Постанова № 62403932, 26.10.2016, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2016
Номер справи
818/1278/16
Номер документу
62403932
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 жовтня 2016 р. Справа № 818/1278/16

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М. М.,

за участю секретаря судового засідання - К. Є. Цабеки,

позивача - ОСОБА_1,

представників І відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації та Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 просить визнати протиправними дії комісії з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Сумської обласної ради та зобов'язати Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради видати посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Свої вимоги мотивує тим, що дії комісії з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є протиправними, оскільки рішення про відмову в видачі посвідчення ОСОБА_1 вже визнано протиправним і скасовано судом, а тому подання позивача про відновлення статусу особи, що постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС комісією повинно бути вирішено та видано відповідне посвідчення.

Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Представники Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації (далі - І відповідач) підтримали письмові заперечення на позов (а.с. 16-17) та пояснили, що документи, які зберігаються в особовій справі ОСОБА_1 не підтверджують його роботу в зоні відчуження, що є необхідною умовою відповідно до статті 14 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, категорії 3. Підстав для визнання позивача учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 3 немає, оскільки відповідно до архівних довідок Галузевого державного архіву Міністерства оборони України ОСОБА_1 перебував за межами зони відчуження.

Представник Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради (далі - ІІ відповідач) у судове засідання не зявився, надав до суду письмові заперечення проти позову (а.с. 19), в яких зазначив, що документи ОСОБА_1 були направлені до комісії з розгляду документів для видачі посвідчень громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Сумської обласної державної адміністрації. Вважає, що Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради не є уповноваженим субєктом у питанні прийняття будь-яких рішень, а тому позовні вимоги є необґрунтованими.

Вислухавши пояснення позивача та представників І відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з таких підстав.

У судовому засіданні встановлено, що в період з 11 листопада 1986 року по 23 грудня 1986 року позивач виконував роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

14.05.2003 ОСОБА_1 було видане посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 3, видачу якого протоколом комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Міністерства соціальної політики України від 28.05.2015 № 86 визнано безпідставною.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 16.05.2016 (а.с. 6-7) визнано протиправним та скасовано рішення комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Міністерства соціальної політики України в частині визнання безпідставною видачу ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 року категорії 3.

12.09.2016 позивач звернувся до заступника директора Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації з питанням щодо видачі йому посвідчення.

Із копій рішення комісії з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Сумської обласної державної адміністрації, оформленого протоколом від 29.08.2016 № 14, та листа І відповідача від 21.09.2016 № 375-01/Г (а.с. 8, 9) вбачається, що позивачу була надана відповідь на його звернення від 12.09.2016, в якій зазначено, що відповідно до постанови Сумського окружного адміністративного суду від 16.05.2016 протокол комісії від 28.05.2015 № 86 в частині визнання безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС скасовано, інших вимог до виконання резолютивна частина постанови не містить, а тому звернення позивача про видачу посвідчення не може бути виконано.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок № 51), який регулює правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 51 посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Частиною 1 статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796-XII) встановлено, що підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Згідно з пунктом 10 Порядку № 51 видача посвідчень провадиться, зокрема іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.

Посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 16.05.2016 по справі № 818/396/16 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України, третя особа - Управління соціального захисту населення Сумської міської ради (а.с. 6-7), встановлено, що позивач надав всі документи, які підтверджують факт виконання робіт в зоні відчуження в період з 11.11.1986 по 20.12.1986 та яких достатньо для встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. ОСОБА_1 має право користуватися всіма пільгами та компенсаціями, які передбачені Законом № 796-XII, у тому числі й правом на отримання посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Постановою суду вже визнано протиправним та скасовано рішення комісії, оформлене протоколом від 28.05.2015 № 86, в частині визнання безпідставною видачу позивачу посвідчення. Тому комісія з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Сумської обласної державної адміністрації повинна була видати позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 3, оскільки позивач мав таке посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 року 3 категорії з 2003 року, підстава для відмови в видачі такого посвідчення (рішення комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Міністерства соціальної політики України про визнання необґрунтованою видачу ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 року категорії 3) була предметом розгляду та скасована в судовому порядку як протиправна. визнано протиправним та скасовано рішення комісії, оформлене протоколом від 28.05.2015 № 86, в частині визнання безпідставною видачу позивачу посвідчення. Відповідно комісія з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Сумської обласної державної адміністрації повинна була видати позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 3.

Згідно з частиною 1 статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Постанова Сумського окружного адміністративного суду від 16.05.2016 по справі № 818/396/16 набрала законної сили 10.06.2016, як вбачається з відмітки на копії рішення (зворотна сторона а.с. 7), а тому обставини, встановлені судом при розгляді справи № 818/396/16 відносно позивача, не підлягають доказуванню.

Враховуючи викладене, суд вважає, що дії комісії з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Сумської обласної державної адміністрації є протиправними, а позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

На підставі частини 1 статті 94 КАС України на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати по сплаті судового збору (а.с. 3).

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації та Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Сумської обласної державної адміністрації від 29 серпня 2016 року, оформлене протоколом № 14.

Зобов'язати комісію з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Сумської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_1 відповідне посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС третьої категорії.

Стягнути з Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації (40000, м. Суми, пров. 9 Травня, 2, код ЄДРПОУ 03197871) на користь ОСОБА_1 551,6 грн. (п'ятсот п'ятдесят одну грн. 60 коп.) в рахунок повернення судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 31.10.2016.

Суддя М.М. Шаповал