного переліку с. Нова Радча (Народицький район, Житомирська область), в яких проводив роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивач, не віднесені до зони відчуження, а знаходяться в зоні гарантованого добровільного відселення. В свою чергу, с. Буда Варовичі (Поліський район, Київська область), яке згідно з постановами Ради Міністрів СРСР віднесене до зони безумовного (обов'язкового) відселення.
Відповідно до ч.1,4 ст.15 Закону підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
Відтак, суд не погоджується з твердженнями відповідача та третьої особи, щодо відсутності підстав видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 (1) з огляду на те, що в наявних матеріалах особової справи позивача відсутні відомості про виїзди в зону відчуження та доплату за роботу за період перебування на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оскільки, за ч.3 п.10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51, видача посвідчень учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС провадиться на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту), а військовий квиток позивача та архівна довідка відділу зберігання (архівних документів) штабу територіального управління управління західного оперативного командування Міністерства оборони України підтверджують факт участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Крім того, позивач не є особою, відповідальною за ведення належної документації, що підтверджує відрядження (виїзди) в зону відчуження та нарахування заробітної плати за роботи в зоні відчуження, а тому відсутність документального підтвердження таких відомостей не може мати наслідком визнання безпідставною видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 (1).
Разом з цим, рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, фактично базується лише на непідтверджені факту виконання позивачем робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження, проте, як зазначено вище, видача посвідчень учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС провадиться на підставі хоча б одного з документів перерахованих у ч.3 п.10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51.
Вказані обставини Комісією при прийнятті рішення від 30.05.2014 року, оформленого протоколом №75, не були взяті до уваги та не досліджувалися, а тому таке рішення прийняте в порушення вищевказаних вимог Закону.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_5 про визнання протиправним і скасування рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оформленого протоколом засідання №75 від 30.05.2014 року, в частині визнання безпідставною видачі ОСОБА_5 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 (1) необхідно задовольнити в повному обсязі.
За ст.88 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо оплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ст.4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору складає 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Оплата судового збору за подання адміністративного позову до Хмельницького окружного адміністративного суду здійснюється на рахунок отримувача 31217206784002, отримувач: УК у м.Хмельницькому/м.Хмельницький/22030001, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38045529, банк отримувача: ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, код банку отримувача 815013, призначення платежу: *; 101; код клієнта за ЄДРПОУ платника юридичної особи, або реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи; судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи (організації) позивача), Хмельницький окружний адміністративний суд.
При поданні позовної заяви з однією позовною вимогою немайнового характеру, позивачем було заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення, яке задоволено судом.
Таким чином, в зв'язку із задоволенням позовних вимог з відповідача на користь Державного бюджету України необхідно стягнути 551,20 грн. судового збору.
Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 88, 94, 158-163, 186, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_5 задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати оформлене протоколом засідання №75 від 30.05.2014 року рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в частині визнання безпідставною видачі ОСОБА_5 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 (1).
Стягнути з Міністерства соціальної політики України в особі Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, ідентифікаційний код 37567866, за рахунок її бюджетних асигнувань, на користь Державного бюджету України судовий збір в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп., що підлягає сплаті за платіжними реквізитами для сплати судового збору за звернення до Хмельницького окружного адміністративного суду.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 28 жовтня 2016 року ,12:08.
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/О.П. Шевчук У.Т. Данилюк Г.В. Лабань "Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук